نصف جهان را به باد ندهید
گوش فلک را کر کرده اند که برای جذب گردشگر و حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی و هنرهای سنتی برنامه ریزی کرده اند؛ بوی بهار می آید البته در نصفه دیگر جهان؛ مدیران میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان هم در خواب غفلت هستند، هم در خواب زمستانی. سازمانی که نمی تواند جذب حامی و اسپانسر کند و نمی تواند برنامه ای برای مسافران نوروزی اصفهان طراحی و اجرا کند، مجموعه ای که نمی تواند هماهنگی بین بخشی در مدیریت داخلی خود و هماهنگی بین دستگاهی با سایر سازمان های استانی ایجاد کند، همین نصفه مانده از جهان که زبانزد همه دوستداران میراث فرهنگی است را هم نمی تواند حفاظت کند.
اخراج فردوسی پور از نود پس از انتخاب توسط مردم قطعی شد
رنجبران به این پرسش پاسخ نداده که چرا برنامه که مجری و تهیه‌کننده‌اش به عنوان محبوب‌ترین در نظرسنجی سالیانه صداوسیما انتخاب شده‌اند، دستخوش تغییر می‌شود اما نشان داده تعابیر علی عسگری نیز به منزله حرف آخر نیست... در عین حال مشخص نشده در حالی که نود و فردوسی‌پور را بار پیشین به بهانه عدم تمکین به قانون و توجه به کنداکتور چند هفته از کنداکتور حذف کردند، این بار با چه بهانه‌ای در حال حذف کلیِ فردوسی‌پور هستند؟
سیره سیاسی ـ اجتماعی امام محمدتقی (ع) در مدیریت جامعه شیعه چگونه بود؟
امام جواد (ع) نیز مانند جدش امام صادق (ع) یاران و شاگردانش را در همه جا حتی در مناصب بالا و وزارت نفوذ می‌داد. نوح بن درّاج، که ابتدا قاضی بغداد و سپس قاضی کوفه شد، محمد بن اسماعیل بن بزیع و احمد بن حمزه قمی، به مقام بالایی در حکومت رسیدند و با هجرت محمد بن محمد بن اشعث، احمد بن بهیل، حسین بن علی مصری و اسماعیل بن موسی بن جعفر (ع) زمینه تشیّع را در مصر فراهم ساختند.
در پاسخ به «تابناک» مطرح شد؛
عادل فردوسی پور: قائم مقامی شبکه ورزش را رد کردم
عادل فردوسی‌پور، محبوب‌ترین چهره تلویزیون در نزد افکارعمومی محسوب می‌شود و مدیران رسانه ملی نمی خواهند این سرمایه‌شان را به سادگی از دست بدهند. در زمان دولت احمدی‌نژاد نیز با وجود فشارهای بسیار گسترده دولتی، مدیران وقت زیر بار تغییر فردوسی‌پور نرفتند؛ چه رسد به امروز که اساساً بحث فشار دولتی نیست و بحث فرادولتی است.
تداوم پروژه اسطوره زدایی از تختی توسط نویسنده مجله مستهجن با چه هدفی رخ می‌دهد؟
بی‌شک برای شکستن شخصیت جهان پهلوان تختی به عنوان اسطوره مردانگی چند نسل با طرح این مباحث انحرافی به جای توجه به متن زندگی شرافتنامه، آزادگی و ظلم‌ستیزی، بخشندگیِ بدون توقع و عزت نفس ستودنی‌اش، بلاهت‌آمیزترین روش تمرکز بر کیفیت بدرود حیات تختی است و دیر یا زود عقبه آنهایی که قصد دارند ظلمی که رژیم پهلوی به تختی کرد و در اسناد ساواک به وضوح آمده و منتشر شده، افسانه بخوانند، مشخص خواهد شد.
بریدن شاخه اصلی اقتصاد سینما همزمان با نشستن بر آن! / تهدید ۳۵ درصد منافع سینماگران با تصمیمی عجیب
حتی اگر بنای برخی بر حذف سرتیپی و سینمای کورش و یا کاهش تأثیرگذاری او بود، چنین حذف دفعتی، بالقوه حاوی هزینه‌های قابل ملاحظه‌ای است.
اگر این شرکت هزینه هشتاد برنامه‌ تلویزیون را می‌دهد، بودجه صداوسیما کجا هزینه می‌شود؟!
این پرسش مطرح است که اگر توسکا نبود، واقعاً تلویزیون توان تأمین مالی خندوانه، برنده باش، کودک شو، فرمول یک، نود، حالا خورشید، به خانه برمی‌گردیم، عصر جدید، تب‌تاب، جام جهانی، ماه عسل، ستاره‌ساز، فوتبال‌های داخلی و خارجی و... را نداشت و شماری از این برنامه‌ها روی آنتن نمی‌رفت؟!
خالق نغمه «کربلا کربلا ما داریم می‌آییم» آسمانی شد
علی‌اکبر شریعت که بیش از یک ماه قبل سکته مغزی را پشت سر گذاشته بود، مدتی پیش با درد شکمی به بیمارستان فقیهی مراجعه کرده و عمل جراحی سنگینی به خاطر آبسه عفونی روده داشت، چند روزی در آی سی یو بستری بود و در نهایت به رحمت ایزدی پیوست.
جزئیات فیلم‌های سینمایی در اکران نوروزی به نمایش درمی‌آیند
هفت فیلم برای اکران نوروزی قطعی شدند و بر این اساس، در سرگروه «آزادی» فیلم «زندانی‌ها» به کارگردانی مسعود ده نمکی، سرگروه ایران «رحمان ۱۴۰۰» منوچهر هادی، در سرگروه استقلال فیلم «تختی» بهرام توکلی، سرگروه زندگی «چهار انگشتی» حامد محمدی، در سرگروه فرهنگ فیلم «آهوی پیشونی سفید»، در سرگروه باغ کتاب فیلم «ژن خوک» سعید سهیلی و سرگروه آستارا؛ فیلم «متری شش و نیم» سعید روستایی از اکران می‌شوند.
چرا حاتمی کیا تمایلی به اکران «گزارش یک جشن» ندارد؟
زمانی که بحث ساخت «چ» جدی شد، سازمان سینمایی، امتیاز این فیلم سینمایی را خرید و به نظر می‌رسید، این فیلم مسیر ساده‌تری برای اکران داشته باشد؛ اما وقتی سازمان سینمایی قصد اکران خصوصی این فیلم سینمایی برای اهالی رسانه را داشت، با مقاومت حاتمی کیا مواجه شد و مسئولان وقت سازمان سینمایی نیز برای جلوگیری از جنجال، قید اکران خصوصی فیلمی که مالکیتش را خریده بودند زدند.
روایت محمد سرافراز از پشت پرده مدیریتش در صداوسیما
به‌هر‌حال آنها را به شكل‌هاي مختلف تهديد كردند و فردي که در هلدينگ مسئول اجرا بود، به من گفت اين دخالت‌ها خيلي گسترده بود و من را تهديد کردند تا از مزايده کنار بکشم! بازهم پاي دستگاه‌هاي امنيتي در ميان بود. نکته بعدي پرونده‌سازي براي تعدادي از مسئولان سازمان بود که همه از بيرون انجام مي‌شد. درباره مزايده، من شما را ارجاع مي‌دهم به گزارشي كه همان زمان «سايت تابناک» منتشر و تا حدي واقعيت را بازگو كرده است. به‌هر‌حال نمي‌خواستند صداوسيما مستقل باشد؛ چون با مدلي كه ما جلو مي‌رفتيم، از نظر درآمدي در سه سال آينده نيازي به كمك دولت نداشتيم.
فالوئرهای اینستاگرام ظرفیت بالقوه بسیج عمومی برای امور پرهزینه دارند؟
برخی از هنرمندان در جریان مذاکرات حرفه‌ای برای توافق بر سر پروژه‌های مختلف به ویژه در پروژه‌های سینمایی، با اشاره به تعداد فالوئر خود، آن را برابر با تعداد بینندگان آن محصول تلقی می‌کنند و بدین ترتیب خواستار رقم‌های بالاتری می‌شوند. البته با یک مرور ساده پرفالوئرترین بازیگرها می‌توان دریافت که تعداد فالوئر یک بازیگر نسبتی با میزان فروش محصولی که او در آن بازی کرده باشد، ندارد.
چگونه امام هادی با جریان‌های فرهنگی انحرافی مقابله کرد؟
افزون بر شبهه های خرد و کلانی که از سوی دانشمندان مزدور و فرقه های مرتجع آن دوران در حوزه دین مطرح می شد، کشمکش های بزرگ بر سر مسائل بنیادین و زیر بنایی اسلام، هر از چند گاهی رخ می نمود که دامنه فتنه انگیزی آن، اندیشه قشر گسترده ای از مسلمانان و گاه شیعیان را در بر می گرفت. یکی از بزرگ ترین این فتنه جویی ها، موضوع مخلوق بودن قرآن بود که مدت ها اندیشه مسلمانان را به خود مشغول ساخته بود...
کلاهی که «هزارپا» سر مردم گذاشت، با عذرخواهی برداشته می‌شود؟!
پس از اظهارات ابوالحسن داودی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهارات این کارگردان را رد و تأکید کرده که توزیع «هزار پا» در قالب دو دی‌وی‌دی طی دو هفته را به اصرار پخش کننده (مؤسسه تصویری سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی) پذیرفته و در واقع بر خلاف گفته داودی، چنین نوع توزیعی متأثر از جبر نبوده، بلکه عامداً برای کسب سود بیشتر از مردم بینوا بوده است.
تبدیل تلویزیون به ملک طلق سلبریتی‌ها؛
پشت پرده دعوت از همسر شیلا خداداد به برنامه «خنداونه» چه بود؟
در این برنامه سخن ویژه‌ای از مزیت این دکتر یعنی نسبت با شیلا خداداد مطرح نشد و درباره شخص این پزشک صحبت شد. این در حالی است که اگر قرار بر دعوت بر پزشکان و دندانپزشکان متخصص به یک برنامه با کارکرد سرگرمی باشد، صدها نفر از خبرگان این عرصه جلوتر از این دندانپزشک هستند و مشخص نیست با چه منطقی این شخص مهمان این برنامه شده است!
جزئیات هفده میلیارد بودجه‌‌ای که در یک مجموعه سازمان سینمایی هزینه شد
نکته قابل تأمل اینکه در گزارش بیش از صد صفحه‌ای که جزئیات این هزینه‌ها درج شده، همه هزینه‌ها هشت میلیاردی با جزئیات دقیق ذکر شده، اما در گزارش درباره هزینه ۹ میلیاردی پشتیبانی حتی یک خط توضیحات و جزئیات ذکر نشده است!
وعده حیدریان تحقق یافت؛
نشست‌های مدیران سینما با رئیس سابق سازمان سینمایی در سازمان سینمایی!
شنیده‌های «تابناک» حکایت از آن دارد که مدیران برخی مؤسسات و انجمن‌های وابسته به سازمان سینمایی با محمدمهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی نشست‌هایی درباره ساختار و همچنین تولیدات داشته‌اند. این نشست‌ها که با اطلاعات و بعضاً حتی هماهنگی مستقیم دفتر حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی برگزار شده، ابهامات جدی درباره نحوه مدیریت سازمان سینمایی در پی داشته است.
وعده نماینده دادستانی تهران درباره یک لیست بلندبالا؛
دست‌کم 45 میلیارد تومان پول هدایتی از بازیگران و فوتبالیست‌ها پس گرفته می‌شود؟
این اتفاق قطعاً در تاریخ رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی ایران بی‌سابقه است و باعث خواهد شد اشخاص حساسیت بیشتری در همکاری با اشخاص به خرج دهند، چرا که ممکن است حق الزحمه دریافتی بابت همکاری‌شان با چنین اشخاصی دیر یا زود توسط قوه قضاییه ضبط شود...
جزئیات فنی سوءاستفاده میلیونی از شماره مردم برای رای به «برنده باش»
اینکه فردی هک کند و دقیقا کد را بداند و مطلع باشد که با چه مکانیسمی باید دستور بزند و دستور هم در سیستم بنشیند، احتمال چنین فرضیه‌ای را بسیار سخت می‌کند. ما در بررسی USSD می‌دیدیم. ماجرا این است که دیتابیسِ شماره تلفن مردم را وارد سیستم کرده‌اند. تراکنش از سوی کاربر هم نبوده است، چون اگر از سوی کاربر بود، این ماجرا پیش می‌آمد. در گذرگاه USSD ما آن را مشاهده کردیم.
رهبر انقلاب‌چه‌کتاب‌هایی‌را‌برای‌مطالعه‌پیشنهاد‌کردند؟
رهبر انقلاب در سال‌های پیشین به برخورد کتاب ارجاع داده‌اند و بر اهمیت شماری از کتب به نگارش درآمده توسط نویسندگان معاصر تاکید کرده‌اند تا این کتب بیش از پیش دیده شوند. شماری از این کتب با تفریظ (پیش گفتار) رهبر انقلاب بازنشر شده‌اند و مورد استقبال گسترده قرار گرفته‌اند. ایشان همچنین به برخی آثار متعلق به نویسندگان خارجی نیز اشاره کرده‌اند.
عقبگردی که باید صنوف سینما مانع از آن شوند؛
بازگشت سینمای ایران به دوران سیاه مدیریت سینما در دهه شصت؟ / تکمیلی: جامعه سینما مقاومت کرد!
اینکه به شیوه دهه شصتی، عدم حضور برخی فیلم‌ها در جشنواره فجر را برای آنها هزینه‌ساز کنیم و به سازوکار اکران لطمه بزنیم، از منطق به دور است و شاید برای برخی تعبیر «تسویه حساب» دبیر جشنواره در منصب معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی را متبادر سازد که چون برخی فیلم‌هایشان را به جشنواره‌ای که او دبیرش بوده نداده‌اند، حالا در اکران در حال جبران ماجراست.
رئیس هیأت مدیره انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر:
مدیریت فرهنگی می‌کوشد مین‌های کار گذاشته دیگران را خنثی کند/ ارشاد در مواجهه با نهادهای دیگر، در پی حل مقطعی مشکل است/ بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقتدار لازم را ندارد
صادقی ادامه داد: «فرض کنید دست راست شما را با طنابی به یک میله و دست چپ را نیز به میله دیگری ببندند، ایضاً پاهای راست و چپ‌تان را نیز چنان که گفتم گرو بگیرند، چشم‌ها و دهان‌تان را هم با پارچه‌ای بسته و خاموش کنند، در این هنگام به شما بگویند که بدو، یا کف بزن، یا فریاد کن... قطعاً نمی‌توانید. بنابراین مثل آدم‌های بی‌عرضه جلوه می‌کنید. خودتان می‌دانید که می‌توانید، اما واقعیت چیز دیگری را نشان می‌دهد. وضعیت امروز دولت هم، همین است.»
افشاگری تازه وزیر ارتباطات درباره رسوایی نظرسنجی؛
تقلب در آرای مردمی بر خلاف گفته مسئولان صداوسیما، سه روز بوده است!
آذری جهرمی با انتشار نمودار تازه‌ای درباره ابعاد این تقلب با هشتگ #حق‌الناس، نوشته است: «بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد، دستکاری در نظر مردم برای انتخاب محبوب‌ترین برنامه سال صداوسیما صرفا برای یک روز نبوده و در سه روز متوالی صورت پذیرفته است»؛ جزئیاتی که تلاش دبیر جشنواره فجر برای تخفیف زمان این تقلب به چند ساعت از یک روز را با چالش جدی مواجه ساخته و در عین حال اعتبار این نظرسنجی را زیر سؤال برده است.
کشمکش بر سر مسئولیت رسوایی تقلب در نظرسنجی تلویزیون؛
چه تضمینی است، شاهد سوءاستفاده‌ای فراتر از نظرسنجی از شماره تلفن مردم نباشیم؟!
ظاهراً در شرایطی که ستاره و مربع‌ها اغلب برنامه‌های پرمخاطب تلویزیون را تسخیر کرده‌اند، آنچه کمترین اهمیت را دارد، امنیت اطلاعات مردم است؛ اطلاعاتی که می‌تواند حاصلش جابجایی رده بندی پرمخاطب ترین برنامه تلویزیون در نظرسنجی نباشد و منجر به رقم خوردن یک فاجعه مالی و یک کلاهبرداری بزرگ از جمعیتی عظیم شود. آیا این بستر ناامن همزمان با برخورد سخت با آمرین و عاملین رسوایی اخیر برچیده می‌شود یا اساساً در این دوران ستاره و مربع‌ها نباید حرف از جمع شدن این کاسبی ناامن بزنیم؟!
افشاگری وزیر ارتباطات در نیمه شب؛
یک میلیون رأی تقلبی به نفع «برنده باش» گلزار و علیه «نود» عادل فردوسی پور!
آیا این رسوایی به برکناری عوامل دخیل از جمله آمران و عاملان منجر خواهد شد یا همه چیز همچون همان پاسخ دبیر جشنواره جام جم صداوسیما، پیش می‌رود؟! اکنون وقت برخورد شفاف و برکناری عوامل دخیل در این پروژه، بالا کشیدن یک برنامه و پایین کشیدنِ یک برنامه دیگر در شبکه سوم سیماست. آیا این انتظار برآورده می‌شود؟!