بازدید ۵۳۲۵
پیمانه اقتصادی
پیمانه اقتصادی سیزدهمین روز از پاییز، موضوعاتی همچون: رشد کم عمق شاخص بورس همراه با تحلیل، نمودار نرخ فروش ارز، سقوط اونس جهانی طلا و همچنین سکه و طلا در بازار داخل، افزایش قیمت نفت اوپک، گزارش کمیسیون اصل 90 از نجومی ها، بیماری اقتصادی کشور، نمودار شرکای روزهای آغازین پاییز، نرخ اقلام پرمصرف در محرم، مطمئن ترین بانکهای دنیا، خداحافظی با کارت سوخت و پیش بینی از نرخ بیکاری را در بر دارد.
کد خبر: ۶۲۸۷۵۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۲ 04 October 2016
در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار طلا، سکه، ارز، نفت و... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»، پیمانه اقتصادی سیزدهمین روز از پاییز، موضوعاتی همچون: رشد کم عمق شاخص بورس همراه با تحلیل، نمودار نرخ فروش ارز، سقوط اونس جهانی طلا و همچنین سکه و طلا در بازار داخل، افزایش قیمت نفت اوپک، گزارش کمیسیون اصل 90 از نجومی ها، بیماری اقتصادی کشور، نمودار شرکای روزهای آغازین پاییز، نرخ اقلام پرمصرف در محرم، مطمئن ترین بانکهای دنیا، خداحافظی با کارت سوخت و پیش بینی از نرخ بیکاری را در بر دارد.


رشد کم‌عمق شاخص در پایان معاملات امروز

به گزارش تابناک اقتصادی، با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه 95.07.13 شاخص بازار اول با 60.48واحد افزایش به رقم 54016.10واحد و شاخص بازار دوم همانند شاخص بازار اول، با افزایش 86.34 واحد به رقم 169714.40 واحد رسیدند. شاخص قیمت بورس(وزنی- ارزشی) نيز در روز جاري با 24.91واحد کاه  به رقم 27454.30واحد رسيد. شاخص کل بورس در چهارمین روز کاری بورس در هفته جاری با افزایش 70.08 واحدی به رقم 77335.40 واحد رسید و شاخص کل فرابورس نیز با کاهش 0.30واحد به رقم 818.30 واحد رسید.گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 3739میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1002میلیارد ریال رسید.


تحلیل امروز بازار سرمایه

در گروه خودرو و قطعات ساخت،امروز برخلاف روز کاری گذشته،شاهد معاملات اکثرا منفی بودیم ولی حجم معاملات نسبت به روز کاری قبل در این گروه به شدت افزایش یافت.در گروه قندوشکر شرکت قند نقش جهان با بیش از 1.1 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص برجای گذاشت.سهام 12شرکت از 14 سهام شرکت های قابل معامله امروز در این گروه، با افزایش قیمت وسهام 2شرکت با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. در گروه محصولات شیمیایی از 30 نماد شرکت های قابل دادوستد در این گروه،سهام11شرکت با افزایش قیمت و سهام 19 شرکت با کاهش قیمت روبرو شدند. در گروه انبوه سازی،املاک و مستغلات بیشترین افزایش قیمت متعلق به شرکت عمران و توسعه فارس با درصد تغییر قیمت پایانی 4.87 درصد و در مقابل بیشترین کاهش قیمت متعلق به شرکت توسعه شهری توس گستر بود. در گروه فرآورده های نفتی بیشترین کاهش قیمت این گروه متعلق به شرکت پالایش نفت تبریز با درصد تغییر آخرین قیمت 2.21 درصد منفی و در مقابل تنها صف خرید این گروه متعلق به شرکت پالایش نفت شیراز بود.

در حاشیه تالار شیشه‌ای

از حاشیه های امروز می توان به اخبار  از چند شرکت اشاره کرددر نماد خگستر(گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) شنيده ها حاكى از عرضه اوليه زير مجموعه در بورس و افزايش سرمايه ٣٠٠ درصدى از انباشته ميباشد .در نماد حكشتى(شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) خبرها از مديران شركت حكايت از رونمايى از قراردادهاى جديد تا پايان ماه مهر دارد .

تغییرات فروش دلار، یورو و درهم در بازار آزاد

در پایان معاملات امروز سه شنبه 13 مهرماه، ارزش هر دلار آمریکا نسبت به دیروز 38 ریال افزایش پیدا کرد و به قیمت 35 هزار و 842 ریال رسید و هر یورو هم با رشد 285 ریالی 40 هزار و 232 ریال قیمت گذاری شد. همچنین هر درهم امارات نسبت به دیروز 13 ریال رشد کرد و 9 هزار و 797 ریال قیمت خورد.


کاهش قیمت طلا در بازار جهانی

در بازار جهانی معاملات فلزات گرلن بها، هر اونس طلا با کاهش 21 دلار و 3 سنتی نسبت به روز قبل به رقم 1292 دلار رسید. همچنین هر اونس نقره نیز با کاهش مواجه شد و با قیمت 18 دلار و 14 سنت معامله شد که نسبت به روز گذشته با 76 سنت کاهش همراه بود.

قیمت سکه و طلا سقوط کرد

در پایان معاملات امروز سه شنبه 13 مهرماه، قیمت هر سکه بهارآزادی نسبت به دیروز 12 هزار و 800 تومان افت کرد و با نرخ 1 میلیون و 112 هزار تومان فروخته شد.

از «بیماری اقتصادی امروز کشور» تا «»

افزایش قیمت نفت خام اوپک

در بازارهای جهانی، هر بشکه نفت خام پایه آمریکا WTI با 48 دلار و 66 سنت قیمت گذاری شد که نسبت به روز گذشته با کاهش 1 سنت همراه بود. هر بشکه نفت خام برنت نیز با 50 دلار و 86 سنت معامله شد که نسبت به روز قبل با افزایش 3 سنت همراه بود. همچنین هر بشکه نفت خام اوپک با افزایش 29 سنتی به قیمت 44 دلار و 63 سنت فروخته شد.

گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از حقوق های غیرقانونی

بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز و سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز - سه شنبه 13مهر-  گزارش کمیسیون متبوعش درباره بررسی های به عمل آمده پیرامون «حقوق های غیرقانونی» برخی از مقامات و مدیران کشور را قرائت کرد. برای مشاهده متن گزارش به این قسمت مراجعه کنید.

بیماری اقتصادی امروز کشور

مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور امروز در نوزدهمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق تهران با عنوان اینکه بیماری اقتصادی امروز ما رکود نیست، اظهار داشت: بیماری اقتصادی امروز رشد پایین اقتصاد است. وی افزود: اگر بیماری اقتصادی را رکود عنوان کنیم، بنابراین سیاست‌گذاران برای حل آن به سمت کارهای کوتاه‌مدت سوق می‌یابد، اما اگر بگوییم مشکل اقتصادمان رشد کم است، آن وقت مسأله ما بنیادی‌تر و جدی‌تر می‌شود. مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه خیلی از فعالان بخش خصوصی اظهار می‌کنند که اصرار دولت بر کاهش تورم باعث شده فعالیت اقتصادی کم باشد، گفت: این فرضیه درست نیست، بلکه باید مواظب باشیم که تورم زیاد نشود و در فضای ایجاد شده می‌توانیم، به رشد پایدار دست بیابیم. 

شرکای طلایی روزهای آغازین پاییز را بشناسید

اولین کشور مقصد صادرات ایران در روزهای پنجشنبه 1 مهر، شنبه 3 مهر و شنبه 10 مهر کشور عراق، در روزهای یکشنبه 4 مهر، دوشنبه 5 مهر و سه‌شنبه 6 مهر کشور امارات متحده عربی، روز چهارشنبه 7 مهر چین و روز پنجشنبه 8 مهر ژاپن است. به گزارش اقتصادنیوز، اولین کشور مبدأ واردات ایران در روز شنبه 3 مهر کشور روسیه و در روزهای پنجشنبه 1 مهر، یکشنبه 4 مهر، دوشنبه 5 مهر، سه‌شنبه 6 مهر، چهارشنبه 7 مهر، پنجشنبه 8 مهر و شنبه 10 مهر کشور چین است.


نرخ اقلام پرمصرف توزیعی در ماه محرم اعلام شد

علی عابدی مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان تهران اظهار داشت: توزیع اقلام پرمصرف برای هیئت های مذهبی که در ماه محرم نذورات دارند، برعهده جهاد کشاورزی است.

از «بیماری اقتصادی امروز کشور» تا «پیش بینی صندوق بین المللی پول درباره نرخ بیکاری در ایران»

به گزارش مهر، چهار هزار و ۵۰۰ تن مرغ، ۷۰۰ تن شکر، ۴۰۰تن مرغ منجمد و ۲۰۰ تن گوشت قرمز منجمد برای استان تهران درنظرگرفته شده است که در صورت نیاز، امکان افزایش محل های توزیع و پیگیری افزایش سهمیه درنظرگرفته شده این اقلام وجود دارد.

مطمئن‌ترین بانک‌های دنیا در این کشورها هستند

پایگاه خبری بیزنس اینسایدر در گزارشی به بررسی کشورهایی پرداخت که مطمئن‌ترین بانک‌ها را در جهان دارند. به نقل از ایسنا، بخش بانکی فنلاند تحت نفوذ بانک‌های پس‌انداز و تعاونی است که به ریسک کمتری دست می‌زنند. چهار بانک بزرگ معروف آفریقای جنوبی شامل بانک استاندارد، فرست راند بانک، ند بانک و بارکلیز آفریقا بخش مصرف کننده این کشور را در دست دارند و کاملا مطمئن به حساب می آیند.بانک‌های کانادایی همواره مثال ثبات بوده‌اند. بخش بانکی نیوزیلند تحت نفوذ گروهی از پنج موسسه مالی است.گروه کوچکی از چهار بانک بزرگ بیشتر بخش بانکی استرالیا را میان خود تقسیم کرده‌اند. همچنین کشورهای جمهوری چک، گواتمالا، لوکزامبورگ، پاناما، سوئد، شیلی، سنگاپور، نروژ،هنگ کنگ، نیوزیلند در این لیست قرار دارند.

خداحافظی با کارت سوخت

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت،امروز 13 مهرماه در یک نشست خبری در این مورد اظهار کرد: موضوع حذف کارت سوخت بنزین مربوط به اصلاحیه قانون بودجه سال ٩٥ کل کشور بوده که مجلس نیز، حذف آن را از سامانه سوخت رسانی برعهده دولت گذاشت. وی افزود: ابلاغیه حذف کارت سوخت ازسوی رئیس جمهوری صادر شده و اجرای آن بر عهده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است. بر اساس این گزارش همچنان تاریخ دقیقی درمورد زمان حذف این کارت ها اعلام نشده است.

پیش بینی صندوق بین المللی پول درباره نرخ بیکاری در ایران

صندوق بین‌المللی پول دقایقی پیش در جدیدترین گزارش چشم انداز اقتصادی جهان اعلام کرد نرخ بیکاری ایران در سال 2016 به 11.3 درصد افزایش می‌یابد. به نقل از فارس، این نهاد بین‌المللی در این گزارش همانند گزارش ویژه خود که شب گذشته منتشر کرد، رشد اقتصادی ایران را تا پایان سال 2016 برابر با 4.5 درصد برآورد کرده است. بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران در سال 2017 به 4.1 درصد کاهش می‌یابد. همچنین نرخ بیکاری ایران از 10.8 درصد در سال گذشته میلادی به 11.3درصد افزایش می‌یابد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری بیماری کاوازاکی طرح شفافیت آراء مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید