بازدید 28632
مرور روزنامه‌های یکشنبه نوزدهم اسفندماه؛

احمدی‌نژاد در مصاحبه با شرق: هیچ تصمیم اشتباهی نگرفته ام/حسین شریعتمداری: آقای روحانی چرا بلوف رئیس جمهور فرانسه را باور کردید؟ /فقدان شفافیت علت عدم توفیق در مبارزه با فساد

پتروشیمی‌گیت؛ بزرگترین اختلاس، دستمزد هزاران کارگر در تعلیق، صداوسیما حاضر به افشای متخلفان نیست، سفر روحانی به عراق پس از پنج سال، سرکوب مخالفان اسرائیل در کنگره، اعتراف بانک مرکزی به ناکارآمدی ارز ۴۲۰۰ تومانی، روایت یک شام خاص در محضر رهبرانقلاب، پایان سلاطین پتروشیمی، سرنخ‌های چالش جدید ترامپ، بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی درباره حوزه انقلابی و نامه حقوقدانان برجسته کشور به رئیس جمهور، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده اند.
کد خبر: ۸۸۴۴۱۰
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۳:۳۶ 10 March 2019

پتروشیمی‌گیت؛ بزرگترین اختلاس، دستمزد هزاران کارگر در تعلیق، صداوسیما حاضر به افشای متخلفان نیست، سفر روحانی به عراق پس از پنج سال، سرکوب مخالفان اسرائیل در کنگره، اعتراف بانک مرکزی به ناکارآمدی ارز ۴۲۰۰ تومانی، روایت یک شام خاص در محضر رهبرانقلاب، پایان سلاطین پتروشیمی، سرنخ‌های چالش جدید ترامپ، بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی درباره حوزه انقلابی و نامه حقوقدانان برجسته کشور به رئیس جمهور، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده اند.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز یکشنبه نوزدهم اسفندماه در حالی چاپ و منتشر شد که اختلاس بزرگ در پتروشیمی با تیترهایی همچون پتروشیمی گیت، پتروشیمی خواری داماد وزیر سابق، پایان سلاطین پتروشیمی و فساد کاسبان تحریم در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است. روزنامه‌ها فساد بزرگ در پتروشیمی را بعضا با تیتر‌هایی که رنگ و بوی سیاسی نیز دارد مورد توجه قرار داده اند. دیگر موضوعات مورد توجه سردبیران در صفحات نخست روزنامه‌های امروز عبارتند از: سفر رئیس جمهور روحانی به عراق و دیدار وی با آیت الله سیستانی و تعلل عراقی‌ها و بی توجهی ایرانی‌ها به فروریختن بخش‌هایی از ایوان مدائن.

روزنامه شرق در شماره امروز خود گفت و گویی با محمود احمدی نژاد انجام داده و در زیر تصویری از او در صفحه نخست عنوان هیچ اشتباهی نکردم را تیتر کرده است. این روزنامه در گزارشی دیگر از نامه سرگشاده حقوقدانان برجسته کشور به رئیس جمهور روحانی خبر داده و به آن پرداخته است.

روزنامه کیهان بخشی از بیانات رهبر انقلاب با عنوان حوزه انقلابی می‌تواند همه نیاز‌های جامعه اسلامی را برآورده کند را تیتر یک صفحه نخست امروز خود انتخاب کرده و در سرمقاله امروزش که به قلم حسین شریعتمداری مدیرمسئول این روزنامه نوشته شده به انتقاد از رئیس جمهور و گفته‌ای از او در شورای اداری استان گیلان درباره نقل قول او از اولاند رئیس جمهور سابق فرانسه درباره احتمال جنگ با ایران پرداخته است.

روزنامه ایران تیتر فساد کاسبان تحریم را برای گزارش خود از دومین جلسه دادگاه پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی به عنوان تیتر یک امروز خود انتخاب کرده است. این روزنامه تصویر معاون اول رئیس جمهور را همراه با تیتر واگذاری بانک‌های نیرو‌های مسلح به دولت تصمیمی انقلابی و بزرگ بود را به نقل از او برجسته کرده است.

روزنامه جوان نیز عنوان پتروشیمی‌خواری داماد وزیر سابق و رفقای فراری را برای خبر اختلاس بزرگ در پتروشیمی انتخاب و در صفحه نخست خود قرار داده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛

احمدی‌نژاد در مصاحبه با شرق: هیچ تصمیم اشتباهی نگرفته ام
روزنامه شرق در شماره امروز خود گفت و گویی با محوریت موضوعات اقتصادی با محمود احمدی نژاد انجام داده است که در ادامه بخش‌هایی از آن را می‌خوانید: شما امروز یک جگرکی بخواهید باز کنید، باید از ۱۵ جا اجازه بگیرید و هر روز دو تا مأمور دم مغازه شما می‌آید. چطور می‌شود یک تخلف بزرگ در سطح کلان اقتصادی بکنید، بدون اینکه از خلأ‌های درون سیستم یا ارتباطات درون سیستم استفاده نکرده باشید؟ اصلا چطور جرئتش را می‌کنید؟ بنابراین این شیوه که مشکلات حوزه اقتصادی را به تعدادی از افراد منتسب کنیم، یک نوع آدرس غلط دادن است؛ در‌حالی‌که باید ساختار را درست کنیم و اشکالات را برطرف کنیم. بحث مهم تبعیض است. ما در قانون اساسی داریم که همه با هم مساوی‌اند، ریشه فساد، تفاوت و تبعیض است. فساد از کجا درمی‌آید؟ از خلأ‌ها درمی‌آید. از تناقض‌ها درمی‌آید؛ والا اگر تناقضی نباشد و یک سیستم منطقی داشته باشیم، جایی برای فساد نیست. اگر توازن اختیار و مسئولیت باشد، فساد از کجا دربیاید؟ شاید بعضی‌ها نمی‌خواهند به این زیرساخت‌ها نگاه کنند و شاید فکر می‌کنند زورشان به این‌ها نمی‌رسد. بعضی‌ها هم نگاهشان این است. حالا با یک بگیر و ببند می‌توانیم موقتا جامعه را ساکت کنیم، اقتصاد درست شود! اصلا الان اقتصاد که اقتصاد موضعی نیست.
احمدی‌نژاد در مصاحبه با شرق: هیچ تصمیم اشتباهی نگرفته ام/حسین شریعتمداری: آقای روحانی چرا بلوف رئیس جمهور فرانسه را باور کردید؟ /فقدان شفافیت علت عدم توفیق در مبارزه با فساد
باید سیستم را نگاه کنیم و نقص‌های سیستمی را دربیاوریم؛ وگرنه چهار نفر را هم بگیری و اعدام کنی که اقتصاد اصلاح نمی‌شود. حالا من یک جمله‌ای را می‌خواستم بگویم؛ ولی خودم را کنترل کردم و تلویحی گفتم. بدون اینکه اصلا توضیح بدهند که مردم بفهمند این‌ها چه کار مشخصی کرده‌اند که خلاف قانون بوده. این خیلی مهم است. این را مردم باید بدانند که دیگر تکرار نشود. این را که چه کاری اخلال است، کسی نمی‌داند. خب حالا این‌ها می‌گویند مسئول این مشکلات این‌ها هستند. این‌ها را هم اعدام می‌کنند. بسیار خوب، حالا اگر با اعدام این‌ها مشکلات حل نشد، یقه چه کسی را باید گرفت؟ این اشکال است. من نمی‌گویم متخلفان نباید مجازات شوند. هرکس تخلفی می‌کند به اندازه تخلفش باید مجازات شود و این دفاع از حقوق عمومی است؛ اما اگر ما این‌طور به جامعه القا کنیم که یک تعدادی در جامعه هستند که دارند اخلال می‌کنند و این‌ها را ما جمع کنیم و سپس اقتصاد درست می‌شود، حالا جمع کردید و اقتصاد درست نشد، باز می‌گویید نه! یک عده دیگرند، این چرخه باطل تا کی و کجا قرار است ادامه پیدا کند؟ یعنی تا کی و کجا در اقتصادی که کمتر از ۱۵ درصدش در دست مردم است، مردم مقصر مشکلات اقتصادی هستند؟ انگار دولت و سیستم و نظام تصمیم‌گیری و این‌ها هیچ نقشی ندارند. این به نظرم خیلی بی‌انصافی است.

شرق: در هشت‌سالی که شما رئیس‌جمهور بودید، شاهد ظهور پدیده‌هایی مثل بابک زنجانی در اقتصاد ایران بودیم یا آقای خاوری، به‌ عنوان مثالی دیگر؛
دکتر احمدی نژاد: جرم آقای خاوری چیست؟
شرق: ابعاد این پرونده چندان روشن نیست. از کشور خارج شد و دیگر برنگشت.
دکتر احمدی نژاد: قانون اساسی ما می‌گوید جرم باید در دادگاه صالحه اثبات شود وگرنه نمی‌توانید کسی را متهم کنید. آیا دادگاه صالحی برای ایشان برگزار شده؟ ایشان چطور از کشور خارج شد؟
شرق: چطور رفت؟
دکتر احمدی نژاد: این‌ها که می‌گویم، مستند است و اسنادش پیش من است. ایشان پرونده‌ای در خوزستان داشت. حکم جلبش هم صادر شده بود. از تهران به خوزستان گفتند پرونده را به تهران بفرستید. پرونده را به تهران آوردند، بعد مجوز دادند و از کشور خارج شد!
مسائل زیادی پشت این موضوع وجود دارد. فردی در همین پرونده اعدام شد. دو سؤال. این فرد خودش تنها بود یا در سیستم پشتیبان داشت؟
دکتر احمدی نژاد: شما یک موقعی می‌گویید آیا ضعف داری؟ می‌گویم من ضعف زیاد دارم، اما تصمیمات دولتم اشتباه نبوده است. باید مشخصا بگویید کدامش اشتباه بوده است.
شرق: یعنی در طول هشت سال ریاست‌جمهوری هیچ اشتباهی نداشته‌اید؟
دکتر احمدی نژاد: ممکن است ضعف‌هایی داشته باشم، اما هیچ‌کدام از تصمیمات دولت اشتباه نبوده است. یکی را اسم ببرید.
شرق: من جمله‌ام را تکرار می‌کنم. معتقد هستید در طول هشت سال ریاست‌جمهوری شما دولت هیچ تصمیم اشتباهی نگرفته است؟
-دکتر احمدی نژاد: بله، این‌که معلوم است. البته مواقعی بوده که من در جلسه دولت نبوده‌ام یا تصمیمی از طرف دولت اعلام شده که در جریان نبوده‌ام که بلافاصله جلویش را گرفته‌ایم، یعنی مثلاً وزیری یک تصمیم گرفته که به محض اطلاع دولت جلویش گرفته شده است.
شرق: یعنی موقعی که شما در جلسه بوده‌اید هیچ تصمیم اشتباهی گرفته نشده است؟
دکتر احمدی نژاد: بله. به‌عنوان رئیس‌جمهور هیچ تصمیم اشتباهی نگرفته‌ام. یک مورد نمی‌توانند مثال بزنند که تصمیم اشتباهی به‌عنوان رئیس‌جمهور گرفته باشم، ولی اگر بحث ضعف باشد من ضعف‌های زیادی دارم. بار‌ها هم گفته‌ام که ضعیف‌ترین و پراشتباه‌ترین هستم، اما تصمیم اشتباهی به‌عنوان رئیس‌جمهور نگرفته‌ام. علت هم دارد. به این دلیل که برای هر تصمیم ملی صد‌ها ساعت وقت می‌گذاشتم. ساعت‌ها موافق و مخالف بحث می‌کردند و بیشترین سؤال در جلسات کارشناسی را هم می‌پرسیدم، علتش هم این است که من باور دارم تا وقتی لزوم و درستی انجام کاری برایم قطعی نشده، نباید جلو بروم. این را همه می‌دانند. من این را اجرائی کردم. بحث را مطرح می‌کردیم می‌گفتیم شما اقتصاددانان بزرگ کشور هستید، من هم به شما احترام می‌گذارم، اما برای اینکه این را اجرا کنم باید توضیح بدهید و قانع بشوم که این کار درست است.

حسین شریعتمداری: آقای روحانی چرا بلوف رئیس جمهور فرانسه را باور کردید؟
حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان در سرمقاله امروز این روزنامه با موضوع قرار دادن سخنی از رئیس جمهور روحانی در سفرش به گیلان نوشت: این روز‌ها کلیپی تصویری از سخنان آقای رئیس‌جمهور که روز چهارشنبه ۱۵ اسفند در جلسه برگزیدگان استان گیلان ایراد کرده‌اند دست به دست می‌شود و پرسش‌های فراوانی را در میان کاربران به دنبال داشته است. ایشان با لحنی آمیخته به افتخار می‌گوید: رئیس‌جمهور فرانسه (اولاند) در جمع خبرنگاران و در حضور من گفت که سال ۲۰۱۳ (۹۱) ما، هر ۵ کشور تصمیم قطعی گرفته بودیم که به ایران حمله کنیم و فقط درباره شرایط و زمانش بحث می‌کردیم، اما وقتی شما به ریاست جمهوری انتخاب شدید، دیدیم که شرایط دارد عوض می‌شود، دست نگه داشتیم! آقای روحانی نتیجه می‌گیرد که انتخاب ایشان کشور را از یک جنگ حتمی نجات داده است! و در این باره گفتنی‌هایی هست؛
احمدی‌نژاد در مصاحبه با شرق: هیچ تصمیم اشتباهی نگرفته ام/حسین شریعتمداری: آقای روحانی چرا بلوف رئیس جمهور فرانسه را باور کردید؟ /فقدان شفافیت علت عدم توفیق در مبارزه با فساد
۱- آقای روحانی فرموده‌اند؛ این تحلیل نیست بلکه واقعیت است که باید گفت: کاش تحلیل بود تا باور نکنیم رئیس‌جمهور کلاش فرانسه توانسته است دروغ به این بزرگی را به رئیس‌جمهور کشورمان بقبولاند و ایشان هم این دروغ شاخدار را تحویل ملت بدهد!
۲- این ۵ کشور کدام کشور‌ها بوده‌اند؟ آمریکا و انگلیس و فرانسه و آلمان روی‌هم می‌شوند ۴ کشور آیا چین یا روسیه نیز قرار بود همراه آنان به ایران حمله کنند؟! اگر پاسخ مثبت است، کدامیک از آنها؟ چین یا روسیه؟!
۳- آمریکا و متحدانش همراه با شوروی سابق در جریان جنگ تحمیلی به ایران حمله نظامی کرده و نتوانسته بودند هیچ غلطی بکنند و این در حالی بود که ایران از نظر نظامی در ضعیف‌ترین دوران خود بود و آن‌ها به مراتب قدرتمند‌تر از امروز بودند؛ بنابراین سؤال این است که وقتی در اوج قدرت از مقابله نظامی با ایران آن روز طرفی نبسته بودند چگونه امروز که ایران در اوج قدرت قرار دارد قصد حمله به این کشور را داشته‌اند؟! خود آمریکایی‌ها اعتراف می‌کنند که حمله به ایران احمقانه است!
۴- این ۵ کشور- به قول شما- با چه هدفی قصد حمله نظامی به ایران را داشته‌اند؟ آمریکا و متحدانش بار‌ها اعتراف کرده‌اند که براندازی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک هدف استراتژیک در دستور کار دارند و این هدف استراتژیک با تغییر دولت‌ها در این کشور‌ها تغییر نمی‌کند. اکنون این سؤال در میان است که دشمنان ایران در ریاست جمهوری حضرتعالی چه دیده بودند که از حمله نظامی منصرف شده بودند؟! آیا غیر از این است که احساس کرده بودند دولت حضرتعالی، اهداف و خواسته آنان را برآورده می‌کند و بر این تصور بودند، بدون آنکه هزینه‌های کلان حمله نظامی را تحمل کنند و به نتیجه‌ای هم نرسند، دولت جنابعالی تمامی آنچه می‌خواهند را در اختیارشان می‌گذارد؟! جناب روحانی! این ماجرا چه افتخاری دارد که با افتخار از آن یاد می‌فرمائید؟! اگر رئیس‌جمهور فرانسه راست گفته باشد که بسیار بعید است، جای دو سؤال جدی از رئیس‌جمهور محترم هست. اول آنکه چرا بلوف او را باور کرده‌اند؟! دوم اینکه چرا به جای افتخار، از اظهارات وی، نگران نشده و از خود نپرسیده‌اند چرا باید ریاست جمهوری من برای دشمنان ایران یک پیروزی تلقی شود؟! تا آنجا که تصور کنند آنچه را نمی‌توانستند با صرف هزینه کلان جنگ به دست آورند، بدون کمترین هزینه در اختیارشان قرار گرفته است؟!
جناب روحانی در حالی بلوف رئیس‌جمهور فرانسه را باور کرده است که در جلسه دیگری از سفر اخیر خود به گیلان، اظهار داشته «من متخصص مذاکره هستم»!
۵- جناب روحانی! دشمن به خوبی می‌داند درصورتی که حماقت کند و به حمله نظامی دست بزند، این دولت شما نیست که طرف مقابل آن‌ها است بلکه با رزمندگان سلحشوری طرف هستند که مانند گذشته دمار از روزگارشان در می‌آورند.
۶- حضرتعالی بار‌ها از «سایه جنگ»! سخن گفته‌اید، ولی هیچوقت توضیح نداده‌اید منظورتان از آن چیست و مردم را از سایه کدام جنگ می‌ترسانید که برای رهایی از آن باید به شما رای بدهند! باید فاجعه برجام را بپذیرند! باید به معاهدات ذلت‌آفرین FATF و CFT و کنوانسیون پالرمو و... تن بدهند؟! گرانی لجام‌گسیخته را تحمل کنند؟! تورم کمر‌شکن را پذیرا باشند؟! فاتحه فناوری هسته‌ای را بخوانند؟! به جای چرخش سانتریفیوژها، چرخ معیشت آنان هم از حرکت بایستد؟! گوشت ۱۰۰ هزارتومانی بخرند (یعنی نتوانند بخرند)؟! و...

فقدان شفافیت علت عدم توفیق در مبارزه با فساد
مهدی پازوکی اقتصاددان در یادداشت روز امروز روزنامه آرمان امروز نوشت: عمده علت عدم توفیق در مبارزه با فساد را می‌توا‌ن در فقدان شفافیت در نظام مالی و پولی کشور جست‌وجو کرد. عدم شفافیت که رانتخواران، کلاهبرداران، واسطه‌گران و دلالان خواهان آن هستند، همین را می‌رساند؛ لذا وقتی می‌توانیم به طور سیستماتیک جلوی فساد را بگیریم که سیستم اطلاعاتی شفافی داشته باشیم. مبارزه با فساد و پولشویی با شعار امکان‌پذیر نیست؛ چرا که در مبارزه با فساد باید عملگرایی با مولفه‌های خاص خود را سر لوحه کار قرار داد. اگر شفافیت در تمام ابعاد پولی، مالی و اداری به سیستم بازگردد این مساله منتج به انضباط اقتصادی در کشور خواهد شد. امروز اگر شاهد بی‌عدالتی، نابرابری و فساد اقتصادی هستیم بدین دلیل است که شفافیت بر ارتباطات و روند‌های کاری حاکم نیست. در هر جای جهان برای محاسبه تولید ناخالص داخلی ۳ روش وجود دارد؛ مخارج یا هزینه، ارزش افزوده و روش درآمدی است، اما، چون در ایران اطلاعات آمار درآمدی وجود ندارد نمی‌توان درآمد‌ها را محاسبه کرد. امروز افرادی وجود دارند که مخالف هستند و وضعشان روز‌به‌روز بهتر می‌شود، اما در طرف مقابل بسیاری هستند که در راه کشور جان داده و می‌دهند، اما شرایط چندان مناسبی ندارند. این نشان می‌دهد که در برخی جا‌ها مطلوب عمل نشده که این اختلاف بدین حد فاحش به‌وجود آمده است.
احمدی‌نژاد در مصاحبه با شرق: هیچ تصمیم اشتباهی نگرفته ام/حسین شریعتمداری: آقای روحانی چرا بلوف رئیس جمهور فرانسه را باور کردید؟ /فقدان شفافیت علت عدم توفیق در مبارزه با فساد
امروز در کشور‌های توسعه یافته با برقراری شفافیت با پولشویی، پول‌های کثیف مبارزه می‌شود و تمامی پول‌ها تحت کنترل سیستم است؛ از این جهت است که کمتر شاهد اختلاس‌هایی با ارقام بزرگ هستیم. به عنوان مثال نروژ نیز مثل ایران کشوری نفت‌خیز است، اما، چون براساس سیستم اقتصادی درست و شفافی اداره می‌شود بیش از هزار میلیارد دلار در صندوق سرمایه‌گذاری این کشور پول وجود دارد و مسلما فسادش نیز به مراتب کمتر از کشور‌های توسعه نیافته یا در حال توسعه است؛ لذا این کشور در بسیاری از شاخص‌های اقتصادی رتبه نخست را دارد و حتی از آمریکا بالاتر است. این در حالی است که طی سالیان گذشته شاهد بودیم که به دلیل فقدان شفافیت در کشور امثال شهرام جزایری، بابک زنجانی و مرجان شیخ‌الاسلامی‌ها ظهور کرده و موجب گسترش فساد در کشور شدند. اشکال کار اینجاست که مسئولان می‌خواهند با مدیریت سنتی یک جامعه صنعتی را اداره کنند، اینگونه است که دچادر پارادوکس می‌شوند.


در دنیای امروز باید به طراحی سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی پرداخت. از این جهت اگر اراده آهنینی وجود داشته باشد می‌توان جلوی فساد را گرفت به شرطی که بخواهیم و بایسته‌های آن را بپذیریم. مثلا در همین داستان فساد در پتروشیمی مشکل این است که چه کسانی طرف حساب این‌ها بوده‌ا‌ند و چرا در این چند سال بانک مرکزی حساب این افراد را نبسته یا برخورد قانونی با آن‌ها صورت نگرفته تا به اینجا کشیده نشود. نخستین شاکی این‌ها باید بانک مرکزی باشد که چرا این پول‌ها بازنگشته است؛ لذا برای مبارزه با فساد باید این شفافیت از بالا تا پایین در همه شئون رعایت شود تا شاهد چنین مسائلی در جامعه نباشیم که از سویی مردم در تنگنا‌های اقتصادی و معیشتی باشند، اما از طرف دیگر دادگاه مفسدین اقتصادی با اختلاس‌های چند میلیون یورویی را مشاهده کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۳۳
انتشار یافته: ۸۵
بنظرم اشتباه احمدی نژاد خیلی کوچکتر از اشتباه حامی و حامیان احمدی نژاد بود! ایشان ابزاری بود برای بعضیها !!
1. برداشت از اشتباه توسط افراد، متفاوت است. بگذارید دیگران قضاوت کنند.
2. فقط دلیل عدم موفقیت شما عدم شفافیت نیست بلکه: غرور، فقدان مدیریت کارآمد، بی برنامگی، فقط شعار دادن، و ... می باشد. همه کشورها از این قبیل مشکلات دارند. باید از آنان یاد گرفت.
واقعا برای کیهان و استدلال هایش باید گریست .
یعنی چون ایشان نتوانسته کشور پنجم را عمدا حدس بزند لذا راحت حرف های روحانی را رد میکند .
کشور پنجم که هیچ و اگر بخواهید شمارش کنید الان بیش از یازده کشور آمادگی حمله به ما را دارند
از ۴ تایی که خودتان شمارش کردید ، اسرائیل و عربستان و امارات و بحرین و پاکستان و اردن و مصر را فعلا علی الحساب اضافه کنید .
جناب شریعتمداری در سال ۵۹ ما در بهترین شرایط حمایت انسانی عقیدتی مردمی و تسلیحاتی هوایی و شامل : اف ۱۴ و اف ۴ و اف ۵ بودیم که با ایمان مردم سلحشور و عاشق وطن و انقلاب که بسیج شدند و ارتش و سپاه و مدیریت جوان و سالم کشور توانستیم جلوی دنیا بایستیم
ولی خودتان قطعا میدانید که الان آن مردم دیگر یا نیستند و یا آن نسل کاملا عوض شدند و یا اکثریت مردم اصلا علاقه و امیدی ندارند
آن کس که نداند که نداند تا ابدالدهر درجهل مرکب بماند
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
ملا نصرالدین می گفت هیچ وقت هیچ اشتباهی نکردم.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
زنده باد احمدی نژاد بزرگ
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
تو سر تا پا اشتباه بودی و این را تمام ملت بجز افاد خاصی با جان و دل قبول دارند.
حسنعلی
| Germany |
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
جناب ’ابن یمین‘ از شعرای سده هشتم هجری ایران می فرمایند:
آن کس که نداند و نداند که نداند
در جهل مرکب ابدالدهر بماند
ناشناس
| United States of America |
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
هیچ تصمیم اشتباه نگرفتم
دکتر حتما فکر می کنی حقت را خوده اند این پرونده جدید پترو شیمی مربوط به دوره جنابعالی است
یک وافعیت تلخ !!!
| - |
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
بسیاری از چپاولگران صنایع و معادن به نام خصوصی سازی ، اسپانسرهای مالی انتخاباتی برخی رجال هستند . برای همین بعضی رجال ، زیاد نمیتوانند وارد افشا شوند . برخی چپاولگران خصوصی سازی ؛ اسپانسرهای انتخاباتی آقایان هستند !!! ... حتی برخی واگذاریها در واقع یک سرمایه گذاری برای انتخابات بعدی است . اکثر متمولین و خریداران در خصوصی سازیها به انتخابات قبلی یا بعدی مربوط و متصل میشوند . موضوع تلخی است اما متاسفانه حقیقت دارد . تامین میلیاردها تومان هزینه برای هر کاندیدا نیاز به ابزارهای خاص و هوشمندانه دارد که یکی از آنها ، خصوصی سازی است . پس انداز کن .... برداشت کن !!,……………………………………
نمایندگان محترم مجلس ............ با سلام و ادب ............. لطفا در مجلس قانون شود مانند جوامع دیگر ، همه کاندیداهای انتخابات از هر نوع شامل : مجلس ، ریاست جمهوری ، شوراها و .... حامیان و اسپانسرهای مالی انتخاباتی خود را معرفی کنند . این کار به نفع کل جامعه و اقتصاد ایران است .
اینکه اولاند فرانسه جرات میکنه بیاد به روحانی چنین حرفی بزنه این اوج سرافکندگی و ضعف دولته
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
من نمی دونم چرا فقط در زمان اصلاح طلب ها به فکر حمله می افتند ولی در زمان احمدی نژاد حرفی از حمله نبود
این گفتمان دیگر کهنه شده عالی جنابان اصلاح طلب
حسنعلی
| Germany |
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
یک بار دیگر تعریف اوج و نقطه اوج در فیزیک را مطالعه کن!
قبل از ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد یک مورد اختلاس اعلام شده داشتیم، بارئیس جمهور شدن ایشان ، اختلاس به یکی از ارکان اقتصادی کشور تبدیل شد و ترکش هایش هنوز فعالند ، ایشان درست میفرمایند اشتباهی نکرده اند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
خفقان دولتهای قبل مانع از انتشار اخبار بود بخصوص دولت رفسنجانی.دوست عزیز مخالف احمدی نژاد و دید گاهش باش ولی کینه ورزی نکن
ناشناس
| Germany |
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
نکته دقیقا همینه فقط یک مورد اختلاس اعلام شده بود. شما مطمئنید اختلاسهای دیگر انجام نشده بود یا اعلام نشده بود؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
جوابتو دادم اما دوستانت جواب منتشر نکردن ...چون ب ضرر اینها هم هست
پیمان
| United States of America |
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
دقیقا! با روحانی مخالفم اما اختلاس و دزدی و بهم ریختگی اقتصادی رو احمدی نژاد مد کرد وقتی این چیزها اصلا مد نبود تو ایران
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
نکنه فساد ها را کشف می کنند و به شما می گویند
انچه با هدف کردن یارانه هها .خروج ارزهها .از بین بردن ذخایرکشور . گران کردن مسکن و خودرو ...زیاد شدن زنجانی هها خاوری . امثالهم گم شدن دکل نفتی ..ووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو.الان میگویی چه اشتباهی کردی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
رسانه ها با مغزت چکار کردن؟

خیلی داغونی ک حقایق نفهمیدی بعد سالها
شاهد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
دوستان کم سن و سال، شما اختلاس رفیق دوست و فاضل خداداد که زمان رفسنجانی انجام شد را به یاد ندارید.سال 71 به ارزش 121 میلیارد تومان ا دلار145 تومان بود .
میشه ارزش ریالی اون اختلاس را با نرخ امروز محاسبه کنید؟
و کلاً هيچ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
آقای کیهان ! مگر حمله صدام بلوف بود ؟ این بار که حمله کردند می فهمید که در دنیای کثیف سیاست هر اتفاقی ممکن است بیافتد .
فقط احمدی نژاد
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
هم احمدی نژاد هم روحانی خراب کردند مملکت را اصلا نیباید رای بدیم.
فقط احمدی نژاد
از حرفای احمدی نزاد خندم گرفته خخخخخ..
پاسخ ها
شاهد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
سلام چند سالته؟
هم ثروت و پول و هم قانون نویسان هر دو در یک جا جمع شده اند . هر دو دست مسولان است که افراد خاصی در این چرخه وجود دارند .. طرف در مرکز شهر پاساژ احداث می کند0 5 میلیون بابت پروانه ساخت می دهد . یک نفر کارگر با هزار بدبختی صد متر زمین خارج از محدوده می خرد که سر پناهی بسازد 10میلیون تومان او را جریمه می کنند . این یعنی عدالت . غیر ممکن است فرد میلیاردری را پیدا کنید که از رانت استفاده نکرده باشد. حضرت علی ع می فرمایند هیچ کاخی ساخته نخواهد شد مگر کوخ هایی خراب شوند .
جناب شریعتمداری ! شما حق ندارید به خاطر دیدگاه و نظرات شخصی ، آینده یک ملت را به بازی بگیرید . اگر دلتان برای جنگ تنگ شده ، سوریه و یمن منتظر شما هستند قبول زحمت فرموده عازم شوید . اجرتان با خدا .
آقای احمدی نژاد را باید محاکمه کرد . ایشون وقتی در راس امور بود میگفت کارشناس یعنی چه وقتی من هستم حالا صحبت و بحث کارشناسی میکنه آقای احمدی نژاد شما مسئول با سخنان وقیحانه ای که کردید مسبب شلوغی های سال 88 بودید شما مسئول مستقیم اختلاسهای کشور بودید شما مقصر بوجود آمدن تحریمهای بیشمار برای ایران بودید شما با هاله نور کلی مردم ایران را شاد کردید و ... و در آخر در تاریخ سازمان ملل نداشتیم که مسئولی از کشوری برای سخنرانی بیاید و صحن سازمان ملل خالی شود که صدا و سیما برای پخش سخنان شما مجبور به سانسور شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
بخواب بچه جان
آقای احمدی نژاد شما خود را در مقابل مشکلات و دغدغه های این مردم مسئول نمی دانستید اصلا برای شما مهم نبود مردم چیزی برای خوردن دارند یا نه ؟ کار دارند یا نه ؟ نان شب دارند یا نه ؟ تلاشی نمی کردید برای حل مشکلات مردم و پیشرفت و رفاه آنان . ولی تا امکان داشت با کارهایتان بر مشکلات کشور و مردم می افزودید با تهدید جهان و کسانی ، که تنها افتخارشان مخالفت با آمریکا بود شما با حرفهایت و کارهایت و ماجراجویی هایت درآمدهای سرشار نفت 130 دلاری را نابود کردی و کاری برای توسعه این کشور و رفاه مردمش انجام ندادی این کشور نیاز به پیشرفت دارد نیاز به رفاه دارد نیاز به توسعه صنعتی و کار برای جوانان دارد وگرنه اینکه تو هولوکاست را زیر سوال ببری یا دنیا را تهدید کنی برای من ایرانی نان و آب نمی شود من هم می گویم هولوکاست دروغ است باور کن در این دنیا خیلی چیزها دروغ است
آقاي شريعتمداري آگر 1%هم خطر جنگ وجود مي داشت كه وجود داشت(فصل 7)پس نظام بهترين تصميم را گرفت.نظام تصميم گرفت براي برجام نه شخص رييس جمهور..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
اونوقت کی جرات می کرد حمله کند؟ امریکایی که بدون حضور نیروهای ایرانی و فقط با شن ها شکست خورد ترسو تر از این حرفا است که دوباره کاری کند
محمود جان ! شما عالی بودی . این ایراد هایی که از شما می گیرند کار بدخواهان است . مدیریت جهانی باید هر چه زودتر به شما واگذار شود .
در هر کشور دیگر بود احمدی نژاد را به خاطر این همه اختلاسهای صورت گرفته در دوران ریاست جمهوریش دادگاهی میکردند . هنوز ماجرای بابک زنجانی تمام نشده خبر اختلاس در پتروشیمی تیتر روزنامه ها میشود . البته اینها دانه درشت ها هستند خدا میداند چند مورد مشابه دیگر هم هست .
احمدی نژاد میگه خاوری رو از خوزستان اوردن تهران فراریش دادن خب شما مثلن نماینده ملت بودی میومدی مثل الان که هر روز پشت دوربینی گزارش میدادی به مردم از چی ترسیدی؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
احمدی نژاد مخالف خاوری بود..بیش از ۱۷۰نفر از نمایندگان مجلس وقت نامه همراه با امضا زدند و خواستار بازگشت ... خاوری شدن..
عباس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
اتفاقا گفت ، چند روز قبل از فرار خاوری ، احمدی نژاد در همدان سخنرانی داشت و درباره فرار خاوری هشدار داد اما کسی گوش نکرد امثال تو هم نشنیدند
استاد بی اشتباه بابک زنجانی مه آفرید این فساد 6میلیارد یورویی .کلی فساد دیگه در دولت تو رخ داده
به نقل از اقاي احمدي نژاد"من هيچ اشتباهي نكردم"!!!!جالبه جناب خبرنگار حتي يك پرسش در مورد تصميمات اشتباه ايشان نكرد...فردا ملت به ايشان بدهكار هم ميشه برادر 700هزار اجازه حفرچاه در زمان كي بود..سد گتوند چي...مسكن مهر يارانه ها ووووووو روابط خارجي ايران با ديگر كشورها اكثر تحريمها زمان هوخشتره بود!!!
تابناك محترم يه نكته شايان ذكر است كه تيتر دكتر در مجامع دنيا فقط براي دكتراي طب بكار برده ميشود...رييس جمهور قبلي امريكا اقاي اوباما از دانشگاه هاروارد درجه دكترا در حقوق داشت ولي هرگز ايشان را به لقب دكتر نام نبردند؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
هوخشتره رو خوب اومدی :))
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
سد گتوند برا دوره دولت اصلاحات بود

اعترافات وزیر سابق بخونید

خواب خوش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
والله ما صاحب مسکن مهر شدیم وتو این گرانی کرایه خانه ها دعاشو به جون احمدی نژاد میکنیم هر کی هرچی میخواد بگه
اقای احمدی نژاد اشتباه نداشته ؟ یعنی منحل کردن سازمان برنامه و بودجه به جای تقویت کردن ان اشتباه نبوده ! ایا دادن یارانه اشتباه نبوده ؟ ایا مسکن مهر اشتباهنبوده ؟ ممکن است ایشان بگوید تصمیماتشان درست بوده ولی غلط اجرا شده است ولی مگر فرقی هم میکند . این نشان می دهند که طرف تصمیمی گرفته که زیرساختهای اجرایش را قبلا درست نکرده است . مثل اینکه بنده بدون اینکه پول داشته باشم خانه بخرم ! بدون اینکه برنامه ریزی کنم مسافرت کنم ! خوب اینهاا اگر اشتباه نیست چیست . اقای خاوری در زمان ایشان توانسته با معاونت چند بانک عمده این مقدار پول را از مملکت خارج کند . مگر در زمان ایشان با نامه بانک مرکزی و سازمان امنیت ملی سلطان سکه ازاد نشده است ! برو برادر این دست روغنیت را سرکس دیگری بکش . حضرت علی گفته مومن از یک سوراخ دوبارگزیده نمی شود . . خدایا ببین کار این ملت به کجا کشیده . بخدا حاضرم قسم بخورم کسانی وقتی از ارومیه به تهران امدند و این اقا را هم با خودشان تحفه به تهران اوردند و به شهرداری تهران گماردند. خیلی کج اندیشند کسانی که فکر می کنند احمدی یک فرد عادی است که بهچنین مقامی دست پیدا کرده !
احمدی نژاد هم برای رای هر حرفی میزنه
پاسخ ها
مهدی
| Germany |
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
جای احمدی نژاد زندانه!
آقاي شريعتمداري از خواب بيدار شويد
جنگ بعدي با جنگ اوايل انقلاب
و با آن جوانهائي كه خونشان را فداي مسئولان فعلي كرده اند خيلي فرق ميكند
پس در كوس حنگ ندميد كه اولين نفراتي كه در جنگ بعدي در اين مملكت حضور ندارند بسياري از مسئولين
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
خوب گفتی
احمدی نژاد تموم شد. لطفا دیگر مطرحش نکنید .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
بله . ماموریتی داشت به نحو احسن اجرا کرد و تمام شد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
اره جان ننت
احمدی نژاد تنها کسی بود ک در اخرین مصاحبه زنده در تلوزیون با مردم علنن اعلام کرد که پر از نقض و اشتباهه...
اولین کسی هم بود ک از همه اشخاص و رسانه ها ک بدترین حمله توهین علیه ش سازماندهی کردن ...عذر خواهی کرد

شرق هم ک تکلیفش معلومه...چیزی عجیبی نیست

این رسانه ها برا ۲۰۰ تومن گرونی گوشت اسمون زمین بهم میرختن

اما امروز برا همه این گرانی های چندصد درصدی لال شدن..و توصیه نخوردن میکنن
برای این همه دروغ و فساد فعلی لال شدن

...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
دوست عزیز خودتو خسته نکن در جواب این ادما که چشم خودشونو بر حقایق بستن .احمدی در دل مردم جا داره اکثریت عظیمی دوستش دارند و اقلیت صاحب منافع دشمن او هستند و عده ای افراد را کینه توزانه علیه او بسیج کردن
حضرت امام رحمت الله با آن عظمت در آخر وصیتنامه خود فرمودند من هم اشتباهاتی داشتم حال این آقا چطور جرات می کند بگوید من اشتباه نداشتم ؟ در حالی که بسیاری از بدبختی های امروز حاصل سو مدیریت دوره ایشان می باشد.
بزرگ ترین اشتباه ایشان این بود که بارها گفتند لیست مفسدین اقتصادی در جیبشان است ولیکن هرگز آنها را افشا نکرد
آقای احمدی نژاد وقتی نصیحت مقام معظم رهبری بر شما افاقه نکرد ،دیگر سخنان ملت هم تاثیری روی شما نخواهد گذاشت و این موضوع از این جمله که گفتی هیچ اشتباهی نکره ای کاملا هویداست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
انسان جایزالخطا است . این اصل و قاعده می باشد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
اول مطلبو بخون بعد گهر افشانی کن دانشمند.کل سیستم یه تار موی احمدی نژاد نیست
مگر می شه شما اشتباه کنی
خب این طبیعیه ک طبق منافع مطالب و تحلیل ارائه بدید...و درد مردم رو براساس همون منافع فریاد بزنید یا سکوت کنید...

زیاد جالب نیست که بعد از گذشت یک دهه از عمر سایت...هنوز هم در انتشار کامنتهای بدون دروغ و توهین و صرفا از جهت هم عقیده نبودن با شما سانسور دستور کار قرار دهید...
از این کار خوداری کنید

انتشار گلچین نظرات کار نادرستیه
منظور اقای احمدی نژاد اینه که هیچ تصمیم درستی نگرفته این بزرگوار از افعال معکوس استفاده نموده اند
البته امکانش هست که اون هاله نوره همه تصمیمات درست را به ایشان ابلاغ می نمودن
چقدر آدم باید خود شیفته و خودکامه باشد که خودش را همردیف معصومین بدون اشتباه بداند.
البته اگر می گفت حتی یک تصمیم درست نگرفتم درست تر بود.
خود اوباما بعد از توافق برجام گفت که ما ببرامون امکان برخورد نظام با ایران وجود نداشت و اگر توافق نمی کردیم هیچ راه دیگری نداشتیم. این رو اگر در اینترنت جستجو کنید، می توانید در آپارات ببینید.
اقای شریعتمداری اصلا نمیخواهد باور کند که سایه جنگ ممکن است روزی به خود جنگ تبدیل شود و بقول دوستمان در بالا که گفته در دنیای سیاست هر اتفاقی ممکن است بیفتد ....البته بنده را به ترسو بودن و از جنگ ترسیدن متهم نکنید بلکه بنده سرباز جبهه و جنگ بودم و در این دوران و آن دوران تجربیات زیادی اندوخته ام
گاهی فکر میکنم که وقتی قدر نشناس هستیم و خدمات رو فراموش میکنیم و ... حقمان دولت تدبیر و امید است و بس
آقای شریعتمداری لطف کنند بنویسند از کجا پی بردند که نیروی نظامی آمریکا و متحدانش امروز ضعیف تر از سی سال پیش است.
خوبه به یاد داشته باشیم که حداقل حسن و برکت احمدی نژاد این بود که تا قبل از او کسی جرات نقد دولت بخصوص دولت آقای هاشمی رو نداشت و در دولت آقای خاتمی فضای نقد راحت و دولت آقای احمدی نژاد کاملا آزاد شد
آقای احمدی نژاد حامی مردمی زیاد دارد و برای همین هم رد صلاحیت شد
اگر او هشت سال دیگر می آمد خیلی ها به خطر می افتادن
متاسفانه خرابیهاباامدن احمدینژاد شروع وباامدن روحانی بشدت اوج گرفت ایندو کشوررو پودرکردن
فقط یک چیز را می توان در مورد روحانی گفت : کاری که آمریکا در طی چهل سال نتوانست سر مردم بیاورد ایشان در طی 8 سال خواهد آورد
فکرکنم تواین مملکت ازبس همه اشتباه کردندکه کاردرست را اشتباه می دانند!!!!
صد رحمت به سنگ پای قزوین
حاج حسین یک مدت روز سکوت بگیر
حسین شریعتمداری این مقاله و تحلیلش عالی است.
متن مصاحبه راخواندم پاسخ های آقای دکتر احمدی نژاد به سوالات کاملا سنجیده ، علمی و کاربردی توسط ایشان ارایه شد.وروسنگرخیلی موضوعات می باشد
نتیجه مدیریت جهانی احمدی نژاد زنجانی ها گم شدن دکل نفتی خاوری ها ست
سلام ایشون کاملاً درست میگن در واقع "ما اشتباه کردیم".
به یکی گفتن گیر عجب آدم بی منطقی افتادیم.
آن "وی" گفت: خودت گیر عجب آدم بی منطقی افتادی
تصدیق بفرمایید که در شرایط کنونی تنها کسی که میتونه وضعیت کشور را درست کنه همانا خوده ایشونه
باور بفرمایید من درهیچ دوره ای به ایشون رای ندادم ولی اعتقاد دارم برخی از اقدامات انقلابیش واقعا معرکه بود
همین که شب میخوابید وصبح بیدارمیشد میگفت اسراییل باید محو بشه وتاظهر همون روز نفت میشد بشکه ای 120 دلار........ همین نشاندهنده هوش ساسی ایشون بود
در شرایط فعلی متاسفانه اقایون نرمش قهرمانانه را به تسلیم مذبوحانه تعبیر کردن
یادمون نره توصیه قران کریم را به مومنین که میفرماید مومن باید باهوش باشد.......نامه تمام
درود بر محمود برهم زننده توازن های منظم
زنده باد خاتمی

زنده با هاشمی

زنده با روحانی

زنده با راستگویی ..اعتدال ..برابری...پاکی..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
هاشمی دو ساله که مُرده
پ:|
جناب احمدی نژاد ، شما رو آوردن و بردن
تصمیمات رو دیگران گرفتند
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # باشگاه النصر عربستان # کریستیانو رونالدو # هفته دفاع مقدس
آخرین اخبار