بازدید ۲۰۲۰۷
مرور روزنامه‌های یکشنبه نوزدهم خرداد ماه؛
ماجرای رانت گوشتی متهم ردیف اول، سقوط دلار به کانال ۱۲ هزار تومان، چرا به بیژن زنگنه حمله می‌کنند؟، براندازان چرا خوشحالند؟، مسخ‌شدگی اقتصاد ایران توسط شبه‌دولتی‌ها، چالش جانشینان «می» یک روز پس از پایان نخست وزیری وی، کوچک‌ترین زندانی سیاسی عربستان در انتظار حکم اعدام، دستور معاون اول رئیس جمهوری برای کاهش قیمت خودرو و واکنش‌ها به استعفای بطحایی، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۹۰۴۱۵۶
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۹ 09 June 2019

ماجرای رانت گوشتی متهم ردیف اول، سقوط دلار به کانال ۱۲ هزار تومان، چرا به بیژن زنگنه حمله می‌کنند؟، براندازان چرا خوشحالند؟، مسخ‌شدگی اقتصاد ایران توسط شبه‌دولتی‌ها، چالش جانشینان «می» یک روز پس از پایان نخست وزیری وی، کوچک‌ترین زندانی سیاسی عربستان در انتظار حکم اعدام، دستور معاون اول رئیس جمهوری برای کاهش قیمت خودرو و واکنش‌ها به استعفای بطحایی، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.

به گزارش «تابناک» روزنامه‌های امروز یکشنبه نوزدهم خردادماه در حالی چاپ و منتشر شدند که سفر پیش روی نخست وزیر ژاپن با نیت میانجی‌گری میان ایران و آمریکا و زمزمه آمریکا برای تحریم پتروشیمی ایران از یک سو و بازتاب اظهارات جدید بیژن زنگنه درباره ظهور زنجانی‌ها و پاسخ به شبهات مطرح وزارت نفت و تحلیل‌هایی درباره علل واقعی استعفای وزیر آموزش و پرورش از محور‌هایی اصلی امروز روزنامه هاست که در صفحات نخست آن‌ها برجسته شده است.

روزنامه اعتماد با چاپ تصویری از زنگنه در صفحه نخست خود زیر جمله چرا به زنگنه حمله می‌کنند؟ عنوان زبان گویا/ جیب بسته و کمربند محکم را تیتر کرده است. این روزنامه همچنین یادداشت‌هایی با موضوعات صادرات پتروشیمی ایران، توهم شاهزاده اصلاح طلب و صبوری محتاطانه شرق را منتشر کرده است.

روزنامه کیهان با تیتری به استقبال سفر‌های دیپلماتیک این هفته به کشورمان رفته و عنوان ژاپن و آلمان میانجی نیستند با کلاه گشاد آمریکا می‌آیند! را تیتر یک امروز خود کرده است. این روزنامه در یادداشت روز امروز خود که به قلم محمدحسین محترم نوشته شده، چند شرط برای قبول میانجی‌گری ژاپن از جمله تغییر در میزان خرید نفت از ایران را مطرح کرده است.

روزنامه ایران با چاپ تصویری از بیژن زنگنه عبارت «اجازه نمی‌دهم بابک زنجانی‌ها شکل بگیرد» را تیتر کرده است. این روزنامه همچنین گزارشی با عنوان ژاپن از وزن مناسب برای میانجی‌گری برخوردار است را منتشر و این جمله را از سید حسین موسویان نقل کرده است.

روزنامه آرمان امروز نیز تیتر یک خود را از اظهارات روز گذشته زنگنه برگزیده و عنوان جلوتر بیایید افشاگری می‌کنم را تیتر یک کرده است. این روزنامه با چاپ تصویری از صادق زیباکلام در مرکز صفحه نخست، گفت و گویی از او را با عنوان براندازان چرا خوشحالند؟ منتشر کرده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها وسرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛

چرا ژاپن میانجی‌گری می‌کند؟
صلاح الدین هرسنی ‪ طی یادداشتی در همدلی درباره میانجی‌گری ژاپن بین ایران و آمریکا نوشت: اگر چه نمی‌توان برای توکیو در کاهش تنش میان – واشنگتن سهمی قایل شد، اما بر خلاف این پندار و تصور اندکی که برای نقش‌یابی توکیو در مناسبات نظام بین‌الملل می‌رود، امید‌ها به نقش ژاپن در کاهش تنش تهران- واشنگتن افزایش یافته است. ژاپن ایفای چنین نقشی را مرهون جایگاه و نقش تاریخ‌ساز نسل جدید رهبران خود در ساختار نظام بین‌الملل است. ژاپن امروزی دیگر ژاپن شکست خورده جنگ جهانی اول نیست، به واقع ژاپن پس از حادثه هیروشیما و ناکازاکی و البته به مدد دکترین یوشیدا به تدریج و البته پیوسته خود را از حاشیه نقش‌یابی‌های تحولات نظام بین‌الملل به متن آن قرار داد.
چرا ژاپن میانجی گری می‌کند؟ /پشت پرده واقعی ترامپ کیست؟ /شروط کیهان برای قبول میانجیگری ژاپن
در این میان شیزوآبه از جمله رهبران نسل جدید ژاپن است که خود را میراث‌دار یوشیدا می‌داند. همین ویژگی هم اینک سبب شده است که او از حوزه آسیای خاوری به نقش‌یابی و نقش‌آفرینی در کاهش تنش تهران- واشنگتن برآید و خود را آماده سفر برای رایزنی با مقامات تهران کند. البته چنین نقشی فقط به توکیو واگذار نشده است، بلکه در کنار توکیو، بازیگران دیگری چون: مسقط، برلین، برن، بغداد، دوحه، اتحادیه اروپا و حتی اسلام‌آباد نیز در کاهش تنش تهران- واشنگتن به تکاپو افتاده‌اند. اما به نظر می‌رسد نقش ژاپن در این میان کاراتر و موثر از سایر نقش واسطه‌ای بازیگران دیگر باشد. امید‌ها به موفقیت نقش‌یابی ژاپن محصول شرایطی است. اولین شرایط مرتبط با اعتبار و اعتمادی است که طرفین منازعه، یعنی تهران- واشنگتن، در قبال توکیو دارند. در واقع توکیو وجه‌المصالحه تهران- واشنگتن است. در این ارتباط باید گفت که اگر چه توکیو شریک راهبردی و متحد کلیدی واشنگتن در برابر پکن و پیونگ‌یانگ در حیاط سرزمینی شبه جزیره است، اما روابطش با تهران تیره نیست و انتظار می‌رود که این روابط در مناسبات سیاسی- تجاری و اقتصادی ارتقا یابد. به ویژه آنکه بازار ۸۰ میلیونی ایران، موقعیت مناسبی برای توکیو محسوب می‌شود و توکیو از آنجایی‌که بی‌میل نیست سهمی از کیک اقتصاد ایران در پسابرجام داشته باشد، انتظار می‌رود سطح همکاری‌های اقتصادی و سیاسی توکیو- تهران، افزایش و ارتقا یابد. در سطحی دیگر توکیو در زمره خریداران نفت سنتی تهران است و حتی به تناوب با تحریم نفتی واشنگتن علیه تهران مخالفت کرده است و حتی در قبال سیاست تحریمی واشنگتن در مقابل تهران، سیاست مستقل و یکسانی اتخاذ کرده است. به واقع روابط متوازن ژاپن با ایران و آمریکا، بر شایستگی توکیو برای میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن افزوده است. ‬.
اما دلیل اصلی توفیق توکیو به جهت ماهیت و رسالت نقش میانجی آن است. به واقع رسالت میانجی‌گری توکیو سمت‌وسو و صبغه وقت خود را داراست. توکیو در پرتو نقش‌آفرینی جدید خود بر خلاف مسقط، برلین، برن، بغداد، دوحه، اتحادیه اروپا و اسلام‌آباد نه برای توقف جنگ، بلکه برای برقراری کانال گفتگو میان تهران- واشنگتن وساطت و میانجی‌گری می‌کند. در واقع جدای از توکیو، تصور و پندار همه نقش‌آفرینان آن بود که قرار است تهران- واشنگتن به سمت جنگ حرکت کنند. در این میان تنها ژاپن بود که توانست پیام صادر شده از سوی ترامپ را برای مصالحه دریافت کند و خود را به‌زودی آماده برای رایزنی با مقامات تهران ببیند.

پشت پرده واقعی ترامپ کیست؟
میلاد اکبری در بخش‌هایی از گزارش ویژه شماره امروز روزنامه ایران با عنوان پشت پرده واقعی ترامپ کیست، نوشت: در ایران شاید کمتر کسی با نام شلدون آدلسون Sheldon Adelson آشنایی داشته باشد. او کسی است که ترامپ از سال‌ها قبل خود را مدیون حمایت‌های دوران ورشکستگی‌اش می‌داند. زمانی که ترامپ در چند مرحله با بحران ورشکستگی مالی مواجه شده بود، آدلسون با کمک‌های وسیع، مانع از فروپاشی سرمایه و تاج و تخت ترامپ گردید.


او که سرمایه خود را از قمارخانه‌داری و کازینوداری به دست آورده و هنوز هم در بین سرمایه‌داران این صنوف یکی از مطرح‌ترین‌های آن‌ها می‌باشد، یک دوتابعیتی اسرائیلی- امریکایی است. اکثر هزینه‌های تبلیغاتی ترامپ در ۲۰۱۶ را نیز همین آدلسون تقبل نمود و ترامپ پیروزی خود را مدیون اوست. شلدون آدلسون، برنارد مارکوس و پاول سینگر سه نفر از کسانی هستند که مبالغ سنگینی بابت هزینه‌های کمپین انتخاباتی ترامپ پرداخت کرده‌اند. مارکوس و آدلسون هر دو از اعضای «ائتلاف یهودیان جمهوریخواه» و عضو حزب لیکود هستند.
چرا ژاپن میانجی گری می‌کند؟ /پشت پرده واقعی ترامپ کیست؟ /شروط کیهان برای قبول میانجیگری ژاپن
آدلسون از امکان مکالمه تلفنی مستقیم با ترامپ برخوردار است و به طور مرتب هر یک‌ماه یک مرتبه با ترامپ دیدار خصوصی دارد. آدلسون و همسرش اعتقاد دارند که «کنترل جمهوریخواهان بر مجلس سنا و کنگره امری حیاتی برای حفظ سیاست‌های دست راستی و طرفدار صهیونیسم و تأثیر آن‌ها بر واشنگتن و کاخ سفید می‌باشد.


از جمله سیاست‌هایی که متأثر از کمک‌های آدلسون بوده‌اند، می‌توان به انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس، کنار کشیدن امریکا از برجام و تصمیم اخیر امریکا از عدم کمک به آژانس حمایت از پناهندگان فلسطینی سازمان ملل متحد اشاره کرد. آدلسون یک بار گفته است: «چیزی به عنوان یک فلسطینی وجود ندارد!» به گفته خود آدلسون، در ازای این کمک‌ها فقط از ترامپ ۲ خواسته داشته: ۱- خروج از برجام ۲- بردن سفارت اسرائیل به بیت‌المقدس.


نقش دیگر آدلسون، گردهم آوردن سیاستمدارانی است که سال‌ها جزو معتمدین او به شمار آمده‌اند از جمله نیکی هیلی (که سال‌ها دریافت کننده کمک‌های نقدی آدلسون در کمپین‌های انتخاباتی بوده و قبلاً سفیر امریکا در سازمان ملل بود). مایک پمپئو (رئیس سابق سیا که حامی بمباران ایران بوده و اکنون وزیر خارجه امریکاست) و جان بولتون (یار غار آدلسون که اکنون مشاور امنیت ملی امریکاست) آدلسون همچنین در برکناری رکس تیلرسون و مک مستر از پست‌های خود نقش اساسی داشته است.
در زمان مذاکرات مربوط به برجام، آدلسون به طور علنی حمایت خود را از یک حمله اتمی (ناگهانی و بدون اطلاع قبلی) به ایران اعلام کرده است. او اعتقاد داشته این حمله باعث می‌شود امریکا بتواند درخواست‌های خود از ایران را از موضع قدرت اعمال کند.
به نظر آدلسون هرگونه اقدام دیپلماتیک با ایران «بدترین تاکتیک مذاکره است که می‌توان تصور کرد.» تاکنون ترامپ نشان داده است که قطع نظر از عواقب «توصیه‌های» (جنگ‌طلبانه) آدلسون، تمایل به برآوردن نظرات او دارد. به نظر می‌رسد اطاعت از آدلسون اساسی‌ترین گامی است که ترامپ و سایر جمهوریخواهان باید انجام دهند تا در مسند قدرت باقی بمانند.


آدلسون همچنین از حامیان اصلی مالی نتانیاهو است و نقش مهمی به عنوان مالک و بنیانگذار روزنامه عبری زبان پرتیراژ Hayom دارد. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ توسط دانشگاه پرینستون انجام شده، بی شک امریکا دارای یک حکومت الیگارشی است که حامی منافع ثروتمندان و صاحبان قدرت است و اکثریت شهروندان این کشور در آن نفعی ندارند.


نکته قابل توجه این است که هم اکنون امریکا تحت کنترل «یک فرد» (شلدون آدلسون) می‌باشد، مردی که مکرراً نشان داده احترامی برای زندگی انسان‌ها قائل نیست. قدرت او در رسانه‌های امریکایی به حدی است که می‌تواند مقالات و اخباری را که علیه خودش منتشر می‌شود با پول خریداری و از سایت‌ها و رسانه‌ها حذف نماید. در ضمن آدلسون زمینه انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی امریکا را فراهم آورد. آدلسون قبلاً یک بار گفته بود آرزو می‌کرده به جای ارتش امریکا در ارتش اسرائیل خدمت می‌کرده است.

شروط کیهان برای قبول میانجیگری ژاپن
محمدحسین محترم در بخشی از یادداشت روز روزنامه کیهان با عنوان میانجی‌گری برای هیچ درباره سفر این هفته نخست وزیر ژاپن به ایران نوشت: ژاپن نمی‌تواند نقش مثبت و موفقیت‌آمیزی بازی کند و پیشاپیش باید مأموریت شینزو آبه را شکست‌خورده تلقی کرد، چون اولا ژاپن اگر می‌خواهد نقش او در منطقه موفقیت‌آمیز باشد باید در اولین گام تحریم‌های آمریکا را نادیده بگیرد و خرید نفت از ایران را به سقف اوایل دهه شصت که حدود ۶۰ درصد واردات نفت خود و یا حداقل به سقف قبل از تشدید تحریم‌ها که ده درصد کل واردات نفت خود بود، افزایش دهد و به میدان گازی آزادگان که با تشدید تحریم‌های آمریکا آنجا را ترک کرده بود، برگردد تا نقش بی‌طرفی خود را به‌عنوان یک میانجی‌گر صادق به اثبات برساند. ثانیا میانجی‌گری ژاپن یک امر بی‌سابقه و عجیبی است چرا که توکیو هیچ‌گاه یک میانجی مستقل نبوده و متحد اصلی آمریکا و مجری سیاست‌های کاخ سفید است.
چرا ژاپن میانجی گری می‌کند؟ /پشت پرده واقعی ترامپ کیست؟ /شروط کیهان برای قبول میانجیگری ژاپن
حال چگونه می‌تواند نقش یک میانجی بی‌طرف را ایفا کند؟ ثالثا انتخاب ژاپن برای میانجی‌گری نیز به نظر می‌رسد که حساب‌شده باشد و در قالب همان ادعای خام و جاهلانه است که گفته بودند «دنیای آینده دنیای گفتمان است، نه دنیای موشک»! ژاپن این ماموریت را برعهده گرفته تا همان سخن جریان غربگرا را القا کند که ژاپن بدون داشتن قدرت نظامی و نقش بین‌المللی و منطقه‌ای توانسته با رابطه با آمریکا پیشرفت کند! رابعا شینزو آبه در یک داستان دیپلماتیک تصور می‌کند با سفر به تهران می‌تواند ضمن دعوت از آقای روحانی برای شرکت در نشست گروه بیست در پایان ماه ژوئن در اوزاکای ژاپن، در باره برگزاری دیدار وی با ترامپ رایزنی کند. خامسا ژاپن از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون نقش بسیار اندکی در مسائل جهانی ایفا کرده و از بیش از چهار دهه قبل این نخستین نخست‌وزیر ژاپن است که به تهران سفر می‌کند. در سال۶۰ در اوایل جنگ تحمیلی نیز پدر شینزو آبه به عنوان نخست‌وزیر ژاپن برای میانجیگری بین ایران و عراق به تهران آمد، اما به دلیل مستقل عمل نکردن با شکست مواجه شد.


۴- هرچند برخی در داخل کشور با بازی در میدانِ فضاسازی آمریکا ادعا می‌کنند برای هرگونه مذاکره با آمریکا در چارچوب احترام متقابل آماده‌اند، اما این جریان منفعل باید بدانند که آمریکایی‌های گاوچران با چنین ادبیاتی آشنا نیستند و در قاموس آن‌ها کلماتی مثل احترام وجود ندارد و تنها واژه تسلیم بی‌قید و شرط و فوری و باج‌خواهانه را بلدند!
۵- عقب‌نشینی پمپئو و ترامپ از شروط دوازده‌گانه خود و میانجی فرستادن به ایران از یک‌سو در حقیقت نخستین اعترافشان به تسلیم در برابر ملت ایران و قدرت و منطق جمهوری اسلامی است و از سوی دیگر نشان از وجود مشکلات فراوان در سیاست خارجی واشنگتن دارد که رهبر معظم انقلاب چند بار به آنها اشاره داشتند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۳۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
دلایل کیهان منطقی است اما عده ای می خواهند کشور را تسلیم کنند
بهزاد
|
Canada
|
۰۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
بدبختانه کسانی در این مملکت همه کاره شدند و اینجوری قلم های آتشین در کیهان و رسانه های همسو میزنند و ادعای پیروزی میکنن که درآمد ماهیانشون کمتر از ده میلیون تومن نیست و همه ی مایحتاج زندگیشونم تامینه. اینها حق دارند که فکر کنند اوضاع گل و بلبله چون اصلا روحشون هم خبر نداره که چطور اکثریت مردم با کمتر از دو میلیون تومان زندگی میکنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
حاجی فقط 10 میلیون . این مبلغ برای دنیای من و تو خیلی زیاده .
farhad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
من كاملا با شريعتمداري موافقم مذاكره با آمريكا باعث ميشه 100 سال ديگه هم در (وضعيت حساس كنوني) بمونيم تكليف ايران و ملتش اگه بخواد روشن بشه بدون شك با مذاكره امكان پذير نيست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
راهکار رفراندمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
مگه مملکت صاحب نداره که کیهان شروط مذاکره رو تعیین کنه؟؟؟!!!
البته که جای هیچ سوالی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
من با کیهان میانه خوبی ندارم اما حرف حساب و واقعی
جواب ندارد.چون دقیقا"به قصد و توطئه آمریکا اشاره
کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
آقا يكي به كيهان بگه

در جايگاهي نيستي كه شرط تعيين كني

فعلا بايد كشور رو نجات داد
........
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
اقاي تابناك چرا انتهاي كامنت بنده رو سانسور كردي
اصل كاري نوشته انتهااي كامنت بنده بود...................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
کیهان شرط گذاشته !!!!!!!!!!!!
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
امثال کیهان نمی خواهند کشور و مردم در آرامش باشند!
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
مارادونا رو ول كنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
اولین تحلیل درست کیهان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
کاریکاتور کیهان عالی بود
مازار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
تا افرادی تند رو مثل مدیر کیهان وعقلا ومسئولین هستند وضع ملت بدبخت همین است اخه یکی نیست بگوید بابا ملت داره از گرانی وبدبختی دارند می میرند بعد برایمان صغری کبرای اولا ثانیا تیتر میزنه ؟/
ناشناس
|
Germany
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
نوسته های کیهان مصداق عینی ادب از که آموختی هست!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
دموكراسى را بايد از كيهان ياد گرفت . بر اساس الهامات و مكاشفات ، يك تنه به جاي ٨٠ ميليون تصميم مي گيرد .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
سفر نخست وزیر ژاپن به ایران بعنوان آخرین اولتیماتوم یک مقام محترم جهانی تلقی می گردد
قطعا چنانچه ایشان دست خالی برگردند باید منتظر تحریمهای شدید تر و حتی در گیری نظامی باشیم
بوشهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
بزرگترین فرصت سوزان مسئولین دوران کشور ما هستند. ببینید ژاپن از میانجیگری برای پایان جنگ ایران و عراق در سال 60 و اکنون برای پایان دادن به یک مخاصمه چندین ساله . مگر ما چقد عمر خواهیم کرد. مسئولین پنبه ها را از گوش خود بیرون آورید، عبادت همان خدمت به خلق است. مردم روزگار بسیار سخت و نکبت باری را سپری می کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
چه خوب بود ما هم مثل ژاپن عمل می کردیم و به دور از هیاهو و شعارهایی که حتی خودمان به آن ایمان نداریم به فکر پیشرفت کشورمان بودیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
کاریکاتور کیهان حرف نداشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
کاسبان تحریم و مخالفان برجام این روزها عزا گرفته اند که نکند نخست وزیر ژاپن کاری کند که امریکا برگردد به برجام و تحریم ها برداشته شود و اونوقت نون ما آجر .
آدلسون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
تابناک جان به یک نکته اشاره نکردی ژاپن چون مزه بمب اتمی رو چشیده نمی خواد همین بلا سر ایران بیاد واسه همینه که ژاپن رو واسه میانجیگری انتخاب کردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
مقاله های روزنامه همدلی راجع به پشت پرده ترامپ و کیهان راجع به سفر نخست وزیر ژاپن،در جهت حفظ بن بست در روابط ایران با جهان است و نباید به آنها وقعی گذاشت.اینها شرایط بحران اقتصادی و مشکل حاد معیشت اکثر مردم ،در کنار مشکلات بسیار دیگر اجتماعی مثل بیکاری،تورم بالا(ایران پنجمین کشور تورم بالا در جهان است)،نابرابری اجتماعی و اقتصادی،رانت خواری گسترده در میان برخی مسئولین،را نا دیده میگیرند و مقاله هایی مینویسند که مسئولین را ترغیب به عدم گفتگو و حفظ وضع بلا تکلیف مینمایند.
ناشناس
|
Qatar
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
ژاپن شكست خورده يه جنگ دوم است نه اول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
باکاریکاتوربامعنی کیهان خیلی حال کردم کاملا گویاست
پدرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
ترامپ با فرستادن آبه به تهران مبخواهد اجماع جهانی داشته باشد به اینکه او مئخواست گفتگو کند ولی ایران قبول نکرد . بعد هم گزینه های بعدی و فلج کردن ملت. بدون آنکه با آقازاده های مقیم آمریکا کاری داشته باشد.
جوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
سلام.یک پیشنهاد جدی که میتواند وزن ژاپن را محک بزند اینست که ایران اعلام کند تعهدات اضافی را که در قالب برجام یا ان پی تی پذیرفته است بجای اینکه مرحله به مرحله کاملا لغو کند،صرفا برای کشورهایی که به مفاد برجام عمل میکنند لغو نکند.مثلا برای اینکه ثابت کنیم ادعای آمریکا در مورد حرکت ایران برای ساخت تسلیحات هسته ای (ادعایی که با لغو تعهدات ایران برای بازرسی دقیق و غنی سازی با درصد بالا تقویت میشود)نادرست است،کشورهایی مثل ژاپن یا چین به همان نسبتی که برجام را رعایت میکنند (مثلا از ایران نفت میخرند)بتوانند از همان امتیازات داده شده توسط ایران مثل بازرسی از تاسیسات غنی سازی و اطمینان از عدم حرکت ایران به سمت سلاح هسته ای برخوردار باشند به این نحو ایران بدون اینکه امتیاز جدیدی بدهد و چیزی از دست بدهد ،هم آمریکا را برای برگشت به برجام تحت فشار افکار عمومی قرار میدهد و هم افکار عمومی را از بابت صلح طلبی خودش قانع میکند و مشخص میشود که نخست وزیر ژاپن واقعا برای تحکیم صلح آمده است یا برای دادن آخرین بهانه ها به جنگ طلبان!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
چراکامنت هارامنتشرنمیکنید بخصوص کامنتهای کاریکاتورکیهان را؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
میدونیم منتشر نمیکنید ولی دلم طاقت نمیاره ساکت باشم.
گرچه تابناک سعی کرده با تیتر خود به مطالب کیهان طعنه زده و نظرات مخاطبین رو به سمت مخالفت با کیهان بکشانه اما تحلیل کیهان بسیار عقلانی و منطقیه در مقابل، تحلیلی که در روزنامه همدلی با عنوان "چرا ژاپن میانجی‌گری می‌کند؟ " تا دلت بخواد آبکی و ساده لوحانه است.
آیا هیچ آدم خام و ساده ای تصور میکنه ژاپنی که همه جوره تحریمهای آمریکا علیه ما رو پیاده کرده و دربست در خدمت ساستهای آمریکاست و خاک کشورش تبدیل به پادگان نظامیان آمریکایی شده بیاد در مقابل آمریکا طرف ما رو بگیره و یا بی طرفانه میانجیگری کنه؟!!
حواسمون باشه عشق و علاقه مفرط به برقراری رابطه با آمریکا چشم ما رو به روی واقعیات کور نکنه
فرهنگی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
فرض کنیم ایران تا 6 سال دیگه با آمریکا مذاکره نکنه و آمریکا هم وضعیت مارو همینطور ثابت نگه داره و فقط تحریم اضافه کنه . اگه مسئولین عزیز مطمئن هستند که جلوی فشار زندگی رو میگیرند و نمی ذارن مردم بیشتر از این ( سختی های کشنده ) سختی بکشند مدیونن مذاکره کنند .
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
کیهان یک روزامه ورشکسته است که فقط با بودجه زوری از جیب مردم سرپا ایستاده است آقای شریعتمداری اگر ادعا می کند مردمی است بودجه نگیرد تا مردم با خریدن روزنامه کیهان آن را زنده نگهدارند اما کیهان و آنهایی که کیهان سخنگوی آنان است می دانند دو روز هم بدون بودجه نمی تواند منتشر شود. حالا تابناک هم به کمک کیهان آمده است و این روزنامه که شک دارم حتی یک درصد از افکار مردم ایران را نمایندگی کند را مطرح می کند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محمد باقر قالیباف مجلس یازدهم دریای کارائیب منطقه حفاظت شده خاییز سیروس مشفقی