بازدید 19582
مرور روزنامه‌های یکشنبه ۲۶ دی ماه

مشکوک‌سازی فوت هاشمی با چه هدفی؟! /خودروسازان بوق! /قرارداد ایران و چین؛ تضمین‌ها و سود طرفین؟

روز‌های روشن در انتظار اقتصاد ایران؟ یا خودروی داخلی یا مالیات نجومی! بارش سنگین و کم‌سابقه برف و باران در ۲۸ استان کشور، بدون برجام، بدون FATF، رونمایی کیف‌های ۴۰ میلیارد تومانی رشوه، عقبگرد آموزش به پیش از کرونا ممکن است؟ آیا سرمایه‌های مشکوک در سینما جریان دارد؟ ایران و آمریکا در آستانه تصمیم‌گیری بزرگ و کسری ۷۰ هزار میلیاردی یارانه جایگزین ارز ۴۲۰۰ از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۱۰۹۹۲۷۶
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۴ 16 January 2022

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز یکشنبه ۲۶ دی ماه در حالی چاپ و منتشر شد که عصبانیت آمریکا و دستپاچگی غربگرا‌ها از تعامل با شرق (کیهان)، کاهش آمار فوتی‌های روزانه کرونا در کشور به ۱۸ نفر، ابهام‌های «بنزین برای همه» (جوان)، ناگفتـــه‌های تـــازه از رحلــــت آیت الله هاشمی (آرمان ملی) و برف، باران، کولاک، سیل (وطن امروز) در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.


در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم:


مشکوک‌سازی فوت هاشمی با چه هدفی؟!

روزنامه جوان طی یادداشتی در شماره امروز خود با عنوان مشکوک‌سازی فوت هاشمی با چه هدفی؟! نوشت: خانواده هاشمی پنج سال بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، هنوز بر طبل مشکوک بودن فوت او می‌کوبند، بی آنکه هیچ سندی یا حتی قرینه محکمه‌پسندی ارائه دهند.
سخنانی که اخیراً محسن هاشمی گفته، آن قدر از فضای اغلب چارچوب‌دار او به دور است که اگر بدون اسم گوینده و صرفاً با عنوان «فرزند هاشمی رفسنجانی» منتشر شود، کسی گمان نمی‌برد این سخنان محسن، فرزند ارشد مرحوم هاشمی باشد و ذهن‌ها سمت دیگر فرزندان او خواهد رفت.
محسن هاشمی، از ناگهانی و شوک‌آور بودن فوت پدرش برای خانواده و جامعه گفته و ضمن «سخت» توصیف کردن آن برای ملت ایران، مدعی شده که «در دو دهه گذشته-، چون فوت این قدر ناگهانی بود- مردم ایران چنین فوتی را تجربه نکرده بودند و می‌توان گفت در آن زمان شوکی به جامعه وارد شد.»
اما روال بحثی که او طرح می‌کند، عجیب است. می‌گوید آیت‌الله هاشمی «سرحال» بودند و همان روز فوت هم هیچ «حال نامساعدی نداشتند.» او حتی از قول خاطرات مکتوب عفت مرعشی هم نقل می‌کند که «آیت‌الله سرحال بودند و صبحانه خوردند و رفتند و هیچ موردی نبود و حتی از مجمع هم چند بار به من زنگ زدند.»‌یا از ملاقات همان روز دکتر قاضی‌زاده‌هاشمی با ایشان می‌گوید و اینکه «آقای قاضی‌زاده هاشمی هم کسالتی را درباره ایشان مطرح نکردند که بعد از آنجا برای شنا تشریف می‌برند.»
همه این موارد درباره تأکید بر حال مناسب هاشمی در روز فوتش گفته می‌شود تا خبرنگار شبهه اصلی را کلید بزند: «موضوع شکی است که بعضی از اعضای خانواده درباره مرگ ایشان داشتند...»


محسن هاشمی موضوع را «حساس» می‌خواند و در توضیحات بعدی، ضمن اشاره به سابقه ترور هاشمی، به موضوع «ورود مشکوک به دفتر مجمع» اشاره می‌کند: «این فرد به اتاق منشی‌ها رفته بود و آنجا آتش‌سوزی ایجاد کرده بود که یکی از منشی‌ها هم در آن حادثه زخمی شد.»‌و بعد موضوع تغییر تیم محافظان هاشمی در سال ۹۳ را طرح می‌کند که هاشمی از این تغییرات رضایت نداشته است و به طور مفصل ماجرای عدم دستگیری فرد وارد شده به دفتر منشی‌ها در مجمع را طرح می‌کند و اینکه هاشمی نوشته «خبر دادند که پرونده آتش‌سوزی مجمع از سپاه به وزارت منتقل شده. گفتم پیگیری کنند مشکوک است و ریشه دارد.»‌

گفتنی ا‌ست که وزارت اطلاعات در سال ۹۳ دست دولت روحانی بود. جالب آنکه خبرنگار چندین بار می‌خواهد وارد موضوع روز فوت شود، ولی محسن هاشمی اصرار بر ذکر جزئیات این پرونده دارد. خودش هم می‌گوید: «از این حوادث مشکوک، البته برای چهره‌های مشهور پیش می‌آید، اما اینکه این‌ها به هم ربط دارد من مسئله‌ای ندارم، ولی مطرح شدن آن خوب است.»


محسن هاشمی موضوع دیر رسیدن آمبولانس را طرح می‌کند: «یکی از ایراد‌های اساسی این است که همیشه باید آمبولانس با تجهیزات کامل همراه تیم باشد که نبوده... خود این موضوع اجازه دهید نگوییم مشکوک، اما اهمال تیم حفاظت است.» و بعد نکاتی که چندان نکته هم نیستند: «محافظان داخل استخر نمی‌رفتند در زمانی که ایشان تنها شنا می‌کردند، ولی پشت در حضور داشتند. نکته دوم این بود که این تنها جایی است که ایشان تنها بودند؛ ما در تمام رسیدگی‌هایی که انجام شده هنوز نمی‌توانیم بگوییم که نه دلیلی بر کشته شدن ایشان داریم و نه دلیلی بر عدم کشته شدن ایشان؛ یعنی خودمان هم در وسط هوا و زمین قرار داریم؛ لذا نمی‌توانیم با استدلال قوی بگوییم که ایشان توسط یک گروهی کشته شدند یا توسط گروهی کشته نشدند.»


و بخش بعدی: «یکی از محافظان گفته- اینجا ضد و نقیض است- پزشکان می‌گویند آب در ریه ایشان نبوده. شاید هم ضد و نقیض نباشد، چون پاسدار‌ها می‌گویند که ایشان کمی نبض داشته است و فوراً ایشان را به بیمارستان شهدای تجریش آورده‌اند.» بعد نکات بی اهمیتی همچون کدام پزشکان معاینه کردند، نبض کجا قطع شده و این جمله که بعد از کمیسیون پزشکی «مشخص شد که سیاست نظام و حاکمیت این است که این فوت طبیعی است و هنوز هم این سیاست ادامه دارد.»


این مشکوک جلوه دادن‌ها برای چیست وقتی نتیجه کمیسیون پزشکی فوت بر اثر ایست قلبی بوده؟ این همه جوان در صحت و سلامت دچار ایست قلبی ناگهانی می‌شوند، فقط برای هاشمی مشکوک است؟! خانواده هاشمی در این کشور دارای قدرت بودند و هستند، جزیی از حاکمیت هستند، چه کسی می‌خواهد فوت هاشمی را طور دیگر جلوه دهد؟ این مدل تشکیک و تشویش اذهان عمومی چه سودی دارد؟


قرارداد ایران و چین؛ تضمین‌ها و سود طرفین؟

یوسف مولایی استاد حقوق بین‌الملل طی یادداشتی در شماره امروز آرمان ملی با عنوان قرارداد ایران و چین؛ تضمین‌ها و سود طرفین؟ نوشت: قرار داد ۲۵ ساله ایران و چین بسیار کلی است و هیچ اطلاعاتی از جزئیات آن به بیرون درز نکرده و همه از آن بی‌خبرند. صرفا مفاهیمی کلی آورده شده که تبیین و تفسیر درستی هم از آن صورت نگرفته است. مثلا در این سند آمده که همکاری‌های علمی، همکاری در زمینه قدرت نظامی، همکاری در زمینه راه و ترابری و... در حالی که باید مشخص شود که حدود این همکاری‌ها و نحوه آن از نظر مادی، تعهدات طرفین، حقوق ایران، تضمین‌ها و سود مورد انتظار همه باید مشخص شود که بدانیم این قرار داد‌ها تا چه حدی می‌تواند قابل قبول وسود‌آور باشد. برای هرکدام از بند‌های این موافقتنامه کلی شاید باید چند قرار داد جزئی منعقد شود و در اختیار مردم قرار بگیرد و یا حداقل کارشناسان آن را ببینند تا بتوانند اظهار نظر‌های دقیقی انجام دهند. در غیر این صورت و به صورتی که کلیات بیان شده این توافقنامه خوب است و شامل همه زمینه‌ها نیز می‌شود. چین هم که آماده همکاری است. ولی چین در جا‌هایی که سرمایه‌گذاری کرده و از محلی که باید سرمایه مستهلک نشده اتفاقات عجیب و غریبی رخ داده است. از در اختیار گرفتن بنادر تا تحریم‌ها، رفتار‌های متفاوتی را از چین شاهد بودیم؛ لذا به این صورت هم نیست که، چون چین در حد آمریکا سلطه‌گر نیست پس می‌تواند کاملا مورد اعتماد قرار گیرد. اولین بحث این است که جزئیات این قرارداد‌ها در اختیار کارشناسان قرار گیرد تا سمت و سوی واقعی چینی‌ها را بدانیم.

از طرف دیگر اینکه این قرارداد چه کمکی به اقتصاد کشور می‌کند باید گفت که وقتی مناسبات بین‌المللی کشورمان را گسترش دهیم و بتوانیم زمینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری متعارف در کشور ایجاد کنیم قطعا می‌توانیم شاهد تاثیرات بسیاری در وضع اقتصادی کشور باشیم. صرف اینکه یک شرکت خارجی برای کشور سرمایه می‌آورد، سرمایه‌گذاری نیست و نمی‌شود که فی نفسه اعلام کرد که این به نفع کشور است. باید بدانیم که حاصل این سرمایه‌گذاری چیست و با چه شیوه، روش، تضمین‌ها و چه سودی می‌خواهیم این سرمایه‌گذاری انجام شود. ولی اگر این سرمایه‌گذاری به طور متعارف صورت بگیرد در حوزه امنیت ملی هم کمک بزرگی می‌کند، چون به هر حال باعث شکوفایی اقتصادی کشور می‌شود. از طرفی اینکه هنوز جزئیات این قرار داد ۲۵ ساله مطرح و منتشر نشده شاید به این دلیل باشد که هنوز دو کشور وارد جزئیات نشده باشند، پلن کلی برای همکاری داشته باشند و حوزه‌های همکاری را مشخص کردند و می‌خواهند به صورت دراز مدت ادامه دهند. البته این قرار داد در حوزه هر سازمان یا وزارتخانه‌ای که قرار می‌گیرد باید مذاکرات مختص به همان حوزه انجام شود. مثلا در مورد همکاری‌های انرژی و نفت باید مشخص شود که نفت را با چه قیمتی و به چه صورتی پیش فروش می‌کنیم و سرمایه‌گذاری چین در میادین نفتی بالادستی و پایین دستی کشورمان به چه صورت و بر اساس کدام قرار داد است.

 

خودروسازان بوق!

مهدی جابری طی یادداشتی در شماره امروز وطن امروز با عنوان خودروسازان بوق! نوشت: «خودروساز‌های داخلی ۴ میلیون دستگاه خودرو را به علت نقص فاحش فنی فراخواندند و درباره ۲۰ میلیون خودروی دیگر، به مالکان‌شان هشدار مراقبت دادند». این جمله اگر واقعیت داشت، می‌توانست بهترین خبر برای اصلاح اساسی صنعت خودروسازی کشور باشد.


به گزارش «وطن‌امروز» با کشف «جعبه سیاه» تصادف زنجیره‌ای بهبهان که متاسفانه ۵ فوتی و ده‌ها مصدوم به جا گذاشت، انتقاد‌ها از شرکت‌های خودروساز بالا گرفته است. هر چند خودروسازان و مقامات وزارت صمت در سکوتی عجیب به سر می‌برند، اما اقدام قاطع و جسورانه رئیس پلیس راهور در اعلام جزئیات این سانحه تلخ، موجب حساسیت نهاد‌های تصمیم‌ساز، رسانه‌ها و افکار عمومی به عملکرد عجیب خودروسازان شده است.


مطابق اعلام سردار «سیدکمال هادیانفر» ایربگ و ترمز ABS خودرو‌های ساخت داخل در تصادف زنجیره‌ای بیستم دی‌ماه عمل نکرده است. این اطلاعات را سرهنگ «عین‌الله جهانی» معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا تکمیل کرد و گفت: ۲۸ خودروی سواری در این تصادف زنجیره‌ای حضور داشتند که فقط ایربگ یک خودرو باز شد که آن هم ایرانی نبود!


افشاگری پلیس راهور ناجا، اکنون همه حواس‌ها را به ماجرا جمع کرده است. نمایندگان مجلس، نهاد‌های حقوقی، مدیران استاندارد و کارشناسان صنعت خودرو هر روز با همراهی خبرنگاران و رسانه‌ها در حال اظهارنظر درباره ابعاد مختلف موضوع هستند. وجه مشترک همه این اظهارات، ضرورت پاسخگویی خودروسازان به افکار عمومی است، چرا که آن‌ها تا امروز مدعی ایمنی تولیدا‌ت‌شان بودند، اما یک تصادف زنجیره‌ای، واقعیت‌های پشت پرده را برملا کرده است تا آن‌ها چند روز اخیر را در سکوت مطلق سپری کنند (!)

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۱۳
انتشار یافته: ۶۸
روزنامه جوان یک مغالطه بسیار مبتدیانه دارد و برای رد تمام ادعاهای درباره مرگ رفسنجانی، به نظریه کمیسیون پزشکی استناد می کند و این در حالی است که شورای امنیت ملی علیرغم دسترسی به این سند ویژه، در این خصوص پرونده تشکیل داده و پیگیری می کرده است. روزنامه جوان اصلا دقت نمی کند که شورای امنیت به عنوان یک نهاد تخصصی نظر کارشناسی اش بر پیگیری پرونده است و این نقض صریحی بر آن چیزی است که روزنامه جوان مطرح کرده.
سایر نکات:
1. بین شیوه های بررسی و اعلام نظر در کمیسیون پزشکی و پزشک قانونی تفاوت فراوان است.
2. حتی اگر نظر هر دوی این مرجع هم بود، بررسی تخصصی عملکرد تیم حفاظت و چرایی عدم رعایت اصول حفاظتی و چگونگی اطلاع یافتن از وضعیت رفسنجانی در استخر مواردی است که باید به جد بررسی می شد. به این افراد حقوق و امکانات میدهد که در چنین لحظاتی اقدام متقضی را انجام دهند ولی در بزنگاه، آنها عملکردی ضعیف... داشته اند. سوال این است که آیا تیم حفاظت تخلف یا کم کاری داشته اند یا خیر؟
3. محسن هاشمی به موارد دیگری هم اشاره کرده که در گزارش جوان عمداً یا سهواً به آنها اشاره نمی شود، مثل این ادعای هاشمی که گفته: «نگذاشتند فیلم‌های دوربین باغ و استخر را ببینیم» (در این خصوص هویت میهمان قبلیِ مجموعه شاید دلیل محدودیت دسترسی بوده باشد ولی از لحظه ورود رفسنجانی به مجموعه، حداقل به طور یقینی می توان گفت که فردِ صاحب منصب دیگری در استخر حاضر نبوده و استخر اختصاصا در اختیار رفسنجانی بوده و نباید برای این موضوع، حداقل در این بازه زمانی مانعی موجود باشد)
مرحوم هاشمی خیلی عادی فوت کردند، مثل سایر حوادث چند سال اخیر
کاملا عادی، البته شفافیت و صداقت مسولین که دیگر جای بحث ندارد
پاسخ ها
ناشناس
| Romania |
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
محسن برخلاف سایر فرزندان با سکوت در برابر مرگ پدرش معامله کرد و حالا که بازی خورده متوجه شده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
این خانواده چی از جون نظام میخوان !!! میخوان باز برگردن بدورانی که چنبره زده بودن دور مملکت و هر جا بوی پول میومد رد پای اقا زادههای هاشمی طبار دیده میشد و کسی بدون اجازه آنها ابن نمیخورد !!! حالا هم پدر بزرگوارشون در سن 83 سالگی و با کلی مشکلی که داشتن تو استخر قلبش گرفته و مرده دست بردار نیستن !! هنوز طلبکار نظام هستید و فکر میکنید این مملکت حق خانواده شماست که غصب شده !!!
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
چرا از فوت سید احمد در حالی که جوان بود مشکلی نداشت و ... حرفی نمیشود ولی
این خانواده برای انقلاب زحمت کشیدن قبول ولی سوء استفاده فرزندان از انقلاب کم نبوده آقای هاشمی برای اعتقاداتش انقلاب کرد یا برای اینکه فرزندانش هر کاری خواستند بکنند چرا فرزاندان آقای هاشمی اقدامات مفید پدر را هم زیر سوال میبرند و در عین حال خود را اصیل نجیب اسلامی و... میدانند
درگذشت هاشمی حتما باید کالبد شکافی شود تا مردم بدانند واقعیت چه بوده اینکه کتمان شود مشکل حل نمی شود بالاخره اتفاق مشکوکی افتاده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
آری هاشمی باید کالبد شکافی شود تا میزان بلاهایی که بر سر ملت ایران وارد آورد روشن گردد
دو سناریو برای مرگ هاشمی قابل تصور غرق و سکته غرق منتفیه برای اینکه به گفته پزشکان آب در ریه هاش نبود اما سکته هم کمی مشکوک برای اینکه اینا معمولا مرتب چک آپ میکنند و کوچکترین مشکلی رو از قبل میدونند
دیگه امروز نظرم حاوی هیچ توهین و افترایی به مسئولین نظام نبود و باید منتشر کنی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
منتق؟ یا منطق؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
دوست عزیز اول اینکه اون قسمت دوم فرمایشات شما: هر چقدر هم که چکاپ و ... داشته باشید عمر دست خداست و ممکنه آدم فردا سکته کنه! اینجوری نیست که سکته کردن همه آدمها از قبل مشخص باشه.
نکته دوم گفته پزشکان و ... هست که شاید شاید شاید! بنا بر مصلحت و ... گفته شده باشه!!
موفق باشید
یکی به این کیهان حالی کند، شرق فقط از ایران بعنوان اهرم فشار به غرب آنهم در شرایط فعلی سوء استفاده می کند وگرنه هیچ عقل سلیمی تجارت چند صد میلیارد دلاری در سال را با داد و ستد نهایت ۲۰ میلیارد دلاری ایران عوض نمی کند
بیدار حاج حسین، بس از بعد ۴۳ سال
بیدار شو
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
قرارداد با چین یعنی برد باخت. ما بازنده هستیم.
علیرضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
آمریکا بیش از این به چین و سرازیر شدن تولیدات اون و برهم خورد موازنه تجاری اجازه نمیده. برای به زیر کشیدن چین هر کاری میکنه شاید جنگ تایوان یک از گزینه ها باشه.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
دوست عزیز، امثال کیهان منافعشون و صندلیشون با تکیه به چین و روسیه حفظ میشه.
دو نفر کاملا شبیه هم مردند حاج احمد خمینی و اکبر رفسنجانی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
مرگ هاشمی قطعا عادی نبود ولی چون بیشتر مردم خیلی نظر مساعدی به ایشان و بقیه نداشتن خیلی حساس نشدن
ناشناس
| Netherlands |
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
جریان مرحوم سیداحمد رو که سعید امامی مفصل تشریح کرده بود.
جناب روزنامه ی جوان این معما نه برای خانواده ی هاشمی بلکه برای خیل عظیمی از مردم هم حل نشده، اما برای شما حل شده چون از همه جا خبر دارین.
پاسخ ها
nader
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
باسلام،
یادمان نرود که این شبهه را اولین بار دلواپسان (از نظر روزنامه جوان، خودیها) با شعار " استخر فرح در انتظارت" ایجاد کردند
اب از اب تکون نمیخوره
آقای جوان در خصوص آیت ا..هاشمی همه چیز را گفتی ولی اصل مطلب که ما خواستیم دوربین مدار بسته را ببینیم که قبول نکردند را نگفتید که ناظر و شاهد اساسی می تواند باشد و هنوز هم دیر نیست می توان از آرشیو وزارت در خواست انجام شود
تا سیه روی شود هر که در او غش باشد
مردم در مشکلات و تورم دارن غرق میشن بعضی ها در جستجوی قاتل بروسلی هستن

کسی به هاشمی و خانوادش فکر نمی کنه . به اندازه کافی گرفتاری هست !!!
هاشمی همان کسی بود که در مورد ۱۸ تیر و کوی دانشگاه گفت : ما فتنه را در نطفه خفه کردیم

برو عمو بزار باد بیاد
چیزی بنام خودروسازی نداریم
اینا دلالان دولتی و کاسبان تحریم هستند
ساندیس بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید
ساندیس های ساخت چین بزودی .

حداقل زحمت کیک را خودتان بکشید . همه چیز را به چین نسپارید.
اجناس درجه یک چینی در بازارهای آمریکا و اروپا زیاده
ببینیم برادران ایرانی با برادران چینی در مورد درجه کیفی اجناس چه قولی به یکدیگر دادن

امیدواریم ایران را بازار بنجولهای چینی نکنند
عمو جان
مشکوکسازی چیه
از همون اول مشکوک بود، بچه های عرضه نداشتند حرف بزنن
به لطف تدبیر وسئولانمان ،
ایران برگ بازی قدرت های بزرگ علیه یکدیگر شده .

روسیه برای حفظ اوکراین داره با برگ ایران بازی میکنه
چین برای حفظ تایوان
اروپا برای مقابله با روسیه و خرید ارزانتر انرژی
آمریکا برای فروش تسلیحات به اعراب نادان
اسراییل برای ارعاب و ردگم کنی
.....
....
..
هاشمی مهره سوخته بود
خیلی وقت بود از مردم فاصله گرفته بود
خودش رو از مردم میدانست ولی در عمل اینطور نبود

کسانی که در تشیع پیکر او شرکت کرده بودند اکثرا بعد از مراسم فهمیده بودن هیچ جنازه ای در خودرو نبود و بیشترشان پشیمان هستند
به اندازه کافی دلایل برای اثبات اینکه علت فوت هاشمی دیگر برای مردم اهمیت نداره وجود داره

مردم گرفتار مرغ و تخم مرغ و سیب زمینی اند
شما دنبال چه هستید
ای کشته که را کشتی ....؟
قرارداد ایران و چین در شرایطی نوشته شد که ایران از نظر اقتصادی و سیاسی وضعیت مطلوبی ندارد و چین هم از این موضوع آگاهی کامل داره و مسلما این قرارداد در این شرایط به نفع ایران نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
یعنی برد چین و باخت ما
ناشناس
| Poland |
۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
کاملا درسته، ابران فعلا در موضع ضعفه و نباید با هیچ
کشوری قرارداد دراز مدت ببنده.چون حتما بارنده است ،
مردمی بی تفاوت و بی اعتنا به همه چیز به فقر به سرنوشت کشور به مذاکرات به توافق ایران و چین حتی به همدیگهباید مردم رو از این رخوت و تنبلی بیرون آورد
پاسخ ها
جم
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
بی تفاوت نباشی چکار کنی ؟ سر از اوین در بیاری ؟
بوق نزن آقا ناراحت ميشن!!!
آقا !!!!!! همه اين خودروها 4 تا چرخ و فرمون و گاز و كلاج و بدنه و شيشه جلو و عقب داشتند و در حال حركت ، چرا اينا رو نميگيد ؟ حالا ايربگه ديگه باز نشده ؟ آسمون كه به زمين نيومده!!
وزیرخارجه :سقفی که ما در مذاکرات فعلی وین دنبال می‌کنیم، لغو تحریم‌های برجامى است، اما حتما در ادامه، لغو کامل تحریم‌ها مورد توجه ما خواهد بود!!!!
مگر پیش از این نمیگفتید تمام تحریمها باید بطور کامل برداشته شده وراستی ازمایی بشود ؟؟؟!!!
مگرقبلا نمیگفتید امریکا باید چندصدمیلیارد دلار خسارت پرداخت کند؟؟؟
مگر قبلا شرط نگذاشتید دولت فعلی باید تضمین بدهد توافق جدید توسط دولتهای بعدی مجددا زیرپا گذاشته نخواهد شد
مگر نگفته بودیدابتدا باید تمام پولهای باوکه شده ازاد بشود؟!!!!
پس چی شد ؟؟؟!!!
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
اینها را دولت قبل باید رعایت مکرد نه این دولت!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
آقا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
كاسب تحريميا نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
عقد قرار دادهای بلند مدت با چین و روسیه طبق قانون اساسی کشور نیازمند موافقت مجلس و اطلاع رسانی به مردم بصورت کامل است

ایا درد اور نیست که در جلسه مشورتی رییس جمهور قبل از سفر به روسیه ، از طریف که بیشترین اطلاعات و اخبار به روز سیاست خارجی 8 ساله اخیر را دارد دعوت نشده است !!!!!! ؟

ولی از جلیلی که باعث و بانی اصلی صدور 7 قطعنامه تحریمی سازمان ملل و بردن کشور دیل بند 7 منشور ملل شده است دعوت شده ؟

انتصابات بی مورد و فامیلی و پر هزینه از اقازاده ها و برادر و داماد و دختر ها به مادر زن و دختر خاله و نوه عمو ها رسیده است !!!!
اگرمرگ هاشمی رفسنجانی مشکوک نیست پس اون حضرات ساندیس خور دوآتیشه این چه شعاری بود که به روحانی میگفتند"ای آنکه مذاکره شعارت...استخر فرح در انتظارت"...این دقیقا یعنی اینکه ما هاشمی را کشته ایم و تورا هم میکشیم...اگر غیر از اینست درستش را بفرمایید....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
حق شما كمتر از پوارو نيست! حق شما را خورده اند!
اگر مشکوک سازی است! پس چرا برای ساکت کردن آدم‌ها با استخر فرح تهدیدشون ‌میکنید؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
حرف حق!
مرگ اقای هاشمی مشکوک بود چه شما قبول کنید چه نکنید.
بابا بابا كجايي بابا بي بابا شديم. گوشه اي از زبان گرفتن فائزه رفسنجاني بعد از فوت بابا
اول سراغ کمونیست‌ها آمدند،
سکوت کردم چون کمونیست نبودم.
بعد سراغ سوسیالیست‌ها آمدند،
سکوت کردم زیرا سوسیالیست نبودم.
بعد سراغ یهودی‌ها آمدند،
سکوت کردم چون یهودی نبودم.
سراغ خودم که آمدند،
دیگر کسی نبود تا به اعتراض برآید.

مارتین نیمولر
رفسنجانی همونی بود که سیصد متر زمین در اطراف شهر رفسنجان داشت و بعد از انقلاب در طرح تفصیلی شهرداری شانس آورد و یک سوم کشور افتاد توی اون سیصد متر زمین که داشت و اینجوری متملک و صاحب همه چیز شد .
در عوض سایر مردم ایران املاکشون عقب نشینی 100٪ کرد و بی زمین ماندند و فقیر شدند
جدا از اینکه این قرارداد طولانی مدت خوب است ویا بد اصولا بستن هر نوع قراردادی در شرایطی که کشور بدلایل گوناگون دست بازی ندارد منطقی نیست چون جلو چانه زنی را میگیرد.بعبارتی دیگر طرف چینی میتواند از نیاز شدید ارزی ایران.تحریم های بین المللی ونوع روابط ایران با اقتصاد جهانی نهایت سود را ببرد وکفه ترازو با اختلاف زیاد به نفع چین باشد.لذا مجلس ونهاد های نظارتی باید نحوه انعقاد را با حساسیت پیگیری نمایند.بویژه اینکه قرارداد طولانی و25 ساله است وشرایط جهانی متغیر است.
مشکوک سازی کجا بود برادر من؟ وقتی اون زمان که هاشمی فوت کرد گفتن تو اسخر فرح بود، بعدش هم شعار استخر فرح در انتظار مذاکره کنندگان روحانی میدادن!! یعنی چی؟! یعنی اگه آقای هاشمی طبیعی فوت کردن، این دلواپسان به خدا امر کردن همونطور که در اون اسخر هاشمی رو به اون دنیا بردی، این مذاکره کننده گان رو هم ببر؟!! پس خودت هم بهتر میدونی منظرشون چی بود! و در نتیجه اصلا هم فوت آقای هاشمی مشکوک نبود و کاملا مشخصه!!
من الان سعی کردم یه نظر منطقی و مودبانه راجب مملکت بدم دیدم نمیشه ، رسما نابود کردید البته اهداف بلند مدت پشت پرده قابل حدس زدن هست
پدرم مثل رفسنجانی پیر بود و مرد هر کس بیش از حد پیر شود می‌میرد واین طبیعی است
ای زمین تو گرد هستی چه قبول کنند و چه قبول نکنند
در زمان آقای ظریف مدت زیادی در چین سفیر نداشتیم. مسلما" نگاه ایشان همیشه به غرب بوده است. بنابراین نظر ایشان نسبت به شرق کاملا" مشخص است و نیازی به مشورت ایشان وجود ندارد.
محسن هاشمی نشان داد که بسیار اهل معامله است تا زمانیکه دارای پست و موقعیت باشه مرگ پدرش مشکلی ندارد ولی به محض اینکه فاقد موقعیت میشود مرگ پدرش مشکوک و قتل محسوب میشود
اینکه مقامات تراز اول کشور یا دچار مرگ واقعی میشن یا مرگ سیاسی چندان عادی نیست.
اورانیوم ده برابر در خونش مفهومش چیه؟؟؟؟؟ غیر از اینه که با اورانیوم می خواستن به قتل برسوننش ؟ چرا دوربلین های مدار بسته استخر از کار افتاد ؟ چرا آمبولانس حاضر نبود؟ چرا ۱۱ ساعت پیش از مرگ هاشمی در یک سخنرانی واژه "شیطان اکبر ما" به کار برده شد و دشمن خطاب شد؟ همه اینا نشون می ده هاشمی رفسنجانی به قتل رسید
باید توضیح داده شود که(استخر فرح در انتظارت) یعنی چی!؟؟
تابناك عزيز
عكسهاي تبليغي در اين صفحه ، حاوي تصاوير خانمهايي است كه بخش زيادي از موهايشان پيداست و زيبنده سايتي مثل تابناك كه پايبند موازين شرع و انقلاب و راه شهداست ، نيست. متشكرم
مشکوک سازی یا شفاف سازی؟؟؟!!!!
مشکوک سازی میکنند شما شفاف سازی کنید.
........استخر فرح در انتظارت یعنی چی؟ این تهدید نیست؟ معنیش این نیست که اگر فلان کار را بکنید یا نکنید با شما در استخر فرح تسویه حساب میکنیم؟
در موقع فوت مرحوم که این مطالب مطرح نشد الان ههم خوراک خوبی برای ژورنالیست ها است
تنها کسی که توانسته بود تا موقع زنده بودنش در کشور تا حدودی تعادل و اعتبار ایجاد نماید مرحوم آقای هاشمی بود.
تابناك سانسور خيانت به مردم و مملكت است
سانسور يعنى در خدمت ارگانهاى نا حق عمل كردن است
چین داره مسلمانهارو قال و عام‌میکنه اونوقت شما! خجالت نمیکشید؟ فرق مسلمان چینی با فلسطینی چیه؟!
مگر قرار بود هاشمی رفسنجانی هیچوقت نمیره ؟؟ حتی اگر هاشمی در نماز جمعه جلوی چشم دوربین و مردم سکته میزد و میمرد باز هم عده ای سعی می کردند فوتش را مشکوک جلوه دهند.
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
وب گردی