بازدید 6679

فواید چای سبز در پیشگیری از سرطان و دیابت

چای سبز دارای فواید بیشماری است و مصرف روزانه آن می‌تواند برای سلامت مفید باشد.
کد خبر: ۹۳۶۶۹۳
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۱ 12 November 2019
به گزارش تابناک به نقل از مهر، چای سبز عمدتا به منظور کاهش وزن استفاده می‌شود. اما با وجود آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی موجود در آن، چای سبز تاثیرات قوی‌ای بر بدن دارد و موجب بهبود عملکرد مغز، کاهش ریسک ابتلا به سرطان، تقویت متابولیسم و سلامت بهتر دندان‌ها می‌شود.

آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز به مراتب بیشتر از سبزیجات پهن برگ و توت فرنگی است، از اینرو منبع خوبی از این ماده مغذی محسوب می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها با کاهش ریسک بیماری قلبی از طریق تنظیم فشارخون بالا مرتبط هستند.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین خواص چای سبز اشاره می‌شود.

کاهش احتمال ابتلا به سرطان

آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز دارای توانایی کاهش ریسک برخی انواع سرطان‌ها هستند. مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهد زنانی که چای سبز می‌نوشند ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر با خطر ابتلا به سرطان سینه روبرو هستند. همچنین مطالعه‌ای دیگر نشان می‌دهد مردانی که چای سبز می‌نوشند ۴۸ درصد کمتر با احتمال ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

عملکرد شناختی بهتر مغز

کافئین موجود در چای سبز به عنوان یک محرک عمل می‌کند که موجب بهبود ابعاد گوناگون عملکرد مغز از جمله بهبود خلق و خو، هوشیاری، زمان واکنش و حافظه می‌شود.

کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر و زوال عقل

مطالعات گوناگون بر روی مدل‌های حیوانی نشان داده اند که ترکیبات کاتچین موجود در چای سبز می‌تواند تاثیرات محافظتی بر نورون‌ها داشته و ریسک آلزایمر و بیماری پارکینسون را کاهش دهد. از اینرو چای سبز بر عملکرد مغز در کوتاه مدت و حفاظت از مغز در سنین پیری تاثیر دارد.

ریسک کمتر ابتلا به عفونت و سلامت بهتر دندان‌ها

برخی مطالعات نشان داده اند که چای سبز می‌تواند باکتری‌ها را کشته و از ویروس‌های نظیر آنفلونزا ممانعت کرده و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت‌ها را کاهش دهد. همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهند کاتچین‌های موجود در چای سبز مانع از رشد Streptococcus، باکتری مسئول پلاک، کرم خوردگی و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. همچنین چای سبز موجب کاهش بوی بد دهان می‌شود.

کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع۲

مطالعات زیادی نشان داده اند که چای سبز می‌تواند موجب بهبود حساسیت انسولین و کاهش میزان قندخون شود. مطالعات محققان ژاپنی نشان می‌دهد نوشیدن منظم چای سبز احتمال ابتلا به دیابت نوع۲ را تا ۴۲ درصد کاهش می‌دهد.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه