بازدید ۱۸۳۳۷
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون روند هفتگی شاخص بورس و فرابورس، افزایش نرخ نیم و ربع سکه در هفته گذشته، افزایش بهای نفت و ارزانی اونس جهانی طلا، همکاری 90 درصدی اوپک برای کاهش عرضه نفت، آخرین وضعیت برداشت گاز پارس جنوبی، افزایش صادرات نفت ایران، رفع ممنوعیت واردات برنج در گمرکات و افزایش حجم معاملات تجاری روسیه و چین، را در بر دارد.
کد خبر: ۶۶۵۹۵۳
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۰ 11 February 2017
از «فاجعه‌ای به نام نرخ سود بین بانکی ۲۵درصدی» تا «ادامه روزمرگی در بازار سرمایه»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت  و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی» این پیمانه موضوعاتی همچون روند هفتگی شاخص بورس و فرابورس، افزایش نرخ نیم و ربع سکه در هفته گذشته، افزایش قیمت نفت و ارزانی اونس جهانی طلا، همکاری 90 درصدی اوپک برای کاهش عرضه نفت، آخرین وضعیت برداشت گاز پارس جنوبی، افزایش صادرات نفت ایران، رفع ممنوعیت واردات برنج در گمرکات و افزایش حجم معاملات تجاری روسیه و چین، را در بر دارد.فراز و فرود شاخص کل بورس و فرابورس در هفته گذشته

بازار سرمایه در ادامه ناکامی‌های هفته‌های قبل، این هفته را هم با ضرر 2 هزار میلیارد تومانی به پایان برد. در ۱۳ بهمن سال جاری شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در تراز ۷۷ هزار و ۴۱۴ واحدی قرار داشت اما با گذشت هفت روز کاری از مهلت بورس این عدد به ۷۶ هزار و ۷۹۲ واحدی رسید و افت ۶۲۲ واحدی را تجربه کرد. همچنین شاخص آزاد شناور که در تاریخ مذکور در تراز ۸۴ هزار و ۸۳۵ واحدی بود به رقم ۸۴ هزار و ۱۴۹ واحدی رسید که در نتیجه این شاخص هم با افت ۶۸۶ واحدی روبرو شد. علاوه بر این شاخص بازار اول که در چهارشنبه دو هفته پیش در کانال ۵۴ هزار و ۷۷۲ واحدی قرار داشت به رقم ۵۴ هزار و ۴۱۵ واحدی رسید و افت ۳۵۷ واحدی را تجربه کرد. همچنین شاخص بازار دوم افت بیش از ۱۷۰۰ واحدی را تجربه کرد. معاملات هفتگی فرابورس ایران نیز با دادوستد 925 میلیون ورقه در 171 هزار دفعه به ارزش 10 هزار و 600 میلیارد ریال پایان یافت. این ارقام با رشد 3، 47 و 32 درصدی حجم، تعداد دفعات و ارزش معاملات همراه بود. در بازار اول، دوم و پایه به‌ترتیب 90، 356 و 434 میلیون سهم به ارزش 143، 1654 و 906 میلیارد ریال دست به دست شد. در نهایت در روز چهارشنبه 20 بهمن ماه شاخص کل فرابورس به نزدیکی رقم 835 واحدی رسید که در مقایسه با آخرین روز معاملاتی در هفته پیشین 1.7 درصد افت را نشان می‌داد.


افزایش ۱۰ هزار تومانی نرخ نیم و ربع سکه

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره وضعیت بازار داخلی سکه و طلا گفت: در بازار داخلی به نسبت آنچه در بازار جهانی اتفاق افتاد، افزایش قیمت نداشتیم اما هفته گذشته که یک هفته قبل از ایام فاطمیه بود، تقاضا برای خرید سکه به ویژه در قطعات کوچک‌تر افزایش پیدا کرد که باعث افزایش قیمت این قطعات به نسبت قیمت سکه تمام بهار شد. کشتی‌آرای ادامه داد: به عنوان مثال در هفته گذشته قیمت نیم سکه و ربع سکه ۱۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و این در حالی است که سکه تمام بهار طرح جدید فقط ۳۰۰۰ تومان افزایش قیمت داشت که این میزان افزایش قیمت سکه تمام بهار تحت تاثیر قیمت جهانی بوده است. به گزارش ایسنا، رئیس اتحادیه طلا و جواهر اضافه کرد: به همین ترتیب نیز قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخلی با توجه به افزایش ۲۳ دلاری قیمت جهانی در بازار جهانی، حدود ۸۰۰ تومان در هفته گذشته افزایش پیدا کرده است.

نرخ سود بین بانکی۲۵درصدی برای نظام بانکی فاجعه است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص زیان ده بودن برخی بانک ها گفت: در سال های اخیر در شیوه افشای اطلاعات مالی بانک ها عمدتا رویکرد سازمان حسابرسی اعمال می شد و این موضوع باعث شد که خیلی وضعیت مالی بانک ها بصورت شفاف منعکس نمی شد. این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: اخیرا موضوع افشای اطلاعات مبتنی براستاندارد های بین المللی گزارشگری مالی(IFRS)که در نظام بانکی دنیا معتبر و قابل استناد است مورد تاکید بانک مرکزی قرار گرفت و زیان واقعی عملکرد برخی بانک ها مشخص شد. پورابراهیمی داورانی در ادامه گفت: بانک ها بعضا با ارائه نرخ سود حدود 30 درصد از مردم سپرده دریافت می کنند و باید سوال کرد در کدام بخش اقتصاد امکان بازدهی سود با نرخ 40 درصد وجود دارد تا بانک ها بتوانند بطور مثال به سود 10 درصدی دست یابند بنابراین برخی بانک ها توان بازپرداخت تعهدات خود را ندارند و زیان ده می شوند.  وی ادامه داد: نرخ تورم تک رقمی است بنابراین نرخ سود سپرده بانکی باید حدود 2الی3درصد بیشتر باشد. وی افزود:به دلیل عدم نظارت بانک مرکزی، شنیده ها حکایت از این دارد که نرخ سود بین بانکی تا 25درصد افزایش یافته که این موضوع برای نظام بانکی فاجعه است یعنی نرخ تامین مالی بانک تا 30درصد هم می رسد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بخش زیادی از دارایی بانک ها غیرفعال است و حتی در بانک های خصوصی نیز این وضعیت وجود دارد.

اونس جهانی طلا نیم درصد ارزان شد

به نقل از رویترز، پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا وعده داد که یک بخشنامه مالیاتی مهم منتشر خواهد شد و در حالی که آمارهای اقتصادی نشان داد که احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا قوت گرفته است، بالا رفتن ارزش دلار موجب شد تا قیمت طلا کاهش یابد. بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با نیم درصد کاهش به 1223 دلار و 93 سنت رسید. روز چهارشنبه قیمت فلز زرد به بالاترین رقم از 11 نوامبر یعنی 1244 دلار و 67 سنت رسیده بود. ادوارد میر، تحلیلگر موسسه اف سی استون در این باره گفت: «کاهش قیمت ها تقریبا به کلی ناشی از افزایش ارزش دلار بود که پس از آن اتفاق افتاد که ترامپ اعلام کرد که یک طرح مالیاتی دارد که قرار است در طی چند هفته آینده منتشر شود.»

افزایش قیمت نفت با رکورد تازه ای در کاهش تولید

در روز جمعه پس از انتشار اخباری مبنی بر رسیدن به رکوردی جدید در پایبندی به توافق اوپک برای کاهش تولید نفت و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا،  قیمت نفت بیش از 1 درصد افزایش یافت. به نقل از رویترز، امروز (تا ساعت ۱۶) قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده دیروز ۵۷ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۶.۲۰ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۴۶ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۳.۴۶ دلار صورت گرفت. 

همکاری 90 درصدی اوپک برای کاهش عرضه نفت

بنا بر آمار نظارت بر عرضه اوپک، این گروه صادرکننده انرژی، به تعهد خود برای کاهش تولید نفت تا 90 درصد عمل کرده است. این میزان شروع خوبی برای اجرای اولین کاهش تولید در هشت سال گذشته می باشد. به نقل از رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت از اول ژانویه تا 1.2 میلیون بشکه در روز، تولید نفت خود را کاهش می دهد. این عمل برای سرپا نگه داشتن قیمت نفت و کاهش اشباع بازار انجام می شود.

آخرین وضعیت برداشت گاز پارس جنوبی

بیژن زنگنه وزیر نفت، در حاشیه حضور در راهپیمایی 22 بهمن، در گفت‌وگو با رادیو تهران، درباره آخرین اخبار وزارت خود عنوان کرد: امسال در تولید گاز در برداشت از پارس جنوبی از کشور همسایه پیش افتاده‌ایم و این روند همچنان ادامه خواهد داشت‌. 

صادرات نفت ایران ۳ درصد افزایش یافت

نتایج بررسی های موسسه پلاتز نشان می دهد که صادرات نفت خام و میعانات ایرانن در ماه ژانویه نسبت به ماه قبلی 3 درصد افزایش یافته و این کشور به مدد افزایش جذابیت نفت و میعانات خود در بین پالایشگاه های نقاط مختلف جهان، توانسته سهم بیشتری از بازار را پس بگیرد. این گزارش حاکی است، کل حجم صادرات نفت ایران از بنادر این کشور در ماه ژانویه از 2.102 میلیون بشکه در ماه دسامبر به 2.162 میلیون بشکه در روز در ماه ژانویه رسیده است. ایران تنها کشور تولید کننده نفت در خاورمیانه بوده که شاهد افزایش صادرات در ماه ژانویه بوده، در حالی که صادرات کشورهایی نظیر عراق، کویت، عربستان وامارات به دلیل توافق کاهش تولید کاهش داشته است. ایران دارای ظرفیت لازم برای افزایش تولید به 380 میلیون بشکه در روز است.

رفع ممنوعیت واردات برنج در گمرکات اجرایی شد

گمرک ایران در ابلاغیه‌ای اعلام کرد بر اساس بخشنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی و سازمان توسعه تجارت واردات برنج تا مرداد ماه سال آینده آزاد شده است. به گزارش تسنیم، سال گذشته مدت ممنوعیت واردات برنج 4 ماه بود این  درحالی است که وزارت جهاد کشاورزی برای سال جاری مدت زمان ممنوعیت برنج را بیش از 5 ماه قرار داده است.  گفتنی است، بر اساس ابلاغیه اخیر هیئت دولت در ابتدای بهمن ماه نرخ حقوق ورودی انواع برنج سفید و قهوه‌ای از  32 درصد به 5 درصد، کاهش پیدا کرده است.

از «فاجعه‌ای به نام نرخ سود بین بانکی ۲۵درصدی» تا «ادامه روزمرگی در بازار سرمایه»

افزایش حجم معاملات تجاری روسیه و چین 

حجم معاملات تجاری میان روسیه و چین در ماه ژانویه سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش نشان می دهد. به نقل از رویترز، گزارش اداره مالیات روسیه حاکی از آن است که حجم معاملات تجاری روسیه و چین در ماه گذشته میلادی یعنی ژانویه به ۶ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار رسید؛ این در حالی است که گردش مالی تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲.۲ درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشته و در مجمموع به رقم ۶۹ میلیارد و ۵۲۵ میلیون دلار رسیده است. همچنین صادرات چین به روسیه در ماه ژانویه نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل از آن ۲۹.۵ درصد افزایش یافت و به ۳ میلیارد و ۴۱۰ میلیون دلار رسید؛ ضمن اینکه صادرات روسیه به چین هم با ۳۹.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، رقم ۳ میلیارد و ۱۴۰ میلیون دلار را به خود اختصاص داد. به گزارش مهر، در همین حال صادرات نفت خام روسیه به چین در ماه ژانویه در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل ۲۷.۵ درصد افزایش نشان می دهد. در ماه گذشته میلادی چین ۳۴.۰۴ میلیون تن معادل ۸.۰۱ میلیون بشکه نفت در روز از روسیه وارد کرده است.

کسبه پلاسکو 2 سال در نور می‌مانند

به گفته رئیس اتاق اصناف، مجتمع نور به عنوان یکی از لوکس‌ترین پاساژهای پایتخت برای کسبه ساختمان پلاسکو در نظر گرفته شده که از نظر موقعیت مکانی نیز وضعیت مناسبی دارد و کسبه پلاسکو قرار نیست به طور دائم در این مجتمع بمانند و این واحدها به صورت موقتی در اختیار آن‌ها قرار داده شده است، چرا که به گفته رئیس بنیاد مستضعفان تا دو سال آینده ساختمان پلاسکو بازسازی و احیا می‌شود و آن‌ها می‌توانند به آنجا بازگردند.

ادامه روزمرگی در بازار سرمایه

بازار سرمایه که این روزها دچار روزمرگی شده، به هوای تازه برای تنفسی دوباره احتیاج دارد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما بازار سرمایه ؛ خبرهای خوبی برای روند روبه رشد و بازگشت رونق می خواهد. یک کارگزار بورس در این باره گفت: دو خبر خوب در هفته جاری به بورس رسیده است که در صورت اجرایی شدن باعث می شود رونق مجدد به بازار سرمایه برگردد. وی ادامه داد: انتشار اوراق بدهی از طریق فرابورس متوقف شده و به بانک مرکزی سپرده شده است؛ همچنین افزایش سرمایه شرکتها به تصویب رسیده است که در صورت اجرایی شدن این دو اتفاق رونق نسبی به بازار بورس برمی گردد. بانک ها که وزن قابل توجهی از معاملات بازار سرمایه به خود اختصاص داده اند این روزها بیشتر مورد توجه سهامداران قرار گرفته اند. یک کارشناس اقتصادی در این باره گفت: بانکها با 30 تا 40 درصد کاهش قیمت در بازار سرمایه روبرو شده اند ولی در حال حاضر با روندی متعادل به کار خود ادامه می دهند. از نظر کارشناسان با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال وضع شرکتها برای سال آینده مشخص شده است و گزارش آنها را سهامداران رصد می کنند. معاون شرکت بورس تهران نیز گفت: هرچه به پایان سال نزدیک می شویم وضعیت شرکتها برای سال آینده روشن تر می شود و قطعا با کاهش قیمت هایی که صورت گرفته ارزیابی ها می تواند وزن بیشتری پیدا کند و تاثیر بیشتری بر روند بازار داشته باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۹
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
این هفته را هم با ضرر 2 میلیارد تومانی به پایان برد.
درستش 2000 میلیارد هست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
بازهم همان داستان تکراری همیشگی
بازهم همان الگوی تکراری هرروزه
بازهم دستکاری تابلو وآشکارشاخص
!!!بازهم مثبت شدن شاخص در 10 دقیقه پایانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
مدیریت غلط اقتصادی و بی اهمیت خواندن قطعنامه ها از زمان دولت نهم و دهم ، این بلا را سر ما آورد . به جای نوسازی و تقویت صنایع داخلی ، هر چه که داشتیم یا بنجل چینی وارد کردیم یا برج ساختیم . آن همه پول نفت کجاست ؟ سر سفره های مردم ؟!!! چرا زمان احمدی نژاد کسی در مورد عملکرد رییس جمهور نظر سنجی نمی کرد در حالی که الان آقای روحانی برای هر حرکتش باید توضیح دهد .
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
بانک ها ربا خوار هستند. اگر یک بررسی علمی و دقیق از کاری که بانک ها انجام می دهند بی شک به ربا خوار بودن بانک ها صحه می گذارید.
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
کاش ربا خوار بودند از نزول خور بدترند شما 1 روز از سررسید قسط بگذره روز شمار چریمه می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
شاخص کل بورس باهمه دستکاریهای انجام شده از دی 92 تاکنون 14 هزارواحد سقوط داشته وسهامدارانش رابازیان مواجه کرده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
ما در حال جنگ با خدا هستیم
نکبت ربا
کارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
بانک های دولتی و خصوصی سپرده نزد موسسات 30 درصدی دارند به مردم 15درصد یکساله میدهند فقط ساختمون ساز یا معمارند بانکهای کشور ببنید سر هر برزن یه بانک سبز شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
بورس = بازار ورشکسته روبه سقوط !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
مگر بانکای ما چه فعالیتی دارن که میتوانن 25% سود بدهند معلومه که بانکا بعد مدتی ورشکست میشن بانک باتوجه به فعالیتهای اقتصادی یا صنعتی باید سود بپردازد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
شما در کویت میلیون میلیون دینار در بانک بذارید حتی اگر سالها بگذره به پول شما سود واریز نمیشه و سالانه بخاطر مسکوت بودن پول 1.5% از پول شما کم میشه و اگر شما میلیون دینار وام بردارید نه سودی میاد نه دیر کرد از شما دریافت میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
می دونی مشکل اصلی اینه که کشورهای سرمایه داری باهدف منافع برخی افراد بانکداری رو از یک فعالیت خدماتی به یک فعالیت اقتصادی تبدیل کردن و سودجویان داخلی هم بلا فاصله ازین فرصت استفاده کردن
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۴
با سلام . کشورها به دوقسمت تقسیم شده اند . تعدادی تولید کننده . مانند ( آلمان و ژاپن . فرانسه . اکثرا هفت کشور صنعتی و..تازگیها چین . برزیل و هندوستان و تعدای مونتاژ گر و مصرف کننده. ( ایران . عراق . عربستان و. غیره ) . این کار که چه طور کشوری تولید کننده و کشوری مونتاژ گر باشد . به قانون کار حاکم بران کشور مرتبط می باشد . در کشورهای تولید کننده مانند المان . ژاپن . و... یک قانون کار و یک صندوق بازنشستگی وجود دارد و کارفرمای دولتی و خصوصی از آن تبعیت می کند . ولی در کشورهای مصرف کننده و مونتاژگر برای کارفرمای دولتی یک قانون کار ( مدیریت خدمات کشوری .با صندوق بازنشستگی کشوری ) و برای کارفرمای خصوصی ( قانون کار کارگر و کارفرما .با صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی ) تعریف شده است . می بینیم که زمانی که یک کشور مونتاژگر بخواهد به تولید کننده تبدیل شود .قانونگذار ن ان کشور اولین قدم را به اصلاح قانون کار می پردازند و قانون کار برای دولتی و خصوصی یکی می کنند . مانند چین . هندوستان . برزیل .
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
این چه ربطی به موضوع داشت..
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر توافق هسته ای موقت حسن میرکاظمی سازمان همکاری شانگهای
آخرین اخبار