بازدید ۱۶۹۲۸
مرور روزنامه‌های دوشنبه پانزدهم شهریور
هشدار احمد مسعود، ایجاد یک میلیون شغل در سال؛ از شعار تا عمل، حکم اخلالگران کلان در توزیع ارز‌های حاصل از صادرات، تأکید رئیسی بر لغو همه تحریم‌ها در دومین تماس ماکرون، هشدار ریاض به واشنگتن از مسکو، باید‌ها و نباید‌های رونق اقتصاد در دولت جدید، اخراج استاد منتقد از دانشگاه آزاد و تأمین واکسن مأموریت سفرای ایران، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۱۰۷۴۴۰۷
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۵ 06 September 2021

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز دوشنبه پانزدهم شهریورماه در حالی چاپ و منتشر شد که اخبار ضد و نقیض از مقاومت در پنجشیر افغانستان، معمای مبهم احیای برجام، ۱۸۰ سال زندان برای ۱۵ متهم پرونده پتروشیمی و اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره مذاکره و رفع تحریم‌ها در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.


در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم:

 

سناریو‌های اصلاح‌طلبانه علیه دولت رئیسی


حسن رشوند در بخشی از سرمقاله امروز روزنامه جوان با عنوان سناریو‌های اصلاح‌طلبانه علیه دولت رئیسی نوشت: هنوز دو هفته نیست که از استقرار دولت سیزدهم گذشته که اصلاح‌طلبان فیل‌شان یاد هندوستان کرده و هشت سال سکوت در مقابل بی عملی و رخوت دولت برآمده از خود را که کشور را به قهقرا برد، فراموش کرده و یکی یکی کار‌هایی را که در این هشت سال مسکوت مانده بود، از دولت آیت‌الله رئیسی مطالبه می‌کنند. یکی سرمقاله می‌نویسد و رفع مشکلات اقتصادی مردم و جمع شدن بساط کرونا را در همین چند روزِ استقرار دولت سیزدهم مطالبه می‌کند و برای تخطئه عمل انقلابی رئیس‌جمهوری که با سفر به خوزستان و سیستان و بلوچستان و حضور در کپرنشینان چابهاری و نقاط صفر مرزی و شنیدن صدای آن جوان بلوچی که با حرارت و بی هیچ ترسی از مقامی را که روبه‌رویش ایستاده و به سخنانش گوش می‌دهد و از بیکاری خود گلایه می‌کند، بی فایده قلمداد می‌کند و آن دیگری که خود را روشنفکر جریان اصلاحات می‌داند با نگارش مقاله‌ای مطول در رسانه‌ها، رفتار رئیس‌جمهور مردمی سیزدهم را رفتار پوپولیستی می‌داند. این جماعت، همان کسانی هستند که مردم محروم و بی بهره از امکانات - در واقع، ولی نعمتان این کشور – را جماعتی قابلمه به دست می‌دانستند که نباید دولت برآمده از تفکرشان به خواسته‌های آن‌ها وقعی بنهد. کسانی که امروز منتقد رفتن آیت‌الله رئیسی در بین مردم و سفر‌های استانی رئیس‌جمهور آن هم در روز‌های تعطیل آخر هفته هستند همان کسانی هستند که همه هنرشان در دوران مسئولیت رئیس‌جمهور ایده‌آل‌شان این بود که به مرکز استان یا شهرستان سفر می‌کرد ودر کنار کولر گازی باید پنکه مخصوص را نیز برای او از تهران حمل می‌کردند تا مبادا وجود نازنین‌شان احساس گرما کند.


در این مسیر که دولت سیزدهم همه تلاش خود را متمرکز کرده تا با برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، مشکلات کشور را که حاصل بی تحرکی دولت‌های یازدهم و دوازدهم روحانی بوده است، مرتفع یا حداقل کاهش پیدا کند، اصلاح طلبان سناریو‌ها و سوژه‌هایی را دنبال می‌کنند که برخی از آن‌ها به قرار زیر است:
۱. بزرگنمایی از برخی اختلافات سلیقه‌ای پیرامون تشکیل دولت که امری طبیعی است. به نظر می‌رسد جریان اصلاحات در آینده با استفاده از این اختلاف نظرها، سعی خواهد کرد که به این اختلافات اندک وزن داده و به نوعی آن را شکاف در هسته قدرت تفسیر کند.
۲. جریان اصلاحات با وارونه‌سازی برخی انتقادات مطرح شده در میان رسانه‌های جبهه انقلاب پیرامون چهره‌های پیشنهادی سعی دارند تا میان شخص آیت‌الله رئیسی و رسانه‌های جبهه انقلاب شکافی مصنوعی ایجاد کنند.
۳. دوگانه‌سازی از شعار‌های آیت‌الله رئیسی در قبال فساد ستیزی که ایشان تابلوی روشن این تفکر هستند، مورد توجه جریان اصلاحات قرار گرفته و به واسطه آن، موضوع تعارض منافع در دولت سیزدهم را مطرح می‌کنند.
۴. ناکارآمد جلوه دادن وضعیت تیم اقتصادی دولت از دیگر اهداف اصلاح‌طلبان ازاین هجمه‌ها است. شائبه اختلاف میان تیم اقتصادی دولت با توجه به انتخاب دکتر رضایی در جایگاه معاونت اقتصادی و دکتر مخبر به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور یکی از آن مواردی است که در قالب یک سناریو، اصلاح طلبان آن را کلید زده‌اند و در آینده یقیناً بیشتر بر آن خواهند دمید. شاید با توجه به همین شبهه افکنی‌ها بود که رئیس‌جمهور محترم در گفت‌وگوی تلویزیونی شنبه شب خود تأکید کردند که مسئولیت هماهنگی اقتصادی دولت بر عهده معاون اول رئیس‌جمهور است تا در همین ابتدا جلوی هر گونه جوسازی گرفته شود.
دولت مردمی سیزدهم چه اصلاح طلبان در این چهار سال جوسازی کنند و خدمت بی منّت این دولت به مردم، آن‌ها را خوش نیاید و چه اقدامات این دولت موجب عصبانیت اربابان غربی این جماعت مدعی مردم سالاری شود، از مسیری که انتخاب کرده، عقب نخواهند نشست و این را با میثاق نامه‌ای که در اولین روز کاری کابینه امضا کردند عملاَ نشان دادند


دوراهیِ طالبان و احمد مسعود

سیدقائم موسوی، تحلیلگر سیاسی طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه مستقل با عنوان دوراهیِ طالبان و احمد مسعود نوشت: اگر چه نشان‌ها و گمانه‌زنی‌هایِ زیادی پیرامون چگونگی سقوطِ برق آسای افغانستان در عبایِ طالبان هویداست، اما جنبه‌های فراوانی از آن نیز صرفاً با گذر زمان آشکار خواهند شد. همین امر تا مدت‌های مدیدی مسئله‌ی افغانستان را تبدیل به معمایی خواهد کرد. آنچه پیچیدگیِ معما را افزون کرده، جغرافیایی بنام دره پنجشیر است.


اینکه رایزنی‌ها و مذاکرات پنهان و آشکار پیرامون منظومه فعل و انفعالات قدرت، چگونه شامل این نقطه نشده، گذشته از ابعاد عمدی-سهوی آن، همسایه‌ها و به‌ویژه جمهوری اسلامی را در محذورات جدیدی گذاشته است. معمولا با تغییر هیئت حاکمه در کشوری، سایر کشور‌ها به غیر از آن‌هایی که عمیقا درگیر تحولات آن کشور هستند، تا مشخص شدن بازیگران اصلی، شفافیتِ زمین بازی و روند اتفاقات سیاست صبر و انتظار پیشه می‌کنند. جمهوری اسلامی اگر چه تلاش کرد خود را وفادار به همین سیاست نشان دهد، اما ظواهر رفتارهایش نوعی غش به سمت طالبان را برجسته کرده است. چرایی تمایل جمهوری اسلامی به طالبان چه ملاحظاتی را پشت خودش مخفی کرده است؟ این رفتار ریشه در همسان‌پنداری ایدئولوژیک- هویتی دارد یا ابتناء بر نوعی رئالیسم آینده نگرانه است؟ بسیاری بر این تصورند که آنچه موجب قرابت جمهوری اسلامی و طالبان شده، مولفه آمریکاستیزی آن‌هاست، در حالیکه به نظر می‌رسد طالبانِ اکنون با وجود این که فاقد سازماندهیِ سیستماتیک و نهادمندیِ عقلانیت‌محور هستند به مراتب صورت بندیِ تناسبات قدرتِ منطقه‌ای - جهانی را بهتر تشخیص داده‌اند و پیامد‌های رفتار‌های هیجانی را بهتر درک می‌کنند.

پس این نکته قادر به پوشش چرایی نزدیکی به طالبان نیست. به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی بنا دارد در تله رقابت و مخاصمه با افغانستانِ طالبی که به احتمال قوی آمریکا و رقبای منطقه‌ای برای آن تدارک دیده‌اند، نیفتد. امری که هم خودشان را از مهلکه افغانستان نجات داد تا روی محور مقابله با چین تمرکز کنند، هم با حمایت ایران از احمد مسعود آن را در نبردی فرسایشی زمین‌گیر می‌کرد. در غیر این صورت آن‌ها واقف هستند که تمایز ایدئولوژیک و بنیادی با طالبان دارند که امکان ائتلاف محکمی را ایجاب نمی‌کند و از سویی می‌دانند که درافتادن با طالبان نیز می‌تواند کشور را وارد یک تقابل فرسایشی بی‌سرانجامی نماید.

 

پس از نظر مقامات رفتار احتیاط‌آمیزِ توام با تمایل ضمنی به طالبان اگر نتواند به تمامی از نقطه نظر امنیتی و منافع ملی کارساز باشد، ولی تا روشن شدن وضعیت و افق روند تحولات، قادر است پیامد‌های برآمدنِ طالبان را دفع یا حداقل کنترل کند. از همین منظر است که جمهوری اسلامی پیرامون تهاجم طالبان به دره پنجشیر سکوت کرده و دخالتی نمی‌نماید. چرا که حمایت از احمد مسعود یعنی ورود به مسائل افغانستان و تقابل آشکار با طالبان و به نوعی اسیر شدن در بازیِ بی‌فرجام افغانستان. اجتناب از فعالیت آشکار در افغانستان و سکوت در مقابل دو قطبیِ شکننده طالب- مسعود، نوعی دترمینیسمِ منطقه‌ای- فرامنطقه‌ای است که جمهوری اسلامی به بهایِ شماتتِ عدم حمایت از احمد مسعود از یکسو و سرکوفتِ تراژیکِ همسویی با طالبان از سوی دیگر متحمل شده است.

 

تاخیر در برجام با ایران و ایرانی چه خواهد کرد؟


حامد پاک‌طینت طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه جهان صنعت با عنوان تاخیر در برجام با ایران و ایرانی چه خواهد کرد؟ نوشت: برآورد‌ها می‌گوید تحریم علیه ایران تاکنون حداقل هزار میلیارد دلار به اقتصاد ایران ضربه زده است. برای آنکه این عدد ملموس‌تر باشد کل صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته کمتر از ۳۵ میلیارد دلار بوده، به این مفهوم که تحریم‌ها تاکنون معادل سی سال صادرات ایران خسارت داشته است. غیر از واژه فاجعه چه واژه دیگری می‌توان برای آن یافت؟


در این چند روز که به مرور شاهد استقرار دولت سیزدهم هستیم با وجود آنکه سیاستگذاری و تعیین‌تکلیف انتخاب افراد و دستورالعمل‌ها زمانی منطقی می‌طلبد لیکن برخی گفته‌ها از مقامات این‌گونه تداعی می‌کند که تعجیل و سرعت در شروع مذاکره در دستور کار نیست. اظهارات رابرت مالی در آمریکا نیز این تلقی را تایید می‌کند و این در شرایطی است که هر دو کشور آمریکا و ایران با تغییر دولت‌ها، تغییر در تاکتیک‌های مذاکره و قطعا تغییر در انتظارات از زمین بازی مذاکره را خواهند داشت و این به پیچیدگی موضوع می‌افزاید.


چشم‌دوختن به آزاد‌سازی ۶۵ میلیارد دلار ارز بلوکه‌شده ایران نزد طرف‌های معامله، اما آشکارترین بخش محرومیت کشور از داشته‌هایش است. از عدم امکان صادرات دو میلیارد بشکه نفت و از دست دادن مشتریان نفتی در این مدت تا منتفی شدن ۸۰ میلیارد دلار خطوط اعتباری و ده‌ها موافقتنامه تجاری، از توقف آمد و رفت هیات‌های تجاری و بر باد رفتن ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی گرفته تا کاهش مبادله تجاری ۸۵ درصدی با بسیاری از کشور‌های جهان و از مشکلات تامین واکسن که لازمه حفظ جان و زندگی مردم بود گرفته تا سرمایه‌گذاری‌های زیرساخت نفت و گاز که لازمه فردایی بهتر برای نسل‌های بعدی ایرانیان است بخش‌های پنهان خسارت‌های ما در تحریم‌هاست.


دولت سیزدهم در شرایطی کشور را تحویل گرفته که رشد اقتصادی نزدیک به صفر طی یک دهه گذشته حاصلش جز فقر و بیکاری و تورم و ناامیدی برای جامعه ایران نبوده است. اما دولت جدید وعده گشایش داده است.
باید دید از کدام مجرا. لازمه رشد اقتصادی سرمایه‌گذاری است. دولت باید پاسخ مشخصی برای این پرسش داشته باشد که به چه علت سرمایه‌گذاری در طول یک دهه گذشته به طور مستمر کاهش داشته است. بزرگ‌ترین ریسک سرمایه‌گذار در ایران چیست؟ آخرین گزارشات بین‌المللی، جایگاهی بهتر از رتبه ۱۳۸ برای ریسک اقتصادی کوتاه‌مدت برای کشورمان قائل نشده‌اند، تقریبا در حدود ریسک اقتصادی منطقه غزه و کمی بهتر از سوریه! جهت اطلاع رتبه عراق جنگ‌زده که ما مدعی یاری‌رسانی به آن‌ها هستیم ۹۰ و عربستان سعودی ۳۷ است. رتبه ریسک سیاسی کوتاه‌مدت ایران ۱۱۰ و ریسک بلند‌مدت سیاسی ۱۳۰ است که نشان از مبهم‌تر شدن روزگار سیاسی کشور در آینده است.


نمره ریسک تجاری ایران ۳۶ از ۱۰۰ است. نمره جرائم تجاری ۲۷ از ۱۰۰، ریسک عملیاتی به علت تحریم ۴۲ از ۱۰۰ و ریسک ثبات و آرامش (بروز تنش نظامی) به دلیل تهدید‌های پی‌در‌پی ۳۳ از ۱۰۰ است. سرمایه‌گذار خارجی که تکلیفش معلوم است، به نظر اولیای مملکت آیا تکلیف سرمایه‌گذار ایرانی ایضا معلوم نیست؟


عدم توجیه سرمایه‌گذاری برای انجام یک فعالیت اقتصادی در یک محیط با ریسک بالا تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند موجبات رشد اقتصادی کافی برای تولید شغل پایدار و رفع فقر را به وجود آورد. پیش‌بینی موسسات بین‌المللی از رشد اقتصادی ۱۰ سال آینده ایران بیشتر از سالی چهار درصد نیست و ترجمه این اعداد آن است که احتمالا قدرت خرید مردم ایران هرگز به سال ۹۰ باز نخواهد گشت و اغلب وعده‌های دولت سیزدهم با شرایط موجود ناممکن است. مواجه شدن با این واقعیت می‌تواند به خطرات بزرگ‌تری منجر شود چرا که این احتمال وجود دارد که دولت برای نیل به اهداف از پیش تعیین‌شده و عدم امکان حصول آن‌ها وسوسه استفاده از روش‌های غیراقتصادی مانند رشد نقدینگی یا تولید اشتغال ناپایدار و نمایشی یا تشویق تولید با اسم رمز خودکفایی با وام‌های ارزان‌قیمت در بخش‌هایی که کشور فاقد مزیت نسبی است را پیدا کند که قطعا در میان‌مدت با خروج فعالان اقتصادی از بسیاری فعالیت‌ها و جایگزینی خصولتی‌ها در همان بخش‌ها در نهایت حداکثر پس از ۱۸ ماه منجر به تورم سه‌رقمی و سرآغاز ونزوئلایی شدن ایران خواهد شد.
برای رفع محرومیت از بازار‌های بین‌المللی و رهایی از زنجیر تحریم‌ها و خروج از این انجماد تاریخی، فردا هم دیر است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۳۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
روزنامه جوان! صبر می کنیم ببینیم ان جوان بلوچ که از بیکاری شاکی بود چه موقع مشکلش حل می شود ولی اگر تا چهار سال بعد باز‌هم بیکار بود انوقت شما هم متوجه می‌شوید که این کار ها پوپولیستی بوده و کاملاً بی نتیجه.
پاسخ ها
زنجیران فارس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
دقیقا منتظر سرنوشت ان جوان خواهیم ماند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
هشت سال منتظر مانديم و حل نشد كه هيچ بدتر هم شد، الان هم چهار سال صبر مي كنيم
ناشناس
|
United States
|
۰۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
مطلب روزنامه جهان‌صنعت را جدی بگیرید. ادامه سیاست های فعلی یعنی اینده‌ای تاریک تر و فاجعه بار‌تر از وضعیت موجود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
اتفاقا حرف های سیاسی ولی به ظاهر اقتصادی زده
بهروز
| Romania |
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
البته بدبختی مردم اقابون که ار سید خندان پایبن تر نمیان
ما هم بابد مفاومت کنیم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
برای کسانی که منافع زیادی از تداوم تحریم دارند مهم نیست میزان خسارت و رنج مردم چقدر است انها هر روز چاق تر و فربه تر می شوند
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
زندان چاره کارمفاسداقتصادی نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
برای دو متهم دانه درشت وابسته به بزرگان که فرار کردند به کانادا

هر کدام ۲۰ سال زندان برید ه اند

و الباقی که با کت و شلوار شیک در دادگاه حضور داشتند

حداکثر ۵ سال زندان ( البته در سوییت اشرافی ) همچون بابک زنجانی و سایر .. بریده اند

و یعنی هیچی به هیچی!!!؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
اصلاحطلبان باید تاکسیدرمی شده و در موزه عبرت برای نسل های آینده نگهداری شوند
نسلهای آینده نباید مانند ما فریب این گروه را بخورند
اصولگراها قبلا به این موزه منتقل شده بودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
برجام بدون روسیه به نتیجه برد برد خواهد رسید

مرگ بر روسیه
ننگ بر پوتین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
دوباره حرف رو هوا زدی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
طالبان = داعش

عربستان و پاکستان باید تجزیه شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
ما نه با اصلاح طلب کار داریم نه با اصولگرا. ما با جیبمون کار داریم که هر روز آب میره
پاسخ ها
قاسم
| Romania |
۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
تقصیر خود مردمه که پول پارو نمیکنن
پول نداران پارو بخرن
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
آنچه مسلم بود آمریکا برای تعهد و معاهده بسته شده با ایران تره هم خرد نکرد و بدون هیچ درنگی از آن خارج شد رئیس جمهور بایدن هم علی رغم وعده های انتخاباتی همان راه را دارد میرود وگرنه برجام یک سند مشخص و خروج آمریکا به صورت یک جانبه از آن هم کاملا مشخص و خسارات وارده به مردم ایران در اثر این خروج نامشخص و فاجعه آمیز است چشم دوختن به این کشور که بعهد و پیمان خود اصلا وفادار نیست و علیرغم طبل پرآوازه بسیار کوچک و حقیر است(کشوری و انسانی که بزرگ باشد به اندازه بزرگی خود به عهد و پیمان احترام میگذارد) حماقت محض است و فرو رفتن هر چه بیشتر در گرداب است مانند پشه ای که در تار عنکبوت افتاده و دست و پا میزند و بیشتر گرفتار میشود پس قدری دلمان برای خودمان بسوزد و آب به آسیاب برجام نریزیم کدام برجام آمریکا که خارج شده و بجای دادن خسارت وارده دارد حق اضافه تر میخواهد که برگردد کشورهای اروپایی هم حتی اختیار شرکتهای خود را ندارند و هیچ نکردند فقط ایران به احترام تعهد راکتور آب سنگین را بتن ریخت و آب سنگین را به حراج گذاشت و ........
چاره در التماس نیست اگر کشور میخواهد بمب اتم بسازد که پشتوانه محکمی برای قدرت نظامی کشور و صنعت و ..... هست سریع اقدام کند وگرنه طول دادن به این مطلب و التماس به آمریکا پدر مردم را درآورده واقعا مردم مشکل اساسی دارند نویسنده این مطالب به هبچ وجه نمیتوانند مردم را درک کنند و دنبال سراب میچرخند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
اینجاست که درایت طالبان از ما بیشتر است؟ مسئولین شاید(با پیش بینی زندگی در سایر کشورها) ولی مردم دیگر دوام نمی آورند!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
علی آقا ، الان شهریور 1400 است نه شهریور 1399 ، دیگه همه شیرفهم شده اند که نه برجام فی نفسه بد بوده و نه مذاکره ،
زنجیران فارس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
اوایل میگفتند برجام خسارت محض است الان گفته میشه راه حل اجرای کامل برجام است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
واقعا جنگ فرسایشی تحریم همه دستاوردهای اقتصادی بخش خصوصی، صنعتی، تولیدی مملکت را مثل سمباده سابید و صاف کرد. حالا فقط مانده بخش دلالی که دارد فربه و چاق می شود و در سایه آن تورم که دارد مردم را می بلعد. جنگ هم بود جنگهای قدیم دشمنت را می دیدی یا شمشیر می کشید و یا تیر می زدی. این جنگهای فرهنگی، اقتصادی که ریشه خانواده و تمدن و امنیت روانی مردم را نشانه گرفته به مراتب شهدای بیشتری دارد و یک ملت گروگان.
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
اصلاح طلب حیا کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
اتفاقاً ان جوان بلوچ بعد از دیدار رییس جمهمور با چهره‌ای خندان و راضی به خبرنگاران گفت خدا را شکر که مشکل من حل شد!!!حالا که به این راحتی مشکلات حل می شود بهترین کار این است که رییس جمهور دقتر کار را تعطیل کرده و تک تک‌ شهر ها و روستا ها را بگردد تا مشکلات حل شود.
سیامک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
دولت مردمی سیزدهم چه اصلاح طلبان در این چهار سال جوسازی کنند و خدمت بی منّت این دولت به مردم، آن‌ها را خوش نیاید و چه اقدامات این دولت موجب عصبانیت اربابان غربی این جماعت مدعی مردم سالاری شود، از مسیری که انتخاب کرده، عقب نخواهند نشست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
امریکا متحد اصلی طالبان در منطقه است و با نقشه قبلی وارد این بازی شده اند باقی گذاشتن 82 میلیارد دلار سلاح پیشرفته،هلی کوپترهای پیشرفته تام هاوگ و جنگنده توسط امریکا در افغانستان را نمی توان اتفاقی فرض کرد حتما حو حتما نقشه ای پشت این داستان هست ،امریکا و اسراییل با مایت از طالب کاری کردند که شرق ایران نامان باشد و ایران تمرکزش را از یمن،سوریه و لبنان به سمت شرق کشور متمرکز کند و در واقع فشار بر علیه اسراییل کم شد ...صحبت های طالبان در خصوص تمایل به رابطه با ایران فقط تاکتیکی است و برای عبور طالبان از شرایط کنونی ،در آینده منتظر جنگ نیابتی طالبان با ایران با پیشرفته ترین سلاح ها و حمایت مالی عربستان،امارات،اسراییل و ...باشید و پاکستان نیز همراه با امریکا کمک های تسلیحاتی و اطلاعاتی پشت پرده را خواهد داشت
جم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
اگه قرار بود برجام و رابطه با آمریکا حل بشه که ريیسی ريیس جمهور نمیشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
این که رییسی کاراش نمایشیه یا نه ۴ سال بعد معلوم میشه هرچند به احتمال قوی نمایشیه
پراید رو میبره ۲۰۰ میلیون بعد بیست تومن ارزان میکنه بوق و کرنا میکنن که آقا رییسی ارزانی آورد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
جبهه پایداری ها برای قبضه کردن قدرت بیشتر

و کاسبان تحریم برای ثروت بیشتر، دارند از کم تجربه

گی و ساده گی رییسی

برای رسیدن به اهداف سوء استفاده میکنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
شما كه بر مسند قضاوت نشسته اي نيازي به چهار سال بعد نيست!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
ایکاش بزرگان کشور مقاله جهان صنعت را بارها بدقت بخوانند و در ان توجه و تفکر کنند
و از مشاوران متخصص و دلسوز و خوشفکر و وطن پرست مردمی ، هر چند در خفا استفاده کنند

و بدانند که اکثریت مردم در بدترین شرایط اقتصادی و روحی و نگرانی ۶۰ سال گذشته هستند و تقریبا امیدشان نزدیک به صفر شده است.
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
می خواهند ناکامی های قابل پیش بینی دولت را از همین الان به حساب اصلاح طلبان و دیگران بگذارند
از دولت حد اقلی با این نیروها انتظار چندانی نداشته باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
چه خبر از روزنامه شرق که این بار بر خلاف تفکر شما اظهار نظر کرده نگذاشتید!!!!!!!!
سيد
|
United States
|
۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
من ، هم مقاله اقاى رشوند را خواندم و هم مقاله اقاى پاك طينت را ، گمانم اقاى رشوند از ته دل با انچه كه نوشته موافق نباشد ( بعيد است يك ادم وابسته به رسانه تا اين حد دچار تحليل سطحى باشه ) ، لذا پيشنهاد مى كنم اقاى رشوند هم يكبار مقاله اقاى پاك طينت را بخواند ، قطعا با اطلاعى كه از وضعيت جامعه دارد ( و يا كسب خواهد نمود ) منبعد از نوشتن مقاله براى خوشايندى بعضى ها خوددارى خواهد نمود ، اقاى رشوند باور كنيدارزشى ندارد .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران ولی الله سیف احمد عراقچی هفته وحدت