بازدید 4997
۶

پیش‌بینی مهم صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران

 دولت در سال جاری دستیابی به رشد هفت درصدی اقتصادی را هدف‌گذاری کرده است. هر چند این هدف‌گذاری با استناد به رشد اقتصادی ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲ صورت گرفته، اما صندوق بین‌المللی پول در گزارشی رشد اقتصادی ایران برای سال ۲۰۲۴ را کاهشی پیش‌بینی کرده است.
کد خبر: ۱۲۲۹۸۶۹
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۰ 02 April 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از اقتصاد ۱۰۰، براساس این پیش‌بینی در سال ۲۰۲۴ رشد اقتصادی ایران با کاهش نسبت به سال ۲۰۲۳ به ۳.۷ درصد و در پیش‌بینی دیگر به ۲.۵ درصد خواهد رسید. مقایسه با کشور‌های پیرامونی نیز حاکی از این است که ایران در رتبه ششم در میان ۱۸ کشور قرار خواهد گرفت.

کاهش سرعت رشد اقتصادی که از سال ۲۰۲۳ آغاز شده، اما همچنان تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد یافت؛ براساس پیش‌بینی IMF، رشد اقتصادی پیش‌بینی‌شده برای ایران در سال ۲۰۲۵ به ۲.۳ درصد می‌رسد و ایران در جایگاه دوازدهم منطقه قرار خواهد گرفت.

اتاق بازرگانی ایران نیز در گزارشی اعلام کرده به دلیل ادامه تحریم‌ها، عدم سرمایه‌گذاری، کسری بودجه دولت و کاهش فروش نفت، ایران در سال آینده در رکود تورمی به سر می‌برد.

حال باید دید دولت سیزدهم پیش‌بینی قریب به یقین‌تری از اقتصاد ایران ارائه داده است یا صندوق بین‌المللی پول.

لازم به توضیح است که میانگین رشد اقتصادی در ۶ ماهه اول ۱۴۰۲، ۷.۵ درصد بود. بر همین اساس کارشناسان رشد اقتصادی در پایان سال ۱۴۰۲ را در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۷.۵ درصد و در حالت بدبینانه ۶.۱ درصد پیش می‌کنند.

تولید ناخالص داخلی (به سال پایه ۹۰) نیز براساس تخمین‌ها تا پایان ۱۴۰۲ به ۸۷۸.۹ همت خواهد رسید. همچنین بر اساس آخرین نتایج حساب‌های ملی فصل مرکز آمار کشور، تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت ۱۳۹۰ (واقعی) در تابستان ۱۴۰۲ به رقم ۲۱۹۰ هزار میلیارد ریال با احتساب نفت و ۱۸۵۰ هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است.

مقایسـه تولید ناخالص داخلی واقعی تابستان ۱۴۰۲ با تابستان ۱۴۰۱ گویای آن است که رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ۷.۱ درصد و رشــد آن بدون نفت ۴.۲ درصد بوده است. در تابستان ۱۴۰۲ گروه صنایع و معادن، اما رشد منفی ۰.۴ درصدی داشته است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
صندوق بین المللی اشتباه میکنه رئیسی میگه قطار داره با ریلهاش حرکت میکنه !!! اونوقت رشد اقتصادی ایران کم شده !!
سالی که نکوست از بهارش پیداست !
هر سال بدتراز سال‌های گذشته... دیگه امیدی نیست
ما که گوشت کیلویی ۷۰۰ نمیتونیم بخریم حالا بشه ۱میلیون ، واسه ما فرقی نداره ، ما محکوم به فنا هستیم ، والسلام
به خدا به خدا مرگ برای ما مردم عادی ایران عروسیه آخه تا کی تحریم کمرومون شکست با این اقتصاد مسخره که برای‌مان درست کردند دنیا داره به ریشمون می خندند
ملکه هر چه می بینم رشد منفی و فقر روز افزون هست!
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل # کنکور # حماس
آخرین اخبار