بازدید ۵۴۴۹
پیمانه اقتصادی
این پیمانه اقتصادی موضوعاتی همچون: رشد شاخص در پایان هفته همراه با تحلیل، نمودار فروش دلار، قیمت سکه، طلا و نقره و نفت خام، وضعیت ضریب جینی کشور، واکنش به نامه سیف، مسکن در اقتصاد چین، وضعیت رشد اقتصادی ایران، بدترین فرودگاه‌های جهان،بازار میوه‌های قاچاق و خودروهای نوبرانه و حال و روز ساخت و ساز را در بر دارد.
کد خبر: ۶۳۳۴۸۶
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۶ 20 October 2016
در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بورس، بازار طلا، ارز، سکه، نفت، خودرو و... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»، پیمانه اقتصادی امروز، موضوعاتی همچون: رشد شاخص در پایان هفته همراه با تحلیل، نمودار فروش دلار، قیمت سکه، طلا و نقره و نفت خام، وضعیت ضریب جینی کشور، واکنش به نامه سیف، مسکن در اقتصاد چین، وضعیت رشد اقتصادی ایران، بدترین فرودگاه‌های جهان،بازار میوه‌های قاچاق و خودروهای نوبرانه و حال و روز ساخت و ساز را در بر دارد.


رشد شاخص بورس در آخرین روزهای مهر

به گزارش تابناک اقتصادی، با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه  95.07.28 شاخص بازار اول با 155.82 واحد افزایش به رقم 54677 واحد و شاخص بازار دوم همانند شاخص بازار اول، با افزایش 609.52 واحدی به رقم 170581.60 واحد رسیدند. شاخص قیمت بورس(وزنی-ارزشی) نيز با 85.90 واحد افزایش به رقم 27706.90 واحد رسيد. شاخص کل بورس در آخرین روز کاری بورس در هفته جاری با افزایش 242.03 واحدی به رقم 78091.50 واحد رسید و شاخص کل فرابورس نیز با کاهش 2.90 واحد به رقم 824.50 واحد رسید. گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 2129 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1418 میلیارد ریال رسید.


تحلیل بازار سرمایه

در گروه محصولات شیمیایی ،شاهد بودیم که معاملات سهام اکثر شرکت های این گروه با کاهش قیمت روبرو شدند. در گروه خودرو و قطعات ساخت ، امروز شاهد بودیم که معاملات سهام اکثر شرکت های این گروه با افزایش قیمت روبرو شدند. در گروه سرمایه گذاریها، شاهد معاملات اکثرا منفی بودیم و نیز حجم معاملات نسبت به روز کاری قبل در این گروه کاهش یافت. گروه فلزات اساسی، جزءگروه هایی بود که امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند و جو خرید خوبی بر آن حاکم بود. در  گروه استخراج کانه های فلزی ، شاهد معاملات کلا مثبت همراه با افزایش حجم معاملات نسبت به روز کاری قبل بودیم. 

در حاشیه تالار شیشه ای

در نماد چكارن خبرها حاكى از فروش قطعى زمين مشترک چكارن و سديد ميباشد كه خريدار از زير مجموعه سديد می‌باشد. در نماد خمحركه شنيده می‌شود كه شركت در مرحله اخر امضاى قرارداد ٣٠٠ هزار پوسته گيربكس ال ٩٠ است كه از سال آينده اجرايى می‌شود. در نماد كپشير شنيده شده اين شركت موفق به دريافت مجوز كاربرى زمين سابق خود به تجارى ادارى شده است و پس ورود ماشين آلات خريدارى شده به زمين هاى جديد، زمين سابق به فروش خواهد رسيد. در نماد وپترو بر اساس شنیده ها گروهی وارد سهم شده اند و قصد حرکت سهم به سوی 280 را دارند.

میانگین قیمت فروش دلار، یورو و درهم

در پایان معاملات روز چهارشنبه، هر دلار آمریکا با میانگین 35 هزار و 851 ریال به فروش رسید و هر یورو در بازار آزاد روز چهارشنبه، با میانگین قیمت 39 هزار و 749 ریال فروخته شد. همچنین درهم امارات نیز با میانگین قیمت 9 هزار و 805 ریال در روز چهارشنبه به فروش رسید.


سکه یک میلیون و ۹۴ هزار تومان شد

در پایان معاملات روز چهارشنبه در بازار آزاد، قیمت هر سکه بهار آزادی طرح جدید نسبت به دیروز هزار تومان گرانتر شد و هر سکه بهار آزادی یک میلیون و ۹۴هزار و ۲۰۰ تومان قیمت خورد.

از «» تا «»

طلا بالاتر از 1270 دلار ایستاد

در بازار جهانی معاملات فلزات گران بها، بر اساس آخرین اطلاعات، هر اونس طلا با افزایش 6 دلار و 7 ینت نسبت به روز قبل، با قیمت 1270 دلار و 3 سنت فروخته شد. همچنین هر اونس نقره با قیمت 17 دلار و 78 سنت معامله شد که نسبت روز گذشته با افزایش 8 سنت همراه بود.

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

در بازار جهانی معاملات نفت خام، بر اساس آخرین اطلاعات، هر بشکه نفت خام پایه آمریکا WTI با افزایش 72 سنت نسبت به روز قبل با قیمت 51 دلار و 5 سنت فروخته شد. همچنین هر بشکه هر بشکه نفت خام برنت با 52 دلار و 33 قیمت گذاری شد که نسبت به روز گذشته با افزایش 62 سنت همراه بوذ. و هر بشکه نفت خام اوپک بر خلاف برنت و WTI با کاهش همراه بود، به طوریکه با 41 سنت کاهش نسبت به روز قبل، به قیمت 48 دلار و 22 سنت معامله شد.

میانگین ضریب جینی کشور به 0.39 بهبود یافت

مرکز آمار ایران اعلام کرد: میانگین ضریب جینی کل کشور در مدت شش سال (1389تا 1394 ) از 0.41 به 0.39 بهبود یافته است. ضریب جینی شاخصی اقتصادی برای محاسبه توزیع ثروت در میان مردم است. این ضریب با نسبتی تعریف می شود که ارزشی بین صفر و یک دارد. هر چقدر ضریب جینی نزدیک به عدد صفر باشد، برابری بیشتر توزیع درآمد را نشان می دهد و بالعکس هر چقدر ضریب جینی نزدیک به عدد یک باشد، توزیع نابرابر درآمد را مشخص می کند.

واکنش بانک مرکزی به نامه نگاری سیف

بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای ضمن تکذیب نامه نگاری سیف با روحانی اعلام کرد: انتشار ترازنامه بانک مرکزی ربطی به تسویه بدهی دولت ندارد

جزئیات آماری از قیمت مرغ

در بهار 1395 شاخص گروه مرغ به 239.45 واحد رسیده که در مقایسه با فصل قبل و فصل مشابه سال قبل به ترتیب 5.38 درصد افزایش و 0.16 درصد کاهش یافته است. به گزارش مرکز آمار ایران، شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری‌های صنعتی کشور در بهار سال 1395 به عدد 208.96 رسید که 1.33 درصد نسبت به فصل قبل (تورم فصلی)، افزایش و 4.14 درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، کاهش داشته است.

مسکن ناجی اقتصاد چین شد

اقتصاد چین در سه ماهه سوم سال جاری نسبت به سال قبل ۶.۷ درصد رشد داشته است که با پیش بینی‌ها در این خصوص تقریباً برابری دارد. به گزارش مهر، افزایش مخارج دولت و افزایش میزان قیمت املاک و مستغلات، کاهش میزان صادرات این کشور را در تخمین میزان رشد اقتصادی پوشش داده و رشد اقتصادی این کشور همچنان بر اساس پیش بینی‌های گذشته به پیش می‌رود. تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کرده بودند که آمار مرتبط با تولید ناخالص داخلی چین، به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا نشان خواهد داد که این کشور با ثبات در رشد اقتصادی مواجه شده است و هدف گذاری دولت در سال جاری برای رشد اقتصادی ثابت، محقق خواهد شد.

رشد اقتصادی ایران فراتر از حد انتظار است

'مسعود احمد' رییس بخش خاورمیانه صندوق بین المللی پول روز سه شنبه در مصاحبه با 'آسوشیتدپرس' گفت که اقتصاد ایران با رشد 4،5 درصدی در سال جاری فراتر از انتظار عمل کرده و چنانچه جمهوری اسلامی به دیگر قید و بندهای محدود کننده اقتصادش بپردازد، این روند می تواند ادامه داشته باشد. به گفته احمد؛ یکی از مهم ترین این عوامل، مدرنیزه کردن نظام بانکی و صنایع تولیدی است که هر دو تحت تاثیر تحریم‌ها قرار داشته اند.

بدترین فرودگاه‌های جهان کدام‌اند؟

در تازه‌ترین بررسی انجام شده توسط سایت معتبر The Guide to Sleeping in Airports، بدترین فرودگاه‌های جهان مشخص شدند. فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز جده از عربستان سعودی بدترین فرودگاه جهان لقب گرفت. همچنین، فرودگاه های بین المللی یوبا در سودان جنوبی، پورت هارکورت نیجریه، تاشکند ازبکستان، سه فرودگاه در یونان، فرودگاه سیمون بولیوار ونزوئلا، لوتون لندن و کاتماندو نپال در جمع 10 فرودگاه بی کیفیت جهان از نظر خدمات رسانی به مسافران در سال 2016 میلادی قرارگرفتند.

تکذیب استعفای طیب‌نیا

طیب‌نیا در پاسخ به سوالی در رابطه با استعفایش عنوان کرد که استعفایی مطرح نبوده و در ادامه از تهیه چشم‌انداز ۱۰ ساله برنامه راهبردی کشورهای اکو در چارچوب سند اکو ویژن ۲۰۲۵ خبر داد.

تمدید دوبارۀ سرشماری الکترونیکی

به گفته رئیس مرکز آمار ایران، سرشماری الکترونیکی سال 1395 تا 12 شب روز جمعه (30 مهرماه) تمدید شد.

فروش میوه‌های قاچاق در بازار تره‌بار

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، با اشاره به اینکه پرتقال آفریقایی، لیموترش، آووکادو و زغال اخته از جمله میوه‌های قاچاق موجود در بازار هستند، اظهار کرد: پرتقال آفریقایی هرچند در بازار به صورت مختصر وجود دارد اما هر کیلوگرم این محصول ۱۱ تا ۱۳ هزار تومان است. لیموشیرین نیز از آفریقا، ترکیه و برزیل وارد می‌شود که قیمت هر کیلوگرم آن معادل ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان است.

ماجرای تکراری "خودروهای نوبرانه"

عرضه اولیه خودروهای جدید به بازار ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که همواره اختلافی، گاه فاحش، میان قیمت کارخانه و بازار آنها ایجاد می‌شود که این موضوع به ضرر مشتریان واقعی است. تازه‌ترین نمونه رخ داده در این ماجرا، اختلاف قیمت چند میلونی ساندرو استپ وی در بازار و کارخانه است؛ به‌نحوی‌که وزارت صنعتی‌ها از سایپا و پارس خودرو خواسته‌اند تا این گپ قیمتی را به حداقل برسانند. ساندرو استپ وی که جدیدترین محصول رنو در ایران به‌شمار می‌رود و در پارس‌خودرو به تولید می‌رسد، هنوز وارد بازار نشده حال آنکه هم‌اکنون قیمتی حدود 59 میلیون تومان دارد و قیمت کارخانه‌ای آن 52 میلیون و 500 هزار تومان است. به گزارش دنیای‌اقتصاد، این اختلاف قیمت 6 میلیون و 500 هزار تومانی، بازار خرید و فروش حواله‌های استپ وی را حسابی داغ کرده است که البته پارس‌خودرویی‌ها به تازگی امکان صلح (واگذاری حواله خرید) را در مورد این محصول لغو و قصد دارند از این راه، حباب قیمتی ایجاد شده را بشکنند.

از «مسکن ناجی دومین اقتصاد بزرگ دنیا شد» تا «»


سازندگان باز هم سود بانکی را به ساخت و ساز ترجیح می‌دهند

اگر چه اکثر مسئولان دولتی بر این باور هستند نقطه شروع رونق در بازار معاملات مسکن پایان نیمه اول سال 95 است اما گزارش‌ها حاکی از این است که رونق محسوسی هنوز وارد بازار مسکن چه در خرید و فروش و چه در ساخت و ساز نشده است. صدور پروانه ساختمانی در شهریورماه امسال نسبت به شهریور ماه سال گذشته 20 درصد رشد داشته است،اما اکثر سازنده‌های مسکن از ترس فروش نرفتن واحدهای مسکونی هنوز رغبتی برای ورود به عرصه ساخت و ساز از خود نشان نمی‌دهند. به گزارش فارس، اکثر کارشناسان مسکن بر این باور هستند که رکود مسکن سال آینده نیز ادامه می‌یابد. مشاوران املاک که به خوبی وضعیت بازار را رصد می‌کنند می‌گویند: اگرچه روند خرید و فروش مسکن نسبت به سال 94 بهتر شده است اما این روند به هیچ وجه محسوس نبوده است.


اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سامانه سعدی غلامرضا تاجگردون اعتبارنامه نمایندگی کاظم دلخوش حسین محمد صالحی