بازدید ۱۸۰۹۸
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات بورس تهران، عاملی که موجب کاهش ارزش دلار شد، کاهش بهای سکه تمام بهار آزادی، فراز و فرود در بازار نفت خام، نرخ تورم در انگلیس به بالاترین حد رسید، طلای جهانی به بالای ۱۲۰۰ دلار صعود کرد، اجلاس داووس آغاز به کار کرد، ایران و چین قرارداد ۳میلیارد دلاری امضا می‌کنند، ممنوعیت پیش‌فروش خودرو بدون مجوز وزارت صنعت و گرانی مرغ از بهمن ماه، در بر دارد.
کد خبر: ۶۵۷۷۴۵
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۰ 18 January 2017
از «خودروسازی که به لطف ایران رکورد شکست» تا «خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا 10 میلیارد یورو آب خورد»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، نفت  و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی» این پیمانه اقتصادی موضوعاتی همچون تغییرات بورس تهران، عاملی که موجب کاهش ارزش دلار شد، کاهش قیمت سکه تمام بهار آزادی، فراز و فرود در بازار نفت خام، نرخ تورم در انگلیس به بالاترین حد رسید، طلای جهانی به بالای ۱۲۰۰ دلار صعود کرد، اجلاس داووس آغاز به کار کرد، ایران و چین قرارداد ۳میلیارد دلاری امضا می‌کنند، ممنوعیت پیش‌فروش خودرو بدون مجوز وزارت صنعت و گرانی مرغ از بهمن ماه، در بر دارد.رشد 209 واحدی شاخص کل بورس

در پایان معاملات روز سه شنبه، شاخص کل بورس با رشد 209 واحدی در ارتفاع 79 هزار و 293 واحد قرار گرفت.  شاخص هم وزن نیز با رشد 50 واحدی به عدد 15 هزار و 504 واحد دست یافت. ارزش معاملات نیز 2263 میلیارد ریال شد. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را نماد اخابر با 68 واحد و بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را نماد فارس با 59 واحد به عهده داشتند. بیشترین ارزش معاملات غیربلوک نیز از آن خودرو با 96.9 میلیارد ریال بود.


در فرابورس نیز شاخص کل با رشد 3.5 واحدی به ارتفاع 835 واحد دست یافت. ارزش معاملات نیز 1627 میلیارد ریال شد. بیشترین تاثیر بر شاخص را نمادهای هرمز با 1.35 واحد منفی و بمپنا با 0.48 واحد مثبت به عهده گرفتند. بیشترین ارزش معاملات غیربلوک نیز برای نماد زنگان با 40.1  میلیارد ریال بود.

اظهار‌نظرِ نسنجیده‌ی ترامپ موجب کاهش ارزش دلار شد

در روز سه شنبه، کاهش ارزش دلار که از ابتدای امسال آغاز شده، شدت بیشتری یافت. شاخص دلار بیشتر به خاطر بیان نسنجیده و عجولانه ی این نظر دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا بود که گفت: ارزش بالای ارز ایالات متحده آمریکا در برابر یوان چین "در حال نابودی ماست.'' 


به نقل از رویترز، معامله گران وقتی که در اولین روز تجاری (پس از انتشار این نظر دونالد ترامپ که درمقاله ای از روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شده) پشت میز خود در نیویورک قرار گرفتند، شاهد آن بودند که هر یورو به ازای 1.07 دلار معامله میشود که بیشترین رقم از ۸ دسامبر است. همچنین ارزش دلار در برابر ین ژاپن به پایین ترین میزان در ۷ هفته گذشته رسید. شاخص دلار که با توجه به میانگین نرخ مبادله بین دلار آمریکا و شش ارز اصلی در سطح جهان به دست می آید، در مقابل ین به کمترین میزان از ۸ دسامبر رسید و هر یک دلار آمریکا، در برابر ۱۱۲.۷۴ ین معامله شد.

کاهش بهای سکه تمام بهار آزادی

در پایان معاملات بازار سکه روز سه شنبه، هر سکه تمام طرح قدیم بدون تغییر به قیمت یک میلیون و 155 هزار تومان فروخته شد و هر سکه تمام بهار آزادی نیز با کاهش 4 هزار و 400 تومان به رقم 1 میلیون و 184 هزار تومان رسید. هر نیم سکه بهار آزادی به قیمت 602 و هر ربع سکه بهار آزادی با کاهش هزار تومان به قیمت 319 هزار تومان فروخته شد.

فراز و فرود در بازار نفت خام

در روز سه شنبه، بازار نفت با مسائل گوناگونی روبه رو بود. قیمت نفت از یک سو به خاطر حمایت عربستان سعودی از توافق جهانی کاهش و تاکید وزیر انرژی این کشور بر پایبندی به توافق اوپک و از سوی دیگر به خاطر افزایش تولید نفت در ایالات متحده آمریکا و شک و تردید در مورد پایبندی سایر تولیدکنندگان به توافق اوپک، دستخوش تغییراتی شده است. به نقل از رویترز، روز سه شنبه (تا ساعت ۱۴) قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت روز دوشنبه ۱۰ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۵.۷۶ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۱۵ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۲.۵۱ دلار صورت گرفت. در ادامۀ روز سه شنبه (ساعت 18) قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل با ۷۶ سنت افزایش نسبت به روز قبل، به بشکه ای ۵۶.۵۲ دلار رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۸۲ سنت افزایش، بشکه ای ۵۳.۱۹ دلار معامله شد.

"رنو" به لطف ایران رکورد شکست

به نقل از رویترز، گروه خودروسازی رنو با انتشار گزارش سالانه خود اعلام کرد که میزان فروش سالانه اش در سال 2016 به لطف رشد فروش در اروپا و بازارهای خارجی ای نظیر ایران، رکورد شکسته است. این شرکت پیش بینی کرده که در سال 2017 شاهد رشد بیشتری باشد. در گزارش رنو آمده است، میزان فروش سالانه خودروهای تولیدی این شرکت در سال گذشته میلادی به 13.3 درصد افزایش یافته و خودروهای فروخته شده در سال 2016 به بیش از 3.18 میلیون دستگاه رسیده که رقمی بی سابقه است. به گزارش تسنیم، آمارهای ارائه شده در گزارش شرکت رنو، تصویری مشابه آنچه در گزارش هفته گذشته شرکت پژو سیتروئن مبنی بر افزایش فروش آمده را ترسیم می کند. در این گزارش نیز لغو تحریم های ایران، نقش پررنگی در افزایش فروش این شرکت داشته است. پیش از این هم گروه خودروسازی پژو سیتروئن فرانسه اعلام کرده بود، افزایش فروش خودروهای برند پژو در ایران و ادامه ترمیم بازار خودروی اروپا موجب شد تا این شرکت بهترین عملکرد سالانه خود از سال 2010 تاکنون را به ثبت برساند.

نرخ تورم در انگلیس به بالاترین حد رسید

شاخص نرخ مشتری (تورم) در انگلیس در ماه دسامبر گذشته بالغ بر 1.6 درصد بوده است که بالاترین حد از جولای سال 2014 میلادی شمرده می شود. نرخ تورم در ماه نوامبر گذشته بالغ بر 1.2 درصد اعلام شده بود. افزایش بهای مواد غذایی، حمل و نقل هوایی و سوخت از جمله علل افزایش قابل‌ توجه نرخ تورم در ماه گذشته میلادی که بیش از حد انتظار تحلیل گران اقتصادی بود، بیان شده است. قیمت بنزین و گازوئیل در ماه دسامبر گذشته افزایش داشتند که عمدتاً ناشی از افزایش بهای نفت خام در بازار جهانی و نیز کاهش ارزش پوند بوده است. به گزارش ایرنا، از زمان برگزاری همه‌پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه) که منجر به رأی انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا شد، نرخ تورم در این کشور متأثر از کاهش قابل‌ توجه ارزش پوند در برابر دلار و یورو روند افزایشی داشته است. 

طلای جهانی به بالای ۱۲۰۰ دلار صعود کرد

طلای جهانی روز سه شنبه تحت تاثیر تقاضا برای دارایی مطمئن در آستانه سخنرانی نخست وزیر انگلیس درباره روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا، به بالاترین سطح در بیش از هفت هفته گذشته صعود کرد. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز سه شنبه بازار سنگاپور ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۱۲۱۲.۴۰ دلار رسید که بالاترین قیمت از ۲۳ نوامبر بود. در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه، ۱.۳ درصد صعود کرد و در ۱۲۱۱.۸۰ دلار ایستاد.

اجلاس داووس آغاز به کار کرد

47امین اجلاس داووس در حالی روز سه شنبه با هدف رفع مشکلات اقتصادی و نابرابری درجهان آغاز به کار کرد که رسانه‌ها نوشتند؛ ۸ نفر به اندازه نیمی از جمعیت دنیا ثروت دارند. به گزارش فارس، اجلاس جهانی داووس، روز سه شنبه در حالی در شهر داووس سوئیس در دمای منفی 15 درجه آغاز به کار کرد که 300 نفر از وزرا و مقامات عالیرتبه کشورهای جهان در این شهر کوچک جمع شده‌اند تا مسائل مهم اقتصادی جهان را بحث و بررسی کنند. اجلاس داووس از روز سه شنبه آغاز و تا روز جمعه زمان تحلیف دونالد ترامپ ادامه خواهد داشت. روز پایانی این اجلاس، هم‌زمان با آغاز به کار رئیس جمهور منتخب آمریکا خواهد بود. 

ایران و چین قرارداد ۳میلیارد دلاری امضا می‌کنند

معاون وزیر نفت از امضای بزرگترین قرارداد ایران و چین در صنعت پالایش نفت به ارزش ۳ میلیارد دلار خبر داد و گفت: این قرارداد بهمن‌ماه امسال، با سفر هیأت نفتی چین به تهران به سرانجام می‌شود.

پیش‌فروش خودرو بدون مجوز وزارت صنعت ممنوع شد

سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در بیانیه ای با استناد به ماده ۵ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو که فروردین ماه امسال به تصویب هیات وزیران رسید، اعلام کرد که پیش فروش خودرو صرفاً در قالب اخذ مجوز مربوطه از وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان پذیر خواهد بود و انتشار هر گونه آگهی و تبلیغات مبنی بر پیش فروش خودرو بدون اخذ مجوز مربوطه ممنوع است.

بهمن ماه مرغ گران می شود

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی، با بیان اینکه تا دهم بهمن ماه قیمت مرغ از هفت هزار تومان بالاتر نخواهد رفت، گفت: قیمت مرغ تا حدود دهم بهمن ماه ثابت بوده اما بعد از این تاریخ با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال شاهد افزایش ناچیز قیمت‌ها خواهیم بود و به بالای هفت هزار تومان خواهد رسید. مهدی یوسف‌خانی در گفت‌و‌گو با میزان، در خصوص تغییرات قیمت مرغ در هفته جاری اظهار کرد: نرخ عرضه مرغ نسبت به هفته گذشته که با قیمت 6هزار و 900تومان در بازار عرضه شد حدود صد و پنجاه تومان کاهش داشته و به 6هزار و 750 تومان رسیده است.

هزینه ۱۰ میلیارد یورویی خروج بریتانیا برای اتحادیه اروپا

به نقل از یورونیوز، بر اساس گزارش منتشر در مؤسسه پژوهشی ژاک دلور، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سالانه ۱۰ میلیارد یورو از بودجه این اتحادیه خواهد کاست. در گزارش این مؤسسه فرانسوی آمده است که برای جبران این کاهش بودجه راهکارهای متفاوتی وجود دارد. از جمله می توان به افزایش سهم پرداختی اعضای اتحادیه و یا توقف بودجه های پرداختی در بخش های مختلف از جمله سیاست خارجی اشاره کرد. در حال حاضر کشورهای آلمان، هلند و سوئد که بیشترین سهم پرداختی را در اتحادیه اروپا دارند که در صورت افزایش سهم پرداختی برای جبران کسری بودجه اتحادیه این کشورها بیش از سایرین ضرر خواهند کرد. برای مثال افزایش سهم پرداختی برای آلمان و فرانسه به این معناست که این کشورها باید سالانه به ترتیب ۳.۵ و ۱.۵ میلیار دلار مبلغ بیشتری از سهم کنونی خود بپردازند. در بخش کاهش بودجه های پرداختی نیز به همین شکل خواهد بود، به گونه ای که بودجه های مربوط به سیاست های خارجی اتحادیه از جمله در بخش هایی مثل مهاجرت، بودجه های فرهنگی و یا بخش توسعه کشاورزی با کاهش حدود 20 درصدی مواجه خواهد شد. در صورتی که اعضای اتحادیه اروپا بر سر نحوه تامین بودجه کاهش یافته پس از اجرای برکسیت و خروج بریتانیا از اتحادیه به نتیجه نرسند، قطعا کاهش بودجه این کشور تاثیری جدی بر وضعیت و آینده این اتحادیه خواهد داشت.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
هر روز برای بازار خودرو قانونی جدید میزارن! یه روز میگن واردات ممنوع. یه روز میگن ثبت سفارش ممنوع. یه روز میگن افزایش قیمت ممنوع. یه روز میگن واردات از فلان کشور ممنوع. یه روز دیگه میگن واردات بالای 2500 سی سی ممنوع که باز میبینیم بعضی افراد تا 4500 هم وارد میکنن!!! و همین طور ادامه داستان......... خلاصه کلی ممنوعیت برای خودرو داریم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
از عجایب روزگار اینکه برنج ، گوشت ، خودرو ، مسکن ، اجاره بها ، دلار ، برق ، گاز ، آب ، لبنیات و ... همه چیز گران شده تورم همچنان سیر نزولی دارد !!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
از سال 80 که خودرو ملی سمند اومد تا بحال 15 سال میگذره و حدود 15 میلیون خودرو تولید شده و خیلی بیشتر از ارزشش این خودرو ها پول گرفته شده ولی هنوز هم خودرو ملی ما سمنده در صورتی که شرکتهای دیگه از اون موقع تابحال چند بار تو کلاسهای A تا Z خودروهاشون رو به کل طراحی کرده اند . مردم رو از خودتون بدونین تا مردم هم شما رو از خودتون بدونن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
بالاترين حد تورم در انگليس : 1.6 درصد !!! يا صاحب الزمان ادركني .
نیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
نرخ تورم 1.2،1.6؟!! خوش به حالشون... همین الان ایران نرخ تورم 12 درصده
پاسخ ها
مرتضی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
ی جوری نوشتی تورم انگلیس بالای 1.6 هس که انگار داری برا مردم اروپا که اینچیزا رو ندیدن می نویسی!!! ما رو که تورم 80% رو دیدیم میخوای بترسونی!! از خدا بترس....
ناشناس
|
-
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
رنو یک کارخانه اشغال فرانسویست که در سال 57 خودش را بزور وارد ایران کرد و دست از سرمان برنمیدارد ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
باید جلوی لابی رنو و نفوذی های که در ایران دارد گرفته شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
نرخ تورم در انگلیس به بالاترین حد رسید . خیال کردم بالای 50-60 درصد شده !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
اصلا اینگونه نیست که رنو به لطف ایران رکورد زده با شه مگه ما از تولید 3.6 میلیون دستگاه رنو چند هزارتای آن را خریداری کرده ایم. قراردادهای ما هم برای اینده است. بازار 13 میلیونی چین و سایر کشورها را فراموش کرده اید. لیست بی کیفیت ها را ضمنا نگاه کنید ببینید تیبای 27 میلیونی چه کیفیتی دارد پس خارج از تعارف باید به سمت خارجی ها رفت
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
وای خدای من چقدر تورم
چطور زنده ند
چطور این همه تورم رو تحمل می کنند !!
خدا به داد انگلیسی ها برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
شاخص نرخ مشتری (تورم) در انگلیس در ماه دسامبر گذشته بالغ بر 1.6 درصد بوده است که بالاترین حد از جولای سال 2014 میلادی شمرده می شود. نرخ تورم در ماه نوامبر گذشته بالغ بر 1.2 درصد اعلام شده بود.

با تورم کشور ما فاصله زیادی نداره !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
بعد از 50 سال ما نتواستم 1 ماشین خوب بسازیم تاسرمایه مردم ایران ازبین نمرود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
خودروسازی ایران چند سال زودتر از کره جنوبی بود اما انها کجا ما کجا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا فطریه غیزانیه نفت ونزوئلا صدیقه کیانفر دریای کارائیب