بازدید ۹۱۱۱۷
جریمه صید و شکار جانوران وحشی + جدول
نرخ‌های در نظر گرفته شده برای حفاظت از گونه‌های در معرض انقراض کشور، آنقدر عجیب و غریب و دور از ذهن است که شاید به تاریخ صدور آن شک کنید؛ انگار که یکی داد بزند: «آی شکارچیان! آتش زدیم به گنجینه خدادای‌مان!» اینقدر که گاهی نرخ یک موجود کم نظیر با نرخ یک ماهی آکواریومی برابری کرده و خرید یک گاو معمولی به پای شکارچی گرانتر از کشتن خرس کمیاب تمام می‌شود!
کد خبر: ۳۰۶۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۶:۱۹ 04 March 2013
در زمان برگزاری دادگاه سلاخان خرس‌های سمیرم، نخستین معضلی که از دید کارشناسان و دوستداران حیات وحش مطرح می‌شد، جریمه‌های ناچیزی بود که برای شکار گونه‌های بسیار ارزشمند، کمیاب و حتی گاه در معرض انقراض در نظر گرفته شده است؛ جریمه‌هایی که گاه اگر ده برابر هم شوند، به پای نرخ یک تفنگ شکاری دم دستی هم نمی‌رسند!

به گزارش «تابناک»، شکار گونه‌های کمیاب و ‌گاه در معرض انقراض حیات وحش کشور از جمله موضوعاتی است که حتی برای کسانی که آشنایی چندانی با مسائل زیست‌محیطی ندارند، مهم است، چراکه مگر می‌شود خبر شکار شوکاهای باردار را خواند، تصاویر دردناک سلاخی توله خرس‌ها را دید، از افسانه‌های بزرگترین ببر جهان که منقرض شده یا شیری که در قرون متمادی روی پرچم کشورمان نقش گرفته بود ولی امروزه تنها در سیرک برخی نقاط یافت می‌شود، شنید و نگران نشد؟

ایران به عنوان سرزمینی با تنوع گسترده آب و هوایی که در مرز ارتباطی قاره‌های بزرگ جدا شده از پانگه‌آ (تمامی قاره‌ها بر اثر حرکت صفحات تشکیل دهنده پوسته زمین، از خشکی بزرگی جدا شده‌اند که پانگه‌آ نام داشت؛ تصویر مقابل) قرار گرفته، نه تنها از تنوع زیستی گسترده‌ای بهره می‌برده است، بلکه همواره به عنوان موطن گونه‌های منحصر به فردی شناخته می‌شده که متأسفانه بسیاری از آن‌ها نتوانسته‌اند در مقابل سه دسته عوامل (محیطی، ذاتی و انسانی) منجر به انقراض دوام آورده و امروز خودنمایی کنند.


گربه پالاس

نگاهی به آثار کشف شده در کشورمان، از بزرگترین کرگدن جهان («ایرانوتروم» که نام سرزمینمان در آن گنجانده شده است) گرفته تا فیل‌هایی که بسیار بزرگ‌تر از انواع امروزی بوده‌اند، از شترمرغ که سیمرغ را حاصل نگاه اسطوره پرورانه به آن دانسته‌اند (شترمرغ ساکن فلات ایران مدت‌های طولانی است که منقرض شده ولی به تازگی نوع وارداتی آن را به ذهن مردمان بازگردانده است؛ هرچند از جنبه غذایی!) تا ببر و حتی به نوعی شیر ایرانی که با سرنوشت تلخشان تا اندازه بسیاری آشنایی داریم، همه و همه خسارتی را یادآور می‌شوند که نه تنها ‌جبران‌شدنی نیست، بلکه به نوعی مایه سرافکندگی گذشتگان بوده و زنهار بزرگی برای حفاظت از ثروت‌های موجود خواهد بود؛ به شرطی که نیم نگاهی به گذشته انداخته و در آینده به افق‌های بزرگتری بیندیشیم.


گوزن زرد ایرانی

سخن از پاسداشت میراث جانداری است که خیلی خیلی پیشتر از انسان ساکن کره خاکی بوده، ولی به مرور قافیه را به انسان هوشمند باخته، چراکه نه تنها مستقیم‌ توسط این عامل تهدید به انقراض می‌شود، بلکه‌ غیر مستقیم نیز با از بین رفتن پناهگاه‌ها و عرصه حیات و تولید مثل توسط انسان، گام به گام با نابودی نزدیک‌تر شده و به تدریج کمیاب و نایاب شده و فرجامی رقم می‌خورد که مطلوب هیچ کس نیست؛ حتی شکارچیان!


روباه شنی


جدای از این نگاه ناامید کننده، حفظ گونه‌هایی که ‌مانده‌اند، بسیار ضروری‌تر از احیای جانورانی است که فلات ایران را بدرود گفته‌اند و لازمه این امر در وهله نخست، تکیه بر تجربیات موفق دیگر کشورهاست؛ تجربه‌ای مانند مجازات‌های بسیار سنگین و کمرشکن برای کشتار پاندا در چین، با توجه به اینکه برخی آیین‌های بومی مردمان چشم بادامی بر فواید بیشمار برگرفته از این خرس گیاه‌خوار استوار شده است.اینجاست که در وهله نخست حفظ شرایط موجود، بیشترین اولویت را از آن خود خواهد کرد که آن میسر نخواهد شد، مگر با وضع جریمه‌های بسیار سنگین برای خاطیان؛ چه آنان که با تله‌گذاری یا شکار به گونه‌های گوناگون حیات وحش دست درازی می‌کنند و چه افرادی که با تخریب محیط زیست‌ غیر مستقیم این تهدید را بر پیکره میراث باستانی طبیعت روا می‌دارند.


گور ایرانی


در چنین شرایطی، بسیار روشن است که جریمه در نظر گرفته شده برای صید و شکار این مخلوقات خداوند، می‌تواند بهترین معیار برای سنجش کارکرد کنونی ما و پیش بینی آینده محیط زیست کشورمان باشد.

این در حالی است که روز گذشته، برخی جزییات تازه‌ترین نرخ نامه مصوب شورای عالی حفاظت محیط زیست منتشر شد تا تصور دوستداران محیط زیست ـ به ویژه با تورمی که در سال اخیر دیده‌ایم ـ با واقعیت مصوب در نشست مسئولان، به مانند سال‌های قبل هیچ همخوانی نداشته و موجبات شگفتی فراهم شود.


شاه روباه

عجیب‌ترین نکته این مصوبه آنجاست که بر مبنای پیشنهادی استوار شده که سازمان حفاظت محیط زیست در نیمه ماه نخست تابستان امسال (چهاردهم تیر) به کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست ارائه کرده و البته تأیید هیأت دولت را به همراه داشته؛ اما کیست که نداند نرخ‌های امروزی هیچ شباهتی حتی به روزهای پایانی تابستان هم ندارند و اصلا مبنای انتخاب جریمه به این شکل منطقی نیست.


سیاه گوش

اوج بی‌منطق بودن ماجرا را هنگامی درخواهیم یافت که دست‌کم ارزش یکی از موجودات نامبرده در آن را بتوانیم برآورد کنیم؛ مثلا بدانیم که وقتی هنوز ‌پلنگ‌های باقی مانده در کشورمان را سرشماری نکرده‌ایم، تعیین جریمه، آن هم پنج میلیون تومانی، بسیار اشتباه است، چراکه بر خلاف باور عمومی، بیشتر جانوان منقرض شده تا آخرین عدد کشته یا هلاک نشده‌اند، بلکه برهم خوردن محیط زیست این جانوران، ممکن است سبب شده باشد که جفت گیری نکرده و در ‌‌نهایت نسلشان برافتد!


مرال


با این مقدمه دقت کنید که بر خلاف کروکدیل دریاچه خشک شده هامون که نمی‌دانیم منقرض شده یا در حال انقراض است، تمساح پوژه کوتاه (گاندو) ساکن آبراهه‌ها و سد پیشین در سیستان و بلوچستان، سیصد عدد برآورد شده و به محدوده خطر بحرانی نرسیده اما یک سیلاب گلالود (که در آن منطقه کم سابقه نیست) می‌تواند بچه تمساح‌ها را خفه کرده و...؛ با چنین شرایطی حفظ جان یکی از درنده‌های رودخانه‌ای منحصر به فرد کشورمان (که برخی اژدهای شاهنامه را برگرفته از آن می‌دانند) چند می‌ارزد؟ ده میلیون یا بیشتر؟


گربه شنی

بیایید به یوز ایرانی برسیم که بسیاری اوقات آوازه جهانی اش مایه بالندگی بسیاری از ما شده است؛ همان موجودی که از فرط استثنایی بودن بین سگ‌سان بودن یا نسبت دادنش به گربه سانان تردید بوده و به نوعی حد واسط خلقت به شمار می‌آید؛ گرانترین جانور در جدول جریمه‌ها که اگر کنایه به خودروسازان نباشد، نرخی معادل بهای ارزان‌ترین خودروی تولید داخل برایش در نظر گرفته شده اما آخرین سرشماری‌ها و حدس و گمان‌های منتشره درباره آن، حکایت از این‌ دارد که حاصل سال‌ها نگاه محافظتی ویژه به آن، کاهش نزدیک 50 درصدی جمعیت آن بوده است!


خرس سیاه بلوچی


بیایید به نرخ جریمه در نظر گرفته شده برای خرس‌های ایرانی هم نگاهی بیندازیم؛ خرس قهوه‌ای به رغم آنکه آمارهای مطرح درباره آن به سال‌ها پیشتر بر‌می‌گردد، با پنج میلیون تومان و خرس سیاه (بلوچی) که نمی‌دانیم منقرض شده یا خیر، شش میلیون تومان ارزش گذاری شده است؛ در شرایطی که اگر نرخ در نظر گرفته شده برای این جواهر‌های باقی مانده را با نرخ یک رأس گاو معمولی قیاس کنیم، قطعا از بررسی دیگر موارد مطرح‌ در جدول انصراف خواهیم داد!


جبیر


از این جانوار که بگذریم، نرخ گوزن بی‌نظیر ایرانی، گور باستانی، شوکا، مرال، سیاه گوش، گربه پالاس، روباه شنی، جبیر، فوک، عقاب، شاهین، دلفین، لاک پشت، قرقاول، کبک و... آنقدر ناچیز است که یک گوسفند نحیف یا پروار، یک سگ شناسنامه دار، یک میمون وارداتی و مواردی اینچنین، دست کم در مقام قیاس با این نرخ نامه، گرانتر خرید و فروش می‌شوند!


سمندر لرستان

برای نمونه تجسم کنید که نرخ در نظر گرفته شده برای سمندر کوچک جثه اما چشم نواز لرستانی با نرخ یک لجن خوار آکواریومی برابری می‌کند؛ با چنین شرایطی آیا افراد کم اطلاع ترغیب نخواهند شد که یک سمندر افسانه‌ای در آکواریوم خانه شان داشته باشند که می توان پز ایرانی بودنش را هم داد؟!


کوکر طلایی


اینجاست که چاره‌ای جز افسوس خوردن نخواهیم داشت اما بد نیست ‌از مسئولان امر بخواهیم که نرخ نامه‌شان را دست کم با بهای لوازم دور و اطرافشان هماهنگ‌تر کنند؛ با نرخ میزشان، یخچالشان، خودنویسشان و یا حتی پول توجیبی فرزند دلبندشان!

ردیف نام گونه قیمت(ریال)
1 یوزپلنگ 250 میلیون
2 گوزن زرد ایرانی 50 میلیون
3 گورخر،خرس سیاه 60میلیون
4 پلنگ 50میلیون
5 مرال، شوکا 32میلیون
6 آهو، جبیر 20 میلیون
7 روباه شنی، روباه ترکمنی، گربه پالاس،

گربه شنی، شاه روباه، دوپای فیروز،

فوک خزری

30 میلیون
8 خرس قهوه‌ای، کفتار، گرگ، کارال

سیاه گوش

50 میلیون
9 قوچ و میش وحشی 18میلیون
10 کل و بز وحشی 18 میلیون
11 سنجاب، سمور، سنگ 30 میلیون و 500هزار
12 خدنگ، انواع رودوک 3میلیون
13 انواع دیگر روباه 3 میلیون
14 انواع دیگر گربه وحشی 3 میلیون
15 سایر پستانداران وحشی 2 میلیون
16 انواع نهنگ، کوسه نهنگ 150میلیون
17 انواع دلفین گاو دریایی 100میلیون
18 تمساح پوزه کوتاه 100میلیون
19 انواع لاک پشت‌های دریایی شامل، سبز

عقابی، زیتونی، سرخ، چرمی

30میلیون
20 لاک پشت فراتی 10میلیون
21 لاک پشت مهمیزدار و لاک پشت آسیایی 3میلیون
22 سایر انواع لاک‌پشت‌ها 2میلیون
23 سمندر لرستانی، کردستانی و غاری 2میلیون
24 سمندر آذربایجانی 1میلیون
25 سایر انواع دوزیستان 500هزار
26 افعی لطیفی، البرزی، زنجانی

گرز، کفچه مار و دم عنکبوتی

5میلیون
27 مارجعفری و شاخ دار 3میلیون
28 سایر مارها 2میلیون
29 انواع بزمجه و خاردم 10میلیون
30 گکوی پلنگی، مارمولک دوند(پلسک)

آگامای سروزغی ایران

2میلیون
31 سایر انواع مارمولک 1 میلیون
32 شاهین، بحری، بالابان، طرولان، لاچین 200میلیون
33 انواع قوش‌ها از قبیل قرقی و پیغو 50میلیون
34 انواع دلیجه، کورکور، سنقر، ترمتای، لیل

انواع دال و سایر پرندگان شکاری

20میلیون
35 انواع عقاب و هما 15میلیون
36 هوبره 20میلیون
37 میش مرغ و زنگوله بال 15میلیون
38 قو، فلامینگو، پلیکان، باکلان مارگردون 6میلیون
39 قرقاول، لک‌لک،درنا،جیرفتی،دراج 4میلیون
40 کبک دری، عروس غار، اردک مرمری

زاغ بور، گیلانشاه خالدار

10میلیون
41 آنقوت، طاووسک، اردک سر‌سفید، خوتکا هندی 2میلیون و 500هزار
42 انوع مرغابی، وحشی، انواع کوکر 800هزار
43 کبک، کبک چیل، تیهو، ابیاف دودوک 600هزار
44 انواع دیگر پرندگان وحشی 400هزار
45 ماهی آزاد و انواع ماهی خاویاری 50میلیون
46 ماهی کورغار، ماهی گورخری گنو 10میلیون
47 ماهی قزل آلا خال قرمز 200هزار
48 ماهی سفید 500هزار
49 ماهی کوکوتوس 150هزار
50 سایر انواع ماهی‌های آبهای داخلی 100هزار
51 مرجان دریایی(هرکیلو) 100هزار
52 سیست آرتمیا 100هزار


اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۹۲
انتشار یافته: ۳۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
بالاخره حیوون کمیاب کیلو چند؟!؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
این عزیز مزاح جالبی کرده . ولی خدا وکیلی حفاظت از محیط زیست نیاز به عزم ملی داره. باید از خودمون شروع کنیم.اوضاع محیط زیست طبیعی ایران خیلی وخیمه خصوصا در حیطه پرندگان و آبزیان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
فرض بگیرید شما دوتاکبک زدید جریمه بالا(200هزار تومان) را هم بحساب محیط زیست واریز نموذید.حال: 1-گرفتن اسلحه شما(که دارای پروانه معتبرازنهادی دیگراست)توسط محیطبان چه محمل قانونی دارد؟.2-پس ازپرداخت این جریمه سنگین (کبک تمیزشده دربازارکیلویی18هزارتومان وحوددارد) معرفی به دادگاه چه محملی دارد؟.3-لاشه دو عدد کبک شکارشده توسط شما (که تااینحا200هزارتومان وجه جریمه اش راپرداخته اید) راکه محیط بان نوش جان میکند چه وجهی ازنظرشرعی پیدا میکند؟ .......این ذوستان باید بدانندکه محیط زیست خودش خودرا بالانس میکند والابااینهمه هزینه های پیدا وناپیداییکه سازمان عریض وطویل محیط زیست میکندبعیداست راه بجایی ببرد.کمااینکه تابحال هم نبرده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
درسته طبیعت یا محیط زیست خودش رو بالانس میکند اما در شراط عادی نه اینکه هر کسی که دلش خواست بره و حیوانات کمیاب و در حال انقراض رو شکار کنه، دیگر این تعادل و توازن در طبیعت چگونه میتواند صورت پذیرد؟
محمدباقر
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
تو خوبی؟! تو کدوم قرن داری زندگی میکنی؟! طبیعت خودش خودش رو بالانس(این یکی حداقل میگه همین قرنی) میکنه؟
شما دست از سر طبیعت برداری طبیعت زندگیش رو میکنه ولی وقتی یه مشت وحشی که اسم خودشون رو گذاشتن شکارچی و اسم هر چی شکارچیه رو بدتوم میکنن اونا هستن که تیره های با ارزش غیر قابل جبران طبیعت رو نابود میکنن فقط به خاطر یه عقده یا یه پس گردنی که داداش بزرگه بش زده و نتونسه جبران کنه.
کبک رو ولش اون .... که اون خرسای بیچاره رو لت و پار کرد الان کجاست؟!
محيط بان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
واقعاً بالانس شدن طبيعت در ايران به طور اتومات محاله. پس بايد نقش بازدارنده با احتساب جرايم سنگين منظور گردد.در جايي قيد گرديد محيط بان لاشه پرنده مكشوفه نوش جان مي كند! علاوه بر اشاره به ماده 14 قانون شكار و صيد مصوبه مجلس شوراي اسلامي كه اين اجزا به سازمان محيط زيست واگذار مي گردد اين مقدار بسيار كمتر است از در خطر قرار دادن و احتمالاً كشته شدن در در گيري براي محيط بان با اون حقوق بسيار اندك مي باشد.
javad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
به جای اینکارا فرهنگ سازی بشه.چند روز پیش با یکی از بستگانم که در روستا زندگی میکنه صحبت میکردم.گفت که پلنک و اینجوری حیوانات وحشی باید کشته بشن!!!
خوب این بنده خدا نمیدونه ارزش این حیوان چقدره.باید فرهنگ سازی بشه.مردم بی سوادن
پاسخ ها
محمدرضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
اونا ترسشون از اینه که مثلا پلنگ ، که میاد دو تا گوسفندشو میخوره یک دلیلش از بین بردن خوراک این حیوان توی طبیعت منطقه دومی هم باید محیط زیست با اونا هماهنگ کنه به جای کشتن پلنگ بیان خسارت گوسفند را بگیرند و کاری به اون حیوانات بیچاره ارزشمند کمیاب که محیط زندگیشون را نابود کردیم نداشته باشند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
واقا حرفت صحیحه
حمید م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
هم فرهنگ سازی هم جریمه های بالاتر
شکار یک یوزپلنگ که دزدی از سر ناچاری نیست که جریمه اش 25 میلیون باشه
جریمه ها حداقل باید 100 میلیون باشه و به نسبت مهم بودن و درحال انقراضشون بیشتر بشوند. هم از نظرشرعی هم از نظر عرفی و از هر نظر اینکار (شکر تفریحی یا قاچاق) اشتباه هست.
ramin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
قوانین باید خیلی خیلی سخت باشه تا کسی جرعت نکنه شکار بزنه اگه قانون مجازات هم درست رعایت بشه باز شکار کمتر میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
فقط شکار قاچاق نیست که این حیوانات در حال انقراض هستند ! بلکه بی توجهی به حفظ محیط زندگانی آنها بیشتر و بیشتر باعث کم شدن آنها میشه .... شما خودتون قضاوت کنید خشک شدن یک تالاب بیشتر این گونه ها را میکشه یا یک قاچاقچی ؟!!!
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
ولی خداییش قیمت هاش خیلی تنده

این تورم به اینجا هم زده ها
دوستار حیات وحش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
تابناکه عزیز وقتی کسی به چیزی اهمیت می دهد که آن چیز برایش مهم باشد برای مسئولین ما این چیزها مهم نیست. وگرنه بجای اینکه به فکر حیوانات کمیاب باشند به فکر جیب شکارچی ها نمی بودن!!!
این رو هم باید بگم اگه مدیریت درست بود اون شکارچی با صنعت توریسم می تونست درآمدش رو دربیاره نه با شکار.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
شکارچیان نه ! بلکه قاچاقچیان حیوانات .
منم من
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
مشکل اینجاست که مبنای درستی برای قیمت نداشتند.
به نظر من اگه مبنا رو (پراید=قاطر) قرار می دادند، دیگه شکار واسه همیشه تعطیل می شد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۴
تو این مملکت جریمه از قیمت خیلی پایینتره ! جوری که به جای بازدارندگی ، تشویق به خلاف میکنه ! وقتی با احتساب جریمه گوشت جبیر از گوشت گوساله ارزونتر در میاد ممکنه کسانی ریسک گیر افتادن را هم بکنند ! وقتی دوبله پارک بکنی و جریمه بشی ارزونتر از قیمت پارکینگ و تاکسی درمیاد خوب همینه دیگه !!!!!! برای اینکه دوستان فکر میکنن همه چیز باید ارزون باشه تا خوب باشه حتی جریمه!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
احتمالا مصوبین این قانون خودشون شکار......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
سمندر؟ من یک سمندر کشتم وقتی میخواست وارد خونه بشه، چاره ای نداشتم، نمی دونید چقدر چندش آوره! همینطوری از سر و کول آدم بالا میره اه اه اه ....... حالا 200 تومان به کجا جریمه بدم؟
رامين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
غالب شكارچى ها: ادمهاى بيكار، ...، بيسواد و بى ... كه كل عمرشون يك ساعت مطالعه نداشتند چون مرد نيستن فكر ميكنن با كشتن حيونها مرد ميشن به نظر من شكار فقط ممنوع
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
دقیقا
حامد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
آفرين طرز فكرشونو كه به همين راحتي نميشه عوض كرد بايد جريمه هارو حسابي بالاتر ببرن
فوق لیسانس بیکار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۶
احسنت! همینه! آخه مگه شکار هم شد تفریح؟ کی از کشتن لذت میبره؟!

اون که واقعا نیاز داره بحثش جداست
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
1-جرم و کیفر باید متناسب باشد ... که نیست!!!
2-قوانین باید بروز باشند ... که نیستند !!!!!
3-کیفر باید آنچنان باشد که از وقوع بزه پیشگیری کنند
قوایه مقننه و قضایی لطفا توجه به شرح وظایف ,
سازمان محیط زیست(دولت) تدوین یک لایحه جامع چندان مشکل نیست. خدا ناظر اعمال ماست
ايرج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
براي حفاظت از حيات وحش بايد فكر اساسي بشه، تنها جريمه كافي نيست. بايد كارهاي آموزشي و بلند مدت صورت بگيره. بايد از مدارس بحث آموزش اهميت و فوايد حفظ طبيعت شروع بشه. اگر بتونيم فرزندانمون و همينطور والدين رو نسبت به اهميت و حتي سود حاصل از حفاظت از تنوع زيستي آگاه كنيم، اين مشكلات كمتر خواهد شد. حفظ تنوع زيستي يكي از راه كارهاي ايجاد جاذبه هاي گردشگري و درآمد پايداره كه متأسفانه بيشتر ما نسبت به اون بي توجه و يا بي اطلاع هستيم. اگر اين موارد به طور اساسي آموزش داده بشوند، هر كسي يك محيط بان خواهد شد كه منافع پايدار خود رو در گرو حفظ محيط زيست مي دونه
خشایار سید شکری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
ضمن تشکر از نویسنده محترم مقالهٰ باید دانست که جریمه های بالاتر می تواند منجر به فساد و افزایش خشونت و درگیری بین متخلفین و شکاربانان شود( مجازات های بالا برای مواد مخدر چه قدر توانستند مساله ای را حل کنند؟)راه کار اصلی اقدامات فرهنگی می باشد تا خود شکارچیان دست به شکار نزنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
خیلی از ایراینیان میلیونها تومان پول خرج میکنند که بروند و از حیات وحش آفریقای جنوبی دیدن کنند بعد ما همه چیز توی ایران داریم ولی کسی توجه نمی کند و داریم بحث میکنیم که جریمه کم است . وقتی خود سازمان محیط زیستمان این موضوع را درک نمی کند که می تواند با یک قانون و مصوبه جدید و همینطور فرهنگ سازی درست در حفظ محیط زیست کوشا باشد و قطب تفریح سالمی برای ایرانیان درست کند که هم نسل حیوانات منقرض نمی شود و هم مردم می توانند به صورت مستقیم با تورهای مخصوص از مناطقق خقاظت شده بازدید کنند و هیج آسیبی به اکوسیستم نیاید . ما قدر این ایران عزیز را نداریم و بلد نیست از آن نعمتهای خدادای محافظت کنیم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
حرف شما کاملا درست ولی اون کشاورزی که ده سال زحمت میکشه درخت های باغش رو بزرگ میکنه بار اور میشه بعد یه شب خرس یا گراز ده تا از درختاش رو میشکنه باید چه کار کنه یا اون دامداری که گرگ یا پلنگ میره یه روز پنج راس رو تلف میکنه تکلیفش چیه بای چه کار کنه خسارتش رو از کی بگیره میشه بفرمایید؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
افرین
مسعود هاشمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
من خودم از بچگی شکارچی بودم. از پدرم یاد گرفتم که شکار رفتن فقط برای کشتن حیوانات نیست. امروز در بیشتر شکارگاههای مجاز تعداد شکارچی ها از شکار ها بیشتره. از اینجور شکار چه لذتی میشه برد. امروز قیمت ماشین شکارچی ها از جریمه شکار ها خیلی بالا تره. راه حل در جریمه نیست. راه حل نظارت بیشتر و حمایت بیشتر از محیط بانانی است که واقعا جانشان از طرف شکار دزد ها در خطر است و اگر از خود دفاع هم بکنندباید پیه زندان و حتی قصاص را به تن بمالند. اگر شکار قانون مند شود هم از نسل حیوانات حمایت مشود و هم از شکار دوستان واقعی.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
کشتن حیوانات برای تفریح و سرگرمی بیماری است !!!!
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
جا دارد جریمه گونه های در معرض انقراض افزایش یابد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۶
تا موقعیکه برای مخدر شیشه مجازات اعدام نگذاشتند خیلیها راحت خرید و فروش و بعضا تولید میکردند ولی پس از تصویب قانون 30گرم به بالا اعدام خیلیها قاچاق کنار گذاشتند و چون جریمه باجرم همخوانی داشت بازدارندگی خوبی داشت بین فروشندگانی که از ترس اعدام اینکار را رها کنند
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۶
اونهای که خرس بیجاره را با تولهاش کشتن که اگر 100میلیون هم جریمه شن باز هم کمه .
خسرو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۹
انسان خودش را برتر از بقیه حیوانات و جانوران میدونه ۰ با استفاده از عقل و هوش سعی در ارضای خود یعنی برتری بر دیگر جانوران و حیوانات دارد ۰ اما وقتی به بیراهه رفت از عقل وهوشش در راه رسیدن به غریزه وحشیگری استفاده کرده و دست به جنایت میزند ۰ وبا دست خودش آتش به موجودیت خودش میزند ۰ کشتن به هرشکلش زشت و از انسانیت بدور است۰ برای تنبیه شکارچیان باید انها را بر اساس نوع جنایت مرتکب شده وادر به نگهداری از تعدادی از حیوانات همگون بمدتی متناسب با حیوان شکار شده توسط شکارچی متخلف جریمه کنند۰ تا هم دوست داشتن حیوانات را بیاموزد و هم تبیه شود۰
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
قیام مردم تبریز کرونا در ایران انتخابات افغانستان سپندارمذگان آزادراه تهران شمال رامین پرچمی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب