ویژه نامه ویدیویی آغاز سال «تابناک»؛ روز نوزدهم
«لاله بهار» شهرام ناظری / «ایران من» همایون شجریان / «اشک رازیست» میلاد درخشانی / «الحلفاوين» انور براهم / «نگاهت» فریدون آسرایی / چگونه بر قدرت اراده‌مان مسلط شویم؟
«باران» سمپلی تری، «هر لحظه به شکلی بت عیار برآمد» فرید اَیاز و ابومحمد، «زندگی، لودوویکو اینائودی»، «آلگرو باخ برای سونات در ای مینور» فرانسیس لازارویچ، طرز تهیه استیک بزرگ و... بخش دیگری از بسته ویدیویی امروز تابناک است. بسته ویدیویی «تابناک» نیز برای مخاطبان «تابناک» همچنان تا عادی شدن شرایط و بازگشایی همه مشاغل، دانشگاه‌ها و مدارس و مراکز فرهنگی همراه شما مخاطب‌تان محترم خواهد بود
ویژه نامه ویدیویی آغاز سال «تابناک»؛ روز هجدهم
«گفتم که روشن‌ از قمر» بهاءالدین خان / «حرف آخر» سیروان خسروی / «امواج شرقی» ظافر یوسف / «سوار» کامران یعقوبی / «روزها» لودوویکو اینائودی / اصول پایه برگزاری جلسات مجازی
هجدهمین روز سال هزار و سیصد و نود و نه فرا رسید و با توجه به سیاست‌های در پیش گرفته شده، بخش قابل توجهی از فعالان در مشاغل‌شان حاضر شده‌اند و دور از انتظار نیست با توجه به شیوه سیاست گذاری در این حوزه، سایر بخش‌ها نیز به رغم توصیه‌های صریح وزارت بهداشت فعال شوند
پس از نامه رئیس صداوسیما پررنگ‌تر شد
جنجال بازسازی دو صحنه بازی بهروز وثوقی و گوگوش در سریال پایتخت
این فصل از سریال پرحاشیه‌ترین فصل بود؛ از بودجه سریال که رقم‌های نجومی درباره آن در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد تا آخرین حاشیه که از قضا جنجالی‌ترین‌شان بود، تا جایی که عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سازمان صداوسیما طی دستوری ویژه به مرتضی میرباقری تاکید کرد، لازم است بررسی شود این اقدام حاصل اشتباه، بی‌توجهی و وادادگی است یا نتیجه عملیات مرموز و فتنه‌انگیز ستون پنجم فرهنگی دشمن؟!
ویژه نامه ویدیویی آغاز سال «تابناک»؛ روز هفدهم
«هفته عشق» بنیامین بهادری / کوارتت سازهای زهی / «حس عاشقی» حامد همایون / «به نگاهم بنگر» محمد معتمدی / چگونه در مشکلات با انگیزه بمانیم؟
آن گونه که معابر نشان می‌دهد، نسبت به روز گذشته جمعیت بیشتری از مردم به دلایلی، چون اقتضائات شغلی یا نیاز اقتصادی مشاغل‌شان را از سر گرفته‌اند؛ وضعیتی که البته می‌تواند نگرانی‌هایی را درباره گسترش شیوع کرونا در پی داشته باشد، اما نظر تخصصی در این زمینه بر عهده اهل فن است و در این بسته ویدیویی نمی‌گنجد.
بازگرداندن چهره‌ها به تبلیغات تلویزیونی، یک بازی برد برد
چهره‌ها نسبت به آنچه تبلیغ می‌کنند مسئولند، چون دست‌کم بخشی از طرفداران‌شان با اعتماد به آنها این محصول را می‌خرند؛ بنابراین چهره‌ها باید قبل از تبلیغ هر محصولی، از اصالت، کیفیت و اثرگذاری‌اش اطمینان حاصل کنند و مُبَلِغ و بلندگوی کالایی نشوند که فاقد کیفیت یا اثرگذاری است و یا شعارهای تبلیغاتی دروغ می‌دهد.
ویژه نامه ویدیویی آغاز سال «تابناک»؛ روز شانزدهم
«آسوده خاطرم» تاج اصفهانی / «من اهل این وطنم» لطفی بوشناق / «هم‌آغوش» علی قمصری / «معجزه» بهنام صفوی هفت اقدام مرسوم میان افراد منظم
بسته ویدیویی «تابناک» نیز برای مخاطبان «تابناک» همچنان تا عادی شدن شرایط و بازگشایی همه مشاغل، دانشگاه‌ها و مدارس و مراکز فرهنگی همراه شما مخاطب‌تان محترم خواهد بود و کوشش شده در این ایام این بسته متنوع‌تر باشد.
کارگردان ۸۹ ساله همچنان فیلم خوش‌ساخت می‌سازد
روایتگری قدرتمند کلینت ایستوود با «ریچارد جول»
ایستوود در «ریچارد جول» رویکرد عجیبی در پیش گرفته و آن هم نشان دادن رسانه و نیروی قانون به عنوان نیروی شر است. ایستوود قدرتی را که هر دوی این ارگان‌ها دارند به خوبی نشان داده است.
ویژه نامه ویدیویی نوروزی «تابناک»؛ روز پانزدهم
«سمن بویان» شجریان / «شهره شهر» رضوی سروستانی / «آمد بهار جان‌ها» تاج / «پریزاد» حاجیلی / «دیوانه شو دیوانه شو» ذوالفنون
بسته ویدیویی «تابناک» نیز برای مخاطبان «تابناک» همچنان عرضه خواهد شد. با حکایتی از عبید زاکانی به استقبال بسته ویدیویی امروز می‌رویم که کوشش شده تنوع بیشتری داشته باشد و از آن جمله می‌توان به دومین بخش از آموزش دوربین DSLR اشاره کرد که بخش نخست آن دیروز تقدیم شد.
سریال‌های خارجی به آنتن تلویزیون ایران بازمی‌گردد؟
حذف این سریال‌ها باعث شد گروه وسیعی سراغ دانلود این سریال‌های خارجی و تماشای آنها با زیرنویس بروند و گروهی که می‌توانستند نسخه دوبله شده سریال‌های تازه و فصل‌های تازه سریال‌های قدیمی نظیر هرکول پوارو را از تلویزیون تماشا کنند، این سریال‌ها را با زیرنویس فارسی در مانیتورهای کامپیوترهایشان ببینند.
ویژه نامه ویدیویی نوروزی «تابناک»؛ روز چهاردهم
«حیرانی» همایون شجریان و علیرضا قربانی / «عقرب زلف کجت» ایرج بسطامی / «همه دنیام» بهنام بانی / «سرباز» شمس لنگرودی / حرف آخر ؛ سیروان خسروی / چگونه مشاجرات روزانه را حل و فصل کنیم؟
تعطیلات تداوم دارد و تا زمان تداوم تعطیلات و استمرار شرایط ویژه این بسته ویدیویی نیز در «تابناک» پخش خواهد شد؛ مجموعه‌ای که کوشش می‌شود مداوماً متنوع‌تر شود و تنوع آن از موسیقی به سایر ویدیوهای جذاب و آموزشی نیز کشانده شود.
هنوز تعطیلات ادامه دارد، صداوسیما سراغ انبار برود!
این روزها آرشیو رسانه ملی می‌تواند موثرترین تکیه گاه برای تامین برنامه باشد که از قضا طیف متنوعی از برنامه‌ها را برای پخش دارد. در این شرایط، می‌توان بخشی از آرشیو را که تاکنون پخش نشده، از طبقه بندی خارج و پخش کرد و مخاطب را پای شبکه‌های مختلف نگه داشت و این تدبیری جدی را می‌طلبد که زمان توسل به آن اکنون است.
ویژه نامه ویدیویی نوروزی «تابناک»؛ روز سیزدهم
«شیرین شیرین» شهرام ناظری و کامکارها / «ترکمن» حسین علیزاده / تارنوازی فرهنگ شریف / «انسان» عالم قاسم‌اف / «نه من بیهوده گرد کوچه و بازار می‌گردم» نصرت فاتح ‌علی خان
هر سال به جز امسال به رسم قدیم، به طبیعی می‌رفتیم و در اصطلاح «سیزده را به در می‌کردیم» و از قضا هر سال درباره آسیب‌هایی که طبیعت در این روز می‌بیند، سخن به میان می‌آمد! شاید این نخستین سیزده به دری است که روز تنفس طبیعت محسوب شود و از این منظر اتفاق نادری در سده‌های اخیر رخ داده است.
رسانه‌ها با تدبیر لازم از این دوران جان سالم به در می‌برند؟
این اتفاق بی‌سابقه بیش از هر زمان اهمیت اطلاع رسانی آنلاین و تکیه بر آن را یادآور شد، اما در عین حال این ضرورت را پررنگ نمود که معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، راساً یا از طریق سایر مجموعه‌های دولتی، زمینه لازم برای عبور رسانه‌ها از این بحران را فراهم کند تا شاهد بی‌کاری گسترده اهالی رسانه نباشیم.
ویژه نامه ویدیویی نوروزی «تابناک»؛ روز دوازدهم
«دلم فریاد می‌خواهد» همایون شجریان / اجرای منحصر به فرد کیهان کلهر / «سابرین» شازار / «تک نوازی سنتور» کامکار / اجرای مشترک مشکاتیان و نوربخش / تک نوازی سه‌تار ذوالفنون
این واپسین روزهای تعطیلات نیست و به مدد شرایط حساس کنونی، این تعطیلات را فعلاً پایان نیست. با وجود آنکه امکانات تفریحی در این روزها محدود شده، در همین تعطیلات نیز می‌توان فرصت‌هایی برای تفریح در خانه فراهم کرد؛ مشروط بر آنکه اندکی به فکر گذران راحت‌تر این ایام باشیم.
ویژه نامه ویدیویی نوروزی «تابناک»؛ روز یازدهم
همنوازی گروه دستان با شهرام ناظری / تک نوازی ویولنسل استفان تترالت / چارپاره نوازی کیهان کلهر و گروه رامبراند / «یک روزی میای» سیروان خسروی
یازدهمین روز بهار هزار و سیصد و نود و نه پیش روست و ایام شعبانیه نیز سپری می‌شود. جوانان فراوانی قرار بوده نوبهار زندگی مشترک‌شان را آغاز کنند اما شرایط باعث شده مدتی این مثنوی به تاخیر افتد...
استراتژی فرهنگی امام سجاد در دوران پس از عاشورا چه بود؟
در چنین وضعیتی، طرفداران ائمّه پراکنده، مرعوب و مأیوس بودند و امکان حرکت جمعی از دست رفته بود. دعا‌های امام† در عین اینکه حرکتی اخلاقی بود، مبارزه‌ای آرام در برابر قدرت‌های اهریمنی، ولی ریشه کن کننده بود. او با این عمل و برنامه خود نشان داد راه مبارزه در شمشیر منحصر نمی‌شود، زیرا در بعضی شرایط، شمشیر کارایی خود را به کلّی از دست داده و حتی نتیجه عکس می‌دهد.
ویژه نامه ویدیویی نوروزی «تابناک»؛ روز دهم
«شیدا شدم» شهرام ناظری / «سوته دلان» ایرج بسطامی / «نوروز» عالم قاسم اف / «عطارد» کیتارو / «باد» کریزی آکوردئون تریو
بهار، پیام آور تعادل است و اینکه در سایه تعادل، زندگی زیبا می‌شود. با دیدن بهار، رحمت و محبت خداوند را به یاد می‌آوریم. در اینکه چشمه مهر ایزد همواره به سوی آدمیان و همه موجودات، سرازیر است و اگر ما او و نشانه‌هایش را فراموش کنیم، او هرگز ما را فراموش نمی‌کند و با دگرگونی فصل‌ها نیز به جلوه گری قدرت بی‌پایانش می‌پردازد.
چارچوب‌های شخصیت والای حضرت عباس(ع) چه بود؟
سخندانی و سخنوری میراث گرانسنگی بود که حضرت عباس (ع) از پیوند امیر بیان علی (ع) و بانوی ادب، ام البنین (ع) به دست آورده بود. پدرش کسی بود که در جنگ ها، فی البداهه رجز می‌سرود و مادرش نیز بانویی ادب دوست و شاعری توانا و از خاندانی ادب دوست و شاعر پرور بود.
گزارش مرکز بررسی‌های ریاست جمهوری درباره نگاه فیلمسازان در جشنواره فجر؛
الگوهای کنشگری جامعه می‌تواند از «خروج» به «خورشید» و «خون شد» تغییر کند
فیلم‌های جشنواره مخاطب را به نوعی عصیان از نرم‌های جامعه، میل ورزی بی‌انتها، خروج علیه وضعیت موجود و به چالش کشیدن پیش‌فرض‌های نهادهای مسلط فرامی‌خواند، حال آنکه سیاست رسمی علاقه‌ای برای انعطاف از خود نشان نمی‌دهد و به حفظ ساختارها با رویه کنونی پافشاری می‌کند. «فرهنگ عمومی» به حکمرانی به سیاق کنونی اشکالاتی وارد می‌کند و چه‌بسا خود را در موضع «خروج» نسبت به آن می‌بیند...
ویژه نامه ویدیویی نوروزی «تابناک»؛ روز نهم
«میحانه» ناظم الغزالی / «دلا نزد کسی بنشین» شهرام ناظری / «زندگی» لودوویکو اینائودی / «مسابقه سوارکاری» نوازندگان چینی / نواختن روی هرم انسانی / تک نوازی منحصر به فرد کنترباس
بسیاری این روزها از سال را برای آغاز زندگی انتخاب و سال را با شادیِ مضاعف آغاز می‌کنند. بدین سان چه با رویکرد آفاقی و چه با رویکرد انفسی به این روزها بنگریم، باید خوش بود و امیدوار به گذر این ایام سخت و رسیدن به روزهای بهتر که سایه ناخوشی از سر جهانیان از جمله مردمان این سرزمین رخت بربسته باشد.
شیوه‌های پرورش عزت نفس در سیره امام حسین
از مهم‌ترین خصلت‌های امام حسین (ع) عزت نفسی بود که در یارانش نیز پروز می‌داد اما چگونه سرور و سالار شهیدان چنین روشی را در پیش می‌برد و در این مسیر از چه سیره‌ای بهره می‌برد؟
کف انتظار از مقامات ارشد دولتی
دست‌کم پنج درصد تسهیلات ارزان قیمت به حوزه فرهنگ اختصاص یابد
انتظار می‌رود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هماهنگی‌های لازم را با رئیس دولت درباره اختصاص بخشی از این تسهیلات عظیم برای حفظ موجودیت فرهنگ و هنر ایران در این دوران سخت، داشته باشد و در واقع این عرصه کلیدی در این توزیع کمک‌ها دیده شود.
ویژه نامه ویدیویی نوروزی «تابناک»؛ روز هشتم
«ترکمن» حسین علیزاده / «به جان تو» مجید درخشانی / «منم محو خیال او» نصرت فاتح علی خان / «روشنایی روح» کیتارو / چگونه بر حس تنهایی غلبه کنیم؟
برای برخی از مردمان نوروز فرا نرسیده و فرازِ زندگی و سختی معاش آنها را به نقطه‌ای رسانده‌ که چرخش ایام بر حیات‌شان توفیری نکند و بدین سان حال بهتری با فرارسیدن بهار نیابند. این یک حقیقت است که باید حیات از دلمان آغاز شود، وگرنه تغییر در آب و هوا به خودیِ خود منتهی به بهبود احوال نمی‌شود.
ویژه نامه ویدیویی نوروزی «تابناک»، روز هفتم؛
«دوش چه خورده‌ای دلا» شهرام ناظری / «من ایرانی‌ام» علیرضا عصار / «لیلا سوار بر کاروسل» انور براهم / «رندان سلامت می‌کنند» محمدرضا شجریان / «دلبر» محسن چاوشی
بهار هزار و سیصد و نود و نه، هفت روزه شد و امیدها رو به فزونی است که با عدم سفر و تداوم این خانه نشینی موثر، شاهد کنترل کامل بحران کرونا در ایران در ماه‌های پیش رو باشیم و آهسته آهسته شرایط به حالت عادی بازگردد.
ویژه نامه ویدیویی نوروزی «تابناک»، روز ششم؛
«من طهرونمو می‌خوام» پرویز پرستویی / «سیمای شمس» عالم قاسم اف / «ستاره» سینا حجازی / «امواج دانوب» ایوان ایوانوویچ / «مسابقه اسب‌دوانی» سولو ارهو
ششمین روز بهار فرارسید و هرچند برخی کارمندان قید مرخصی را زده‌اند و سال کاری تازه را آغاز کرده‌اند که اقدامی پرخطر در این شرایط شیوع کرونا است. در این روزها احتیاط در گفتار و رفتار، نه تنها شرط عقل، بلکه شرط اخلاق است. ...