بازدید 3248
۴

کنکور اهداف نظام تعلیم و تربیت را به حاشیه می‌برد

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش گفت: کنکور به دلیل اینکه معیار ورود به آموزش عالی است، معیار ارزشیابی می‌شود و برای خانواده و جامعه اهمیت پیدا می‌کند و بر همین اساس، تمامی اهداف نظام تعلیم و تربیت را به حاشیه می‌برد.
کد خبر: ۱۱۷۵۴۴۰
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۰ 16 May 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، رضا مراد صحرایی در نشست هم‌اندیشی استانداران سراسر کشور که به‌منظور تجلیل از شورا‌های آموزش‌وپرورش تشکیل شده است با اشاره به اهمیت آموزش‌وپرورش در ساختن آینده ایران اظهار کرد: جریان آموزش‌وپرورش یک جریان پیوسته است که مثلث کتاب‌های درسی، معلمان و امتحانات اضلاع آن را تشکیل می‌دهند، لذا این سه ضلع باید باهم دیگر کاملاً هماهنگ و اضلاع نیز در رابطه دوطرفه با همدیگر هماهنگ باشند تا بتوانیم به اهداف آموزشی نظام تعلیم و تربیت برسیم.

وی با اشاره به اهمیت رابطه آموزش و سنجش اظهار کرد: رابطه آموزش و سنجش، یک رابطه فرایندی است، بنابراین آموزش از سوی یک معلم کارآزموده و با صلاحیت تبدیل به سنجشی می‌شود که می‌تواند شاخص پیشرفت دانش‌آموز در طول یک سال تحصیلی را ارزیابی کند، اما اکنون تناسب این رابطه برهم‌خورده است.

 سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه جزو معدود کشور‌های دنیا هستیم که چند وزارتخانه آموزشی داریم، اظهار کرد: نظام تعلیم و تربیت آموزش‌های خود را در طول ۱۲ سال دوران مدرسه ارائه می‌دهد، اما در پایان به جای اینکه نظام تعلیم و تربیت بتواند اهداف خود را ارزشیابی نماید، کنکور به دلیل اینکه معیار ورود به آموزش عالی است، معیار ارزشیابی می‌شود و برای خانواده و جامعه اهمیت پیدا می‌کند، لذا کنکور تمامی اهداف نظام تعلیم و تربیت را به حاشیه می‌برد.

مصوبه تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور؛ باعث ارتقاء مدرسه و جایگاه نظام تعلیم و تربیت خواهد شد

صحرایی بابیان آسیب‌های کنکور به‌نظام تعلیم و تربیت اظهار کرد: تأثیر پیامدی این کنکور به‌گونه‌ای شده که آموزش‌وپرورش هر کاری که انجام می‌دهد، نمی‌تواند اهداف تعلیم و تربیت را محقق کند، لذا تاکنون چندین بار مقام معظم رهبری در مورد عدم تحقق اهداف نظام تعلیم و تربیت و به حاشیه رفتن اهداف تذکر داده‌اند.

وی با بیان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور اظهار کرد: این مصوبه، آموزش‌وپرورش را به ریل اصلی خود بازخواهد گرداند و آموزش می‌تواند متناسب با آنچه در برنامه درسی و اسناد بالادستی آمده، ارائه شود، لذا بخشی از سنجش در داخل فرایند آموزش انجام می‌شود و براین اساس مؤسسات کنکوری به حاشیه می‌روند و مدرسه، کلاس و معلم جایگاه و شأن خود را کسب می‌کند.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه براساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در کنکور سال ۱۴۰۲، ۴۰ درصد معدل دانش آموزان تأثیر قطعی در کنکور داده خواهد شد و تا دو سال آینده تأثیر سوابق به ۶۰ درصد خواهد رسید، لذا این مصوبه باعث ارتقاء مدرسه و جایگاه نظام تعلیم و تربیت خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۴
" کنکور تمامی اهداف نظام تعلیم و تربیت را به حاشیه می‌برد " و البته در شرایط کنونی ، هیچ جایگزینی هم ندارد .
.کنکور در شرایط فعلی بهترین راه عدالت است..اگر بردارید آقازاده را با معیارهای کشکی وارد بهترین دانشگاهها خواهید کرد...هشدار
منطق کنکور ایراد ندارد ایراد از محتوا است مثلا محتوای کنکور، هوش منطقی را نادیده می گیرد.
آموزش و پرورش باید بر زندگی فرد تاثیر داشته باشد نه کنکور. کنکور فقط ابزار طبقه بندی دانش آموز برای ورود به آموزش عالی است.
وقتی یک امنیتی را وزیر آموزش پرورش می کنید!
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه