بازدید ۱۰۵۶۴
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون ادامه کاهش بهای جهانی طلای سیاه، اپل ۱۰ درصد ارزش خود را از دست داد، صادرات به عراق ۵۹ درصد افزایش یافت، فروش ریالی نفت در بورس برای حذف محدودیت‌هاست، هر اسکناس دلار آمریکا در آخرین روز هفته چقدر قیمت خورد؟، قیمت جهانی طلا رکورد شش ماهه زد، خروج بازار لوازم خانگی از رکود تا اردیبهشت ماه سال آینده، چقدر ارز صرف واردات ترازو به کشور شد و صادرات ۱۱۰ میلیون دلاری ایران به کنیا را در بر دارد.
کد خبر: ۸۶۶۳۷۱
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰ 04 January 2019
حداقل دستمزد در کشورهای اروپایی چه قدر است؟/ قیمت پرتقال شب عید 3100 تومان تعیین شد/ آیا امکان تک نرخی شدن ارز وجود دارد؟پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.  

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون ادامه کاهش بهای جهانی طلای سیاه، اپل ۱۰ درصد ارزش خود را از دست داد، صادرات به عراق ۵۹ درصد افزایش یافت، فروش ریالی نفت در بورس برای حذف محدودیت‌هاست، هر اسکناس دلار آمریکا در آخرین روز هفته چقدر قیمت خورد؟، قیمت جهانی طلا رکورد شش ماهه زد، خروج بازار لوازم خانگی از رکود تا اردیبهشت ماه سال آینده، چقدر ارز صرف واردات ترازو به کشور شد و صادرات ۱۱۰ میلیون دلاری ایران به کنیا را در بر دارد.

کاهش بهای جهانی طلای سیاه ادامه یافت

قیمت نفت تحت تأثیر نوسان بازار‌های سهام و ارزی و نگرانی‌ها نسبت به کندی اقتصاد جهانی، در معاملات روز پنجشنبه یک تا دو درصد سقوط کرد. بهای معاملات آتی نفت برنت ۷۶ سنت یا ۱.۴ درصد نسبت به معاملات روز چهارشنبه، کاهش یافت و به ۵۴.۱۵ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱.۰۱ دلار یا ۲.۲ درصد کاهش یافت و به ۴۵.۵۳ دلار در هر بشکه رسید. در بازار‌های معاملات فیزیکی نفت، شرکت کنندگان در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کردند عربستان سعودی، قیمت گرید‌های نفت سنگینی که در فوریه به آسیا می‌فروشد، به دلیل افت حاشیه سود پالایش در این منطقه، ۵۰ سنت در هر بشکه کاهش می‌دهد. قیمت‌های نفت در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ کاهش سالانه داشت. این اتفاق به دنبال ریزش قیمت نفت تحت تأثیر نگرانی‌های فزاینده خریداران نسبت به اشباع عرضه و سیگنال‌های مخالفت درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ روی داد. شرکت کارگزاری فیلیپ فیوچرز در این باره اعلام کرد: نگرانی‌ها نسبت به رشد درآمد و اقتصاد همچنان عامل اصلی تلاطم بازار است.

حداقل دستمزد در کشور‌های اروپایی چه قدر است؟

دویچه وله بر اساس حداقل سطح دستمزد در ۲۲ کشور از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیده که تا پایان سال ۲۰۱۷، در کشور‌های هلند، انگلیس، پرتغال، یونان و رومانی، حداقل سطح دستمزد به درآمد طبقه متوسط نزدیک‌تر است تا سطح فقر. از سوی دیگر، حداقل سطح دستمزد در کشورهایی، چون لوکزامبورگ، بلژیک، ایسلند و فرانسه، فاصله بیشتری تا متوسط درآمد خانوار‌ها دارد و ساکنان این کشور‌ها برای پوشش هزینه‌های زندگی خود با مشکلات بیشتری دست به گریبان هستند. درآمد طبقه متوسط به میانگین درآمدی شش دهک پایین آن کشور اطلاق می‌شود. در آلمان که بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی محسوب می‌شود، حداقل سطح دستمزد ۱۵۰۰ یورو در ماه تعیین شده که پس از کسر هزینه‌های مربوط به بیمه و مالیات، ۱۱۱۰ یورو می‌ماند که تنها ۱۴.۵ یورو بیشتر از خط فقر در این کشور است. از نظر بهترین سطح زندگی برای افرادی که پاره وقت مشغول به کارند، رومانی در صدر قرار دارد. حداقل هزینه زندگی در سطح استاندارد در این کشور ۷۱۰ یورو در ماه است و شاغلان پاره وقت در این کشور به طور متوسط ۴۴۷ یورو در ماه است. بیش از نیمی از شاغلان رومانیایی به کار پاره وقت مشغول هستند و این کشور از نظر میزان شاغلان پاره وقت به کل جمعیت شاغل در صدر قرار دارد. این در حالی است که تنها ۳.۶ درصد از شاغلان آلمانی مشغول به کار پاره وقت هستند.

اپل ۱۰ درصد ارزش خود را از دست داد

هشدار اپل برای کاهش درآمد این شرکت باعث به وجود آمدن وحشت از کاهش فعالیت کارخانجات آمریکا و کند شدن اقتصاد جهان شد، وال‌استریت به شدت سقوط کرد. به نقل از رویترز، پنجشنبه شب پس از این که هشدار غیرمنتظره اپل برای کاهش درآمد این شرکت باعث به وجود آمدن وحشت از کاهش فعالیت کارخانجات آمریکا و کند شدن اقتصاد جهان شد، وال‌استریت به شدت سقوط کرد. بزرگی کاهش درآمدِ ربع سالِ شامل تعطیلاتِ اپل به حدی بود که موجی از شوک به تمام بخش تکنولوژی منتقل کرد و باعث شد هر سه شاخص مهم سهام آمریکا بیش از ۲ درصد سقوط کنند و شاخص نزدیک حتی بیش از ۳ درصد پایین آمد. شاخص تکنولوژی ای‌اندپی، در معاملات دیشب بزرگترین سقوط یک روزه خود از آگوست ۲۰۱۱ تا کنون را ثبت کرد و ۵.۱ درصد پایین آمد. شاخص نیمه‌رسانای فیلادلفیا ۵.۹ درصد سقوط کرد. چهارشنبه شب، مدیرعامل اپل، تیم کوک، در نامه‌ای به سرمایه‌گذاران خود نوشت که این شرکت بزرگی تأثیر کند شدن اقتصاد چین، به علت جنگ تجاری با آمریکا را پیش‌بینی نکرده بوده است (و حالا با کاهش شدید فروش در بازار چین مواجه شده است). سهام اپل ۱۰ درصد سقوط کرد. گزارش مؤسسه مدیریت عرضه آمریکا نشان داد در ماه دسامبر، فعالیت کارخانجات آمریکا، با بزرگترین سقوط خود از اکتبر ۲۰۰۸، اوج بحران اقتصادی بزرگ جهان، تا کنون، روبه رو شده است. میزان پی‌ام‌آی هم، علی‌رغم این‌که هنوز نشان‌دهنده رشد است (عددی بالای ۵۰ واحد)، به پایین‌ترین سطح بیش از دو ساله خود رسید.

صادرات به عراق ۵۹ درصد افزایش یافت

بررسی تجارت خارجی ایران در ۹ ماه سال جاری نشان می‌دهد، کشور عراق همچنان در صدر فهرست دریافت کنندگان کالا از ایران قرار دارد. در این مدت، صادرات به عراق، ۱۵ میلیون و ۴۸۵ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۹۲۹ میلیون دلار است که از لحاظ وزنی ۱۷.۸۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۰.۷۷ درصد افزایش یافته است. در مدت مشابه سال گذشته نیز، میزان صادرات ایران به عراق ۹ میلیون و ۷۲۹ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۶۵۹ میلیون دلار بوده است؛ بنابراین، میزان صادرات ایران به عراق طی ۹ ماه سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۵۹.۱۷ درصد و از لحاظ ارزشی ۴۸.۷۰ درصد افزایش یافته است.

فروش ریالی نفت در بورس برای حذف محدودیت‌هاست

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به امکان تسویه ریالی برای خریداران نفت، گفت: هر چه بتوانیم فروش نفت را براساس ارز داشته باشیم، به نفع کشور خواهد بود، چون ارز بیشتری در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به شرایط جدید فروش ریالی نفت در بازار بورس، ادامه داد: این شرایط را قرار دادیم تا اگر خریداری می‌خواهد ۱۰۰ درصد ریالی پرداخت کند، این امکان باشد. نماینده مردم کرمان تأکید کرد: مسیر فروش نفت در کشور براساس ضوابط وزارت نفت تعیین و استمرار پیدا می‌کند؛ بنابراین، وزارت نفت مسیری را پیش بینی کرده تا اگر خریدار نفت در بورس خواهان پرداخت ریالی باشد این زمینه فراهم باشد.

پورابراهیمی در ادامه گفت وگو با خانه ملت، در این باره که با روش جدید فروش نفت درآمد ارزیکشور کاهش پیدا می‌کند، اظهار داشت: روش فروش ارزی نفت برداشته نشده است، یعنی اگر کسی می‌تواند نفت مورد نیاز خود را به روش ریالی- ارزی خریداری کند این امکان وجود دارد و ترجیح دولت نیز فروش نفت به روش ارزی- ریالی در بورس است. وی با تأکید بر اینکه برای حذف محدودیت‌های فروش نفت تسویه ۱۰۰ درصد ریالی در نظر گرفته شده است، گفت: روش فروش ریالی نفت در بورس است که مجوز‌های لازم را دارد، این فروش کاری به صندوق توسعه ملی ندارد و نباید نگران ذخایر ارزی این صندوق به واسطه فروش نفت بود.


سیستان و بلوچستان مقصد واردات دام سنگین ایران از برزیل شد

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: برنامه ریزی‌های لازم برای واردات دام سنگین زنده از برزیل برای تأمین گوشت مورد نیاز کشور از طریق سیستان و بلوچستان و دام‌های سبک از سایر استان‌ها انجام خواهد شد. علی صفر ماکنعلی اظهار داشت: سازمان دامپزشکی کشور یک اقدام ارزشمندی را در راستای تأمین گوشت مورد نیاز کشور از حدود یک سال قبل با سازمان دامپزشکی برزیل شروع کرده است، به طوری که بر اساس یک پروتکل مشترک به زودی اقدامات بسیار موثری در این حوزه انجام خواهد شد.

وی بر تأمین گوشت قرمز کشور به صورت بلند مدت تأکید کرد و افزود: با توجه به ظرفیت مرز‌های شرقی کشور در سیستان و بلوچستان برنامه واردات دام زنده از برزیل به این استان با هدف کاهش مخاطرات احتمالی در نظر گرفته شده است. وی افزود: گاو ورودی از برزیل به سیستان و بلوچستان بلافاصله در کشتارگاه‌ها ذبح می‌شود. معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: مرحله نخست پروتکل واردات دام از برزیل به سیستان و بلوچستان تأیید شده تا بر اساس پیش بینی‌ها در سال نخست ۱۰۰ هزار گاو وارد این استان شود. وی بیان کرد: مرحله دوم عملیات پروتکل بین ایران و برزیل این است که شرایط خاص در بندر چابهار برای تخلیه گاو در آن منطقه به وجود آید. /ایرنا


هر اسکناس دلار آمریکا در آخرین روز هفته، چقدر قیمت خورد؟

روز پنجشنبه سیزدهم دی ماه ۱۳۹۷، بازار ارز شاهد افزایش نسبی نرخ دلار و یورو بود، به گونه‌ای که بر اساس اعلام نرخ خرید و فروش ارز در صرافی‌های مجاز بانکی، هر اسکناس دلار آمریکا با رشد ۱۵۰ تومانی نسبت به نرخ پایانی روز چهارشنبه، به قیمت ۱۰۵۵۰ تومان خریداری و با نرخ ۱۰۶۰۰ تومان به متقاضی ارز، فروخته شده است. همچنین در بازار امروز، هر اسکناس یورو نیز نسبت به نرخ پایانی روز گذشته، با ۱۵۰ تومان افزایش همراه بوده است، به گونه‌ای که هر یورو با نرخ ۱۲۳۵۰ تومان خریداری شده و با قیمت ۱۲۴۰۰ تومان به مشتری فروخته شد.

قیمت پرتقال شب عید ۳۱۰۰ تومان تعیین شد
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمت پرتقال تامسون شمال برای شب عید ۳۱۰۰ تومان تعیین شد، اما هنوز قیمت سیب درختی مشخص نیست. حسین شیرزاد افزود: وزیر جهاد کشاورزی طی ابلاغیه‌ای سازمان مرکزی تعاون روستایی را متولی تنظیم بازار اعلام کرد و پس از آن کارگروهی برای این منظور تشکیل شد.

وی افزود: پس از رصد بازار پیش بینی اولیه کارگروه تأمین حدود ۳۰ هزار تن سیب درختی و ۳۰ هزار تن پرتقال تامسون شمال و ۱۰ هزار تن پرتقال والنسیای جنوب بود. دبیر کارگروه ملی تنظیم بازار اظهار داشت: البته با در نظر گرفتن ذخیره ملی معادل ۲۰ درصد سیب و پرتقال مورد نیاز استان‌ها و حدود یک هزار تن ذخایر داخلی اتحادیه‌های استانی (خارج از طرح) برای تعادل بخشی و جبران کاستی‌های احتمالی، این ذخیره‌سازی افزایش خواهد یافت. وی افزود: برآورد میزان اعتبار مورد نیاز جهت اجرای طرح به مبلغ سه هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال و درخواست تأمین و تخصیص آن از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور انجام شده است.


بهای جهانی طلا رکورد شش ماهه زد

قیمت طلا در معاملات روز پنج‌شنبه تحت تأثیر نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی و نوسان بازار‌های سهام که تقاضا برای سرمایه‌گذاری مطمئن را تقویت کرد، به بالاترین حد در بیش از شش ماه گذشته صعود کرد. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز پنجشنبه بازار سنگاپور با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۲۸۸.۴۳ دلار رسید که بالاترین قیمت از زمان ثبت رکورد ۱۲۹۰.۰۹ دلار در ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸ بود. در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه حدود ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۲۹۰.۲۰ دلار رسید. به گفته پیتر فانگ، مدیر معاملات در شرکت فلزات ارزشمند وینگ فانگ، ضعیف شدن ارزش دلار از قیمت طلا حمایت کرده است و در شرایطی که بازار‌های سهام با فشار‌های کاهشی مواجه شده‌اند، افراد بیشتری به طلا به عنوان یک دارایی مطمئن علاقه مند شده‌اند.

خروج بازار لوازم خانگی از رکود تا اردیبهشت ماه سال آینده

محمد طحان پور، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی درباره تأثیر نرخ ارز بر لوازم خانگی اظهار کرد: نوسان نرخ ارز توانسته بر واردات لوازم خانگی تأثیر گذارد. وی با اشاره به اینکه رکود در این صنعت توانسته تأثیر خود را داشته باشد، اظهار کرد: با شرایط فعلی این رکود تا اردیبهشت ماه سال آینده ادامه دارد. طحان پور با بیان اینکه در حال حاضر رکود کامل در بازار لوازم خانگی حاکم است، گرانی را از دیگر عوامل کاهش قدرت خرید مردم در این بازار دانست.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی بیان کرد: متأسفانه وزارت صمت، طی چند روز گذشته، دستورالعمل ترخیص کالا‌های دست دوم غیر مصرفی با مجوز سازمان استاندارد را صادر کرده است، همین امر موجب شده، بسیاری از شرکت ها، افزایش قیمت را در کالا‌های خود داشته باشند. به گفته طحان پور، امیدواریم این صنف بتواند از رکود خارج شود و وضعیت آن بهبود یابد. وی در پایان گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با توجه به شعار حمایت از تولید داخل، تلاش شده که لوازم خانگی در داخل تولید شود و وابستگی به خارج از کشور به حداقل برسد.


آیا امکان تک نرخی شدن ارز وجود دارد؟

مؤسسه رتبه‌بندی فیچ دیروز اعلام کرد: اعمال تحریم‌های آمریکا که از نوامبر سال گذشته آغاز شد، صادرات نفت ایران را به شدت کاهش خواهد داد و مبادلات تجاری ایران را کم خواهد کرد و این کار باعث خواهد شد که ورود دلار به این کشور کاهش یابد.

فیچ اعلام کرد: با افزایش فشار‌ها امکان واردات کالا‌های اساسی برای ایران محدودتر خواهد شد. سال گذشته ارزش پول ایران کاهش بی‌سابقه‌ای در برابر دلار یافت و تقاضا برای دلار در بازار ایران نگرانی‌هایی را ایجاد کرد. مقامات دولت ایران مجبور شدند که بانک مرکزی را وادار به مداخله کنند و نرخ مبادلات رسمی ایران برای ریال ۴۲۰۰ تومان در برابر دلار شد، اما در بازار‌های آزاد این نرخ به ۱۱ هزار تومان در روز اول ژانویه در برابر دلار رسید. با چنین فرایندی امکان دارد که نرخ رسمی ریال ایران کم ارزش‌تر شود. همچنان که در دور قبلی تحریم‌ها در سال ۲۰۱۶ نیز چنین شد. دولت روحانی لایحه بودجه پیشنهادی خود را برای سال ۲۰۱۹ - ۲۰۲۰ ارائه داد که باید توسط مجلس تصویب شود و در آن نرخ برابری ریال ۵۸ هزار ریال در برابر دلار تعیین شده است. تهران تلاش کرده تا سیستم تک نرخی را اجرایی کند که در حال حاضر علاوه بر نرخ‌های رسمی و نرخ آزاد نرخ بازار ثانویه هم وجود دارد. به هر حال شکاف بین نرخ رسمی و نرخ آزاد ۶۲ درصد است که به نظر می‌رسد، امکان تک نرخی کردن بسیار سخت شده است. /فارس


آیا بانک مرکزی از اصلاح نظام بانکی غفلت کرده است؟

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک‌مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی درباره اصلاح نظام بانکی، اظهار داشت: طی چند ماه اخیر، تمرکز بانک مرکزی بر بازار ارز و تلاش برای ایجاد ثبات در این بازار، این تصور را موجب شده است که بانک مرکزی از موضوع مهم اصلاح نظام بانکی غفلت کرده یا آن را به تأخیر انداخته است.

وی ادامه داد: به اطلاع کارشناسان و صاحبنظران و مردم عزیز می‌رسانم طی سه ماه گذشته بر اساس مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و با تشکیل کمیته نقدینگی و بازار پول متشکل از جمعی از صاحب نظران اقتصادی، پولی و بانکی و مسؤلین بانک مرکزی و طی جلسات متعدد برنامه‌های لازم برای این امر خطیر طراحی شده و به یاری خداوند متعال به تدریج و با تأیید مراجع ذیربط اجرایی خواهد شد. معضلات پیش انباشته در نظام بانکی و حساسیت این امر نیازمند دقت نظر و تدبیر لازم در اصلاح نظام بانکی است، پرهیز از تعجیل، تداوم ثبات بازار پول وصیانت از سپرده‌های مردم، پیش شرط‌های هر اقدامی در این زمینه است؛ مضافا که بانک‌های کشور بی وقفه در خدمت اقتصاد کشور و جامعه خواهند بود.


چقدر ارز صرف واردات ترازو به کشور شد

بر اساس آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی شش ماهه سال ۹۷، بیش از یک تن باسکول توزین ثابت و ترازو‌ها و باسکول کیسه گیری یا کیله گیری از دو کشور جهان وارد ایران شده است. واردات بیش از یک تن باسکول توزین ثابت و ترازو‌ها و باسکول کیسه گیری یا کیله گیری باعث خروج ۷۶ هزار و ۵۵۳ دلار شده که این رقم معادل ۳۲۳ میلیون و ۱۳۱ هزار و ۵۹۶ تومان بوده است. بنا بر آمار ثبت شده باسکول توزین ثابت و ترازو‌ها و باسکول کیسه گیری یا کیله گیری از کشور‌های چین، آلمان صورت می‌گیرد. به نقل از میزان، بیشترین واردات دستگاه باسکول توزین ثابت و ترازو‌ها و باسکول کیسه گیری یا کیله گیری از کشور چین به حجم حدود ۴۱ هزار و ۵۳۹ دلار به ارزش ۱۷۴ میلیون و ۴۶۲ هزار و ۶۸۴ تومان صورت گرفته است.

صادرات ۱۱۰ میلیون دلاری ایران به کنیا

رئیس اداره شرق آفریقا در وزارت امور خارجه گفت: از حدود دوازده سال گذشته شاهد این هستیم که صادرات ایران از نظر کالای تجاری رشد مستمری به قاره آفریقا داشته است. همچنین در اوایل دهه ۸۰، یک میلیون دلار صادرات به کنیا انجام داده‌ایم؛ اما امسال این رقم به ۱۱۰ میلیون دلار رسیده است.

وی گفت: در سال گذشته ۳۰ میلیون دلار صادرات به کشور سومالی انجام داده‌ایم و این روابط نیز همچنان ادامه دارد. همچنین از نظر تجاری انواع کالای ما به آفریقا صادر می‌شود که عمده آن شامل کالا‌های شیمیایی، قیر، گاز مایع و مواد خوراکی می‌شود. رئیس اداره شرق آفریقا در وزارت امور خارجه تأکید کرد: اگر انسجام بین فعالان اقتصادی باشد امکان ادامه دادن هرچه بیشتر این صادرات وجود دارد. کشور ترکیه در زمینه صادرات به آفریقا دیرتر از ما اقدام کرد، اما در حال حاضر به جایگاه خوبی دست پیدا کرده است. ما باید بتوانیم روابط توسعه‌ای و صادراتی خود را به آفریقا همچنان با قدرت ادامه دهیم.

پیش‌بینی پایان روز‌های خوش بازار خودروی اروپا

تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند، رشد فزاینده‌ای که از سال ۲۰۱۳ در بازار خودروی اروپا به ‌وجود آمده است، در سال ۲۰۱۹ به پایان خود خواهد رسید. بر اساس گفته این کارشناسان، بخشی از این موضوع به ‌دلیل نتایج طبیعی چرخه اقتصادی مثبت خواهد بود؛ اما عوامل مهم دیگری همچون وجود ابهام و برگزیت نیز نقش خود را ایفا خواهند کرد. به نقل از دنیای اقتصاد، از سوی دیگر اعمال تعرفه‌های احتمالی آمریکا بر خودرو‌های وارداتی ساخته شده در اروپا، اقتصاد بی‌ثبات در ایتالیا و پیامد‌های مقررات سرسختانه جدید برای کاهش آلایندگی خودرو‌ها از دیگر فاکتور‌های مهم هستند.

مارتین بنک، یک کارشناس عضو سازمان پیش‌بینی‌های فروش خودرو در اروپا می‌گوید: «در مجموع انتظار رشد بسیار ناچیزی برای فروش خودرو در اروپا طی سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی می‌شود.» این سازمان رشد بازار خودروی اروپا را برای سال ۲۰۱۹ حدود یک درصد پیش‌بینی کرده است، در حالی ‌که این میزان در سال ۲۰۱۸، ۶/ ۱ درصد بود. سازمان‌های دیگر نیز این رشد را برای سال ۲۰۱۹، معادل ۹/ ۰ و ۶/ ۰ درصد پیش‌بینی کرده‌اند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۳
رضا
|
United Kingdom
|
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
عزیزم حداقل حقوق در اروپا را با درامد سرانه انجا مقایسه کن و حداقل حقوق در ایران را با درامد سرانه اینجا ضمن انکه قیمت سبد کالاها در اینجا با انحا را هن نقایسه کن تا دچار عوامی گری نشوی
پاسخ ها
سبوس برنج شمال
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
قابل توجه انبار دارانپرتقالهای شمال در اثر سهل انگاری بعضی از مسئولین..............مبتلا به مگس مدیترانه ایی است که توان ماندگاری ندارد

لطفا ریسک نکنید..
ناشناس
|
France
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
یعنی شما تمام مواد غذایی کشور را برای کسب دلار از دست مردم بیرون کردید ،،،،،از دهان بچه هایشان گرفتید لبه خاطر دلار بیماری ،گشنگی برای مردم را خواستند ،،شما واقعا ایرانی ،،،،با حداقل مسلمانید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
حالا مردم ساده لوح ما می گویند وای انها ۱۱میلیون در ماه می گیرند ولی من کمتر از ۲ میلیون
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ایران ماهانه بالای یک ملیون برای هر نفر یارانه پنهان داره میونی یه دونه نون که اینجا دو سنت هم نیست آنجا پنجاه سنت هست اروپا کار نکنی گشته ای اما اینجا کارمند و بیمار مثل همند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
اونجا خط فقر 13 میلیون تومانه. یعنی اگه کمتر از این دراری باید به سختی روزگار بگذرونی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
فعلا ساده لوح شمایید ایکاش یه بار برای نمونه میرفتی همین کشورها و میدید اختلاف سطح زندگی یه کارگر یا معلم یا حتی یه بازنشسته با اینجا ...من بازنشسته مجبورم برای کمبود مخارج زندگی مجددا مشغول کار بشوم تا روزی که بمیرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
لطفا الان دیگه حرف تک نرخی رو نزنین این کارها بداب وقتیه که تحریم نیستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
امروز‌اختصاص‌ارز‌برای‌ورود‌کالا‌از‌هر‌نوعی‌پر‌کردن‌جیب‌کلاهبرداران‌است‌دولت‌باید‌قیمت‌ها‌را‌واقعی‌کند‌و‌هر‌چه‌توان‌دارد‌تا‌رسیدن‌به‌تعادل‌یارانه‌نقد‌بطورشفاف‌بپردازداین‌صاورات‌در‌حال‌فعلی‌پرداخت‌سوپسید‌به‌بیگانگان‌است‌و‌خزائن‌ایران‌را‌خالی‌می‌کند
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
36 سال است مقیم کشور سوئیس هستم از همان اول نان کیلوئی 2.6 فرانک بوده و گوشت 14 فرانک و الان هم همینطور است حقوق ها هم همان است. کرایه منزل و بیمه ها کمی بالا رفته ولی اگر حقوق تون پائیین باشه نهاد های اجتمائی مابقی را کمک میکنه دولت هم فقط ناظر و مسئول اجرای قانون است و تاجر و مزاحم مردم نیست .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
سلام
بیا ایران تا بفهمی بهشت کجاست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
نرخ تورم سالیانه این کشور حدود بین ۱ الی ۲ درصد است
این ۳۶ سال را با ۲ درصد جمع بزنیم میشود تقریبا ۷۰ درصد تورم
پس ادعای شما نامفهوم است
رضا
| United Kingdom |
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
مثال جالبی است برای اینکه قیمت ها ثابت باشد باید حقوق ها هم ثابت باشد اقایان برای عوامی گری در طول۵ سال حقوق ها را ۳ برابر کردند و حداقل حقوق ۴۵۰ هزار تومانی را کردند ۱۲۰۰ که منشا، ان چاپ پول بود و نه خلق ثروت پس اقتصاد هم با یک سوم کردن ارزش پول به این افزایش قدرت خرید باد اورده پاسخ داد که طبیعی است حالا جماعت می گویند قدرت خرید ما یک سوم شده برادر توهم می زنی اصلا قدرت خرید سه برابری نبوده که الان از بین رفته باشد فقط توهم اعداد بوده و با بالا بردن سود بانکی ۴ سال طول کشید تا حباب ان تخلیه شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
حیف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
خب منم ماهی 200 یورو حقوق دارم
تازه خیلی ها ماهی 100 یورو و کمتر درآمد دارند
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
من ماهانه بین ۵تا ۶ تومن حقوق و ۵تومن هم از کشاورزی ماهانه درآمد دارم قسط و کرایه خانه هم ندارم پس‌اندازی هم ندارم وای که چه میکشند مردم ما از این گرانی ما هم لقمه در دهانمان زهر است و رنج
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
ما هم میگیم 14 درصد از خط فقر بالاتر باشه. خط فقر ما طبق گفته کارشناسان 5 میلیون هستش.
Allianz
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
اصولا" مقایسه حداقل دستمزد اروپایی ها و ایران یا هر جای دیگر بدون در نظر گرفتن همه جوانب بحث عبثی است.
پاسخ ها
ناشناس
| Thailand |
۰۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
اصولا آقا زاده ها و باباهایشانائ از هر مقایسه ای که تفاوت فضاحت باز اوضاع و احوال مردم ایران و کشور را با سایر کشورهای مستندا عیان کند را نمی پسندند
ناشناس
|
Canada
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
در خصوص متوسط حقوق و یا حداقل حقوق به راحتی نمیشه مثلا کشورهای اروپایی رو با ایران مقایسه کرد. عوامل متعددی هستند که این مقایسه رو سخت می کنن. اما در هر صورت یکی از مهمترین پارامترها، نرخ تورم همراه با میزان افزایش حداقل حقوق هستش. به عنوان مثال حداقل دستمزد در کانادا ساعتی 12 تا 15 دلار هست(بعضی شهرها 12 دلار و در بعضی ایالت ها 15 دلار). فرضا اگه یه کارگر هفته ای 40 ساعت کار کنه(ساعتی 14 دلار)، میزان دستمزد اون ماهیانه 2353 دلار خواهد بود که بایستی حدودا 300 دلار هم مالیات پرداخت کنه و در نهایت درامد اون ماهیانه دو هزار دلار خواهد بود (در خصوص مالیات هم، اگه درامد شخصی که متاهل هست و مثلا یه بچه داره اگه زیر 40 هزار دلار در سال باشد، معاف از مالیات هست و در آخر سال مالی دولت بخش زیادی از مالیات بر درامدی که پرداخت کرده و یا سایر مالیات هایی که شخص در طول سال پرداخت کرده رو به اون بر می گردونه). یعنی اینکه همین شخص به طور متوسط درامد ماهیانه اون حدود 2250 دلار در ماه خواهد بود. حال اگه به نرخ تورم نگاه کنیم و یا به سبد هزینه های خانوار در طول ماه نگاه کنیم، همین شخص می تواند به راحتی یه زندگی حداقلی رو داشته باشه(البته دولت ماهیانه مبلعی رو به هر بچه اختصاص می ده و اون مبلغ بستگی به سن بچه(زیر 16 سال)، میزان درامد خانواده و ... داره که به طور متوسط ماهیانه بین 200 تا 600 دلار خواهد بود و اون مبلغ رو ماهیانه به حساب پدر یا مادر بچه واریز می کنه). به طور متوسط درامد شخص مثال ما در ماه (پدر، مادر و یه بچه مثلا زیر 16 سال) 2700 دلار در ماه خواهد بود. در خصوص نرخ تورم هم به طور متوسط بین 2 تا 3.5 درصد بوده و به همین دلیل کسی که حداقل دستمزد و مقوق ماهیانه رو دارد می تواند به راحتی زندگی حداقلی رو داشته باشد. این در حالی هست که اگه همین شخص در ایران زندگی کنه و حداقل دستمزد ماهیانه رو داشته باشه، قطعا به دلایل خیلی زیادی مانند نرخ تورم سالیانه و ... در اداره زندگی خود دچار مشکل خواهد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
من با3000قیمت پرتقال مشکل ندارم ولی با100تومان اون مشکل دارم این 100تومن ازکجاامد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
قیمت پرتقال درحال حاضر2500تومان است پس این چه بی تدبیری است که برای شب عید600تومان افزایش قیمت می دهیداین چنین وزیر کشاورزی بدردمردم نمی خورد.
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
بیچاره اروپائیها دلم کباب شد براشون لازمه که یک فکری براشون بکنیم....
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سامانه سعدی غلامرضا تاجگردون اعتبارنامه نمایندگی کاظم دلخوش حسین محمد صالحی