بازدید 14567
۳
بر اساس نظرسنجی پایان سال تابناک مشخص شد

اصغر فرهادی و نرگس آبیار خبرسازترین چهره‌های فرهنگی سال ۹۷ از نگاه مخاطبان تابناک

سایت تابناک در نظرسنجی پایان سال خود ۵ گزینه با نام‌های جمشید مشایخی، نرگس آبیار، مهدی یراحی، اصغر فرهادی و تهیه کنندگان شهرزاد را در معرض انتخاب مخاطبان خود قرار داد و از آن‌ها پرسید کدام گزینه را خبرسازترین چهره فرهنگی سال ۹۷ می‌دانید؟
کد خبر: ۸۸۷۷۰۴
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰ 25 March 2019

سال ۹۷ با همه تلخی‌ها و شیرینی هایش گذشت و اکنون در نخستین روز‌های ۹۸ قرار داریم. سایت تابناک در آخرین روز‌های سال گذشته طی چندین نظرسنجی، نظریات مخاطبان خود را درباره موضوعاتی مختلف از جمله تلخ‌ترین و شیرین‌ترین حوادث و اتفاقات سالی که گذشت، خبرسازترین شخصیت‌های سیاسی داخلی و خارجی، فرهنگی و ورزشی و نیز مهمترین نگرانی آن‌ها در ابتدای سال ۹۸ جویا شد؛ که در چند خبر نتایج و حاشیه نوشتی بر آن‌ها منتشر می‌شود.

به گزارش «تابناک» عرصه فرهنگی و هنری کشور نیز مثل سایر حوزه‌های سیاسی و ورزشی در سالی که گذشت محمل خبر‌های خوب و بد بود. شاید درگذشت هنرمندان سینما و تئاتر از جمله عزت الله انتظامی، خشایار الوند و چندین دوبلور پیشکسوت را از تلخ‌ترین حوادث حوزه فرهنگی کشور قلمداد کرد. برگزاری جشنواره‌های فیلم، تئاتر و موسیقی فجر از رویداد‌هایی بود اخبار فرهنگی کشور در چندماه از سال گذشته را داغ کرد و البته حواشی عرصه هنر نیز در خبرساز بودن چیزی کمتر از متن نداشتند.


اظهار نظر غیرسینمایی جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت سینما در برنامه زنده تلویزیونی و برخورد غیرمحترمانه و شبیه به بازجویی سیدمرتضی فاطمی با او، در برنامه «اختیاریه» که شامگاه سه‌شنبه ۱۴ اسفند از شبکه پنج سیما پخش شد، در فضای مجازی و رسانه‌ها بازخورد‌های زیادی داشت و مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت که از آن جمله می‌توان به واکنش پرویز پرستویی و بهنوش طباطبایی اشاره کرد. این برای چندمین باز بوده است که پای این بازیگر پیشکسوت با یک اظهار نظر سیاسی یا انتقادی در سال‌های گذشته به حاشیه باز شده است. گفته‌های او درباره پهلوان تختی برای چند روز در آخرین ماه امسال نیز خبر ساز شد.

نرگس آبیار با فیلم شبی که ماه کامل شد در جشنواره‌ی فجر سال ۹۷ بسیار درخشید و بیشترین جایزه‌ها را از آن خود کرد. این فیلم یک عاشقانه‌ی پرخشونت را روایت می‌کند. شبی که ماه کامل شد، داستانی را در دوره‌ی معاصر روایت می‌کند. این فیلم روایت واقعی از ازدواج عبدالحمید ریگی با فائزه منصوری است که پس از ازدواج به پاکستان فرار می‌کنند و طی ماجرا‌هایی برادر فائزه، شهاب منصوری توسط عبدالمالک به قتل می‌رسد. این فیلم آبیار یکی از پر سر و صداترین فیلم‌های جشنواره فجر امسال بود که با درو کردن تندیس‌ها و جوایز بخش‌های مختلف در اختتامیه این جشنواره اسم او را به یکی از خبرساز‌های فرهنگی امسال تبدیل کرد.

اصغر فرهادی و نرگس آبیار خبرسازترین چهره‌های فرهنگی سال ۹۷ از نگاه مخاطبان تابناک

مهدی یراحی، خواننده‌ای که در زمستان سال ۹۷ موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده بود، از طرف برخی رسانه‌ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه‌هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت ۶ دی ماه خود مطرح شد. یراحی از جمله خواننده‌هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات جامعه با هنر موسیقی خود واکنش نشان داده است. خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان نیز نوشت: ویدیو منتشر شده از «پاره سنگ» در فضای مجازی ذهن بسیاری از کاربران را با توجه به تصاویر خاکستری و متن ترانه توهین آمیز درگیر کرده و برخی‌ها در صفحات خود از انتشار جدیدترین آهنگ مهدی یراحی انتقاد کردند. یراحی نیز با پوشیدن لباس کارگران در کنسرت خود در کنار انتشار کلیپ ترانه پاره سنگ برای چند روز از خبرساز‌های عرصه موسیقی کشور به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید

مهدی یراحی کیست؟
اصغر فرهادی نام آشنای سینما ایران هشتمین فیلم بلند سینمایی خود با عنوان همه می‌دانند را در ابتدای سال ۹۷ به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره کن روی پرده فرستاد. این فیلم او سنت‌شکن جشنواره کن شده و پس از سال‌های متمادی، نخستین فیلمی است که علاوه بر نمایش به عنوان فیلم افتتاحیه، در بخش مسابقه نیز حضور دارد، تا پس از درخشش در این رویداد سینمایی، در اروپا اکران عمومی شود. فیلمی که هرگز در کشور سازنده آن ایران اکران نشد. با این وجود اسم او و فیلم هشتمش از خبرساز‌های فرهنگی امسال کشور محسوب می‌شد.

اصغر فرهادی و نرگس آبیار خبرسازترین چهره‌های فرهنگی سال ۹۷ از نگاه مخاطبان تابناک
اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه که ۲۵ دی برگزار شد، چند بار به نام و اتهامات محمد امامی تهیه کننده سریال «شهرزاد» و محمدهادی رضوی که در فصل اول این سریال به عنوان سرمایه گذار حضور داشت، اشاره شد. افشای اتهامات علیه تهیه کننده و سرمایه گذار سریال «شهرزاد» در دادگاه بانک سرمایه در رسانه‌ها در ادامه کمپین اینترنتی نه به شهرزاد نام سریال شهرزاد و تیم تهیه کننده این فیلم را در سال جاری به لیست خبرساز‌های عرصه فیلم وسریال آورد.

اصغر فرهادی و نرگس آبیار خبرسازترین چهره‌های فرهنگی سال ۹۷ از نگاه مخاطبان تابناک

سایت تابناک در نظرسنجی پایان سال خود ۵ گزینه با نام‌های جمشید مشایخی، نرگس آبیار، مهدی یراحی، اصغر فرهادی و تهیه کنندگان شهرزاد را در معرض انتخاب مخاطبان خود قرار داد و از آن‌ها پرسید کدام گزینه را خبرسازترین چهره فرهنگی سال ۹۷ می‌دانید؟

در این نظرسنجی ۳۹۳۱ نفر شرکت کردند و آرای آن‌ها با فاصله‌هایی نه چندان زیاد بین ۵ گزینه پخش شد. اما اصغر فرهادی که نه فیلمش در ایران اکران شده بود و نه ادعا‌ها و اظهارات جنجالی خاصی داشت شاید به خاطر فیلم همه می‌دانند و انتخاب این فیلم به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره کن با ۳۱.۶۷ درصد خبرسازترین چهره فرهنگی سال انتخاب شد.
اصغر فرهادی و نرگس آبیار خبرسازترین چهره‌های فرهنگی سال ۹۷ از نگاه مخاطبان تابناک
نرگس آبیار دیگر کارگردان ایرانی که پس از کسب جوایز و موفقیت‌های بین المللی در سایر کشور‌ها در سال گذشته در جشنواره فجر خوش درخشیده بود با ۲۲.۲۶ درصد آرای شرکت کنندگان در این نظرسنجی دومین چهره خبرساز فرهنگی انتخاب شد.
تهیه کنندگان سریال شهرزاد، جمشید مشایخی و مهدی یراحی به ترتیب با ۱۶.۴۸ درصد، ۱۵.۶ درصد و ۱۴.۵۳ درصد در رده‌های سوم تا پنجم چهره‌های خبرساز سال ۹۷ از دید مخاطبان تابناک قرار گرفتند.

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
اصغر فرهادی چهره خبر ساز در رسانه تابناک!!!!!!!
معلوم است مخاطبین شما در یک جای دیگری سیر می کنند ودر این دنیا نیستند ظاهرا چیزی که خیلی وقته اشکار شده بود
از نگاه کی
شما یکسری گزینه اجباری گذاشتی برای رای دادن
این میشه از نگاه تابناک برادر جان
تو سایر حوزه ها هم همینه چهره سیاسی، ورزشی، بازیگر ، مجری
اگه راست میگین تتلو رو توی نظرسنجی میذاشتین
برچسب منتخب
# جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل