بازدید ۳۴۲۷۳
مرور روزنامه‌های یکشنبه ۲۲ دی ماه؛
حواشی سانحه تلخ هوایی سقوط هواپیمای اوکراینی، پرده برداری از یک حقیقت تلخ، واشنگتن نمی‌خواهد از عراق برود، رسانه ملی به گردش آزادانه اطلاعات تن بدهد، مجلس به سمت نجومی بگیر‌ها غش کرد! آینده سیاست منطقه‌ای ایران، بورس، ضد ضربه در برابر خبر‌های تحریمی، پاسخ منفی فدراسیون و دایی به همدیگر! مردم در طلب جایی برای برگزاری سوگواری جمعی و لزوم پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیر‌های احتمالی و مراقبت از عدم تکرار در دستور رهبری، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۹۵۰۹۹۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴ 12 January 2020

روزنامه ایران: خواهان اعلام دلایل تعویق افشای حقیقت برای مردم هستیم/رسالت: حاجی زاده نگذاشت کسی جز خودش روی سیم‌خاردار‌ها بخوابد/ایران باید چه غرامت‌هایی درباره هواپیمای اوکراینی بپردازد؟

حواشی سانحه تلخ هوایی سقوط هواپیمای اوکراینی، پرده برداری از یک حقیقت تلخ، واشنگتن نمی‌خواهد از عراق برود، رسانه ملی به گردش آزادانه اطلاعات تن بدهد، مجلس به سمت نجومی بگیر‌ها غش کرد! آینده سیاست منطقه‌ای ایران، بورس، ضد ضربه در برابر خبر‌های تحریمی، پاسخ منفی فدراسیون و دایی به همدیگر! مردم در طلب جایی برای برگزاری سوگواری جمعی و لزوم پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیر‌های احتمالی و مراقبت از عدم تکرار در دستور رهبری، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه های امروز یکشنبه ۲۲ دی ماه در حالی چاپ و منتشر شد که اعتراف به نقش ایران در سقوط هواپیمای اوکراینی و صدور بیانیه ای از سوی ستادکل نیروهای مسلح درباره سقوط این هواپیما همراه با تحلیل ها و واکنش های داخلی و خارجی با تیترها و تصاویر مختلف در صفحات نخست روزنامه های امروز برجسته شده است.

روزنامه کیهان دستور اکید رهبر انقلاب برای پیگیری ماجرای دردناک سقوط هواپیما را تیتر یک کرد و روزنامه اعتماد با رویکردی انتقادی تر در کنار تصویر سوگواری مردمی برای جانباختگان پرواز تهران ـ کی یف تیتر عذرخواهي كنيد، استعفا دهيد را تیتر یک کرده است. روزنامه جوان با (عذرخواهی عمیق از خطای دردناک)، شرق ( عذرخواهی بزرگ، سوگی سترگ) ، مردمسالاری (شوک بی‌اعتمادی)، روزنامه رسالت (مصیبت مضاعف)، همدلی (سوختیم و شرمنده شدیم)، ابتکار (همه مسئولیت‌ها را می‌پذیریم)، وطن امروز (یک آسمان غم) و ایران (نابخشودنی) این سوژه مهم روز را در صفحات نخست خود بازتاب داده اند. صفحات نخست بیشتر روزنامه های امروز از روبان و زمینه مشکی برای چیدمان صفحه روزنامه استفاده کرده اند.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در روزنامه های امروز را مرور می کنیم؛

روزنامه ایران: خواهان اعلام دلایل تعویق افشای حقیقت برای مردم هستیم

روزنامه ایران در بخشی از یادداشت شماره امروز خود با عنوان خطای سکوت درباره اتفاق تلخ صبحگاه چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۹۸ درباره چرایی عدم اطلاع رسانی درست درباره سقوط هواپیمای اوکراینی با مطرح کردن سوالاتی نوشت؛
۱- چه مصلحتی و چه مکانیزمی می‌تواند اشتباهی به این بزرگی را از دید سران مملکت، بنا به اعلامات رسمی و رسانه‌ها و مردم پنهان نگه دارد؟ چطور و با چه منطقی سه روز هیچ نگفتند و گوینده‌ها دروغگو شدند تا بالاخره مجبور به افشای حقایق شدند؟ ما خواهان توضیح شفاف مقامات تکذیب‌کننده درباره نحوه اطلاع‌رسانی مقامات ذیصلاح به آنان هستیم.
۲- چرا از همان ساعات نخست و با قبول مسئولیت امر، سعی نشد با افشای واقعیت، از بار تألمات ملی این فاجعه کاسته شود و نگذارند با گذشت سه روز، با صدور یک بیانیه این مصیبت با خشم ممزوج شود؟ ما خواهان اعلام دلایل تعویق افشای حقیقت برای مردم هستیم.
۳- اینکه یک جمعی تصمیم بگیرند واقعیت را با گذشت ۴۸ ساعت از دو مقام ارشد نظام مخفی بدارند، ترسناک، خطرناک و اندوهناک نیست؟ آیا اینکه عصر جمعه رئیس جمهوری مملکت، رئیس شورای عالی امنیت ملی و دومین مقام ارشد نظام را در جریان نتیجه تیم تحقیقاتی ستاد کل نیروهای مسلح بگذارند، مصیبت نیست؟ چه جمع با چه سازوکاری این توان را دارند که حقیقتی با این درجه از اهمیت را از فرمانده کل قوا و رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور برای بیش از ۴۸ ساعت پنهان کنند؟ آیا بیم آن وجود ندارد که حقایق دیگری نیز توسط همین افراد از مقامات ارشد کشور پنهان شود؟ ما خواهان پی بردن به‌دلیل این پنهانکاری از مقامات عالی نظام هستیم.
ایران باید چه غرامت هایی درباره هواپیمای اوکراینی بپردازد؟/روزنامه ایران: خواهان اعلام دلایل تعویق افشای حقیقت برای مردم هستیم
۴- این مصیبت مانند موارد دیگر با پیدا کردن یک «بنده خدا» (شلیک‌کننده) و عزل و محاکمه او حل‌و‌فصل و فراموش نمی‌شود. این قضیه با ببخشید و نمی‌دانستیم حل نمی‌شود. خساراتی که این فاجعه به بار آورده و پیامدهای آن چنان عظیم است که کسی با قربانی شدن یک افسر جزء آن را تمام شده نمی‌داند. مقصران این فاجعه ملی باید در سطح تصمیم‌گیرندگان ارشد پیدا شوند. البته حال که بنا بر استعفا نیست، حداقل عزل شوند و مورد پیگرد قرار گیرند. پرسش‌های فنی درباره این فاجعه مواردی نیست که با یک بیانیه سربسته و چند خط عذرخواهی و آرزوی مرگ تمام شود. ما خواهان پاسخ شفاف، علنی و آزادانه به تمام این پرسش‌ها در کمیته حقیقت‌یاب با حضور کارشناسان مستقل هستیم.
۵- اعلام دلیل واقعی ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی، گرچه گامی رو به‌جلو در مواجهه با حقیقت است اما آثار و تأثرات داخلی و خارجی آن از این به بعد شروع می‌شود؛ نمود عینی شکاف بین مسئولان و مردم و جلوه بی‌اعتمادی عمومی و این همه رفع نخواهد شد مگر با شفاف کردن پروسه اطلا‌ع‌رسانی از این به بعد و حذف فضای سانسور و مصلحت‌سنجی اعتبارسوز. ما نیز ره‌گم‌کردگانیم که برای بازگشت به مسیر درست باید بتوانیم نظام تصمیم‌گیری فعلی را به چالش بکشیم و مطالبه حقیقت کنیم. این اصلی‌ترین رسالت برای بازگشت آب رفته به جوی و التیام دردهای خانواده‌های جانباختگان و همه مردمی است که در غم از دست دادن عزیزان و هموطنان و باورها و اعتمادشان به سوگ نشستند.

 

ایران باید چه غرامت هایی درباره هواپیمای اوکراینی بپردازد؟

نعمت احمدی در بخشی از یادداشت خود با عنوان پرسش‌هایی درباره سقوط در روزنامه شهروند نوشت: اگر حاجی‌زاده دولت را در جریان این خطا گذاشته بود، پس چرا ربیعی به‌عنوان سخنگوی دولت ازیک طرف آمد و آن ‏صحبت‌های عجیب را کرد و از سوی دیگر آشنا به‌عنوان مشاور رئیس‌جمهوری در صفحه کاربری خود در توییتر به زبان تهدیدآمیز ‏با «کارگزاران ایرانی تبار رسانه‌های فارسی زبان» سخن گفت؟ از همه بدتر اینکه عابدزاده به‌عنوان رئیس سازمان هواپیمایی کشور، در قامت یک متخصص فن در پربیننده‌‏ترین ساعات تلویزیون جلو دوربین آمد و با اطمینان تمام استدلال آورد که سقوط هواپیما به علت نقص فنی بوده و عامل خارجی ‏دیگری در آن دخالتی نداشته است. ‏


‏ این مسأله وجود دو احتمال را پدید می‌آورد. یا درباره علت سقوط به دولت اطلاع‌رسانی شده و مقامات دولتی اعم از سخنگوی دولت، ‏مشاور رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان هواپیمایی آدرس غلط داده‌اند و دوگانگی به وجود آورده‌ و اعتماد داخلی و خارجی را سلب ‏کرده‌اند یا اطلاعی به دولت داده نشده است و مسئولیت این اتفاق به عهده مسئولان هوافضای کشور باز می‌گردد.‏
درنهایت درصورت اثبات تخلف یکی از طرفین یعنی یا مقامات دولتی یا مسئولان هوافضا براساس ‏قوانین داخلی و قانون مجازات اسلامی یا قوانین مربوط به عملکرد نظامی‌ها، محکومیت‌هایی اعمال شود. اما درباره وجه بین‌المللی ماجرا ‏باید گفت کشور ما پیمان‌ ایکائو را امضا کرده که درباره مسئولیت دولت‌ها در قبال امنیت پروازهاست.‏
ایران باید چه غرامت هایی درباره هواپیمای اوکراینی بپردازد؟/روزنامه ایران: خواهان اعلام دلایل تعویق افشای حقیقت برای مردم هستیم
اگر کشوری عضو ایکائو نباشد پروازی در آن صورت نمی‌گیرد چون به مقررات عمومی پرواز پایبند نیست. برابر این پیمان، کشور ما باید به ‏شرکت بویینگ در آمریکا و کشور فرانسه به‌عنوان سازنده موتور هواپیما و همچنین اوکراین که مالک هواپیما بوده غرامت مادی ‏بپردازد. بعد هم باید به خانواده‌های کسانی که در هواپیما بودند اعم از خلبان و خدمه پرواز و مسافران براساس قوانین مربوط به ‏حفاظت از جان مسافران ‏‎ ‎ایکائو غرامت بدهد. ‏


وقتی آمریکایی‌ها هواپیمای ما را بر فراز خلیج‌فارس ساقط کردند، هیأتی در سفارت سوییس تشکیل شد و غرامت‌ ‏خسارت‌های جانی به دولت ایران یا سازمان هواپیمایی آن داده نشد بلکه باز‌ماندگان غرامت کشته‌شدگان خود را از هیأت تشکیل شده ‏در سفارت سوییس دریافت کردند.‏ در آخر باید گفت که ما با یک‌سری مسائل کیفری درباره مسئولانی که مسأله را کتمان کردند کشور را در بحران خبری گرفتار کردیم.


اتحاد و همدلی که پیش از این به واسطه شهادت حاج قاسم به وجود آمده و مردم و مسئولان را در یک ردیف قرار داده بود با این ‏کتمان‌سازی از بین رفت، به‌طوری که از این پس حاکمیت بلامنازع رسانه‌های برون مرزی براخبار در اذهان مردم استوار خواهد شد و ‏دیگر کسی به اخبار داخلی اعتمادی نخواهد کرد و کشور در مسیری قرار گرفت که از نظر رسانه‌ای آسیب شدیدی دید.‏

 

رسالت: حاجی زاده نگذاشت کسی جز خودش روی سیم‌خاردارها بخوابد

مسعود پیرهادی، سردبیر روزنامه رسالت نیز در سرمقاله امروز این روزنامه با عنوان دل ایران سوخت نوشت: بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح، آب سردی بر پیکر همه مردم ایران ریخت؛ غم پشت غم، درد پشت درد آه پشت آه؛ خدایا ما مگر امت رسول تو نیستیم؟ خدایا شکایت داریم از فقدان نبی، غیبت ولی، شدت فتنه‌ها و این وضعیت روزگار که پی‌درپی به مصیبتی گرفتار می‌شویم؛ واقعا دیگر ظرفیت نداریم «پروردگارا، اگر تکلیفی را فراموش نمودیم یا خطایی کردیم ما را بر آن مؤاخذه مکن. پروردگارا، هیچ بار گرانی بر عهده ما مگذار، چنان‌که آن را بر عهده امّت‌هایی که پیش از ما بودند نهادی. پروردگارا، و کیفر گناهانمان را که قدرت تحمّل آن را نداریم بر ما تحمیل مکن. گناهانمان را از ما بزدای و ما را ببخشای و بر ما رحمت آور. تویی مولای ما، پس ما را یاری فرما و بر مردم کفرپیشه پیروز گردان» تنها دل‌خوشی ما این است که عند فناء الصبر یأتی الفرج، اگر کاسه صبرمان لبریز شود، فرج و گشایش می‌رسد.

ایران باید چه غرامت هایی درباره هواپیمای اوکراینی بپردازد؟/روزنامه ایران: خواهان اعلام دلایل تعویق افشای حقیقت برای مردم هستیم
دل ایران این روزها، زیاد می‌سوزد؛ اما جنس این غم، عجیب بود؛ شهادت حاج قاسم، بسیار سخت و باورنکردنی بود اما اوج زبونی و حقارت آمریکا را ثابت کرد، ولی اشتباه پدافندی هرچند سهوی، هرچند مسبوق به سابقه در دنیا، هرچند در شرایط جنگی، هرچند تصمیمی در ۱۰ثانیه، هرچند اگر واقعا کروز بود چه و چه، اما بی‌حدواندازه دل همه ایرانی‌ها را سوزاند. بخش عمده‌ای از این سوختن هم برای سوءتدبیر برخی افراد در تأخیر و تعلل در اطلاع‌رسانی و نامحرم دانستن مردم بود وگرنه اگر درست و به‌موقع تشریح و تبیین می‌شد، چه‌بسا قابل‌پذیرش‌تر می‌نمود.
از قدیم گفته‌اند که «شکست، یتیم است» اما سردار امیرعلی حاجی‌زاده که هنگام سانحه دل‌خراش سقوط هواپیمای اوکراینی، در غرب کشور، مشغول عملیات موفق علیه تروریست‌های آمریکایی بود، نگذاشت، این مثل، محقق شود. نگذاشت کسی جز خودش روی سیم‌خاردارها بخوابد؛ البته واقعا کار هرکسی هم نبود؛ شخصی می‌خواست که از سیم‌خاردارهای نفس خود عبور کرده باشد؛ کسی که گردنِ گردن‌کلفت‌های زمانه را شکسته بود در پیشگاه مردم کشورش، گردنِ از مو باریک‌تر خود را نشان داد و شکست را حتی متوجه دولت و سایرینی که مستقیم یا غیرمستقیم در این وضعیت، نقش داشتند، نکرد.
اما قطعا این پایان ماجرا نیست؛ ما در این ماجرا دو طرف عمده داریم که حالا حالاها با آن‌ها کارداریم؛
1. کسانی که عالماعامدا، کارهایی که باید می‌کردند را ترک کردند و کارهایی که نباید انجام می‌دادند را مرتکب شدند.
2. کسانی که سهوا دچار خطا شدند.
پس از بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح، بیانیه رئیس‌جمهور و صحبت‌های سردار حاجی‌زاده، هنوز چند سؤال بی‌پاسخ‌مانده و رسالت ما بر این است تا شفاف‌سازی کامل، قلم را زمین نگذاریم.
چرا پروازها به حالت تعلیق درنیامدند و اصطلاحا آسمان در وضعیت Clear قرار نگرفت؟
چرا طبق ماده ۱۰ قانون هواپیمایی کشوری، اداره کل هواپیمایی کشوری با تصویب هیئت‌وزیران پرواز‌ هواپیمای ایرانی یا خارجی را برفراز قسمتی از خاک کشور ممنوع یا محدود یا مقید به شرایط خاصی نکرد؟
چه کسی از شلیک کروز خبر داده بود؟ سیستم ارتباطی چگونه دچار اختلال شده بود که امکان تأیید و هماهنگی وجود نداشت؟
چرا به سازمان هواپیمایی کشوری، رسانه ملی و سایر رسانه‌ها اعلام نکردند نسبت به این موضوع لااقل بااحتیاط و دست‌به‌عصا حرکت کنند تا فرآیند تحقیقات و بررسی‌ها تکمیل شود؟ چرا نگاه به رسانه‌ها یک‌بارمصرف و موسمی است؟ آیا گمان می‌کنند اعتبار ازدست‌رفته به‌سادگی و حتی به‌سختی بازمی‌گردد؟

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶۴
علی
|
-
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آقا خبری از کیهان نیست، شما ندیدینش؟
پاسخ ها
خويي
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
به احترام كشته شدگان هواپيما استعفا داده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
برود ودیگر برنگردد
كشاورز
|
United Kingdom
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بنظرم چون پول نداريم خسارت همه را بديم بايد چند تا كشتى نفط بى مشترى بديم به اوكراين تا او با همه تصفيه حساب كنه؟
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
درادامه رشد ۶۰۰۰ واحدی بی دلیل بورس شاخص کل امروز هم تاساعت ۹:۳۰ حدود ۱۵۰۰۰ واحد رشد کرده انهم دراین اوضاع !!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
همش عددسازیه
ناشناس
| United Kingdom |
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
حالا تو چرا ناراحتی؟ دلارفروشی؟
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
صداوسیما در خبرساعت ۱۴ با اب وتاب فراوان خبر رشد ۱۵۰۰۰ واحدی بورس را اعلام کرد اما همین رسانه درچندروزگشته کوچکترین اشاره ای به سقوط ۲۵۰۰۰ واحد بورس نداشته است !!!
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
روزنامه جهان صنعت امروز ۲۱ دی ۹۸ تیترزد :
ایران رتبه نخست سقوط اقتصادی درسال ۲۰۱۹ شناخته شد
ازانطرف بورس ایران در همان سال بیشترین رشد رادر دنیا از آن خودکرد
پیداکنید پرتقال فروش را !!!!
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
هرچی تنش وتحریمها ورشدمنفی اقتصادی بیشترمیشه بورس بجای سقوط رشد بیشتری میکنه !!! این ویژگی منحصربه فرد بورس ایران است بورس هرجای دیگه بود تا الان باخاک یکسان شده بود
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
واقعا بورس مسخره ای است اگر در هر جای دنیا بود الان بورس ان کشور هزاران واخد سقوط می کرد. بورس ایران به هیچ وجه برمبنای منطق اقتصادی و سیاسی حاکم بر جهان نمی گردد دلیلش هم این است که یک جزیره است و با هیچ بورسی در دنیا ارتباط ندارد. سبز پوشی امروز واقعا مسخره است و بیانگر این است که بورس را دلالان و بورس بازان بر اساس میل خود اداره می کنند و نه واقعیات اقتصا دی و حتی سیاسی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
امریکا و هم پیمانانش در حال اجرای برنامه ای پیش زمینه برای اقدامی مشابه انچه در سال 1332 اتفاق افتاد به شکل دیگری است
یعنی ایجاد تفرقه بین ملت و تجزیه نیروهای مسلح توجه داشته باشیم امروز وحدت داخلی و انسجام و حمایت از نیروهای مسلح وظیفه همه ما است
متاسفانه بعضی تحت تاثیر تبلیغات منتشره فکر میکننددایه های خارجی برایمان دلسوز تر از مادرمان هستند
جان باختن هموطنانمان بسیار درد ناک است و بعنوان یکی از کسانی که عزیز ترین کس خود یعنی مادرم را در سانحه سقوط ایرباس از دست داده هم بنوعی با یاد اوری ان خاطره تلخ حال بازماندگان را بهتر از بقیه میفهمم هم در غمشان شریک هستم اما حفظ تمامیت ارضی کشور بالاتر از این حرفها است
اینکه امریکا به افسر فرمانده ناو خود که به هواپیمای ما شلیک کرد مدال میدهد بدلیل ان است که او به وظیفه سربازی خود به درستی عمل کرده است من عزیز ترین عزیزم را در ان سانحه از دست دادم اما زندگی به من یاد داد اگر همه در انجام وظایف خودمسئولیت پذیر باشیم میپذیریم که اشتباه بخشی از زندگی است و اگر بخشنده نباشیم فردای سخت تری خواهیم داشت
پاینده باد ایران
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
تماميت ارضي وقتي ارزش داره كه مردم توي اون ارض باشرف باشن
آریو برزن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
جمع کن کاسه کوزه رو بابا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
همه باید یادمان باشد شرایط جنگی فرق می کند
از کجا معلوم اگر آمریکا زودتر خبر دار نمی شد به ایران حمله نمی کرد؟! چون احساس میکرد فضا برای سود بریش آماده شده است.
آنچه آمریکا را از حرکات تلافی جویانه منصرف کرد حضور بیش از 20 ملیون در سراسر کشور در تشییع جنازه سردار شهید بود
ناشناس
| Moldova, Republic of |
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دوست خوبم خطا برای همه هست و دردناک. وقتی تصادفی منجر به فوت میشود همه هم دلشان برای مصدوم میسوزد و هم ضارب. اما وقتی با ماشین کسی را زیر بگیری و بعد فرار کنی و تا یقه ات را نگیرند اعتراف نکنی آن وقت کسی دلش برایت نمیسوزد. نقش راستگویی در امنیت کشور کمتر از موشک نیست
فرھاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سردار خداقوت ۔ سخت است مقابلہ با این ھمہ ھجمہ۔بیایید یکطرفہ بہ قاضی نرویم۔ھر کہ در این جام مقرب تر است
جام بلا بیشترش میدھند
پاسخ ها
mrm
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مقصر روحانیه اون رییس شورای امنیت بود باید پروازهای روز چهارشنبه بخاطر شرایط جنگی لغو می کرد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
من واقعا موندم کدوم وطن فروشی به این پیام منی میده
چرا ندانسته و یک طرفه به قاضی میروید؟
شماها مگر از همه چیز اطلاع دارید؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چرا برای کشته های مسافران اتوبوس (تهران گنبد)سینه سپر نمی کنید قلم بدست نمی شوید؟
ناشناس
|
Australia
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
هیچ اتفاقی نمیافتد !! هیچ !!
هیچ کس هم مورد مواخذه قرار نمیگره هیچچچچ کس

بخدا اگر پرواز خارجی نبود این مسئله تا 300 سال دیگه کشف نمیشد

حرف حق رو بزن حتی اگر بر علیه شما باشد تا مردم شما رو باور و حمایت کنند
پاسخ ها
ميترا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
برج هاي دوقلوي 11 سپتامبر را فراموش كرديد، هنوز كه هنوز هست آمريكالي بي ناموس مردش نبود قبول كند كه كار خودش بوده است.
در حالي كه مرد حاجي زاده بودكه كم كاري و كوتاهي دولتي سازمان كشوري و همه و همه را بعهد گرفت ... من بر دستان اين مرد شريف بوسه مي زنم.... انصاف هم خوبه كه داشته باشيم. دو روز دير و يا زود تاثيري ندارد مهم اين است كه مرددددد بود و يك تنه روي سيم خاردار رفت...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
فکر کردید اینجا سوئیس است! دل مردم خون است خون.
پاسخ ها
ميترا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شما كه اينقدر غرب زده هستيد ... مثل اينكه شرايط همان فرانسه كه نزد به 2 سال هست در اعتصاب بسر مي برند را فراموش كرديد... يا هنك گنگ .... از كشورهاي غربي و شرقي و آفريقايي همه مشغول مشكل هستند.
اگر سرت به كارت باشد ديگه دلت هم خون نمي شود ....
ناشناس
|
Australia
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
حالا نظرم می نویسی؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شخصا با شفاف سازی موافقم ولی اول این همه اشتباهاتی که دولتی ها در حق مردم کرده اند هم بفرمایند که چرا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
باور نمیکنم اشتباه انسانی بوده . سیستمهای دفاع هوایی دستگاه تشخیص هواپیما دارند . این ادعاییه که خودشون قبلا کردند .
ولی اگر درست باشه که عذر بدتر از گناهه .آخه این چه سیستم فشلیه که وابسته به تصمیم تصادفی یه اپراتوره ؟ مگه پدافند جنگ جهانی دومه ؟ اگر اینطوره که از این به بعد هیچ هواپیمای مسافری در امان نیست و هر آن ممکنه به هر علتی اشتباه بشه . فردا میگن ببخشید اپراتور داشت دستگاهو تمیز میکرد یهو انگشتش خورد به دکمه آتش !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
این زنها هیچ کدام حجاب درست ندارند
چرا عکس اونها در جراید منتشر می شه ؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
متاسفم برات که همه چیز رو ول کردی و میگی حجاب زن های عزا دار درست نیست
تو انسان نیستی
مسلمان هم نیستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
تمام این مصیبتها کشور ازدروغ است مشکلات وقتی رفع میشود که مقامات دروغ نگویند فقط دروغ کشوررا به این انحطاط کشانده دروغ دروغ..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
حالا یه نفر پیدا شده راست میگه حمله بهش حمله کنید خوب؟!!!
احمد احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چرا کسی دنبال این نمیره که مجوز لغو نکردن پروازها به عهده کی بوده؟
فقط قضاوت کردن بلدید؟هیئت وزرا باید پروازها رو لغو میکرد که بارها به تقاضای نیروهای نظامی جواب رد دادن.
...
یکی هم بپرسه چرا یکی تو توئیتش قبل از این اقدام به ماجرای کشته شدن ۲۹۰ نفر مسافر ایرانی در جواب تهدید ترامپ به حمله به ۵۲ مرکز فرهنگی اشاره میکنه.درحالی که این دو هیچ ارتباطی به هم ندارن.
...
یکی هم بپرسه اول صبحی اون فرد کیه که نزدیک محل وقوع حادثه از اول داره فیلم برداری میکنه و حتی بعد از شلیک هم کوچکترین واکنشی نشون نمیده و بعد این فیلم رو واسه بی بی سی رسانه ملکه میفرسته؟
...
من متوهم نیستم اما همه اونایی که مقصر این موضوع هستند باید محاکمه بشن نه فقط نیروی نظامی.
...
تابناک بعید میدونم منتشر کنی چون جریان آزاد اطلاعات تو رسانه ت اصولا جریان نداره، ولی من به وظیفه ام عمل میکنم شاید وجدانتون بیدار بود
پاسخ ها
ميترا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شير مادر حلالت باد ، كه اينقدر منطقي و صريح مطرح كرديد.

بله تابناك دل بخواهي منتشر مي كند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
لطفا نام روزنامه های که در چند روز قبل سقوط هواپیما کم بها بهش داده بودند هم اعلام فرمایید باید نتیجه اش جالب باشد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
به نظر من بعد از این اشتباه بزرگ که هواپیمای مسافری را زدند و اشتباه بزرگتر از آن که حقیقت را تا قبل از حضور هیئت کارشناسی کتمان کردند و اعتماد مردم را خدشه دار کردند ، بهترین راه برای جبران اشتباه و جلب اعتماد عمومی برای رسانه ملی و همچنین رسانه های دیگر ، اعلام و فراخوان جهت برگزاری مراسم تشییع شهدای این حادثه در رسانه ملی و حضور تمام اقشار اعم از روحانیون ، انقلابیون و مردم عادی است. در چنین جوی که تمام اقشار هم حضور دارند ضد انقلاب جرئت عرض اندام نخواهد داشت و باعث همدلی مجدد مردم و رسانه و نظام خواهد شد. همانند تشییع سردار سلیمانی...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خسته نباشی سردار! ملت قدر شناس زحمات شماست. سختی کار شما را فراموش نمی کند. آفرین بر اخلاص و صداقت شما!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دلیل تعویق اعلان سقوط هواپیما این بود که اگر میگفتن شیرینی حمله موشکی به پایگاه
امریکا کمرنگ میشد و نمیتونستنن بهره برداری لازم را انجام بدن
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
جنگ و خونریزی باید تمام بشه بسه دیگه
پاسخ ها
ريز بين
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چي ميگي.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چه عجب روزنامه ها به رگ غیرتشون بر خورد و یه ابراز وجودی کردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
یکی به نویسنده محترم رسالت بگه اگر پرواز را ممنوع می کردند که امریکا می فهمید خبری هستش و ایران میخواد موشک شلیک کنه
خطای نیروهای سپاه بوده و باید جبران بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
از خدا میخوام که کمک تون کنه.هم بازماندگان رو و هم مسئولان مسئول رو. من هنوزم میگم این کار مشکوکه.بعد از اون اقیانوسی که مردم ساختن در دفاع از فرمانده سپاه این فاجعه نمیتونه معمولی باشه برای جدا کردن مردم از سپاه. من تعجب میکنم از بعضی مسئولان و فضاهای داخلی رسانه ای که انگار با نوشته هاشون میخوان فضا رو بدتر کنن. چرا عبرت نمیکنیم از گذشته ی نه چندان دور این کشور
مجيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سلام سردار حاجي زاده عزيز . آفرين بر مردانگي و شرفت كه غيرت و انسانيت را به اثبات رساند . ياعلي
بهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ما دیگر به حرف مسولان اعتمادی نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خطاب به روز نامه ایران اتفاقا خیلی ها انتظار دارند بررسی گردد تاببینند آیا نفوذی ها در سقوط هواپیما نقش داشتند یانه در آن شب اتفاق آن فیلم بردار با کمال آرامش در حال فیلم برداری از هواپیما بوده که بوده است؟ آیا این کار از اول برنامه ریزی شده بود.امکان دارد نفوذی های دشمن در همه ارگانها نفوذ داشته باشند
پاسخ ها
ناشناس
| Australia |
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ایرانی جماعت هم که کلا در توهم توطئه به سر میبره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اتفاقا خیلی ها انتظار دارند بررسی گردد تاببینند آیا نفوذی ها در سقوط هواپیما نقش داشتند یانه در آن شب اتفاق آن فیلم بردار با کمال آرامش در حال فیلم برداری از هواپیما بوده که بوده است؟ آیا این کار از اول برنامه ریزی شده بود.امکان دارد نفوذی های دشمن در همه ارگانها نفوذ داشته باشند
حمیدی
|
-
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
باسلام و احترام
من یک سری سوال دارم و امیدوارم پاسخ صادقانه و شفافی دریافت کنم البته بعید می دانم منتشر کنید.
1- وقتی یک مامور کلانتری شیفت کاری خود را تمام می کند سلاح خود را تحویل می دهد و فشنگ هایش را می شمارند و تحویل می گیرند چگونه است موشکی شلیک می شود و کسی نمی دانسه است.
2- وقتی پهباد آمریکایی را سرنگون کردیم بلافاصله خبر آن پخش شد پس طبق گفته های سردار حاجی گفته شد به هدفی شلیک شد و ایشان می دانسته چرا نگفتند؟
3- چرا روز حادثه خبری و تصویری از تلویریون آنهم برای موضوعی به این مهمی پخش نشد.
4-اگر ماهواره های جاسوسی آمریکا صحنه را ضبط نکرده بودند و اطلاعات را در اختیار سایر کشورها قرار نمی داند و نخست وزیر کانادا چنین جسورانه پیگیری نمی کرد و حتی علی رغم عدم ارتباط دیپلماتیک با آقای روحانی حرف نمی زد ، آیا باز هم می گفتند گردن ما از مو باریکتر؟ آیا تلاش نکردند موضوع را مخفی کنند از همان اول که گفتند جعبه سیاه را تحویل نمی دهیم و سه شرکت ایرانی آن را بازخوانی می کنند معلوم بود کاسه ای زیر نیم کاسه است این را کسی با هوش جلبک دریایی هم می توانست بفهمد؟!
5-آیا تلاش رسانه ملی جهت ماست مالی کردن موضوع و تهیه گزارشات جهت دار ، مصاحبه با کاپیتان شهبازی و او...حالا اتفاقه شده دیگه و اعلام سایر موارد مشابه در جهان چندش آور نیست.
ضمناً سایت هواپیمایی کشوری نیز اظهار نظر فنی رئیس خودش را حذف کرده بابا فیلم طرف همه جا هست؟!
6- کشوری که توانسته تلسکوپ فضایی هابل و ...را بسازد قطعاً وجب به وجب خاک این کشور را تحت کنترل دارد
7- غربی ها وقتی سوگند یاد می کنند با ید بگویند تمام حقیقت را می گویند و به جر حقیقت را نمی گویند آیا ما مسلمان هستیم که توی چشم هم نگاه می کنیم و دروغ می گوییم.
8- مسئولین محترمی که فرزندانشان در آمریکا و کانادا و انگلستان و... بسر می برند بهتر نیست با مردم صادق باشند بگویند که چرا وقتی چند روز قبل از ترور سرادار ملی رسانه ها ی غربی ( صدای آمریکا) به حذف ایشان اشاره کرده بود ، اقدامی جهت حفظ سردار نکردند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
این نوعی جنگ پیچیده ورازآلود دشمن هست. دشمن در حالی که رزمندگان اسلام در جبهه ای مشغول فتح بوده اند در جبهه ای دیگر اراده ملت و توان دفاعی کشور راوهمچنین غرور رزمندگانش را با کمک افکار عمومی داخلی وهجمه خارجی تضعیف ومنفعل نموده است ووای بر کسانی که در این اوضاع در حقیقت شک وتردید نموده واز حق فاصله بگیرند.وقدرت تشخیص نداشته باشند.
همیشه شیاطین به همین شکل حق را مشتبه نموده انداز زمانی که قرآن ها بر سرنیزه رفت تاامروز که بجای آن که مسبب اصلی این اتفاقات تلخ را تقبیح کنیم شروع به تخریب داخلی یکدیگر نموده ایم .ونیرویمان به نفع دشمنان علیه خودمان بکار می رود .وبه قول مولی علی ع محکوم به جای حاکم قرار گرفته واین شیوه معاویه صفتان تاریخ بوده وهست که همیشه اراده ها را در تشخیص وپذیرش حق تضعیف می نمایدتا اقدام شیطانی ونیت پلیدش را تحمیل کند.اصل قضیه این هست که آمریکا به طور مستقیم یا غیر مستقیم مسبب این اتفاق بوده است به روش ها وفتنه های آشکار وپنهان.
تشخیص این موضوع براحتی قابل شناخت می باشد نکاه کنید اگر در این قضیه این اتفاق در آمریکا بجای ایران افتاده بود آیا کشور وملت ما اینقدر هجمه می کردند ودر این موضوع دخالت می کردندکه آمریکا به این جریانات جهت می دهد ونیت پلید دشمن در اینجا پیداست. وبه احتمال قطع به یقین مستقیم غیر مستقیم با نفوذ با هک سیستم ها وپرواز پهباد وبه اشتباه انداختن سیستم پدافندی وفیلم در لحظه گرفتن نیروهای داخلی دشمن در عقبه این جریان در حال جنایت بوده اند تا شیرینی این فتح بر کام ملت ورهبری تلخ شود شک نکنید
صاعد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خوب است مردم ما کمی عاقل باشند و شرایط جنگی و شرایط پرتاب چندین موشک به دشمن را هم درک کنند. من موافق پنهانکاری نیستم ولی درک شرایط و تبعات اعلام سریع چگونگی سقوط یک هواپیما آن هم در شرایط جنگی باید قابل درک باشد البته برای کسانی که در پی کشف حقیقت اند نه جنجال.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
برخی مردم جنبه عذرخواهی هم ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مستنداتی هست که آمریکابا هواپیمای فوق پیشرفته جاسوسی در آسمان ما بوده و با یک روش جدید که در انحصار خودشه یک حمله سایبری کرده جوری که هواپیمای مسافری رو در رادار پدافند موشک کروز نشون داده و باعث این اشتباه شده فاجعه بار شده چون در حالت عادی اگر عامل انسانی هم خطا کنه رادار هشدار میده که هدف غیر نظامیه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
عجب ، مستندات رو میشه بفرستی به تابناک ؟ ماشالله حیا هم خوب چیزیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چه روز اول می دونستیم چه دو سه روز بعد فرقی نداره حمله ی موشکی به آمریکایی ها نباید تحت الشعاع واقع می شد اتفاقا خوب شد که همون موقع واقعیت اعلام نشد (کمی فکر کنید)
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
این طرز فکر خودش از هر موشکی خطرناکتره
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
باسلام
اینجور خطاها در کشورهای دیگر هم بوجود اومده اصلا جای نگرانی نیست
لاقل سردار اومد معذرت خواهی کرد مثل بعضی ها نگفت منم جمعه فهمیدم!!!
ما تا پای جان پشت سر فرمانده غیور و دلاور ایستاده ایم.
زنده باد حاجی زاده
زنده باد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
پاسخ ها
محمد
| France |
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
میشه بفرمایید کدوم کشور تا حالا هواپیمای مسافربری خودشو داخل خاک خودش هدف قرار داده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دومورد را فراموش نکنید:
اول اینکه چه کسی و چه مقامی با لغو پروازها مخالفت کرد.
دوم چه کسی مانع از اطلاع رسانی به اپراتورهای پدافند هوایی در خصوص عدم لغو پروازها شده است.
شایسته است کلیه مقصرین و اهمال کاران به رقم شایستگی و... استعفا دهند برای مردم و کشور .کاری هم به برداشت دولتهای خارجی نداشته باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
باید همه مقصرین شناسایی شوند و کسی به تنهایی فدای بقیه نشود
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ما باید کمی انصاف داشته باشیم غیر از این سقوط هواپیما درایران حدود هفت مورد مشابه در سایر کشور ها رخ داده است مثل لیبی !مالزی ! کره و... براساس قانون ایکاو بالای 15روز برای بررسی تمام ابعاد سقوط زمان تعین میشود خدا وکیلی چه به روز این سربازن ایرانی توسط هموطنها به پا شده از غربیها و امریکای کافر یاد بگیرد که پاداش میدهند به جانی خونخوار که دویست ونود ایرانی را به خاک وخون کشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بنظر میاید انقدر سردار حاجی زاده شجاع هست که تمام تقصیرها را یک تن قبول کرده.حالا ما از ایشان میخام قویتر دیروز برنامه موشکی ایران را پیگیری کند و همچنین در جنگ الکترونیکی بیشتر تلاش کنند .ما هم باهاتون هستیم.
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چرا عاقل كند كاري كه باز ارد پشيماني ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
در زمان جنگی منطقه باید پروازهارو تا اطلاع ثانوی لغو میکردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سپاه نبود الان مردی زنده نبود تو ایران بخواد حرف بزنه داعش اینجا بود ومیلونها نفر کشته شده بودن وبقيه هم از کشور فرار میکردن که بیشتر پولدار بودن بی پولام که کشته میشدن زنها هم به کنیزی برده میشدن این عاقبت ما بود اون وحوش قسم خورده بودن همه مارو که کافر به ما میگفتن میکشند کمی معرفت خوب چیزیه کی جلوشون ایستاد وهنوز زنده آیم واینجا پیام میذاریم با آرامش کمی معرفت وقدرشناسی خوب چیزیه بخدا
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول