بازدید 4141

نگاهی به تغذیه ایرانیان در پژوهشی از فودکس ایران

اگر فقط کمی به تغذیه خود اهمیت دهیم، حتما حداقل یک‌بار واژه "هرم غذایی" را شنیده‌ایم.
کد خبر: ۱۱۷۸۸۵۰
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۷ 12 June 2023

ایده خوب غذاخوردن قدمتی دارد به بلندای بقراط و پورسینا اما رویکردهای علمی و آکادمیک پیرامون تغذیه‌ی مناسب برای اولین بار در "هرم غذایی" نمود پیدا کرد؛ اما آیا می‌دانستید که"هرم غذایی" طی سالها، تغییرات و اصلاحاتی داشته است و درحال‌حاضر تحت عنوان "بشقاب من" به یک الگوی مصرفی در جهان تبدیل شده است؟

نگاهی به تغذیه ایرانیان در پژوهشی از فودکس ایران

ما ایرانی‌ها چقدر با رژیم‌های غذایی مختلف درگیریم؟ چقدر با استاندارهای جهانی در مصرف آشناییم؟ با تحقیقات انجام‌شده، الگوی مصرف ایرانی‌ها با حد مطلوب فاصله دارد و در منش و روش آنها سیری بر سلامتی چربیده است.

فودکس ایران بر اساس مأموریت خود برای بهبود فرهنگ غذایی ایران، در یک پژوهش اقدام به برآورد میزان مصرف دسته‌های مختلف مواد غذایی کرد؛ با پاسخ به این سوالات:

پروتئین در سفره ایرانی چه سهمی دارد؟

کره، روغن و افزودنی‌ها در سلامت بدن چه نقشی دارند؟

جایگاه نوشیدنی‌هایی مثل چای، دمنوش و قهوه در بین ایرانیان کجاست؟

فرهنگ مصرفی ایرانیان پیرامون هر کدام از محصولات سبدغذایی از جمله نان، برنج، گوشت، مرغ، حبوبات، میوه، سبزیجات و نوشیدنی‌ها چیست؟

آمارهای رسمی و غیررسمی درخصوص سرانه مصرف ایرانی‌ها متناقض است؟

فودکس ایران، برای انجام این پژوهش، علاوه بر جمع‌آوری و مطالعه اسناد و مقالات داخلی و بین‌المللی درباره تغذیه ایرانیان، اقدام به طراحی، توزیع و تحلیل پرسشنامه‌ای کرد که در آن از مشارکت‌کنندگان خواسته شده بود تا میزان مصرف محصولات غذایی اصلی خود را مشخص کنند.

این پژوهش بر اساس اطلاعات جمعیت‌شناختی تحلیل شد تا میزان مصرف سرانه یک فرد ایرانی به‌طور متوسط برآورد شود.

میزان مصرف هرکدام از محصولات غذایی در مقایسه با میزان مصرف استاندارد و بین‌المللی مقایسه شد تا کمبود یا افزونی مصرف ایرانیان در این راستا تحلیل شود.

ما علاوه بر آنکه از استانداردهای ملی و بین‌المللی برای مقایسه استفاده کردیم، الگوی تغذیه‌ای «بشقاب من» را به‌عنوان اسلوبی به‌کار بردیم تا بدانیم وضعیت سلامت بشقاب غذای ایرانیان چگونه است.

آگاهی ما ایرانی‌ها به آنچه که مصرف می‌کنیم به ما کمک می‌کند تا سبدغذایی خود را با وسواس بیشتری پر کنیم.

مطالعه کامل این مقاله پژوهشی، دریچه‌ای بر روی شما باز می‌کند تا بدانید در میان استانداردهای اصولی تغذیه در کجا قرار گرفته‌اید و باید برای اصلاح آن چه کارهایی انجام دهید.

برای دسترسی به کل گزارش، به لینک https://b2n.ir/r57915  مراجعه کنید.

 

رپرتاژ آگهی/ 

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی