بازدید ۱۳۲۱۴
مرور روزنامه‌های پنجشنبه چهاردهم اسفندماه
«ساسی» مرجع و الگوی نوجوانان و کودکان ما؟ باز هم ترامپی‌ها در پادگان واشنگتن، نمکی: فکر سفر رفتن را هم نکنید، رئیس‌جمهور تدارکاتچی با این همه خواهان! تحمیل دستورالعمل‌های شبانه بر بازار سرمایه، چراغ سبز مجلس به کاندیداتوری وزیر امور خارجه، مجلس برای تفحص از وزارت ارتباطات دورخیز کرد، هزینه‌های تصویب نشدن «اف‌ای تی اف»، بایدن کدام رفتار ترامپ را ترک کرد؟ وام ۱۵۰ میلیونی برای مسکن میلیاردی و تصویب لوایح FTAF همزمان با زمان رفع تحریم‌ها، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۱۰۳۸۵۰۲
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۷ 04 March 2021

به گزارش «تابناک» روزنامه‌های امروز پنجشنبه ۱۴ اسفندماه در حالی چاپ و منتشر شد که پررنگ شدن گزینه‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با نزدیک شدن به پایان سال، تاکید روحانی بر رفع تحریم‌ها و درخواست او برای تصویب لوایح FATF، درخواست وزیر بهداشت جهت عدم برنامه ریزی برای سفر‌های نوروزی، اعلام زمان بررسی FATF در مجمع توسط دبیر مجمع تشخیص و تفاوت‌ها و تشابهات عملکردی بایدن و ترامپ با تیتر‌های متنوعی در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.


در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم:

تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟

مهدی پازوکی، اقتصاددان طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه ایران با عنوان تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست، نوشت: آیا ایران می‌خواهد با جهان تجارت کند؟ آیا می‌خواهیم با نظام اقتصادی جهان تعامل داشته باشیم؟ اگر پاسخ به این پرسش‌ها مثبت است و می‌خواهیم و دوست داریم که ایران جایگاه واقعی خود را در تجارت جهانی داشته باشد، یک ضرورت این امر، ارتباط نظام بانکی ایران با نظام بانکی جهان یا کشور‌های طرف مبادله است. زیرا در دنیای امروز نه تنها نمی‌توان پول را با چمدان منتقل کرد، بلکه چه بپسندیم یا نپسندیم، «اف. ای. تی. اف» به یکی از نهاد‌های هنجارساز نظام بانکی دنیا تبدیل شده است. از این رو چه ایران و چه هر کشور دیگری که بخواهد با این نظام بانکی و پولی جهان کار کند و دادوستد داشته باشد، باید در این چارچوب هنجاری عمل کند. در این میان برخی منتقدان، چه بسا از موضع دلسوزی برای کشور و نظام، ادعا می‌کنند که در صورت پیوستن به «اف. ای. تی. اف» اطلاعات مالی و بانکی محرمانه ما در اختیار کشور‌های متخاصم قرار خواهد گرفت. البته برخی هم در ادعا‌هایی عجیب، مدعی شدند که پیوستن به این نهاد یعنی تسلیم کردن شهید عزیز، سردار سلیمانی به دشمنان. این ادعا‌ها کاملاً بی اساس و نادرست است. «اف. ای. تی. اف» در سال ۱۹۸۶ با هدف مبارزه با پولشویی و پول‌های کثیف در اقتصاد جهانی به وجود آمد و بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر مبارزه با تأمین مالی تروریسم هم به مجموعه ضوابط آن اضافه شد. به رغم ادعای برخی منتقدان، در مقررات «اف. ای. تی. اف» یا کنوانسیون‌های مورد بحث، اساساً هیچ قید یا ضرورتی برای در اختیار گذاشتن اطلاعات محرمانه و کلیدی کشور، نه فقط به کشور‌های متخاصم، بلکه به کشور‌های دوست هم وجود ندارد.

تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ /آقای رئیس‌جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ /قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است
در عین حال، به عنوان یک اقتصاددان که اقتصاد ایران و جهان را می‌شناسد، صراحتاً اعلام می‌کنم که درصورت بازگشت همه طرف‌ها به برجام، اگر ایران «اف. ای. تی. اف» را نپذیرد، نخواهد توانست با نظام بانکی جهان کار کند. چه بسا حتی بانک‌های درجه ۲ و ۳ اروپایی هم با ما کار نخواهند کرد. کما اینکه امروز هم نه تنها بانک‌های درجه یک چینی با ما کار نمی‌کنند، بلکه بانک‌های زیر پله‌ای چین نیز با هزینه‌ای گزاف حاضر به همکاری با ما می‌شوند. به عنوان مثال اگر قرار باشد ۱۰۰ یورو برای ما در یک کشور اروپایی گشایش اعتبار انجام دهند، ۲۰ درصد یعنی ۲۰ یورو هزینه این اقدام را از ما طلب می‌کنند. این هزینه ۲۰ درصدی که به خاطر نپیوستن به «اف. ای. تی. اف» بر کشور و مردم ما تحمیل می‌شود، در همه مبادلات بانکی و خرید‌های خارجی ایران جاری است و مصداق دارد.


در کنار همه استدلال‌هایی که درباره ضرورت پیوستن ایران به «اف. ای. تی. اف» وجود دارد، منتقدان باید به این واقعیت هم پاسخ دهند که اگر «اف. ای. تی. اف» بد است، چرا بزرگ‌ترین شرکای تجاری ما یعنی چین، روسیه و ترکیه عضو اصلی «اف. ای. تی. اف» هستند؟ آن هم در حالی که درصورت پیوستن ما به این نهاد تنظیم کننده مبادلات بانکی، ما در کنار ۱۸۹ کشور دیگر عضو همکار «اف. ای. تی. اف» خواهیم بود، نه مانند روسیه، چین و ترکیه عضو اصلی؛ بنابراین برای آنکه سیستم بانکی ما بتواند با سیستم بانکی دنیا کار کند، باید این مقررات را بپذیریم و اگر نپذیریم، در شرایط موجود هزینه آن از جیب ملت ایران پرداخت خواهد شد.


در این میان، یک نکته مهم که مسأله را برای فعالان اقتصادی و مردم ایران بغرنج کرده است، طولانی شدن فرایند تصمیم‌گیری در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. امروز همه کارشناسان سیاسی و اقتصادی کشور اذعان دارند که مصلحت نظام در این است که نظام بانکی ایران بتواند با نظام بانکی دنیا کار کند. اما اگر مصلحت این است که ایران منزوی شود یا به سمت زیمبابوه شدن برود، پس نباید به «اف. ای. تی. اف» بپیوندیم. چراکه براساس سند چشم انداز، ایران می‌بایست یکی از کشور‌های نخست منطقه در همه عرصه‌ها به ویژه اقتصاد می‌بود. اما امروز به دلیل مشکلات ساختاری و انباشت مسائل متعدد به این جایگاه دست نیافتیم. در چنین شرایطی، نپیوستن به «اف. ای. تی. اف» به سایر مسائل و مشکلات اضافه شده و عملاً یک هزینه ۲۰ درصدی دیگری را به ملت ایران، در همه خرید‌های خارجی آن تحمیل خواهد کرد. از این رو از مجمع تشخیص مصلحت انتظار می‌رود به مصلحت واقعی وعینی کشور توجه کرده و یک خودتحریمی دیگری را به تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه نظام اسلامی و مردم تحمیل نکنند.


قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است

نعمت احمدی حقوقدان طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه آرمان ملی با عنوان قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است، نوشت: اگر مبنا و میثاق بین مردم و مسئولان را قانون اساسی بدانیم، قانون اساسی تمام مسائلی مانند حق اعتراض، اجتماع، راهپیمایی، آزادی بیان و آزادی عقیده را روشن کرده است. شرایطی که الان به وجود آمده و سبب شده نتوان قانون اساسی را دقیق اعمال و اجرا کرد، به قوانین عادی باز می‌گردد. قوانین عادی آمده و محدودیت‌هایی را برای قانون اساسی ایجاد کرده است. برای نمونه، آزادی اجتماعات یکی از همین مسائل است. گفته شده برای اجتماعات باید از وزارت کشور اجازه گرفته شود، اما در عمر جمهوری اسلامی دیده نشده این وزارتخانه به یک نهاد مدنی اجازه اجتماع بدهد؛ البته ما اجتماعاتی داریم و افرادی که در دایره خودی می‌گنجند، تحت عنوان اجتماعات خودجوش اجتماع می‌کنند. اگر سندیکا یا اتحادیه داشته باشیم و آن‌ها را به رسمیت بشناسیم، در موضوعی مانند کارگران هفت‌تپه به عنوان یک مساله مهم، این نهاد‌های مدنی باید مطالبه‌گر حقوق افراد زیرمجموعه خود باشند. متاسفانه این نهاد‌ها را محدود می‌کنیم و اجازه ظهور و بروز به آن‌ها نمی‌دهیم تا اتفاقات ناراحت‌کننده‌ای رخ بدهد. چرا نباید صدا‌ها شنیده شود؟ همیشه گفته شده اگر مسئولان صدا‌های مردم را نشنوند، به گواه تاریخ مشکلاتی به وجود می‌آید. مطالبه‌گری می‌تواند بین دو طرف ایجاد وفاق کند و مطالبات برآورده شود تا به حالتی پنهان و پوشیده نماند. در صورت پنهان ماندن این مطالبات، به مرور مطالبه به عقده بدل خواهد شد.

تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ /آقای رئیس‌جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ /قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است

انقلاب مشروطه، وقایع سال ۳۲ و وقایع سال ۵۷ را نگاه کنید. این‌ها همه ناشی از این بوده که حکومت‌ها صدای مردم را نشنیده‌اند. در این روز‌ها نیز مساله سراوان یا کولبران غرب کشور مطرح است که باید توجه لازم را به آن معطوف کرد. زمانی که از کنار شهر‌هایی مانند همدان عبور می‌کنیم، دود سفید هیچ کارخانه‌ای را نمی‌بینیم. اگر این دود سفید دیده نمی‌شود، باید سوال کنیم پس این جمعیت باید چه کاری انجام دهند؟ این جمعیت حق حیات که دارند! به طرف زاهدان که می‌رویم، بافت بلوچ ما آسیب دیده است. وضعیت صید ترال نیز نابسامان است. پس این جمعیت عظیم باید چگونه زندگی کنند؟ بخشی از این مردم مطالباتی دارند که در واقع قسمت گسترده‌ای از آن مطالباتی که دغدغه ساکنان کلان‌شهر‌هایی مانند تهران نیست. در تهران از توسعه سیاسی صحبت می‌شود، اما مردم در بعضی شهر‌ها آب آشامیدنی می‌خواهند. بعضی شهروندان در شهر‌های کوچک و مناطق کمتر توسعه‌یافته باید چند کیلومتر مسیر را طی کنند تا به آبی دسترسی پیدا کنند که حتی سالم نیز نیست یا تمساح افراد به دنبال آب را از بین می‌برد. زمانی که به این مسائل توجه نشود، چه انتظاری از مردم دارید؟ قوانین به افراد، سازمان‌های مردم‌نهاد و گرو‌های مطالبه‌گر مدنی اجازه اعتراض و تجمع دادند، اما زمانی که راه را برای مردم سد می‌کنیم، تقابل به وجود می‌آید.

 

آقای رئیس‌جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟

مصطفی هدایی طی یادداشتی در شماره امروز رسالت با عنوان آقای رئیس‌جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ نوشت: روز گذشته رئیس‌جمهور کشورمان در واکنش به اتفاقات پیش‌آمده در سراوان و همچنین قاچاق کالا از طریق کولبری در مرز‌های غربی عنوان کرده بود: «پدیده‌هایی نظیر کولبری و سوخت‌بری آسیب‌های جدی اقتصادی و اجتماعی دارد و به‌هیچ‌وجه در شأن و منزلت مردم و کشور نیست.»


رشد پدیده‌های کولبری و سوخت‌بری در سال‌هایی که کشور با مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی درگیر بوده به‌شدت افزایش یافته و تصاویر دردناکی نیز از حضور بانوان غیور مرزنشین در میان گروه‌های کولبری دیده می‌شود. اما به‌راستی ریشه این افزایش آمار‌ها چیست؟ همه آگاهند که مشاغل سیاه ازجمله سوخت‌بری، کولبری، دست‌فروشی و ... در شأن ملت بزرگ ایران نیست، ولی کسانی که سیاست‌گذار و تصمیم گیر در حوزه‌های کلان اقتصادی هستند، آیا می‌توانند خود به‌عنوان مدعی وارد میدان شده و از این پدیده‌ها انتقاد کنند؟ چه کسانی عاملان اصلی این تحولات تلخ در کشور هستند؟


به‌طورکلی در طول دولت حسن روحانی، اعتراضات و تجمعات صنفی و کارگری به‌شدت افزایش پیدا کرده است. تجمعاتی که گروه‌های مختلف صنفی ازجمله کارگران، بازنشستگان، معلمان و ... به خاطر وضعیت اسفبار اقتصادی ناچار به اعتراض شده‌اند. هسته اصلی اعتراضات دی ۹۶ و آبان ۹۸ نیز اقتصادی و معیشتی بود که توسط دشمنان مورد سوءاستفاده قرار گرفت و به آشوب و بلوا کشیده شد. شورشی که بهترین هدیه به عاملان اصلی چالش‌های اقتصادی بود تا با امنیتی شدن اعتراضات اقتصادی، عملکرد ضعیفشان را پنهان سازند.

تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ /آقای رئیس‌جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ /قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است
قاچاق کالا در ایران، یک بحران اساسی در حوزه اقتصاد و تولید است. براساس گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس که امسال ارائه شد، در سال‌های ۹۶ و ۹۷ سالانه ۲۵ میلیارد دلار قاچاق کالا در کشور داشتیم. پدیده کلانی که با ورود کالا‌های قاچاق به‌ویژه کالا‌های مصرفی، تولیدات در این حوزه‌ها را به نابودی می‌کشاند. سالانه ده‌ها هزار شغل به خاطر قاچاق از بین می‌رود و کارگران و کافرما‌های این حوزه به بخش‌های سیاه دلالی و یا مشاغل سیاه وارد می‌شوند.

باید عنوان کرد که افزایش میزان معضلات اجتماعی نظیر فقر، اعتیاد، کولبری، طلاق، مشاغل سیاه، تکدی‌گری، کودکان کار و ... به‌صورت مستقیم به سیاست‌ها و مدیریت اقتصادی دولت مربوط است. توزیع ناعادلانه ثروت، رانت‌خواری، فساد اقتصادی کلان، تعطیلی کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و عدم توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، پدیده‌هایی مانند کولبری و سوخت‌بری را به‌شدت در سال‌های اخیر افزایش داده است؛ بنابراین عامل اصلی از بین رفتنشان ملت در حوزه معیشتی و اقتصادی کابینه دولت حسن روحانی در هشت سال گذشته است که به پدیده‌های شوم و دردناک مشاغل سیاه به‌شدت دامن زده است.


اما آیا فرآیند‌های منتهی به سقوط خانواده‌ها و اقشار مختلف کارگری و کارمندی ایران به بحران‌های اقتصادی و معیشتی تنها مختص مرزنشین‌هاست؟ کافی است رئیس‌جمهور در مسیری که از خانه خود در سمت ولنجک به پاستور برای جلسات تشریف می‌آورند، سری به نانوایی‌هایی بزنند که برخی برای تهیه نان مجبور به نسیه و باز کردن حساب دفتری شده‌اند. پدیده‌ای که براساس گزارش‌هایی به منطقه مرکزی شهر تهران نیز رسیده است و اوج ناکارآمدی دولت را در تأمین معاش مردم می‌رساند.
دولت در هشت سالی که سکان هدایت مدیریت اجرایی را برعهده داشته، هر آنچه در توان داشته برای از بین بردن عزت‌نفس مردم ایران به‌کاربرده است و ما امروز شاهد آمار‌های وحشتناک در امر ورود نیرو‌های کار به‌جای بازار کار مفید و کارآمد به سمت بازار‌های سیاه هستیم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۲۹
ناشناس
|
New Zealand
|
۰۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
خیلی چیزها در شأن ملت ایران نیست ... شرمندگی پدر و مادرها در شب عید هم من جمله است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
تعداد ص۸۰ نماینده مجلس انقلابی که از تندروهای جبهه پایداری و اصولگرا هستند با تصویب اف ای تی اف مخالفت کردند و
از ظ فی به دولت ایراد می گیرند
که چرا اوضاع فلاکت بار فعلی کشور را درمان نمی کند ؟
چطور ممکن است با وجود تحریم های خود خواسته ناشی از عدم تصویب اف ای تی اف
بتوان اوضاع اقتصادی را درست کرد ؟
چرا بفکر مردم نیستید ؟
خودتان درآمدهای عالی دارید
و اصلا نمی دانید که اکثریت مردم سالهاست در فقر و نداری و بیکاری و گرانی نابود شده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
تنها عاملی که باعث شده تا مردم چشم به آینده داشته باشند صبره،
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
از کرامات شیخ ما چه عجب
پنجه را باز کرد و گفت یه وجب
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
بله تنها عاملی هم که باعث سرما میشه نبودن گرماست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
به نکته ظریفی اشاره کردی
به تنهایی این کشفیات بغرنج رو بدست اوردی؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
بله عامل طلاق هم حتما ازدواجه
شریعت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
ایا جناب هدایتی هنوز نمیداند ابر مشکلات کشور مربوط به دوره گل و بلبل اقای احمدی نژاد است ؟ اقای هدایتی ان موقع کدام انتقاد را کردند . ایا منتقدین را سرکوب مطبوعاتی نکردند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
روزنامه رسالت جوری حرف می زند انگار تحریم ها کاغذ پاره است و همه تقصیر ها گردن دولت‌ بی اختیار است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
از 7 سالگی که تا الان که 49 سالم است ( و البته خوشبختانه 10 سالی است که فرار را بر قرار ترجیح دادم) همیشه یادم است برای هرکاری، دقیقا هرکاری،یک مصلحتی توسط عده ای اعمال شده
شده حتی آب خوردن
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
خوب گفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
لابد در چین و ترکیه کسانی در مورد اف ای تی اف تصمیم گیری کرده اند که سواد فهم ان را داشته اند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
رای دادیم فرقی نکرد
رای ندادیم بازم فرقی نکرد

جز رفتن از ایران راهی نمانده اما آنهم کار ساده ای نیست
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
آره منتظر هستن بیایی اینجا و فرش قرمز پهن کردن واست!دقیقه ای تردید نکن و از ایران خارج شو.که جای تو آمریکا و لس آنجلس هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
رییس جمهور هیچکاره در شٱن ملت ایران نیست .
ناشناس
|
Germany
|
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
چندین ساله در مملکت را بستید و عزلت نشستن را پیشه کردید!!! دلیلش چیه؟؟؟ چرا باعث افزایش سنگین تحریم ها و تعطیلی صنعت و اقتصاد شدید؟؟؟؟ چرا مردم را به شغل شریف دلالی به هر نحوی تشویق میکنید؟؟؟؟؟
رضا
|
Russian Federation
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
مشگل فعلی ما نه تعامل با جهان است و نه FATF بلکه فساد و سو، مدیریت داخلی است .پس باید ابتدا دور کشور خودمان دیوار بکشیم،مشگلات داخلی و ساختارها را سامان بدهیم و بعد به تعامل با دیگران بیندیشیم.هر وقت با اصلاح شاخص های مالی و بانکی کار کردیم که تورم و سود سپرده بانکی افزایش سالانه دستمزد بیش از ۲ درصد،رشد نقدینگی بیشتر از ۵ درصد،ارز چند نرخی،اقتصاد دولتی تعزیراتی ،یارانه انرژی و شرکت های ورشکسته دولتی نداشته باشیم،انوقت می شود به تعامل فکر کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
سلام
همانطور که علت کودتای 28 مرداد42،تسخیر لانه جاسوسی در 57 است،علت حمله عراق به ایران در 59 به دلیل حمایت ایران از حشدالشعبی است. تحریم ایران از زمان مصدق برجام است. مشکلات ما و ...... ناشی از
و فساد و اختلاس و آقازاده ها هستند علی برکت الله. FATF و برجام است ی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
رئیس جمهور:بنابراین برای آنکه سیستم بانکی ما بتواند با سیستم بانکی دنیا کار کند، باید این مقررات را بپذیریم و اگر نپذیریم، در شرایط موجود هزینه آن از جیب ملت ایران پرداخت خواهد شد
قبلا هم در مورد برجام فرمودین که حتی آب خوردن ما هم به مساله برجام گره خورده است ولی بعدها خودتان فرمودید که امریکاییها واروپاییها برعهدی کردند وبه قولشان عمل نکردند
asd
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
تعریف شما از شأن ملت ایران فقط کولبری و سوخت‌بری و کارتن خوابی هستش!؟ بی‌احترامی‌هایی که به ایرانی‌ها در دنیا میشود مشکلی نیست ؟ مساوی شدن نام ایران با حمایت از تروریست در دنیا برای شما کسر شأن نیست؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
روحانی : کولبری وسوخت بری در شان مردم وکشور نیست !!!!!
جناب روحانی من بعنوان یک شهروند ایرانی مسوولیت این پدیده زشت را پذیرفته واز شما بعنوان رییس جمهور کشور عذرخواهی میکنم امیدوارم کم کاری وقصور من وامثال من را به بزگواری خودتان ببخشید !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
روحانی : به وعده هایم عمل کردم
هم چرخ سانتریفیوژ میچرخد هم چرخ اقتصاد !!!
خدایا به عظمت خودت قسم زودتر مرداد ۱۴۰۰ رابرسان !!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
مشکل در اختیار دولت نبوده و نیست
و باید یقه تند روهای اصولگرا و جبهه پایداری ها
و... را گرفت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
علی برکت الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
" اگر FATF صادق است اطلاعات ترور شهید سلیمانی را به ما بدهد. چرا اطلاعات ترور شهیدفخری‌زاده را در اختیار ما نمی‌گذارند؟ چرا ساکت‌اند؟ اطلاعات ترور شهید بهشتی را در اختیار ما بگذارند.»

این حرف‌ها را آقای علیرضا سلیمی نمایندۀ محلات و دلیجان در مجلس یازدهم -که در عین حال عضو ناظر هیأت رییسۀ مجلس شورای اسلامی هم هست- گفته است.

این قیاس های مع الفارق و تعمیم های نارواست که جهت فکری و مسیر استدلال ما را به نتایجی زیان بار سوق می دهد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
اشتباهی منفی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
جناب مهدی پازوکی انگار متوجه نیستند. بهتر از من و شما می دانند چه چیز منفعت است! ا
اعتمادیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
تعامل جهانی/ آسایش ایرانی
خویی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
هیچ کجای دنیا کاری با جنگ ولجبازی پیش نمیرود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 فطریه نشست وین انتخابات 1400 عید فطر دعای روز بیست و هشتم رمضان