بازدید ۱۰۳۰۲
۱
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیترهایی همچون چشم‌انداز سودآوری برقی‌ها در جنرال موتورز، نامه کرباسیان به نوبخت/تهاتر سه‌جانبه بدهی، امکان کاهش ۲ تا ۴ درصدی قیمت نفت در هفته آتی، طلا بهترین ابزار سرمایه گذاری است ولی اکثر فعالان بازار درک نمی کنند، بیت‌ کوین با قدرت بازگشت، آمریکا هنوز بزرگترین بدهکار به چین است، دولت نباید نان را گران می‌کرد، افزایش نرخ بیکاری فرانسه از ۹.۵ درصد به ۹.۷ درصد و رکود هفتگی «تسه»‌ها در بازار اوراق مسکن را در بر دارد.
کد خبر: ۷۴۸۲۵۱
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۸ 18 November 2017
از «سرمایه‌گذاری تازه خودروساز ژاپنی در چین» تا «تحلیل رییس کل بانک مرکزی از افزایش قیمت دلار»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیترهایی همچون چشم‌انداز سودآوری برقی‌ها در جنرال موتورز، نامه کرباسیان به نوبخت/تهاتر سه‌جانبه بدهی، امکان کاهش ۲ تا ۴ درصدی قیمت نفت در هفته آتی، طلا بهترین ابزار سرمایه گذاری است ولی اکثر فعالان بازار درک نمی کنند، بیت‌ کوین با قدرت بازگشت، آمریکا هنوز بزرگترین بدهکار به چین است، دولت نباید نان را گران می‌کرد، افزایش نرخ بیکاری فرانسه از ۹.۵ درصد به ۹.۷ درصد و رکود هفتگی «تسه»‌ها در بازار اوراق مسکن را در بر دارد.

سرمایه‌گذاری تازه خودروساز ژاپنی در چین

خودروسازی نیسان تولید خودروهای شاسی‌بلند را در چین آغاز خواهد کرد. برند لوکس اینفینیتی، سال آینده یک مدل خودروی شاسی‌بلند جدید در چین تولید خواهد کرد. به گزارش رویترز، چین پس از آمریکا دومین بازار نیسان محسوب می‌شود. تولید این خودروی شاسی‌بلند با استفاده از امکانات تولیدی فعلی نیسان در شهر دالیان در شمال چین انجام خواهد شد. نیسان هنوز درباره جزئیات این برنامه و میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز اطلاعاتی منتشر نکرده است. این سومین خودروی اینفینیتی است که در چین تولید می‌شود و در خط مونتاژ نیسان در کنار مدل‌های «ایکس تریل» و «قشقایی» تولید خواهد شد. لو یی، مدیر کسب‌و‌کار نیسان در چین ضمن اعلام این خبر گفت: «برنامه تولید اینفینیتی در چین، نشان‌دهنده تعهد این خودروساز به بازار بزرگ و پر اهمیت چین است.» فروش اینفینیتی در چین، در ماه اکتبر سال جاری، با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به مرز ۳۸ هزار دستگاه رسید.

چشم‌انداز سودآوری برقی‌ها در جنرال موتورز

شرکت خودروسازی جنرال موتورز اعلام کرد تا سال ۲۰۲۶ فروش سالانه خودروهای برقی‌اش از مرز یک میلیون دستگاه خواهد گذشت. به گزارش اتوموتیو نیوز، جنرال موتورز قصد دارد تا سال ۲۰۲۱ پلت‌فرم تازه‌ای برای ساخت خودروهای برقی ارائه کند. به نقل از دنیای اقتصاد، جنرال موتورز چند سالی است بر تولید خودروهای برقی متمرکز شده است، اما تولید خودروهای تمام‌‌برقی تاکنون برای خودروسازان سودآور نبوده است. شورولت بولت برقی هم از این قاعده مستثنا نیست. اما جنرال موتورز اعلام کرده است با ارائه این پلت‌فرم جدید و نیز افزایش تقاضای جهانی، تولید خودروهای برقی سودآور خواهد شد. جنرال موتورز اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۳ در مجموع ۲۰ مدل خودرو تولید خواهد کرد که با انرژی پیل‌های سوختی هیدروژنی به حرکت در می‌آیند. نسل جدید خودروهای برقی جنرال موتورز، علاوه‌بر برد مسافتی ۵۰۰ کیلومتری، کاهش ۳۰ درصدی در هزینه تولید را نیز تضمین خواهند کرد. دو مدل خودروی کاملا جدید از این مجموعه، تا آوریل سال ۲۰۱۹ رونمایی خواهد شد.

نامه کرباسیان به نوبخت/ تهاتر سه‌جانبه بدهی

مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی در نامه‌ای آنی و حائز اهمیت، به محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه کشور، تهاتر بدهی دولت به بخش خصوصی و بخش خصوصی به بانک‌ها، با مطالبات دولت از بانک‌ها را پیشنهاد داده است. مطابق نامه وزیر اقتصاد، این تهاتر بدهی باید در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ ذیل حکم مربوط به اوراق تسویه خزانه پیش‌بینی شود. جزئیات بیشتر

امکان کاهش ۲ تا ۴ درصدی قیمت نفت در هفته آتی

روز جمعه قیمت نفت نسبتا ثابت ماند. این در حالی است که در اواخر روز پنجشنبه، قیمت نفت کاهش یافته بود و به بشکه ای ۶۱.۲۶ دلار رسید. علی رغم ثبات نسبی قیمت نفت به دلیل افزایش تولید توسط آمریکا و کاهش عرضه ی این محصول توسط اعضای اوپک، انتظار می رود که در هفته های آینده به دلیل احتمال عدم توانایی روسیه در ادامه ی روند کاهش تولید، قیمت این محصول کاهش یابد. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز پنجشنبه ۳ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه ای ۶۱.۲۳ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۲۲ سنت افزایش، بشکه ای ۵۵.۳۶ دلار صورت گرفت. دلیل افزایش قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت، افزایش میزان صادرات آن توسط آمریکا عنوان شده است. بر اساس واقعیات بازار نفت، انتظار می رود که قیمت نفت در هفته ی آتی به میزان ۲ تا ۴ درصد کاهش یابد. دلیل عنوان شده برای این اتفاق، افزایش ذخایر نفتی و همچنین تولید نفت خام توسط آمریکا است. لازم به ذکر است که میزان تولید نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در هفته های گذشته تا بالاترین میزان خود در سال ۲۰۱۵ رسیده بود. 

طلا بهترین ابزار سرمایه گذاری است ولی اکثر فعالان بازار درک نمی کنند

ویل رایند رئیس مؤسسه سرمایه گذاری گرانیت شیرز ضمن اشاره به تثبیت قیمت جهانی طلا در هفته های اخیر در یک محدوده مشخص، تصریح کرد: به نظر من افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا نیاز به افت شدید ارزش سهام در بازارهای بین المللی دارد و در صورتی که شاخص سهام با کاهش چشمگیری روبرو شود، تقاضا و قیمت طلا به شدت تکان خواهد خورد. این تحلیلگر اقتصادی افزود: به نظر من طلا باید سطح مقاومتی 1300 دلاری را بشکند تا سرمایه گذاران بیشتری نسبت به خرید و سرمایه گذاری در این بازار تشویق شوند. بسیاری از تحلیلگران اقتصادی نیز معتقدند که طلا در صورتی می تواند روند صعودی داشته باشد که سطح مقاومتی 1300 دلاری شکسته شود. قیمت طلا در ماه های اخیر نتوانسته است بالاتر از سطح 1300 دلاری تثبیت شود.
 
رایند در ادامه گفت: سرمایه گذاران در شرایط فعلی ترجیح می دهند تا برای کسب سود بیشتر در بازار سهام سرمایه گذاری کنند. متاسفانه سرمایه گذاران توجه چندانی به مدیریت ریسک یا متنوع سازی سبد سرمایه گذاری خود ندارند. مشکل دیگر آن است که بسیاری از سرمایه گذاران این مسأله را درک نکرده اند که طلا بهترین سرمایه گذاری است. طلا ابزاری است که می تواند سرمایه و دارایی شما را در برابر هر بحران و فاجعه ای حفظ کند. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی قیمت جهانی طلا در شرایط کنونی به شدت تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار و گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر قرار دارد. جزئیات بیشتر

با گذشت تنها یک هفته از سقوط قیمت‌ها؛ بیت‌ کوین با قدرت بازگشت

روز جمعه قیمت بیت‌کوین برای اولین بار پس از هجدهم نوامبر که شاهد سقوطی بزرگ بود، از مرز ۸۰۰۰ دلار عبور کرد و در پایگاه بیت‌فینکس به رکورد همیشگی ۸۰۲۰ دلار رسید. قیمت بیت‌کوین با اندکی افت در ۷۹۰۰ دلار تثبیت شد. حدود یک هفته پیش آپ‌گرید سگ‌ویت۲اکس برای تقسیم بیت‌کوین کنسل شد و قیمت بیت‌کوین فورا از ۷۲۰۰ به ۷۸۰۰ دلار جهش کرد. اما ظرف یک ساعت قیمت افت کرد و به افت خود همچنان ادامه داد؛ قیمت بیت‌کوین به کمترین میزان سه هفتگی خود یعنی ۵۵۰۰ دلار رسید، درحالی‌که زیرشاخه بیت‌کوین (و رقیب کنونی آن)، بیت‌کوین کش از ۶۰۰ دلار تا ۲۶۰۰ دلار اوج گرفت. در آن زمان تعداد بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین به سمت بیت‌کوین کش سرازیر شدند و تعداد تبادلات تایید نشده آن روز به ۱۳۵۰۰۰ رسید. هرچند قیمت بیت‌کوین کش که سعودی عمودی داشت به سرعت افت کرد و متعاقب آن سرمایه‌گذاران دوباره به بیت‌کوین روی آوردند. قیمت بیت‌کوین شروع به بالا رفتن کرد و با خبرهای خوبی که به گوش رسید حرکت‌های قیمت حتی بزرگتر از قبل شد. اما خبر خوب برای بیت‌کوین چه بود؟ گروه مدیریت صندوق‌های تامینی انگلیس، که بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در صندوق‌های خود تحت مدیریت دارد، اعلام کرد از زمان آغاز به کار بازار سهام سی‌ام‌ای شروع به تجارت بیت‌کوین خواهند کرد. بلافاصله بعد از این اپلیکیشن پرداخت اسکوئر اعلام کرد خریدوفروش بیت‌کوین را به طور کامل با پلت‌فرم پرداخت خود یکپارچه‌سازی کرده است. ارزش بازار اسکوئر بعد از اعلام این بیانیه از ۱۵ میلیارد دلار به ۱۶ میلیارد دلار افزایش یافت.

افزایش نرخ بیکاری فرانسه از ۹.۵ درصد به ۹.۷ درصد

طبق داده‌های اداره آمار ملی اینسی که در روز پنجشنبه منتشر شد، در ربع سوم سال نرخ بیکاری فرانسه از ۹.۵ درصد در ربع دوم به ۹.۷ درصد افزایش یافت. هرچند نرخ بیکاری همچنان ۰.۳ درصد نسبت به دوره مشابه در سال قبل کاهش یافته است، این نشان می‌دهد بهبود وضعیت اقتصادی فرانسه تنها به آهستگی بر آمار بیکاری تأثیر می‌گذارد. رئیس‌جمهور امانوئل ماکرون که در پایان ربع سوم امسال طرح اصلاح قوانین کار را به تصویب رساند درنظر دارد تا پایان دوره ریاست‌جمهوری خود در ۲۰۲۲ نرخ بیکاری را به ۷ درصد کاهش دهد. به نقل از مهر، طبق آمار رسمی اینسی، بالاترین نرخ بیکاری ربع‌سالانه تاریخ فرانسه ۱۱.۲ درصد در ربع اول، دوم و سوم سال ۱۹۹۷ بود و پایین‌ترین نرخ بیکاری ربع سالانه تاریخ فرانسه هم ۷.۵ درصد و در ربع اول سال ۲۰۰۸ بوده است.

دولت نباید نان را گران می‌کرد

رئیس خانه اقتصاد ایران در گفت و گو با جهان صنعت اظهار داشت: بنده با افزایش 15 درصدی قیمت نان آن هم در شرایط فعلی به شدت مخالف هستم و معتقدم که این مقطع، زمان مناسبی برای گرانی نان نبود. با توجه به تلاطم‌های ارزی و نابسامانی‌های اقتصادی، دولت می‌توانست گرانی قوت غالب مردم را به زمان دیگر موکول کند. همچنین بهتر بود به جای این کار، بحث آزادسازی کل سیستم آرد و نان توسط دولت پیگیری شود چرا که در صورت عدم آزادسازی، یارانه و قاچاق آرد و نان همچنان ادامه خواهد داشت. به طور کلی باید شفافیت در این زمینه نیز ایجاد شود تا شرایط برای سودجویان و کاسبانی که به دنبال کارهای غیر‌شفاف هستند، مهیا نشود. این در حالی است که چنین تصمیماتی که از جانب دولت گرفته می‌شود، تنها سردرگمی مردم و چند‌نرخی شدن نان را به دنبال خواهد داشت. 

آمریکا هنوز بزرگترین بدهکار به چین است

ذخیره ارزی دلاری چین برای نخستین بار در هشت ماه گذشته در سپتامبر امسال کاهش یافته است؛ اما این کشور هنوز بیشترین ارزهای دلاری جهان را در بانک مرکزی خود دارد. به نقل از روزنامه چاینادیلی چین، ذخیره دلاری این کشور در ماه سپتامبر امسال 19 میلیارد و 700 میلیون دلار کاهش داشته است. با این وصف، چین هنوز یکهزار و 180 میلیارد دلار ارز دلاری در صندوق دارد که نشان می دهد آمریکا هنوز بزرگترین بدهکار به چین در دنیا محسوب می شود. وزارت خزانه داری آمریکا در گزارشی آورده که ذخیره ارزی دلاری ژاپن هم در این ماه پنج میلیارد و 700 میلیون دلار کاهش یافته و به یکهزار و 96 میلیارد دلار رسیده است و این کشور دومین دارنده بزرگ ذخیره ارزی دلاری دنیا پس از چین است. با این وصف کل ذخیره ارزی خارجی آمریکا بر اساس این گزارش در ماه سپتامبر به 6 هزار و 323 میلیارد دلار رسیده است که از 6 هزار و 269 میلیارد دلار ذخیره دلاری در ماه اوت بیشتر شده است. ذخیره ارزی چین در پایان ماه اکتبر امسال 700 میلیون دلار افزایش یافت که برای نهمین ماه متوالی است افزایش می یابد و اکنون میزان این ذخیره که در رده اول دنیا قرار دارد سه هزار و 100 میلیارد دلار است.

بازار اوراق مسکن؛ رکود هفتگی «تسه»‌ها

اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با رشد هفتگی 15/ 0 درصدی به قیمت 76 هزار و 400 تومان معامله شدند. قیمت اوراق تسهیلات در آبان‌ماه به‌ طور متوسط در سطح 75 هزار و 746 تومان قرار گرفته که نسبت به تابستان با کاهش همراه بوده است. در هفته گذشته نیز شاهد رکود در معاملات اوراق تسهیلات بودیم. کاهش 11 درصدی حجم و ارزش دادوستدهای اوراق «تسه» در هفته منتهی به 24 آبان(نسبت به هفته قبل) گویای این موضوع است. با وجود این، انتظار می‌رود با اجرای طرح صندوق پس‌انداز مسکن دوم، زمینه برای افزایش تقاضای مسکن فراهم شود. صندوق پس‌انداز مسکن دوم به منظور تکمیل طرح پس‌انداز یکم طراحی شده و در آستانه اجرایی‌شدن است. این طرح از طریق کاهش طول دوره پس‌انداز، کاهش مبلغ قسط ماهانه و نرخ سود تسهیلات می‌تواند در رونق معاملات مسکن موثر واقع شود.

تحلیل رئیس کل بانک مرکزی از افزایش بهای دلار

ولی الله سیف با اشاره به افزایش قیمت دلار به بیش از ۴ هزار و ١٠٠ تومان، گفت: سال گذشته در همین بازه زمانی چنین وضعیتی مشاهده شد، البته در سال جاری با یک نظم مناسبتری این افزایش قیمت صورت گرفته است و این یک تقاضای فصلی است که می‌تواند کنترل شود و نمی تواند استمرار پیدا کند. وی با بیان اینکه با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمان اربعین بانک مرکزی توانست نظمی برای تقاضای ارز ایجاد کند، افزود: در حال حاضر پشتوانه ارزی کشور شرایط بسیار خوبی دارد و بانک مرکزی بازار را به دقت زیر نظر داشته و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. رئیس کل بانک مرکزی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه در سال گذشته قیمت دلار به همین سطوح رسید اما در نهایت در پایان سال به ۳هزار و۷۰۰ تومان کاهش یافت، تصریح کرد: بانک مرکزی با منطق تعادل بازار و جلوگیری از نوسانات هیجانی بازار را کنترل می کند و در حال حاضر به هیچ وجه کمبود ارز در کشور وجود ندارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۱
یه بنده ی خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
بانک مرکزی خودش قیمت دلارو بالا میبره و فقط شغار میده ، کی به کیه؟؟؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری امام خمینی قیام 15 خرداد طرح شفافیت آراء بیماری کاوازاکی اردشیر مطهری