بازدید ۱۳۰۸۳
۹
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون بهای طلا بستگی زیادی به رفتارها و سیاست های ترامپ خواهد داشت، گرانی 30 ریالی دلار آمریکا در پایان هفته بازار آزاد ارز، افزایش قیمت نفت با کاهش موجودی نفت آمریکا، کاهش سود خالص گاز پروم روسیه، رشد تجارت جهانی امسال ۲.۴ درصد است و افزایش قیمت جهانی فولاد در چند ماه گذشته را در بر دارد.
کد خبر: ۷۲۶۳۴۰
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴ 01 September 2017
از «بی اعتنایی بازار خودرو به افزایش قیمت رسمی» تا «کاهش نرخ سود بانکی معضلی برای مستاجران»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون بهای طلا بستگی زیادی به رفتارها و سیاست های ترامپ خواهد داشت، گرانی 30 ریالی دلار آمریکا در پایان هفته بازار آزاد ارز، افزایش قیمت نفت با کاهش موجودی نفت آمریکا، کاهش سود خالص گاز پروم روسیه، رشد تجارت جهانی امسال ۲.۴ درصد است و افزایش قیمت جهانی فولاد در چند ماه گذشته را در بر دارد.


بهای طلا بستگی زیادی به رفتارها و سیاست های ترامپ خواهد داشت

مارکوس کامینیس تحلیلگر ارشد مؤسسه وال استریت گریک گفت: اقدام تحریک آمیز اخیر کره شمالی در شلیک موشک بالستیک عامل مهمی برای افزایش چشمگیر قیمت طلا و نقره بوده است، ولی قیمت طلا در شرایط کنونی بستگی زیادی به اقدامات و رفتار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواهد داشت. وی در ادامه گفت: اینکه آمریکا به طور مستقیم یا غیر مستقیم بخواهد با بحران کره شمالی روبه رو شود، تأثیر زیادی بر نوسانات ارزش دلار خواهد داشت و این مسأله بازارهای بین المللی را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد. به نظر من تنش های سیاسی بر سر کره شمالی می تواند مقطعی و کوتاه مدت باشد ولی اگر واشنگتن بخواهد مستقیم در این بحران دخالت کند، این مسأله تهدیدی برای اقتصاد و دلار خواهد بود. ترامپ در سخنانی گفته است که همه گزینه ها علیه کره شمالی روی میز است. کیمینیس گفت: اگر آمریکا وارد یک منازعه نظامی با کره شمالی شود، قیمت جهانی طلا و نقره به شدت افزایش خواهد یافت. ولی اگر دولت ترامپ تصمیم بگیرد به اقدامات اخیر کره شمالی با تحریم های شدیدتر پاسخ دهد، قیمت طلا با کاهش روبه رو خواهد شد. بی شک هرگونه درگیری نظامی در شبه جزیره کره به ضرر رشد و رونق اقتصادی جهان خواهد بود. به نقل از سایت طلا، برخی از کارشناسان اقتصادی نیز بر این باورند که سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا در میان مدت و بلندمدت تأثیر مهمتری بر روند نوسانات قیمت کالاهای مختلف به خصوص طلا خواهد داشت.

گرانی 30 ریالی دلار آمریکا در پایان هفته بازار آزاد ارز

در پایان معاملات بازار آزاد پایان هفته، هر دلار آمریکا با رشد 30 ریال نسبت به میانگین قیمت روز قبل، به طور میانگین به قیمت 38 هزار و 687 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با کاهش قیمت 91 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 46 هزار و 405 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد روز پنجشنبه، 10 هزار و 565 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز چهارشنبه، یک ریال ارزان تر فروخته شد.

کاهش بهای انواع سکه

در جریان معاملات بازار آزاد تهران روز پنجشنبه قیمت انواع سکه با کاهش همراه بوده؛ براین اساس نرخ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش جزیی به یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۰۰ تومان، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۲۰۰۰ تومان کاهش به یک میلیون و ۲۰۷ هزارتومان، نیم سکه با ۴۰۰۰ تومان کاهش به ۶۴۸ هزار تومان؛ ربع سکه با ۳۰۰۰ تومان کاهش به ۳۷۸ هزارتومان و سکه گرمی به ۲۵۰ هزارتومان رسید.  

افزایش بهای نفت با کاهش موجودی نفت آمریکا

روز پنجشنبه، قیمت هر دو شاخص نفتی پس از یک هفته کاهش، نهایتا افزایش یافت. دلیل افزایش قیمت نفت کاهش موجودی آمریکا گزارش شده است. این در حالی ست که در هفته گذشته به دلیل توفان شدید هاروی و تعطیلی بیش از یک چهارم پالایشگاه های آمریکا در قلب صنعت نفت این کشور، تقاضا برای نفت کاهش یافته بود و در نتیجه قیمت نفت آمریکا به شدت کاهش یافته بود. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۳۶ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۱.۲۲ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۳ سنت کاهش، بشکه‌ای ۴۶.۰۹ دلار صورت گرفت. این در حالی است که قیمت آتی بنزین آمریکا از ابتدای توفان ها تا کنون حدود ۲۰ درصد افزایش یافته و امروز به گالونی ۲ دلار رسیده است که بیشترین سطح قیمت بنزین از میانه سال ۲۰۱۵ است. در ابتدای توفان و با تعطیلی بسیاری از پالایشگاه های خلیج مکزیک در روز دوشنبه، شاخص بنزین آمریکا در بازار آسیا ۶.۸ درصد رشد پیدا کرده و گالنی ۱.۷۷۹۹ دلار معامله شده بود.

بی اعتنایی بازار خودرو به افزایش قیمت رسمی

آن طور که نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت عنوان می‌کنند، بازار دیگر کشش افزایش قیمت بیش از این را ندارد، بنابراین طی هفته جاری قیمت‌ خودروهای داخلی واکنشی به روند صعودی قیمت‌ها در کارخانه نداشته است؛ به اعتقاد آنها رکود حاکم بر بازار طی چندماه گذشته و عدم مراجعه مشتریان در این موضوع موثر بوده است. هر چه هست اما این هفته در بازار خودروهای داخلی، با افزایش قیمت دو محصول مواجه شدیم و باقی خودروها تغییر قیمتی خاصی را به خود ندیده‌اند. در این بین، تیبا و پراید هر دو افزایش 100 تا 200 هزار تومانی قیمت را در هفته جاری تجربه کردند؛ به طوری که تیبا با افزایش 100 هزارتومانی در حال حاضر با قیمت 25 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد؛ پراید 111 نیز با 200 هزار تومان افزایش قیمت در حال حاضر 22 میلیون و 400 هزار تومان معامله می‌شود. در این بین بازار خودروهای وارداتی نیز با افزایش یک تا 6 میلیون تومانی قیمت مواجه شده است، به گونه ای که سوناتا هم‌اکنون 174 میلیون، توسان 198 میلیون، النترا 154 میلیون و لکسوس نیز 375 میلیون تومان معامله می‌شوند. به نقل از اقتصادنیوز، به گفته فعالان بازار، مهم‌ترین عامل اثرگذار در این زمینه بسته شدن سایت ثبت‌سفارش بوده است. در حالی بازار خودروهای وارداتی روند صعودی را دنبال می‌کند که برخی از شرکت‌های واردکننده نیز نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام کرده‌اند.

کاهش سود خالص گازپروم روسیه

سود کمپانی گازپروم در نیمه اول امسال ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میلادی کاهش یافت. به گزارش ایسنا از ودوموستی، براین اساس سود شرکت به رقم ۴۰۸.۰۵ میلیارد روبل رسیده است. همچنین سود دارندگان سهام گازپروم نیز با کاهش ۳۷.۲ درصدی به رقم ۳۸۱.۳۵میلیارد روبل رسیده است. از سوی دیگر، درآمد کمپانی گازپروم دراین مدت تنها ۴.۸ درصد افزایش یافته و به ۳.۲۱ تریلیون روبل رسیده است. گازپروم، بزرگترین شرکت تولیدکننده گاز طبیعی در جهان است که در بین شرکت‌های گازی، به واسطه ذخایر گازی و در اختیار داشتن بیش از ۱۵۲٫۲۰۰ کیلومتر خط لوله گاز طبیعی، بزرگ‌ترین شبکه خطوط لوله انتقال گاز را نیز در جهان دارد.

رشد تجارت جهانی امسال ۲.۴ درصد است

«روبرتو آزودو» مدیر کل سازمان تجارت جهانی گفت: انتظار می‌رود رشد تجارت جهانی در سال جاری میلادی ۲.۴ درصد باشد که این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱.۱ درصد بیشتر است. وی ادامه داد: در سال گذشته میلادی رشد تجارت جهانی در حدود ۱.۳ درصد بود که کمترین رقم از بحران مالی جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی به بعد محسوب می‌شود و اکنون در سال جاری میلادی شرایط، بهبود پیدا کرده استو انتظار  می‌رود ضرب آهنگ رشد تجارت جهانی ۲.۴ درصد باشد. مدیر کل سازمان تجارت جهانی تصریح کرد: اگرچه در سال ۲۰۱۷ میلادی با افزاش رشد در این حوزه روبه رو خواهیم شد؛ اما همچنان برای ۶ سال متوالی رشد تجارت جهانی کمتر از ۳ درصد است و این مسئله از زمان جنگ جهانی دوم به بعد بی سابقه گزارش می‌شود. «آزودو» خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی در سال‌های اخیر بواسطه یکسری چالش‌های مهم سیاسی بویژه از سوی کشورهای پیشرفته شکل گرفته‌اند. /مهر

افزایش قیمت جهانی فولاد در چند ماه گذشته
 
جعفر سرقینی در خصوص برخی مطالب مبنی بر گران فروشی 50 دلاری فولاد خام به تولیدکنندگان داخلی، گفت: قیمت فولاد همواره تحت تأثیر شرایط بازار جهانی است و در چند ماه گذشته نیز قیمت این محصول معدنی در جهان روند افزایشی داشته به طوری که در سه ماهه گذشته تغییرات قابل توجهی در قیمت جهانی فولاد اتفاق افتاده است. وی افزایش قیمت شمش در بازار چین از 395 دلار در اردیبهشت ماه سال جاری به 570 دلار در حال حاضر را به عنوان نمونه‌ای از روند افزایشی قیمت فولاد در بازارهای جهانی برشمرد و افزود: این افزایش دلایل مختلفی از جمله کاهش تولید درکشورهای بزرگ تولید کننده فولاد، افزایش تقاضا و افزایش نهاده های تاثیرگذار بر بهای تمام شده فولاد در سطح جهانی مانند الکترود، نسوزها، فرو آلیاژها داشته است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت مسایل روانی بازار بر اثر این افزایش قیمت را موجب رونق بخشیدن به بازار مصرف در داخل دانست و ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت حمایت از مصرف کنندگان داخلی و جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت جلساتی را با ذینفعان برگزار کرد که در آن جلسات مقرر شد واحدهای ذوبی تأمین داخل 50 درصد از تولیدات خود را در بورس کالا جهت مصرف داخل عرضه و قیمت آن را براساس میانگین 15 روزگذشته از چهارسایت معتبرجهانی استخراج کنند. سرقینی در پایان مسئول تعیین قیمت را انجمن فولاد و بورس اعلام کرد و افزود: جهت تنظیم قیمت وتعادل عرضه و تقاضا پیشنهاد کاهش حقوق ورودی شمش به هیأت دولت جهت تصمیم گیری ارایه شده است.

کاهش نرخ سود بانکی معضلی برای مستاجران

هرچند کاهش نرخ سود بانکی در بسیاری از بخش های اقتصادی کشور جوابگو است، اما در بخش مسکن می‌تواند موجب افزایش قیمت شود. در همین راستا یکی دیگر از مشاوران املاک گفت: با تصویب این طرح بانکی میزان نرخ های اجاره با افزایش 18 درصدی روبه رو می شود. گفتنی است سال گذشته بالغ بر ۳۰‌ درصد خانوار در خانه‌های استیجاری زندگی کرده‌اند که نسبت به سال ۱۳۹۰ رشد چهار‌درصدی داشته است. در سال ۱۳۹۴ نیز مسکن بیش از ۴۲‌ درصد از هزینه‌های خانوارهای شهری در ترکیب هزینه‌های غیرخوراکی سالانه را به خود اختصاص داده است. بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی متوسط سهم هزینه مسکن از کل هزینه خانوار در استان‌های مختلف بین 17 تا 45‌درصد است که این سهم در استان‌های ایلام و تهران به ترتیب کمترین و بیشترین است. چندی پیش مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه ‌و شهرسازی نیز متوسط هزینه مسکن در کشور را حدود 32‌درصد اعلام و تصریح کرد: برنامه‌های متنوعی در وزارت راه و شهرسازی جهت تعدیل هزینه‌های مسکن در سبد مصرفی خانوار در حال برنامه‌ریزی و اجراست که ایرج رهبر نایب رییس انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران در گفت وگو با خبرنگار مسکن اظهار کرد: با کاهش نرخ سود بانکی، قیمت رهن کامل نیز کاهش می‌یابد و این امر مشکل مستأجران را تشدید می‌کند. وی با اشاره به اینکه باید مشکل رکود مسکن بسیار پیش از این به اتمام می رسید، گفت: متأسفانه میزان تقاضا در این بازار بسیار فشرده و غیر قابل کنترل شده است. /باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
دولت ندانم کار، دولت بی تدبیر، دقیقا تو فصل اجاره کاهش نرخ سود را مطرح کرد و موجب افزایش اجاره ها شد...
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
خب صاحب خانه پول پیش را بگیره بزاره تو بانک تا بهش 10 درصد بدهند؟
کرایه بگیره بهتره.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
بستگی داره رهن خونش چند باشه . ممکنه رهن بده نذاره تو بانک . بره باهاش کار راه بندازه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
کاملا تورم تک رقمی و آرامش اقتصادی مشخص است .مردم دارند خوب کلید اقای روحانی را حس می کنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
بله دیگه اون موقع که رنگ بنفش می پوشیدی حواست به اینجاها بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
خوب وقتی نرخ سود بانکی به صورت دستوری و بخشنامه ای کم بشه بهتر از این نباید انتظار داشت سود بانکی تابع عرضه و تقاضا است و اولین قشری که تاوان پایین آمدن دستوری آن را می پردازد مستاجرین می باشند. بعد از باید منتظر صعود قیمت طلا و ارز و مسکن هم بود.
حسین
|
Germany
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
راهی جز این وجود نداره. متاسفانه مردم ایران به ربا و سود بانکی، پول بی زحمت، عادت کردن... که البته با احتساب تورم این پول بی زحمت در واقع حباب و دروغی بیشتر نیست... هیچ جای دنیا سیستمی به نام رهن خونه وجود نداره آدما یا صاحب خونه هستن یا اجاره میدن... از نظر شرعی هم که رهن حرامه... توی سالهایی که پول مفت توی جامعه پخش شده، قیمت مسکن و اجارش به صورت پفکی و کذب بالا رفته. حالا قاعدتا سالهای سختی در پیش هست تا بخواد اون عادت پول بی زحمت خوری در مردم از بین بره و قیمت ها هم معقول بشه.... ولی راهی جز این نیست. امیدوارم سیستم پازل رو با گذاشتن مالیات سنگین روی خونه های خالی کامل کنه تا صاحبخونه های طمع کار ببینن یا باید با اجاره پایینتر کنار بیان یا سر سال ۵٪ قیمت ملکشون باید مالیات بدن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
تا وقتی که دولت در امور اقتصادی ،و فرهنگی ،واجتماعی ،و زندگی مردم دخالت میکند ،هر سال بدتر از سال قبل میشود ؟ مگر در طول این چهل سال ،شاهد همهٔ این موارد نشده ایم؟ با دخالت دولتها ،ارزش پول ملی کشور ،بین دو تا سه هزار مرتبه کاهش یافته ،وبه همین نسبت ،فقر افزایش نموده، تنها راه صحیح کوتاه کردن دست دولت بصورت عام ،از اقتصاد کشور است؟ دولت فقط حق دارد یک نوع مالیات ،آنهم حداکثر بیست درصد ( خمس افزایش درآمد سالانه ) را دریافت ،وهمهٔ حقوق مردم را به رسمیت بشناسد ، وپاسخگو باشد ،فقط همین یک راه درست و صحیح هست ،مابقی راهها ،برای تقلب ،ودزدی،و رانتخواری ،و اختلاس ،است ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۱
با این اوضاع ما کارمندها هیچوقت صاحب خونه نمی شیم. سال به سال هم بدتر. توی هر بنگاه بین 3 تا 8 نفر برای مشاور املاک نشستن. شغل دوم و سوم خیلی از مردم. دلالی. اوضاع کرایه خونه هم که وحشتناکه. سود بانکی اسم غیر رسمیش رباست. سرمایه گذاری در ملک هم که با وجود این همه دست و واسطه تنها به ضرر خریدار تمومه میشه. وضعیت مسکن و ملک هم که روز به روز بدتر میشه. اقتصاد بیمار، مردم رو هم بیمار می کنه.
بعضی ها با پولهای بادآورده صاحب چندتا خونه هستند و بعضی ها هر روز با نگرانی سقف بالای سر.
کلاهبرداری هم که تا دلتون بخواد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ال پالیتو محمد باقر قالیباف علی نیکزاد مجلس یازدهم دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی