بازدید 1372

ابراز خرسندی ترکیه از توافق ایران با عربستان

وزیر خارجه ترکیه با ابراز خرسندی از توافق بین ایران و عربستان از ایران به عنوان کشوری بزرگ و مسئولیت پذیر در منطقه یاد کرد و نقش جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم را ستود.
کد خبر: ۱۱۹۱۳۱۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۲ 04 September 2023

به گزارش  تابناک به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه که به تهران سفر کرده با علی اکبر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره راه‌های گسترش روابط گفتگو کرد.

 در این دیدار احمدیان با اشاره به سوابق دیرینه همکاری‌های دو کشور، مناسبات فی مابین را امنیت ساز و ثبات آفرین ذکر کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: توسعه روابط دوستانه میان دو همسایه، تامین کننده منافع پایدار ایران و ترکیه است.

وی با تبریک پیروزی اردوغان و حزب ایشان و انتصاب او به عنوان وزیر خارجه ترکیه، ابراز امیدواری کرد روابط تهران - آنکارا در این دور به سطوح ممتاز مورد نظر رهبران دو کشور ارتقا یابد.

احمدیان تصریح کرد: ایران و ترکیه سرنشینان یک کشتی اند و دشمنان با آگاهی از این ظرفیت تلاش می‌کنند ضمن اخلال در روند همکاری‌های دو جانبه، مانع هم افزایی ظرفیت‌های گسترده دو کشور شوند.

وی با بیان اینکه هر دو کشور از تروریست‌هایی که با حمایت و پشتیبانی غرب و رژیم صهیونیستی تسلیح و تجهیز شده اند، آسیب دیده اند گفت: خوشبختانه کشور‌های منطقه به این درک مشترک رسیده اند که امنیت عاریتی، تضمین شده و پایدار نیست و سازوکار‌های بومی و همکاری‌های منطقه‌ای تضمین کننده‌ی امنیت پایدار است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر ضرورت تقویت همکاری‌های اقتصادی تهران - آنکارا به ویژه در حوزه انرژی و ترانزیت، هدف گذاری ۳۰ میلیارد دلاری برای مبادلات تجاری را سهل الوصول دانست.

احمدیان با اشاره به ضرورت همکاری دو کشور در موضوع مقابله با اسلام هراسی و اهانت به قرآن کریم اظهار داشت: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور بزرگ در جهان اسلام موظفند به وظیفه اعتقادی و تاریخی خود در برابر هجمه ناجوانمردانه عوامل صهیونیسم بین الملل به اعتقادات میلیون‌ها مسلمان در جهان عمل کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین با اشاره به تحولات منطقه قفقاز و مخالفت جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تغییر ژئوپلیتیک در منطقه، برگزاری نشست ۳+۳ را اقدام موثری برای رفع سوء تفاهمات و حل موضوعات میان کشور‌های این منطقه ذکر کرد.

در این دیدار هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه با تبریک انتصاب احمدیان در سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، علاقمندی کشورش را به گسترش همه جانبه روابط با ایران اعلام کرد.

وی ابراز امیدواری کرد در این دور، فصل جدیدی از همکاری‌های دوجانبه و چند جانبه آغاز شود.

ایران هاکان فیدان تاکید کرد، در این مسیر باید مراقب شیطنت دشمنان که با اقدامات مخرب خود به ویژه با ابزار رسانه روابط دو کشور را هدف گرفته اند باشیم.

وزیر خارجه ترکیه با ابراز خرسندی از توافق بین ایران و عربستان از ایران به عنوان کشوری بزرگ و مسئولیت پذیر در منطقه یاد کرد و نقش جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم را ستود.

منبع: عصر ایران

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه