بازدید ۱۲۷۲۴
۵
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون مزه شیرین نوسان بازار پایه برای نوسان گیران، تغییرات بازار آزاد ارز و سکه، خودروی جدید هیوندای، مشخص شدن گارانتی خودروهای داخلی و خارجی، نگاهی به کیفیت وانت‌های داخلی، واکنش وزیر جهاد کشاورزی به افزایش قیمت لبنیات، پیش بینی از روند بهای طلا و افزایش قیمت نفت ایران در فروردین را در بر دارد.
کد خبر: ۶۸۲۱۰۵
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷ 05 April 2017
از «آب رفتن فهرست خودروهای مجاز وارداتی» تا «درآمد ۱ میلیارد دلاری اپل از بازار ایران»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون مزه شیرین نوسان بازار پایه برای نوسان گیران، تغییرات بازار آزاد ارز و سکه، خودروی جدید هیوندای، مشخص شدن گارانتی خودروهای داخلی و خارجی، نگاهی به کیفیت وانت‌های داخلی، واکنش وزیر جهاد کشاورزی به افزایش قیمت لبنیات، پیش بینی از روند بهای طلا و افزایش قیمت نفت ایران در فروردین را در بر دارد.


مزه شیرین نوسان بازار پایه برای نوسان گیران

بازار سهام در حالی معاملات کم حجم را امروز به نظاره نشست که هم پای بازارگردانی ضعیف برخی حقوقی‌ها شاهد تکاپوی معامله‌گران اغلب نوسان‌گیر در بازار دومی‌ها بود؛ بازاری که نوسان 10 درصدی بازار پایه فرابورس به دهانش مزه کرده است. به گزارش فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه 15 فروردین ماه 95 با افزایش 30 واحدی به رقم 77 هزار و 647 واحد دست یافت. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش67 واحدی عدد 16 هزار و 286 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 25 واحدی به رقم 85 هزار و 343 واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز در حالی با بدون تغییر محسوسی به رقم  54 هزار و  516  واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 185 واحدی عدد 168 هزار و 587 واحد را به نمایش گذاشت. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش یک  واحدی به عدد  885  واحد رسید.


عقب نشیتی دلار، یورو و درهم پس از یک روز صعودی!

در پایان معاملات بازار آزاد ارز روز گذشته، هر دلار آمریکا در پایان روز با افت 144 ریال نسبت به روز دوشنبه، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 437 ریال فروخته شد. همچنین هر یورو نیز در بازار آزاد با کاهش 140 ریالی به رقم 40 هزار و 529 ریال رسید. هر درهم امارات نیز با 10 هزار و 292 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، 11 ریال ارزان تر فروخته شد.

آب رفتن فهرست خودروهای مجاز وارداتی

فهرست خودروهای مجاز وارداتی در سال 96 در حالی منتشر شده که نزدیک به 40 مدل خودرو از این فهرست حذف شده است.هر سال با آغاز سال جدید و بر اساس ضوابط واردات خودروهای سواری، وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری سازمان‌های محیط زیست و سازمان ملی استاندارد فهرست خودروهای مجاز برای ورود به کشور را معین می‌کنند. فهرستی که نشان دهنده آن است که چه مدل‌ها و برندهایی تا چه تاریخی اجازه ورود به کشور را دارند.براساس جدول تدوین شده در سال جاری، دولت تاکنون اجازه واردات 47 مدل خودرو را صادر کرده است. این موضوع در حالی است که در ماه‌های پایانی سال گذشته 84 مدل خودرو مجوز ورود به کشور را داشتند. با وجود آنکه لیست خودروهای مجاز برای ورود به کشور کاهش جدی داشته است؛ اما آن گونه که به نظر می‌رسد، در هفته‌های آینده مدل-برندهای بیشتری اجازه ورود به این لیست را پیدا خواهند کرد. به گزارش دنیای اقتصاد، عامل اصلی کاهش لیست خودروهای مجاز همواره به موضوعاتی چون عدم رعایت الزامات مدنظر سازمان‌های محیط زیست و سازمان ملی استاندارد بازمی‌گردد؛ بنابراین در‌ صورتی‌ که شرکت‌ها بار دیگر مجوزهای لازم از این دو سازمان را دریافت کنند، اجازه ورود به لیست را پیدا خواهند کرد.

هیوندای جدید در بازار اروپا

هیوندای تأیید کرد که با مدل جدیدی به نام «کونا» به بازار پررونق شاسی‌بلندهای کوچک در اروپا وارد می‌شود.به گزارش آتوموتیو نیوز، این خودروی شاسی‌بلند با خودروهایی مانند «رنو کپچر» و «نیسان جوک» رقابت خواهد کرد. قرار است این خودرو اواخر سال جاری در بازار اروپا عرضه شود. 

از «آب رفتن فهرست خودروهای مجاز وارداتی» تا «درآمد ۱ میلیارد دلاری اپل از بازار ایران»

هیوندای در بیانیه‌ای اعلام کرد، این مدل برای رسیدن این خودروساز به هدف تبدیل شدن به خودروساز آسیایی پیشتاز در اروپا بسیار مهم است.

خودروهای داخلی و خارجی باید ۲ سال گارانتی شوند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه 15 فروردین قوه مقننه در جریان بررسی لایحه هوای پاک، با 147 رای موافق، 19 رأی مخالف و 4 رای ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، ماده 5 این لایحه را تصویب کردند. به گزارش تسنیم‌، در ماده 5 این لایحه آمده است: تمامی خودروسازهای داخلی و واردکنندگان خودروهای خارجی مکلف اند خودروهای مشتریان خود را تا حداقل دو سال تمام یا 40 هزار کیلومتر ضمانت (گارانتی) کامل کنند. کلیه قطعات، لوازم و تجهیزات مکانیکی، الکترونیکی، هشداردهنده و تعویضی متعلق به خودروها که وظیفه کنترل انتشار آلاینده‌های خودرو را برعهده دارند در طی این مدت مشمول ضمانت کامل می‌باشند و در صورت خرابی‌،‌ هزینه اصلاح‌، تعمیر‌، تنظیم و تعویض قطعه به صورت رایگان حسب مورد بر عهده خودروساز داخلی یا نمایندگی خودروساز خارجی است.

نگاهی به کیفیت وانت‌های داخلی

بنا بر نتایج ارزیابی بهمن ماه ۱۳۹۵ در میان هشت مدل وانت داخلی در حال تولید، تنها دو مدل در سطح کیفی دو و ستاره قرار داشته و مابقی تنها یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند. در این زمینه وانت تندر (ایران خودرو) سه ستاره کیفی و وانت پیکاپ فوتون دیزلی (ایران خودرو دیزل) دو ستاره کیفی را کسب کرده‌اند. اما باقی این محصولات شامل وانت نیسان دوگانه‌سوز (زامیاد)، وانت کارا دوکابین (بهمن موتور)، وانت نیسان تک‌سوز (زامیاد)، وانت دیزل زامیاد، وانت کارا تک کابین (بهمن موتور) و وانت سایپا ۱۵۱ (بن‌رو) تنها یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌ و در پایین‌ترین سطح کیفی قرار دارند. به گزارش ایسنا، در مدل ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی، این محصولات بسته به کیفیت خود یک تا پنج ستاره دریافت می‌کنند. یک ستاره پایین‌ترین سطح کیفی و پنج ستاره بالاترین سطح کیفی را نشان می‌دهد.

کاهش تورم بخش کشاورزی

محاسبه شاخص قیمت تولید کننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی بر اساس سال پایه ۱۳۹۰ و در همان سال شروع شده است. به نقل از مرکز آمار ایران، گزارش حاضر به شاخص مذکور در پاییز ۱۳۹۵ اختصاص دارد.  بر این اساس شاخص قیمت تولید کننده زراعت، باغداری و دامداری سنتی (برمبنای ۱۰۰=۱۳۹۰) در فصل پاییز سال ۱۳۹۵ برابر است با ۲۲۲.۴۶ که نسبت به فصل قبل ۱۰.۳۹ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۳.۹۱ درصد افزایش یافته است. درصد تغییر چهار فصل منتهی به فصل جاری نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه) برابر  با ۲.۹۳ درصد است.

واکنش وزیر جهاد کشاورزی به افزایش قیمت لبنیات

وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری روز گذشته خود با خبرنگاران، با بیان اینکه برای تنظیم بازار میوه شب عید حدود ۶۲ تا ۶۳ هزار تن پرتقال وارد کردیم  اظهار داشت: ما ۵۴ هزار تن مرغ برای ایام عید در سردخانه ها ذخیره داشتیم و هر روز حتی روزهای تعطیل مرغ منجمد در بازار عرضه کردیم البته ممکن است یک روز به دلیل تعطیل بودن کشتارگاه ها قیمت مرغ افزایش یافته باشد اما روز بعد از آن شاهد کاهش قیمت ها در بازار بودیم. حجتی با تأکید بر اینکه این وزارتخانه مسئول تولید و تأمین محصولات است و مسئول عرضه آنها نیست، گفت: میادین میوه و تره بار و میدان بهمن در حوزه مسئولیت ما قرار دارد و مغازه ها به ما مربوط نمی شود. وی همچنین درباره افزایش قیمت لبنیات ادامه داد: این امر در حوزه مسئولیت های بنده قرار ندارد و سازمان حمایت مسئول این کار و تنظیم قیمت هاست.

افزایش قیمت انواع سکه

در جریان معاملات روز سه شنبه بازار آزاد تهران، قیمت انواع سکه با افزایش هزار تا چهار هزار تومانی مواجه شد؛ به نحوی که قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۲۰۷ هزار و ۵۰۰ تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۱۷۹ هزار تومان، نیم سکه ۶۸۴ هزار تومان، ربع سکه ۳۷۵ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۴۲ هزار تومان است.

پیش بینی از روند قیمت طلا در ماه آوریل

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت جهانی طلا در ماه آوریل در محدوده 1250 تا 1280 دلاری در نوسان خواهد بود. بر اساس این گزارش، تحلیلگران اعلام کردند، قیمت طلا در ماه آوریل تا حد زیادی به تقاضای مکان امن سرمایه گذاری وابسته خواهد بود. سرمایه گذاران بین المللی طی ماه آو ریل تمرکز و توجه زیادی به سیاست های مالی و اقتصادی دولت ترامپ، اظهارات مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا درباره نرخ بهره و دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه خواهند داشت. دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز 23 آوریل (سوم اردیبهشت) و دور دوم این انتخابات روز هفتم می (17 اردیبهشت) برگزار خواهد شد و نزدیک به 47 میلیون فرانسوی در این انتخابات حق رأی خواهند داشت.

افزایش صادرات گاز روسیه به اروپا

شرکت گاز ملی گاز پروم روسیه خبر افزایش 3.3 درصدی صادرات گاز به اروپا در ماه مارس را اعلام کرد. صادرات این شرکت علاوه بر اروپا، به کشورهای ترکیه، صربستان و بلغارستان نیز افزایش داشته است. به عنوان مثال، صادرات به ترکیه، صربستان و بلغارستان به ترتیب 51، 37.6 و 19.4 درصد افزایش یافته است. این خط لوله مجرای انتقال گاز از سواحل دریای سیاه روسیه به ترکیه و از آنجا به یونان است. این پروژه که در پی سرنگونی هواپیمای جنگی روسیه توسط ترکیه به حالت تعلیق درآمده بود، با ایجاد روابط حسنه بین دو کشور، جان تازه ای پیدا کرده است. در همین راستا هفته گذشته این شرکت شعبه جدیدی را در استانبول و در جهت تسریع فرآیند احداث پروژه افتتاح کرد. 

افزایش قیمت نفت ایران در فروردین

قیمت نفت سبک ایران که در ٢٥ مارس ٢٠١٦ یعنی ٦ فروردین ماه پارسال ٣٦ دلار و ٣٥ سنت برای هر بشکه معامله می شده است، ٢٤ مارس ٢٠١٧ یعنی چهارم فروردین ماه ٩٦، ٤٧ دلار و ٥٧ سنت برای هر بشکه معامله شده است که نشان‌دهنده افزایش ١١ دلار و ٢٢ سنتی قیمت نفت است. به نقل از شانا، قیمت نفت سنگین ایران نیز دارای چنین شرایطی است و در حالی که پارسال در چنین روزهایی ٣٤ دلار و ١٨ سنت برای هر بشکه معامله می شد، امسال و در چهارم فروردین ماه، ٤٨ دلار و ٦٣ سنت برای هر بشکه معامله شده است که افزایش بیش از ١٤ دلاری را نشان می‎دهد.

درآمد ۱ میلیارد دلاری اپل از بازار ایران با وجود محدودیت

بر اساس برآوردها و آمارها سالانه، حدود ۱.۲ میلیون گوشی آیفون در بازار ایران به فروش می رسد که درآمدی ۱ میلیارد دلاری برای اپل به همراه دارد. شرکت اپل با وجود این درآمد هیچ نمایندگی در ایران ندارد و شرکت هایی که توانسته اند مجوز واردات رسمی این گوشی را بگیرند ارتباط مستقیمی با کمپانی «اپل» نداشته و توسط این برند، به عنوان نمایندگی در کشور ایران شناخته نمی‌شوند و هنوز محدودیت‌های قبلی این کمپانی آمریکایی برای کاربران ایرانی این محصول به قوت خود باقی است. شرکت اپل نه تنها هیچ خدمتی به کاربران ایرانی ارائه نمی کند بلکه آن ها را نیز تحریم نموده است و به انواع و اقسام طرق برای آن ها مشکل ایجاد می کند. در تازه ترین شیوه، شرکت اپل به حذف برنامه های ایرانی از اپ استور روی آورده است و نرم افزارهای بانک ها و مؤسسات مالی از اپ استور حذف شده است. به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، اما نکته عجیب این نوع رفتار اپل نیست، بلکه عجیب تر از آن استقبال روزافزون کاربران ایرانی نسبت به محصولات اپل است به طوری که تمام محدودیت ها و تحریم های این شرکت را به جان می خرند و برخی در مصرف محصولات تازه عرضه شده، نزدیک به یک روز در صف می مانند و نزدیک به دو برابر مبلغ اصلی آن پول می پردازند.


اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
اپراتور های تلفن همراه به این برند خدمات ندهند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
به اندازه اپل شما هم سود کردین.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
تلفن های اپل نباید رجیستری شوند ،تا زمانیکه رویه اش رو در مورد ایران عوض کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
من بعد از سالها كنار گوشي اپل يك سامسونگ s7 گلكسي هم خريدم
و الان فهميدم اپل چرا اپل شده واقعاً مزخرفه گلكسي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
چرا وقتی کشورهایی مثل افغانستان و لبنان بهترین خودروها رو دارند ما نباید داشته باشیم؟ چرا مردم باید همیشه حسرت این را داشته باشند یه عده خاص خودرو خوب داشته باشند؟ چرا انهایی که ادعا دارند خودشان از اجناس لوکس خارجی استفاده می کنند؟ ایا کارخانه دارهای ما پراید سوار می شوند یا بچه هاشون بنز و ب ام و و پورشه و ولوو و ... سوار میشوند؟ ایا عروسی بچه هاشون با اجناس ایرانی هست؟ ایا ماه عسل در ایران هستند؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا فطریه غیزانیه نفت ونزوئلا صدیقه کیانفر دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی