بازدید 26683
مرور روزنامه‌های دوشنبه ۲۳ خرداد

آقای رئیس جمهور جلوی این تفسیر غلط را بگیرید/نگرانی از اجماع جهانی در موضوع هسته‌ای/جناب وزیر از کدام بازی لذت بردید!

دستورات رییس عدلیه در مورد چند پرونده روز قضایی، سه دلیل رشد نجومی اجاره‌بها، دانشگاه یا پادگان؛ مساله این است؟! جهش ۳۹ هزار واحدی شاخص بورس، ثبت کم‌فروشی در ۴۱ درصد کالاها، جرم در فضای مجازی مجازات در فضای واقعی، تحریم به سبک «صدر»، آرمان حجاب قربانی گشت ارشاد و تعدیل پساکرونایی مدافعان سلامت و از گلایه بازیکنان تا باختی که حساب کار دستمان داد، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۱۱۲۴۳۲۵
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۴ 14 June 2022

به گزارش «تابناک» روزنامه‌های امروز سه شنبه ۲۴ خردادماه در حالی چاپ و منتشر شد که سرکشی طالبان برای تجارت با ایران، اخراج اسکوچیچ از تیم ملی؛ آری، خیر؟ ترمیــم کــابینه از شــایعه تـا واقعیــت، گوشت؛ تب کریمه بعد از کرونا و آغاز عملیات ارزی در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛


آقای رئیس جمهور جلوی این تفسیر غلط را بگیرید

علی ولی زاده طی یادداشتی در شماره امروز خراسان با عنوان آقای رئیس جمهور جلوی این تفسیر غلط را بگیرید نوشت: بسته حمایتی برای بازنشستگان تامین اجتماعی آخرین خبری بود که وزیر رفاه در خصوص بازنشستگان داد.
این خبر اگر جامه عمل بپوشد، نه تنها مصوبه حقوق را در خصوص بازنشستگان تامین اجتماعی ترمیم نمی‌کند بلکه هم جسارت هست به بازنشستگان و هم عاری از پشتوانه کارشناسی است و مهم این که شاید مصوبه‌ای باشد بدتر از مصوبه قبلی دولت.
از آن جا که بیشتر از آن که مصوبه دولت باشد یادی است از مدیریت وزیر رفاه که از ابتدای سال در قالب ویرگول یا مصوبه دولت و... مرتب افزایش ۱۰ درصد را زمزمه می‌کرد تا امروز که کتاب قانون را برداشته و می‌خواند این رفتار‌ها نشان می‌دهد که خمیرمایه این تفسیر عجیب قانون از این وزارتخانه نشئت گرفته و متاسفانه به بدنه کارشناسی مصوبات دولت به شدت صدمه وارد کرده است تا آن جا که می‌تواند بسیاری را به مصوبات دولت کم توجه و اعتماد به کارشناسی مصوبات را ضعیف کند. امروز وقتی کمیسیون اجتماعی مجلس و نمایندگان مجلس تصریح می‌کنند که این مصوبه قانونی نیست و رسما اعلام می‌کنند که برای احقاق حقوق از دست رفته از طریق کمیسیون تطبیق قوانین و... اقدام کرده‌اند همه این‌ها این شائبه را که مصوبه دارای اشکالات فنی است پررنگ می‌کند، ولی هیچ سخنی را با وزیر نداریم، زیرا به نظر نگارنده وی به غیر منطقی بودن مصوبه علم دارد، ولی به هر دلیلی اصرار دارد که این فاجعه جامه عمل بپوشاند، اما روی سخنم با رئیس‌جمهور محترم است.


آقای رئیس‌جمهور با دستوری که در این خصوص به معاون اول دادید هم چراغ امیدی را در دل بازنشستگان و کسانی که از قانون شکنی متنفرند روشن کردید و هم نشان از این بود که حضرت عالی هم به ضعف این مصوبه واقفید و بنا دارید جبران کنید، ولی امروز وزیر محترم رفاه خبر از بسته‌های حمایتی داد معلوم نیست که آیا واقعا نظر شما را تامین کرده‌اند و نظر شما نیز همین است یا این که این خبر هم مانند گفته‌های کاملا غیرکارشناسی قبلی وزیر است!


آقای رئیس‌جمهور حتما توجه دارید که این مصوبه فریب اعتماد به مصوبات را در باور بازنشستگان به صفر رساند حتی آن‌هایی که ۵۷ درصد افزایش داشته‌اند. زیرا آن‌ها به قواعد تامین اجتماعی واقفند و این شرط ضمن عقد را که هر قدر بیمه بیشتر پرداخت کنید در بازنشستگی حقوق بیشتر دریافت می‌کنید، حفظ کرده‌اند و ملکه ذهن شده برای آن‌ها بنابراین وقتی مصوبه را مغایر این شرط می‌بینند بی اعتماد می‌شوند اصل ۹۶ (افزایش سالانه همخوان با تورم) برای آن‌ها ملکه شده وقتی مصوبه را مغایر می‌بینند، اعتماد خود را به مصوبات از دست می‌دهند.


آن‌ها وقتی می‌بینند آقای وزیر در روز کارگر از افزایش دستمزد دفاع می‌کند و آن را سبب بهبود تولید می‌داند، ولی اکنون مصوبه فوق را در راستای هموار کردن شکاف طبقاتی می‌داند در حالی که آن چه را به عنوان افزایش مزد شاغلین دفاع می‌کند شکاف طبقاتی را از ۱۸ میلیون و پانصد به ۳۵ میلیون کشانده بالاخره مردم و بازنشستگان کدام یک را قبول کنند و ممکن است این دوگانگی، اعتماد آن‌ها را به مصوبات دولت به صفر برساند. آقای رئیس‌جمهور قبول دارید که این ندانم کاری برخی مدیران چه ضربه‌ای به اعتماد مردم که تنها پشتوانه اساسی نظام هستند، می‌زند و به مطالبات خیابانی که مطلوب بعضی بدخواهان نظام است هیزم می‌ریزد.


جان سخن این که آقای رئیس‌جمهور با آمدن شما بارقه امیدی در دل‌ها زنده شد، ولی حیف که این نوع عملکرد برخی مدیران می‌تواند بارقه را نه خاموش بلکه کور کند!


جناب دکتر رئیسی وقت آن است که بار دیگر امید قبلی بازنشستگان و مدافعان قانون را با مدیریت دلسوزانه‌ای که از شما سراغ داریم جبران کنید و صدا‌های بدخواهان را که با فرصت طلبی در میان مشمولان این مصوبه که مظلوم واقع شدند و مطالبه‌ای دردمندانه دارند خاموش و دل‌های مظلوم واقع شده را امیدوار کنید! بسته‌های حمایتی را به آن‌ها که استحقاق دارند بدهید و افزایش را به کسانی که حقشان است تا عدل که همان قرار گرفتن شیئی در جای خودش است، تحقق یابد.


نگرانی از اجماع جهانی در موضوع هسته‌ای

جاوید قربان اوغلی طی یادداشتی در شماره امروز شرق با عنوان نگرانی از اجماع جهانی نوشت: ۱- قطع‌نامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ۳۰ رأی موافق، دو مخالف (روسیه و چین) و سه ممتنع (هند، پاکستان و لیبی) به تصویب رسید. بانیان قطع‌نامه با هوشمندی لحن آن را ملایم گرفته بودند تا راه برای مذاکرات احیا مسدود نشود. گفته شده لحن قطع‌نامه پیشنهادی سه کشور اروپایی با پادرمیانی آمریکا تعدیل شد. رأی منفی دو قدرت اصلی شورای حکام، مهم و در شرایط متغیر و پرشتاب مناسبات بین‌المللی، نمایانگر عدم اجماع بر سر موضوع ایران در برنامه هسته‌ای بین قدرت‌های جهانی (کشور‌های ۱+۵) است. با وجود این، نگاهی گذرا به پیشینه این دو کشور، امید برای تداوم مواضع را کم‌فروغ می‌کند. از این جهت، شرط‌بندی به مواضع چین و روسیه در روند تنش رو به تزاید ایران با غرب به مصلحت ما نیست.

۲- ایران از چند هفته قبل از تصویب قطع‌نامه شورای حکام و احتمالا با آگاهی از تصویب آن، مواضع سخت‌تری را در قبال آژانس اتخاذ کرد و ادبیات خود با آن را تهاجمی کرد. تعدادی از دوربین‌های فرا‌پادمانی آژانس را قطع و با صدور بیانیه‌ای آن را به آژانس اعلام کرد. در بیانیه سازمان انرژی اتمی، ضمن تأکید بر همکاری‌های گسترده ایران با آژانس، این همکاری‌ها ناشی از حسن نیت ایران برشمرده و قطع آن به دلیل «عدم قدردانی آژانس» و تلقی ناصواب، وظیفه ایران ذکر شده است. عباراتی ارزشی که در روابط بین‌الملل جایگاهی نداشته و ناشی از تصور ناصحیح حاکم بر ذهن تدوین‌کنندگان چنین بیانیه‌هایی است. تندترین مواضع در واکنش به قطع‌نامه که بسیار دور از انتظار بود، از سوی رئیس‌جمهور اتخاذ شد. رئیسی در دیدار با اقشار مختلف مردم چهارمحال‌و‌بختیاری در واکنش به قطع‌نامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «در شورای حکام علیه ایران قطع‌نامه وضع می‌کنند، این در حالی است که به نام خدا، به نام ملت بزرگ ایران، یک قدم از مواضع خود عقب‌نشینی نخواهیم کرد». موضعی که من آن را گونه مؤدبانه حرف‌های جنجالی احمدی‌نژاد به قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌دانم. تکرار حرف‌های او ملال‌آور و بازخوانی فصلی از پرونده هسته‌ای است که کشور را به تعبیر عامیانه از چاله به چاه افکند.

۳- نشست بعدی شورای حکام آژانس در سپتامبر برگزار خواهد شد. حمایت ۳۰ کشور در حمایت از قطع‌نامه و همراهی ۲۶ کشور از ۳۵ عضو شورای حکام با چهار قدرت اصلی طراح قطع‌نامه (آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان)، زنگ خطر شکل‌گیری مجدد اجماع جهانی علیه ایران است که باید آن را جدی گرفت. خوش‌بینانه‌ترین سناریو تکرار قطع‌نامه‌ای با ادبیاتی مشابه است؛ هرچند پیش‌بینی‌ها حکایت از سخت‌تر‌شدن موضع آژانس و احتمال ارجاع مجدد پرونده به شورای امنیت و تکرار سناریویی دارد که احمدی‌نژاد پس از انتخابات ۱۳۸۴ کلید زد. احتمالا اتخاذ موضع تند ایران در قبال قطع‌نامه صادرشده تا حدودی متأثر از رأی و مواضع روسیه و چین است. این در حالی است که در شرایط کنونی، اقدام تقابلی از جانب ایران، در نهایت به ضرر ایران تمام خواهد شد. در‌پیش‌گرفتن این سیاست، به‌ویژه در برابر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که نهادی ناظر است و گزارش‌های آن تأثیر انکارناپذیری بر تصمیمات نهاد‌های بین‌المللی دارد، با توجه به وضعیت حاکم بر جهان، به صلاح کشور نیست. پیش‌بینی می‌شود در صورت تداوم تنش بین ایران و آژانس، در نشست آتی شورای حکام، آژانس موضع تندتری در قبال ایران اتخاذ خواهد کرد.

۴- موضع ایالات متحده آمریکا در قبال پرونده هسته‌ای ایران تابعی از دو متغیر است. اول، بایدن و تیم او مایل به بستن پنجره دیپلماسی نیستند و تعامل با ایران را بر گزینه‌های دیگر ترجیح می‌دهند. با‌این‌حال شرایط متزلزل بایدن و حزب دموکرات با توجه به انتخابات پیش‌روی کنگره، ریسک نرمش در مقابل ایران را محدود می‌کند؛ به‌خصوص اینکه پذیرش شرایط جدید ایران برای دستیابی به توافق در وین (خارج‌کردن سپاه از لیست گروه‌های تروریستی) و مخالفت‌های جدی در داخل آمریکا با این کار، فشار‌ها بر بایدن را افزایش داده است. بایدن امیدوار است با افزایش فشار تدریجی، وخیم‌تر‌شدن شرایط اقتصادی، ایران را وادار به نرمش کرده و احیای توافق هسته‌ای را در دسترس قرار دهد.

۵- رویکرد تقابلی ایران با آژانس بی‌تردید تأثیراتی منفی بر مذاکرات تعلیق‌شده وین خواهد گذاشت و روزنه‌های اندک امید به احیای برجام را از بین خواهد برد. اجلاس بعدی آژانس سه ماه دیگر در سپتامبر سال جاری برگزار خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود استمرار این روند (تقابل با آژانس و ادامه بن‌بست مذاکرات وین) منجر به صدور قطع‌نامه‌ای شدید‌اللحن از سوی آژانس خواهد شد؛ اقدامی که بی‌شباهت با روند سال اول دولت احمدی‌نژاد و اقداماتی که طی آن پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارسال شد و شش قطع‌نامه الزام‌آور را در پی داشت، نیست.

سیاستی که غرب در برابر ایران در پیش گرفته، همان روش معروف هویج و چماق است. شکل‌گیری مجدد اجماع جهانی علیه ایران، مساله‌ای است که باید آن را جدی گرفت و نگران بود. نتیجه محتوم رویکرد کنونی، برگرداندن توپ به زمین ایران است. موقعیت ما در آژانس بدتر خواهد شد و هیچ اطمینانی نیز وجود ندارد که چین و روسیه در شورای حکام یا در صورت ارسال پرونده به شورای امنیت، در این شورا، به دفاع از ایران و مخالفت با قطع‌نامه‌های پیشنهادی ادامه دهند.

۶- به نظر می‌رسد ایران با اتکا به درآمد نسبتا خوب از محل صادرات نفت و با توجه به نیاز غرب به نفت در بازار جهانی و کاهش سخت‌گیری آمریکا و بستن چشم خود بر صادرات نفت ایران، امیدوار است مقاومت در برابر آمریکا و غرب آن‌ها را به عقب‌نشینی وادار کند. تحلیلی که جناحی در کشور روی آن شرط‌بندی کرده و احتمالا توانسته است اجماعی را در شورای عالی امنیت ملی برای اتخاذ این رویکرد ایجاد کند. این در حالی است که شرایط اقتصادی کشور که در ادامه می‌تواند به چالش‌هایی ارتقا یابد از یک سو و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از سوی دیگر، برخلاف تحلیل حاکم بر ذهنیت آن جناح خاص در جریان است. ضروری است جناب رئیسی توجه داشته باشد که سایر برنامه‌های او نیز در سایه شکست احیای برجام و تشدید تنش‌ها با آژانس، تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. تنش‌زدایی در منطقه و موفقیت مذاکره با عربستان سعودی، در گرو مذاکرات وین و احیای برجام است که به یقین در صورت شکست احیای برجام، دچار مشکل خواهد شد. عربستان در حال خرید زمان است که نتیجه برجام روشن شود و بدون برجام آن‌ها تلاشی برای اصلاح رابطه با ایران نخواهند کرد. حضور اسرائیل در کشور‌های همسایه و حوزه امنیت ملی کشور که به مرحله تهدیدکننده‌ای ارتقا یافته نیز در پرتو استمرار تنش ایران با غرب و منطقه در حال اجراست.

جناب وزیر از کدام بازی لذت بردید!

فریدون حسن طی یادداشتی در شماره امروز جوان با عنوان جناب وزیر از کدام بازی لذت بردید! نوشت: رسیدن به موفقیت در میدان بزرگی، چون جام جهانی فوتبال نیازمند حمایت و توجه ویژه است، در این مسئله جای هیچ شک و تردیدی نیست. اینکه ملی‌پوشان فوتبال با صعود به جام جهانی قطر کار بزرگی انجام دادند بر کسی پوشیده نیست و باید برای حضور در این میدان بزرگ به بهترین شکل ممکن حمایت و آماده شوند هم بر همه واضح و روشن است، اما در این میان برخی اقدامات و برخی اظهارنظر‌ها به همراه زیاده‌خواهی‌های فوتبالی‌ها دست به دست هم می‌دهد تا موضوع نگاه تبعیض‌آمیز مسئولان ورزش کشور به رشته‌های گوناگون واقعیت بیشتری پیدا کند.


هنوز ماجرای چمدان دلار‌هایی که محمدرضا داورزنی، معاون وقت ورزش قهرمانی وزارت ورزش در زمان برگزاری جام ملت‌های آسیا در امارات بابت پاداش پیروزی بر عمان با خود برد و بین اعضای تیم ملی پخش شد، در اذهان زنده است که این‌بار صحبت‌های وزیر ورزش در جمع ملی‌پوشان، آن‌ هم بعد از شکست مقابل تیم دوم الجزایر رسانه‌ای شد. صحبت‌هایی که در کنار پرداخت پاداش به ملی‌پوشان قبل از یک بازی دوستانه باز هم ثابت کرد مسئولان ورزش کشور تا چه میزان فوتبال‌زده هستند و این اشتیاق زائد‌الوصف، حتی اجازه نمی‌دهد که ضعف‌های مفرط تیم را ببینند.


حمید سجادی، وزیر ورزش می‌گوید از تماشای بازی لذت برده و سؤال این است که جناب وزیر دقیقاً بفرمایند از کدام قسمت بازی لذت برده‌اند تا ما برویم دوباره آن را ببینیم؛ از دفاع، خط میانی یا خط حمله؟ از توپ‌رسانی به مهاجمان یا از دو پاس عقبی که منجر به دو گل الجزایر شد؟ اصلاً بازی ایران و الجزایر را تماشا کردید یا بازی دیگری را؟ قبول که از بازی لذت بردید، نوش‌جانتان، ما که فقط حرص خوردیم بابت این همه ناهماهنگی، آن‌هم بعد از اردویی دو هفته‌ای، ولی لطفاً بفرمایید حرف‌های بعد از بازی در هتل تیم ملی را کجای دلمان بگذاریم!


اینکه وزیر ورزش صراحتاً عنوان کند در جلسات هیات دولت همیشه ذکرخیر تیم ملی فوتبال است، تمام اعضا و شخص رئیس‌جمهور نیز پیگیر اوضاع تیم هستند و حتی پیش از سفر سجادی به قطر شخص رئیس‌جمهور نکاتی را یادآور شده، همه جای سؤال دارد، اما اینکه عنوان می‌کند که «خیالتان راحت باشد که وظیفه وزارت ورزش و جوانان این است که به‌نمایندگی از کل کشور، آنچه منابع موجود ما در کشور است را بسیج می‌کنیم تا شما موفق شوید» یک تبعیض کاملاً آشکار و یک نگاه فوتبالی صرف از جانب وزیری است که به قول خودش هیچ تخصصی در زمینه فوتبال ندارد. لذت بردن از بازی یک‌شنبه شب هم حتماً مربوط به این عدم شناخت می‌شود.


«به نمایندگی از کل کشور و تمام منابع موجود ورزش در کشور»؛ جناب وزیر چگونه حساب کرده‌اید، مگر ورزش کشور فقط در فوتبال خلاصه می‌شود. با این نگاه بهتر بود به‌رغم ناآشنایی با فوتبال که خودتان به آن اذعان دارید به جای وزیر ورزش، وزیر فوتبال می‌شدید تا حداقل تکلیف بقیه رشته‌ها مشخص می‌شد. همین حالا اکثر رشته‌های مدال‌آور با مشکلات و معضلات عجیبی روبه‌رو هستند که شما و بقیه وزارت‌نشینان در قبال آن‌ها فقط سکوت می‌کنید، آن وقت به فوتبال بیت‌المال‌خور وعده بسیج تمام امکانات و منابع کشور را می‌دهید!


تیم ملی نیاز به حمایت دارد، اما این حمایت باید منطقی و در چارچوب و ضوابط مشخص صورت گیرد، نه اینکه حمایت از تیم ملی باعث نادیده گرفته شدن حق سایر رشته‌های مدال‌آور و قهرمان‌پرور شود و تبعیض را در ورزش کشور علنی کند.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳۵
ناشناس
|
Romania
|
۰۵:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
حرف کارنشناس روزنامه شرق اینکه: برای اینکه آمریکاجونش به برجام برگرده، ایران هیچکاری انجام نده، برای اینکه عربستان سعودی با ایران مذاکره بکند ایران هیچ کاری انجام ندهد و برجام را بی قید و شرط امضا کند چون عربستان منتظره. لابد پس فردا خواهد گفت، ایران جزایر را هم به امارات بدهد تا امارات روابطش را با ایران خوب بکند چون شرط امارات برای روابط خوب اینه!!!! و همینجور ادامه بده....
مطمئنا اگر زمان جنگ با صدام بود، میگفت خرمشهر را بدین بره تا مردم بیشتر کشته نشوند!
وادادگی و وطن فروشی تو یه سری از آدمها موج میزنه.
پاسخ ها
نسیم
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
اگر برجام آنقدر ضدایرانی وسیاه است که امثال شما ترسیمش می کنید پس چگونه است که اسرئیل وعربستان وبحرین وحتی روسیه(در شرایط فعلی) بال بال می زنند و از هیچ کوششی فروگذار نیستند که امریکا به برجام باز نگردد...چرا باید گره ای را که با دست وتعقل می توان باز کرد با دندان باز کنیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
بعضی ها تا هفت پشتشون رو بستن و صحبت از مقاومت می کنن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
ساکت باش ، مملکت ارث پدری شماها نیست که براش تصمیم بگیرید ، البته در جهت منافعتون
ناشناس
| United States of America |
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
سیاست شکست خورده ایران فقط تحریم برای ایران، رشد اعراب منطقه ‌ فروش سلاح غزب به بهانه ایران را ببار آ‌ورده
مردم ایران مخالف شعارهای پوچ و سربریدن مصلحت خود هستند
فورا مذاکره را با هدف کاهش تنش‌ها و احیای برجام شروع کنید که با ورود جمهوری خواهان دیگر همین نفت قاچاق.را هم نمیتوانید بفروشید
ناشناس
| France |
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
کامنتهای زیر این کامنت خنده داره! جواب درست .
بدهید به کامنت، نه حرفهای کوچه بازاری بی ارزش
هرکسی مخالف زیاده خواهی آمریکاست قاعدتا کاسب تحریم نیست. حرفهای حسن روحانی را تکرار نکنید، دوره حسن تمام شد
ناشناس
| Germany |
۱۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
کاربران قبل از جواب دادن به کامنت، حداقل متن خبر را بخوانید تا کامنتتون با متن خبر جور دربیاد وگرنه آدم شک میکنه به
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
12:22
خودت هم نفهمیدی چه گفتی
من پاسخ کامنتگذار اصلی را دادم که اتفاقا بیربط به مقاله شرق بود...بدترین دفاعی که می توانستی از کامنت اصلی بکنی همین بود..کلا از مرحله پرت هستید..حکایت کبکی که زیر برف دارد
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
به روزنامه شرق و روزنامه‌های زنجیره ای و همچنین وادادگان داخلی: آمریکا جایزه ۱۵ میلیون دلاری برای خیانت و وطن فروشی تعیین کرده!!!
پاسخ ها
رضا ۱۳۵۰
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
کشور سالها زیر شدیدترین تحریم ها بمانه و رشد اقتصادی اش متوقف بشه، مردم درگیر آب و نان
بشن، وطن فروشی نیست؟ وادادگی به شرق و غرب باهم تفاوتی ندارند.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
وطن فروشی کسی است که بیت المال را بالا می کشد و در کانادا عیاشی می کند و به ریش تو می خندد
ناشناس
| Germany |
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
پرچم کامنت برای کانادا نیست!! یکم اطلاعاتت را بروز کن
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
یکی از روزنامه شرق سوال کند، از چه وقت و چطوری دزدی نفت ایران توسط آمریکا را سهولت آمریکا از فروش نفت ایران میداند؟!!!! آمریکا از هیچ فرصتی برای ضربه زدن به فروش نفت ایران کوتاهی نکرده. بعد جناب باصطلاح کارشناس ؟!!! روزنامه شرق صحبت از تسهیل فروش نفت ایران بخاطر چشم پوشی آمریکا از اجرای تحریم نفت ایران کرده !!!!!!!! خدایا چرا این جماعت اینقدر آمریکا بزک کن هستند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
کاسب تحریم
سید اسماعیل سبحانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
فکر میکنم رهبر معظم انقلاب راسا و صریحا باید وارد موضوع برجام شده و برای حفظ کشور و انقلاب و حل مشکلات مردم تصمیمات سختی بگیرند و پرونده برجام را از دست رجال مجمع تشخیص مصلحت در بیاورند رجالی که نمک بر زخم کشور و مردم میپاشند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
آقای رضايي معاون جمهور جلوی این تفسیر غلط را بگیرید
احمدزاده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
شما صحبت های وزیر کار را گوش کنید ببینید با این سطح از توهم وضعیت وزارت مربوطه چه هست!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
سردبیر محترم روزنامه خراسان، شما اشتباه میکنید در چه زمینه ؟
آقای رئیسی و بعبارتی به شهادت تاریخ و عواقبی که برای کلیه ریاست جمهور ها ایران عزیز حاصل شده
ایشان هم در آینده نزدیک بهمان بلا دچار می‌شوند
چرا؟ همین تعارفات که سر ایشان بسر شاه میماند ایشان را مثل سایر ریاست جمهور ها به اشتباه می اندازد
تعجب می کنم از شما تاحال ثابت کرده بودید که همیشه محکم و مستقیم اشتباه مسئولین را بیان کرده بودید
این عمل شمارمیتواند و آنهم یک دلیل داشته باشد ترس از پدر همسر گرامیتان
پاسدار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
نویستده مقالات در رویا به سر میبرد گویی اینکه در واقعیت قانون و یا ادبیات قانونی داریم که منجر به گرفتن حق شود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
اقای ریس جمهور
قانونا رییس جمهور و دولت حق تصمیم گیری در خصوص صندوق تامین اجتماعی و نحوه هزینه کرد ان را ندارد
این منابع متعلق به صاحبان ان است و نحوه تصمیم گیری ها نشان از بی اطلاعی و یا مقاصد دیگر است
البته اجازه نخواهیم داد با این روش ادامه یابد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
نگرانی از اجماع جهانی در موضوع هسته‌ای ?!!! خلاصه حرف نویسنده این است که قدم به قدم عرصه را به دشمن واگذار کنیم ! پیشنهاد من به نویسنده مشاهده مستند غرب و مسئله هسته ای لیبی است تا فهم کند که چگونه غرب امثال شماهارا خام میکند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
خاوری چه خبر؟ بابک کجاست؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
اگر جرئتش رو ندارید اعتراف کنید دنبال بمب هسته ای هستید پس بهتره کلا همه این برنامه هسته ای پر هزینه و بی ثمر رو کنار بذارید
راضی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
آخه یه مدرسه رو با سلام و صلوات نمیشه اداره کرد اینا یه مملکت رو اینجوری مدیریت میکنن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
غرب بدنبال اجماع جهانی بود که با کمک ما این اجماع شکل گرفت
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
دقیقا، جماعت غربگدا همیشه با کارهاشون جاده صاف کن آمریکا بودن.
در ضمن آمریکا فرانسه انگلیس کل دنیا نیستند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
اقای ولی زاده بهتره خودمون رو گول نزنیم.از روزی که رییسی سر کار امد جز اینکه همه چیز را به هم بریزد و باعث ناراحتی و نارضایتی بیشتر مردم شود کار مفیدی نکرده.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
به آقاي رئيس جمهور بفرمائيد : خدا وكيلي در اين شرايط تورمي افزايش 10 درصد حقوق چه معني اي دارد جز دلسر شدن مردم از شما .
هم قانون شكني هم اجحاف در حق شاغلين
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
از این ده درصد دو درصد را تامین اجتماعی بابت درمان بر می‌دارد در حقیقت هشت در صد اضافه شد
بازنشسته
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
معلوم نیست با بار تورمی که قانون تامین اجتماعی درمورد مصوبه حقوق ببار میاورد سایر بازنشستگان مانند لشکری وکشوری که حقوقشان درقانون بودجه 10درصد یعنی یک پنجم تورم افزایش یافته چه خاکی باید بر سر خود وتصویب کنندگان ان درمجلس بریزند چرا بااین تصمیمات یک بام وچند هوای غیر کارشناسانه ارامش مردم را بهم میریزید .سفرههای خالی بازنشستگان نشانه بی کفایتی شماست که دراخرین سالهای زندگی بجای ارامش باید درتجمعات خیابانی حقوق مسلم خودرا مطالبه نمایند
ناشناس
|
Canada
|
۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
واقعیت این است که حتی با توافق وین ، فرجامی برای پرونده اتمی ایران نیست، و قطعا با روی کار آمدن جمهوری خواهان دوباره توافق وین باطل خواهد شد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
روز به روز بیشتر شبیه مشرق میشی تابناک با این نظر دهنده های جدید سایبریت
یه بازنشسته لشگری ، یه لشگر بازنشسته
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
جناب رییسی عزیز ، ازین که با واردات و توزیع به موقع واکسن ، باعث شدی تا زنده بمانیم و حالا در اثر گرسنگی ناشی از فقر ، گرانی و تورم ، در فضای باز و هوای آزاد خارج از خانه های محقر اجاره ای ، با آغوش باز به استقبال مرگ برویم ، از شما ممنونم . میگم آقای رییسی ، میخوای با هم قطع رابطه کنیم ؟
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
افتضاح افراطگرایان روز بروز بیشتر میشه و مردم شاهد چند برابر شدن قیمتها و بی ارزش شدن پول و جانشان هستند.
شرمآور است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۴
هیج کاری نکرده
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # احمد سمیعی گیلانی # دعای روز سوم رمضان
وب گردی