بازدید 4179
خطیب نماز جمعه تهران مطرح کرد؛

سیداحمد خاتمی: نظام اسلامی نظام قانون است

خطیب نماز جمعه تهران گفت:نظام اسلامی نظام قانون است و همه باید مقید به پذیرش آن باشند.
کد خبر: ۱۱۵۵۲۱۷
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲ 16 December 2022

به گزارش تابناک، آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز عبادی - سیاسی تهران که در مصلی امام خمینی (ره)، گفت: مولی علی علیه الاسلام فرمودند که هر صبح و شب به این نکته توجه داشته باش که در حریم خداوند هستی. بترس از دنیا بسیار فریب دهنده که هر کسی را به گونه‌ای فریب می‌دهد.

امام جمعه موقت تهران افزود: در چند خطبه اخیر گفتیم که خداوند در جای مهر، کانون مهر است و در جای خشم کانون خشم و غضب است. در خطبه قبل گفتیم که تقوا اساسی‌ترین عنصر جذب خداوند است. اما اساسی‌ترین جذب عنصر غضب خداوند چیست. قرآن، اساسی‌ترین جذب عنصر غضب خداوند را جرم می‌داند. جرم یعنی عبور از خطوط قرمز خداوند و ایستادن در مقابل انبیاء است.

وی ادامه داد: در قرآن آمده است که هشدار‌ها به قوم فرعون داده شد که در نهایت رفتار نادرست خود آن‌ها سبب از بین آن‌ها شد. به عبارتی جدال و مقابله با صالحان بزرگترین جرم است و در عصر غیبت در افتادن با جانشین انبیاء جرم است. چرا که بر این باوریم، ولی فقیه جانشین عام امام زمان (عج) است. ولی فقیه اگر حکمی صادر کرد و فردی آن را نپذیرد، کوچک شمردن حکم خداوند است و در حقیقت به انبیاء رد گفته است و ایستادن در برابر خداوند است.

آیت الله خاتمی تاکید کرد: برخی با لباس مشکی و لباس سوگواری شهادت حضرت سیدالشهدا (ع)، پوشش‌های مشکی هیات را به آتش می‌کشند و باید در حقیقت به آن‌ها گفت که چرا به اشتباه می‌روند.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر وحدت حوزه و دانشگاه گفت: دو بازوی توانای اداره کشور حوزه و دانشگاه هستند. این واقعیتی است که اکثر دانشجویان متدین و حزب اللهی علاقه‌مند به ایران اسلامی هستند و آن‌ها را پاره تن خود می‌دانیم البته اقلیتی هم در شأن دانشجو عمل نکردند؛ اقلیت که می‌گویم یعنی از چهل هزار دانشجوی یک دانشگاه، پانصد نفر. قاتلی که خودش می‌گوید مستحق چندبار اعدام هستم آن وقت کسانی به نام دانشجو از این قاتل حمایت می‌کنند. طوری عمل کردند که آمریکا و رژیم صهیونیستی بگوید بارک الله. شما بزرگ‌تر از این‌ها هستید، کشور در آینده دست شماست.

خاتمی گفت: از دانشجویان ارزشی ما که در همه دانشگاه‌ها هستند انتظار داریم با موضع گیری جانانه خود به این‌ها نشان دهند دانشجوی متدین آب به اسیاب دشمن نمی‌ریزد. این اقلیت، دشمن آرمان وحدت حوزه و دانشگاه هستند. وحدت این دو نهاد وحدت فکر و اندیشه است.

وی با اشاره به مواضع اخیر رییس جمهور چین درباره جزایر سه گانه ایران به حضور مقتدرانه نیرو‌های نظامی در این مناطق اشاره کرد و گفت: این جزایر جزء لاینفک و ابدی ایران اسلامی هستند.

خاتمی افزود: اخیرا رییس جمهور چین به عربستان رفت، جایی که ترامپ درباره این کشور گفت که گاو شیرده است. رییس جمهور چین حرف بی ربطی گفته است. ما در تمامیت ارضی با کسی رودربایستی نداریم و قاطع عمل می‌کنیم.

خاتمی درباره حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل تصریح کرد: اولا قطعنامه ضمانت اجرایی ندارد. دوما ۴۰ روز آمریکا تقلا کرد تا به تصویب برساند این قطعنامه را و این هم پرونده سیاه دیگری از آمریکا علیه ملت ایران است.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: بیشترین بها را ایران به زن داده است؛ اینجا زن، زندگی، آزادی وجود دارد. آزادی واقعی اینجاست آنچه آمریکا تحریک می‌کند بردگی است، آزادی نیست. آمریکا زن برده می‌خواهد که هویتش را از دست داده باشد. زنی که همه فرهنگش فرهنگ بردگان باشد. تنها در نظام اسلامی است که زندگی بانوان زندگی شرافتمند انسانی است.

وی درباره اقدامات اتحادیه اروپا علیه ایران گفت: آن‌ها عین مستعمره آمریکا در یک دهه اخیر عمل کرده اند. این‌ها در صدر لیست ناقضان حقوق بشر هستند. چه کسی از رژیم صهیونیستی مدام حمایت می‌کند جز شما. شما خط مقدم ناقضین حقوق بشر هستید. این بنده را هم چندی پیش تحریم کردند افتخارم در عمرم تحریم اینهاست. وحشی گری‌های شما را باز هم افشا می‌کنم و تا زنده ام سر سوزنی عقب نشینی نمی‌کنم. تحریم می‌کنند که در بانک هایشان حساب باز نکنم؟ آخر من چه حسابی در بانک‌های شما دارم که تحریم می‌کنید! یا به این کشور‌ها مسافرت نکنم؟ یک وجب خاک کشورم را به دنیا نمی‌دهم.

امام جمعه موقت تهران در ضرورت توجه به قانونمداری در کشور اظهار کرد: نظام اسلامی نظام قانون است و همه باید مقید به پذیرش آن باشند ولو خلاف نظرشان باشد. اول قائل به قانون خود رسول اکرم است. مقام معظم رهبری و همه قائل به قانون هستند. هرج و مرج زمینه سازش قانون شکنی است برای اینکه این منکر نباشد باید قانون شکنان منزوی شوند. می‌خواهید بیانیه دهید، از آن مظلومی حمایت کنید مثل سید روح الله عجمیان که ۳۰ نفر محاصره‌اش کردند. بیانیه می‌دهید در دفاع از قاتل که خودش می‌گوید مستحق چند بار اعدام هستم! آرمان عزیز که اربعین او هم هست را با شکنجه کشتند، اگر بیانیه می‌دهید در حمایت از این‌ها بدهید.

وی با تاکید بر اصل «برابری در برابر قانون» در کشور تصریح کرد: رییس و مرئوس نباید خودش را در حصار قانونی ببیند و تخلف کند و خیالش راحت باشد که به او رسیدگی نمی‌شود.

خاتمی گفت که اگر این سه شرط را انجام ندهیم حکومت مصون نمی‌ماند؛ اینک قانون را بر همگان اقامه کنیم و بر اساس کتاب خدا در رضا و نارضایتی حکم کنیم و تبعیض نژادی در حکومت نباشد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه