بازدید 1321

قدردانی باقری از تلاش‌های عمان و قطر در توافقات اخیر

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در دیدارهای جداگانه با وزیر مشاور در امور خارجی قطر و نماینده ویژه سلطان عمان از تلاش‌های دو کشور در به انجام رسیدن تبادل زندانیان قدردانی کرد.
کد خبر: ۱۱۹۳۷۸۹
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۸ 19 September 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، در پی تبادل زندانیان با آمریکا که با وساطت و‌ مشارکت سازنده و ارزشمند دو‌ کشور قطر و عمان انجام گرفت، وزیر مشاور در امور خارجی قطر و نماینده ویژه سلطان عمان در ملاقات‌های جداگانه با علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در خصوص آخرین تحولات مرتبط با تفاهم صورت گرفته و دیگر موضوعات مورد علاقه دو‌طرف به بحث و گفتگو پرداختند. 

باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه در این ملاقات‌ها از تلاش‌های دو کشور قطر و عمان در به انجام رسیدن تبادل زندانیان قدردانی و تلاش‌های دو‌ کشور در جهت آزادسازی منابع پولی ایران در کره جنوبی را سازنده ارزیابی کرد. 

در این نشست ها همچنین نسبت به آخرین تحولات در مناسبات دو جانبه و ادامه ابتکارات چند جانبه نیز گفتگو و تبادل نظر صورت گرفت.

در این ملاقات‌ها از تلاش و توجه ویژه سلطان عمان و امیر قطر به موضوعات دوجانبه و چندجانبه تقدیر به عمل آمد.

روز گذشته ۵ زندانی آمریکایی که از سوی ایران جهت تبادل با ۵ زندانی ایرانی آزاد شده بودند، وارد دوحه شدند.

سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و ۲ زندانی دیگر که نامشان تاکنون توسط مقامات رسمی اعلام نشده، توسط ایران آزاد شدند.  

بر اساس توافق جمهوری اسلامی ایران و آمریکا قرار بود ۵ تبعه آمریکایی با ۵ شهروند ایرانی تبادل شوند.

طبق اعلام نمایندگی ایران در سازمان ملل، ایرانیان آزاد شده مهرداد معین انصاری، کامبیز عطار کاشانی، رضا سرهنگ پور کفرانی، امین حسن زاده و کاوه لطف الله افراسیابی نام دارند.

همچنین علاوه بر تبادل زندانیان قرار بود که ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی به قطر منتقل شود.

روز گذشته «محمدرضا فرزین» رئیس بانک مرکزی با تشریح روند آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی گفت: در ۱۹ مرداد سال جاری کلیه منابع غیرقابل دسترس ایران در دو بانک کره‌ای و شعبه سئول بانک ملت در کره جنوبی به حساب بانک مرکزی سوئیس برای تبدیل به یورو منتقل شد. در طی این مدت شش بانک ایرانی در قطر حساب باز کردند.

فرزین افزود: در روز گذشته نامه رسمی از مقامات قطری دریافت کردیم که حساب شش بانک ایرانی شامل کشاورزی، سامان، پاسارگاد، گردشگری، کارآفرین و شهر فعال شده و امروز نیز معادل ۵ میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو به حساب شش بانک ایرانی در دو بانک الاهلی و الدخان واریز شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه