بازدید ۲۰۵۱۴
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس تابناک
افزایش ساعت معاملات به شکلی که اکنون شاهد آن هستیم، نه تنها کار مثبتی نیست بلکه به نوعی دستکاری قیمت در تعدادی از سهام است، ولی اگر ساعات معاملات که اکنون از ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ است مثلاً تا ساعت ۲ افزایش یابد، به شکلی که همه نماد‌ها در این ساعات معامله شوند، اقدام خوبی است.
کد خبر: ۹۷۸۶۳۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶ 15 May 2020

نحوه معاملات در بورس به شکل کنونی اعمال سلیقه و نوعی دستکاری قیمتی است/ کدام سهام ها، حباب دارد؟ / فروش دارایی دولت به نصف قیمت از طریق ETF‌ها درست است؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت در بازار سرمایه رویکرد درستی را برگزیده منتها روش اجرای خود را باید تغییر دهد چرا که استفاده از ETF ها در واگذاری سهام دولتی با نصف قیمت اشتباه است.

سعید ذوالفقاری در گفت و گو با خبرنگار بورس تابناک اظهار کرد: طی سال ۹۸ و به ویژه پنجاه روز سال ۹۹ رشدهای سنگینی را در بازار سرمایه شاهد بودیم و هر سهمی را بررسی کنیم صددرصد افزایش قیمت داشته، شاخص نیز مرز روانی یک میلیون واحدی را پشت سر گذاشته و در این شرایط اصلاح نیاز جدی بازار بود.

وی ادامه داد: رشدی که در بازار سرمایه رقم خورد، حاصل فشار نقدینگی که از طرف سهامداران حقیقی به بازار تزریق شد و در سایه تبلیغات و کاهش نرخ سود بانکی شاهد حرکت نقدینگی از بانک ها به بازار سرمایه بودیم.

ذوالفقاری افزود: اینکه بگوییم کل بازار حباب دارد غلط است، چون با توجه به نرخ دلار ۱۶ هزار تومان و در نظر گرفتن ارزش جایگزینی، ارزش ذاتی شرکت ها و جریان های نقدی، هنوز سهام ارزشمند در بازار داریم، از لحاظ تعدادی هم عمده سهام کوچک، صنعت خودرو، قطعه سازی و بعضی نمادهای غذایی لاستیک سازها و برخی شرکت های بازارپایه فرابورس حباب دارند ولی در کنار اینها سهم های بزرگ و بنیادی مثل هلدینگ‌ها را داریم که با دلار فعلی هم ارزشمند هستند و سودآوری که می توانند طی یک تا دو سال آتی برای سهامداران خود داشته باشند، از سود بانکی بیشتر است.

بیشتر بخوانید:

مدیر عامل کارگزاری مهر اقتصاد اظهار کرد: بنابراین نمی توان واژه حباب را به کل بازار اطلاق کرد، هر سهمی باید جداگانه بررسی شود. قطعاً در برخی سهام رشد‌هایی را ثبت کرده اند که با هیچ روش قیمت گذاری قابل توجیه نیست ولی برخی دیگر پی به ای های تحلیلی ۶ تا ۷ برای یک سال آتی دارند، سهامی داریم که ارزش جایگزینی دارند و در مقابل نمادهای فراتر از ارزش ذاتی را نیز در بازار می بینیم.

وی در خصوص افزایش ساعت معاملات نیز گفت: اگر منظور از افزایش ساعت معاملات وضعیتی است که اکنون شاهد آن هستیم، نه تنها کار مثبتی نیست بلکه به نوعی دستکاری قیمت در تعدادی از سهام است، ولی اگر ساعات معاملات که اکنون از ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ است مثلاً تا ساعت ۲ افزایش یابد، به شکلی که همه نمادها در این ساعات معامله شوند، اقدام خوبی است.

ذوالفقاری با انتقاد از برخی اعمال سلیقه‌ها در ساعات معاملات تاکید کرد:، ولی اینکه تا ۱۲:۳۰ عمده شرکت‌ها معامله شود، از ۱۲:۳۰ تا ۱:۳۰ دو شرکت و ۱:۳۰ تا ۲:۳۰ یک شرکت دیگر، بدعت غلطی است.

وی  ادامه داد: گفته می‌شود به دلیل جلوگیری از مشکلات هسته معاملات و سیستم معاملات این تصمیم گرفته شده ولی شاهد هستیم که برخی روزها ۴ تا ۵ میلیارد در برخی نمادها معامله میشود یا زمانی که طی ساعات معمول معاملاتی بازار منفی است و عمده شرکت‌ها عرضه می‌شوند و سهم های بزرگی مثل شستا با این عظمت منفی هستند، سایپا با ده میلیون صف خرید بازگشایی میشود که این کاملا غلط است.

وی تصریح کرد:، ولی اگر ساعات معاملات از ۹ تا ۲:۳۰ افزایش یابد و همه شرکت‌ها طی این بازه زمانی معامله شوند اقدام صحیحی است لیکن وضعیتی که الان شاهد آن هستیم سلیقه‌ای عمل کردن است، اینکه عمده شرکت طی این بازه، تنها شرکت یک ساعت خاص معامله شود، منجر به آن شده که شاهد رفتار‌هایی از سهامداران تعدادی از شرکت‌ها که بعد از تایم معمول معامله می‌شوند، باشیم که درست نیست.

بیشتر بخوانید

ذوالفقاری ادامه داد: اگر دولت بخواهد از اقتصاد بانک محور که سود بدون زحمت به مردم پرداخت می کند فاصله بگیرید، مسیر درستی را انتخاب کرده، ولی در حالی که شاخص طی یک ماه اخیر صددرصد رشد کرد، دولت چقدر در بازار عرضه داشته و چقدر از این فرصت استفاده کرده؟ عمق دادن به بازار این است که سهام شرکت‌ها به صورت خرد به مردم داده شود؛ مثل فولاد گل گهر ذوب آهن فارس و پتروشیمی های اعظم در بازار به مردم داده شوند.

وی با بیان اینکه سهام دولتی باید به شکل خرد به مردم عرضه شود، تاکید کرد: عرضه سهام با ای تی اف روش درستی نیست و این سوال مطرح است که اگر این صندوق ها سی هزار میلیارد تومان می ارزد دولت چرا می خواهد به قیمت ۱۷ هزار میلیارد تومان آنها را بفروشد، این اشتباه است و نمی توان حقوق ملت را به تعدادی داد، برخی سود کنند برخی نگاه کنند، بهتر این است که این عرضه ها به شکل خرد باشد و در قیمت مناسب عرضه کنیم که مردم بعد از خرید به فکر این نباشند که من دارایی را نصف قیمت خریدم، پس لحظه‌شماری می‌کنم دو ماه دیگر که قابل معامله شد، بفروشم و ۱۰۰ درصد سود بگیرم.

ذوالفقاری ادامه داد: سهام دولتی همچون فولاد، بانک ملت، ملی صنایع مس ایران فوق العاده ارزشمند هستند، اگر اینها را در قیمت مناسب به عموم عرضه کنیم، مردم آنها را خریداری می کنند و از آنجایی که روند سودآوری آنها که قطعاً از سپرده گذاری در بانک و سود ۱۵ درصد سیستم بانکی بیشتر خواهد بود و با توجه به طرح های توسعه و رشد سودآوری این بنگاه ها، این سهام را نگهداری می کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۷
ناشناس
|
Belgium
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
در حالی كه این روزها بازار بورس ایران كانون توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است و شاهد هجوم نقدینگی به این بازار هستیم گاها صحبتهایی شنیده میشود كه بازار بورس حباب دارد.
دلیل اكثر افرادی كه در مورد حباب بورس صحبت میكنند نسبت پی بر ای یا قیمت به درآمد بالای شركتهای بورسی است.
امروز قصد دارم كه از این منظر مقایسه ای بین بازار بورس و بازار مسكن انجام دهم.
متوسط قیمت یك واحد آپارتمان نوساز به حدود متری ٢٢ میلیون تومن رسیده است ، كه با فرض یك واحد ١٠٠ متری قیمت این ملك بالغ بر دو میلیارد و دویست میلیون تومن میگردد.
این در حالی است كه اجاره همین واحد نهایتا ماهی ٤ میلیون تومن میباشد.
یعنی یك ملك دو میلیارد و دویست میلیونی برای صاحب ملك سالانه ٤٨ میلیون تومن درآمد ناخالص دارد و قانونا موجر باید از این بابت مالیات پرداخت كند و از طرف دیگر بابت استهلاك ملك هم مقداری هزینه باید از درآمد مورد اشاره كم كنیم كه این موارد را نادیده میگیریم !!!
با تقسیم دو میلیارد و دویست به ٤٨ میلیون ( قیمت به درآمد سالیانه ) به عدد ٤٦ میرسیم !!!! یعنی پی بر ای ملك مسكونی در حدود ٤٠ تا ٥٠ واحد قرار دارد.
در یك بررسی میدانی ، یك مغازه تجاری به مساحت ٣٠ متر ٢٢ میلیارد تومن قیمت گذاری و معامله شده است !!
این در حالی است كه صاحب مغازه خود اذعان دارد كه نهایتا ماهیانه ٢٠ میلیون تومن در حالت خوب ، میتواند از این مغازه كسب درآمد كند.
كه در این مورد هم با تقسیم ٢٢ میلیارد به ٢٤٠ میلیون تومن (درآمد یك ساله مغازه ) به عدد ٩٢ میرسیم !! و در واقع پی بر ای ملك تجاری در حدود ٩٠ تا ١٠٠ قرار دارد !!!!
این در حالی است كه متوسط پی بر ای در بورس تهران به سختی به ٢٥ واحد میرسد و اكثر سهام بزرگ و تاثیر گذار مانند شركت ملی مس یا فولاد مباركه و...... پی بر ای حدود ١٠ تا ١٢ واحد دارند .
و جالب تر اینكه اكثر این شركتها با توجه به رشد قیمت دلار و نزدیك شدن قیمت دلار نیما به دلار آزاد و افزایش تولید ، شاهد جهش سود آوری در سال ٩٩ خواهند بود و این مهم سبب میگردد پی بر ای تحلیلی این سهام در حدود ٧ تا ٨ واحد ارزیابی شود.
نتیجه اینكه بازار #بورس در مقام مقایسه با بازار #مسكن نه تنها حبابی ندارد بلکه اگر ارزش بازار بورس از همینجا دو برابر گردد و شاخص به حدود ٢ میلیون واحد هم برسد باز هم بازار نسبت به املاک
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
دوست عزیز فکر می کنم در مثال مسکن، عامل رفاه خانواده و در مورد مثال مغازه، عامل درآمد را مد نظر قرار نداده اید. قطعا در شرایط عادی درآمد مغازه بسیار بیشتر از سهام شرکت خواهد بود و طبیعی است که ارزش بالاتری داشته باشد.
با احترام.
ناشناس
| United States |
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
حرفتون جالبه، ولی حباب بزرگ بازار املاک ملاک حباب نداشتن بازار بورس نیست.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
بسیار تحلیل عا لی و اقتصادی بود تشکر استفاده کردیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
وقتی که شاخص 500 واحد بالا میرفت آن را با آب وتاب در صدا وسیما میگفتند.بورس امروز مثلا 500 واحد بالا رفته است حالا 3 هفته میشود بورس روزانه 20000هزار 30000هزار واحد منفی میشود دیگر خبری راجع به افت شدید بورس در صدا سیما گفته نمیشود . امیدوارم دولت وصدا سیما در این مورد هماهنگ نباشند. ونیز زمانی که شاخص مثبت بود جا مانده ها از ورود به بورس. فروشندگان سهم وفرصت طلبان که دوباره در کف بخرند .دلالان سکه وارز وخودرو ومسکن. وحاسدان . همه وهمه کارشناس بورس شده بودند که ایهالناس بورس تورم زا است. بورس حباب است. بورس ال است و بل است.متاسفانه مافیا با این حرف های کذایی سرمایه تولید در بورس را به شغل های کاذب مانند خرید سکه وارز وغیره سوق دادند باعث میشود ارز وطلا به شدت بالا برود وتورم صد در صدی ایجاد گردد .اقتصاد کشور فلج گردد. مسولین اقتصادی مانند گذشته که خزانه را تبدیل به سکه وارز کردند وبا فروش آنها خالی شد باز نظاره گر میشوند
سرمایه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
بنده حدود 2 میلیارد تومن سرمایه داشتم و میخواستم یک کار تولیدی با اشتغالزایی حدود 5 نفر راه اندازی کنم ولی وقتی فکرشو کردم با این همه مشکل و قوانین دست و پا گیر و مالیات و بازاریابی و فروش و غیره اصلا به پای سودی که قرار دادن اون پول در بورس داره نمیرسه و روزی 5 درصد بدون هیچ دغدغه و مالیات و زحمتی تو بورس سود میکنی. هیچ آدم عاقلی تو این شرایط روزی 5 درصد سود مفت بورس رو ول نمیکنه بیاد خودشو درگیر بحث تولید کنه که آیا بگیره یا نه.
پاسخ ها
شهاب
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
اصلا حقیقت نداره چنین چیزی روزی پنج درصد در حد رویاس شما روزهای ریزشو ندیدی که این حرف بیربطو میزنی
بی سواد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
همین نظرت معلوم شد که... ، هم نمیدونی بورس چیه و هم اینکه تا حالا پول توی بورس نیاوردی که خرید و فروش کنی
شما در بورس در هر معامله چه خرید و چه فروش کارمزد کارگزرای و سازمان بورس را باید بپردازی بعلاوه مالیات!!
چه ضرر کنی و چه سود کنی کامزد و مالیات راباید بپردازی!!
امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
داداش عزیز

شما روزی 5% سودشو که میبینی، 5% روزانه ضررشو هم ببین!! الان در همین دو هفته گذشته حداقل 20% ضرر میکردی اگه پولتو میاوردی توی بورس

قطعا به عنوان کسی که دستی در تولید داره میگم که شما تولید کننده هم نیستی

با احترام
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
میشه بگی چه سهمی خریدی؟ سوزش هم حدی داره وقتی سهام یک شرکت رو می خری یعنی در مار تولید سهیم هستی.ضمنا یک هفته هست بورس -۵ یعنی اگر هفته پیش وارد شده باشی حدود ۵۰۰ میلیون تا امروز ضرر دادی
من
| Germany |
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
امروز شنبه بیست و هفت اردییهشت امیدوارم از سود روزانه پنج درصدیت در حال لذت بردن باشی خخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
بورس ما یک ترفند پانزی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
تفاوت بورس حبابی این روزها با گلدکوئست چیه؟
سيدمحسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
وقتي ساعات معاملات بسته ميشه دارن معامله ميكنن واز سد به ضرر ميرسه اين مورد در سابق نبوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
اول و آخره حرفش اینه. دولت جان etf رو گرون بده دست ملت....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
بهتر است ساعات کار بورس 9تا 12 برای نوبت صبح و 4 تا 6بعد از ظهر باشد تا سایر افرادهم بتوانند در بورس معامله کنند-- هیچ اشکالی هم ندارد که ابتدا. شرکت های بورسی افزایش سرمایه داشته باشند و به تبع آن هم رشد تولید و سود داشته باشند منتهی مدیریت قوی می خواهد که شرکت های. بدون افزایش بازدهی را هر 4ماه یکبار به سهامداران معرفی نمایند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
مافیای دلار، مسکن، طلا، خودرو
دارن بورس رو تخریب میکنن
و نفعشون بدبختی ۸۰میلیون ایرانیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
دولت مثل کسی که داراییهاشو حراج میکنه که از کشور خارج بشه عمل میکنه! دولت کجا میخواد بره؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
با آمدن سهام عدالت مردم بیشتری درگیر بورس میشوند.هر روز هم به تعداد کسانی که کد بورسی میگیرند افزوده میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
دولت بدلیل داشتن بدهی ۲۶۰ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی
کل شستا را به تامین اجتماعی واگذار کرد
اما در شرایط فعلی که اوضاع اقتصادی اش خراب شده، بصورت کاملا غیر قانونی سهام شستا را در بورس در معرض فروش قرار داده است !!!!!
و این در حالیست که قرار بود مبلغ ۶۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خود را به تامین اجتماعی بپردازد
تا برای افزایش حقوق کارگران و همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، که همراه بقیه بیمه شدگان مزبور
مالکیت آن صندوق هستند !!!!
حال باید دید ، در این شرایط افزایش روز افزون گرانی و تورم ، چطور میتوان از بازنشستگان و کارگران فلکزده انتظار داشت تا علیرغم داشتن ثروت فوق العاده و طلب بزرگ از دولت
باید با ماهی ۱/۸۰۰ تومان ، زندگی کنند !!؟؟؟؟
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
در شرایطی که در کل دنیا شاخص بورس منفی است. در ایران در حال پروازِ. این بعنی چه؟
پاسخ ها
امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
دوست عزیز

در تمام دنیا میانگین تورم 1% هست و ارزش پول ملیشون توی 8 سال یک هفدهم نشده

توی ایران بورس و مسکن و رشد نمیکنه

اون چیزی که باعث افزایش قیمت میشه اول تولید نقدینگی و به تبعیت از اون کاهش ارزش پول ملی هست
که ناشی از مدیریت دولتمردان هست
علیرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
به همون دلیل که دلار و سکه و ماشین و مسکن رشد می کنه. تورمممم شما کدوم بازار سرمایه گذاری کردی ؟ دلار ؟ یا طلا ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
امیر جان بعضی ها این چیز ها را نمی فهمند قضیه را یک بعدی نگاه میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
از طرفی میگن حبابه. از طرفی میگن صندوق ETF نصف قیمت. اگه واقعا نصف قیمته پس چرا مردم برای خرید استقبال نکردن. همین سهمهای صندوق تا دو ماه قبل یک چهارم این قیمت بود!!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
ای تی اف ، پی تی اف محملی است برای آقازاده ها که سهام دولتی را با قیمت بسیار نازل مال خود کنند . برای نشان دادن ظاهر قانونی مردم عادی راهم به عروسی دعوت میکنند
انگار فروش ارز به عموم را فراموش کردید که به اسم مردم ، عده ای خودی ارز مملکت رو با رانت فراوان بالا کشیدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
بعدا از همه دلالان بورس مالیات توپولی خواهند گرفت.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سایت غنی سازی نطنز احمد متوسلیان پرونده اکبر طبری سند همکاری 25 ساله ایران و چین