بازدید 22124
مرور روزنامه‌های پنجشنبه یازدهم آذر

قفل اختلافات در مذاکرات وین شکستنی است؟ /چرایی چرخش امارات به سمت تهران؟ /چرا بودجه ۱۴۰۰ غیرواقعی و ۱۴۰۱ واقعی نوشته شد؟

رئیس‌جمهور در تجمع بهارستان / پاریس و رؤیای احیای نفوذ از دست رفته / دولت بودجه نمی‌دهد؛ شهرداری شاکی! / مرغ بدون صف تحویل خانه / تقلب در واردات کامیون‌های دست دوم اروپا / اصفهان و یزد؛ صنایع سیراب، مردم تشنه / مشکل لاینحل میکروفن / باز این قسمت «طرح صیانت»، آژیر قرمز تورم و یک هفته سراسر زیان برای بورس، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۱۰۹۰۸۷۳
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۸ 02 December 2021

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز پنجشنبه یازدهم آذرماه در حالی چاپ و منتشر شد که دلایل موثر بر ریزش شاخص بازار بورس، مرغ بدون صف تحویل خانه، جزئیات ماجرای درگیری نیرو‌های مرزی ایران و طالبان و انگشت روی پاشنه آشیل امریکا در وین در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛

چرا بودجه ۱۴۰۰ غیرواقعی و ۱۴۰۱ واقعی نوشته شد؟

 محمد کهندل، کارشناس اقتصادی طی یادداشتی در شماره امروز ایران نوشت: دولت دوازدهم و شخص آقای نوبخت بودجه ۱۴۰۰ را با فرض لغو تحریم‌ها بستند و گواه این مدعا هم پیش‌بینی دو‌برابری میزان صادرات نفت بود که محقق نشد. در واقع بودجه سال ۱۴۰۰ با اعداد غیرواقعی تنظیم شد که قابلیت تحقق نداشت. اتفاقی که از منظر سیاسی تبعات فراوان به‌دنبال داشت. چرا که غربی‌ها متوجه شدند کشور به درآمد نفتی احتیاج دارد. آن‌ها مطمئن شدند که ما در بودجه سال ۱۴۰۰ روی برداشته شدن تحریم‌ها حساب باز کرده‌ایم. این شرایط به اروپایی‌ها امکان داد برای تحمیل خواست‌هایشان فشار بیشتر بر ایران تحمیل کنند. علاوه بر تبعات سیاسی از منظر اقتصادی هم پروژه‌های عمرانی به تعویق افتاد. این یعنی پیوند زدن بودجه سال‌جاری به درآمد‌های حاصل از برجام که خسارت‌های قابل توجهی به کشور تحمیل کرد. در حالی که اگر برعکس عمل می‌کردیم و نشان می‌دادیم که بدون وابستگی به نتایج حاصل از توافق، بودجه را بسته و توان اداره کشور با وضع موجود را داریم به‌طور قطع در مذاکرات برجامی و مواجهه با غرب نیز توفیقات بیشتری به‌دست می‌آوردیم. همچنین باید به این نکته هم اشاره کرد که در نظر گرفتن درآمد‌های غیرقابل تحقق در بودجه، دولت را ناچار به استقراض از بانک مرکزی می‌کند که اثرات تورمی دارد و در بعد روانی نیز انتظارات تورمی را شدت می‌بخشد. علاوه بر آن یکی از اصول واقعی بودجه‌نویسی این است که بر درآمد‌های واقعی و حتماً محقق شده، متمرکز باشد. در این حالت اگر درآمد بیشتری حاصل شد هم استقراض بانک مرکزی پرداخت می‌شود وهم می‌توان یک لایحه در قالب متمم بودجه به مجلس داد.


در صورتی که دارایی‌های ناشی از تحریم و دارایی‌های بلوکه شده آزاد شد و در اختیار ما قرار گرفت طرح‌های ناتمام زیادی وجود دارد که از این طریق می‌توان منابع آن را تأمین کرد یعنی برای درآمد بیشتر راه حل وجود دارد، اما درآمد کمتر تبعات اقتصادی و سیاسی در پی خواهد داشت. همچنین بودجه‌ریزی واقع‌بینانه منطق و اسلوب بودجه‌نویسی را هم رعایت کرده که بر اعتبار بودجه می‌افزاید. اقدام آقای نوبخت و همراهانشان در بودجه سال‌جاری بسیار باعث تعجب است. بودجه‌ریزی انبساطی آن‌ها منجر به افزایش نقدینگی و تورم بیش از ۵۰ درصدی شد در حالی که در بودجه ۱۴۰۱ بحث بر سر انبساطی و انقباضی بودن بودجه نیست بلکه اقدامی اصلاحی در جهت رعایت رویکرد واقع بینانه و ساختارمند بودجه است. این بدان معناست که بودجه ۱۴۰۱ متکی به درآمد‌های نفتی و شرایط لغو تحریم‌ها بسته نشده و مصداق آن میزان فروش ۱/۲ میلیون بشکه نفت برای سال آتی و نرخ تسعیر ارز ۲۳ هزار تومانی است که بیانگر آن است این بودجه بدون کسری و با لحاظ ادامه شرایط تحریم‌ها تنظیم شده است.

 


چرایی چرخش امارات به سمت تهران؟

حسن هانی‌زاده تحلیلگر مسائل خاورمیانه طی یادداشتی در شماره امروز آرمان ملی نوشت: زمانی که برخی سران کشورهــای عضــو اتحـادیه عرب در سال ۱۹۸۹ در جریان نشست عادی این اتحادیــه از شیخ زیاد بن سلطان آل نهیان، رئیس وقت امارات متحــده خواستند تا موضوع جزایر ایرانی را در دادگاه لاهه مطرح کنــد وی با تاکید بر ضرورت تعامل سازنده با ایران اعلام کرد که برای ۳ جزیره هیچگاه رابطه خود را با تهران قطع نخواهد کرد. این سیاست تا زمان مرگ شیخ زاید در سال ۲۰۰۴ همچنان دنبال می‌شد، اما طی ۶ سال اخیر با تغییراتی که در پیکره حاکمیت عربستان به‌وجود آمد، سیاست امارات در قبال ایران دچار نوسان شد. نگاه تهاجمی عربستان نسبت به ایران و محور مقاومت موجب شد تا امارات مسیر دنباله‌روی از سیاست‌های جدید عربستان را در پیش بگیرد، اما رابطه بین ابوظبی و تهران در سطح قابل قبولی بة‌ویژه در حوزه اقتصادی باقی ماند. شرکت امارات در جنگ عربستان علیه یمن که به تشویق ریاض صورت گرفت شکاف عمیقی بین محور مقاومت و تهران از یک‌سو با برخی کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس از سوی دیگر از جمله دولت امارات متحده ایجاد کرد. موضوع دیگری که روابط ایران و امارات را تحت تاثیر قرار داد عادی‌سازی رابطه بین این کشور و رژیم صهیونیستی بود که تاثیر نامطلوبی بر مناسبات تهران و ابوظبی باقی گذاشت.

اما از آنجایی که دولت سیزدهم سیاست خود را بر مبنای حفظ و توسعه رابطه با کشور‌های منطقه به‌ویژه کشور‌های جنوب خلیج فارس قرار داد فضای تعامل دلپذیرتری بین ایران و امارات به‌وجود آمد. گفتگو‌های تلفنی بین حسین امیر عبدالله یان و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزرای خارجه ایران و امارات و سفر علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه به ابوظبی، مسیر باز تعریف روابط دو کشور را هموارتر ساخت. سوی دیگر اظهارات دوستانه انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجی دولت امارات که گفته بود تنش با ایران به سود هیچ یک از کشور‌های منطقه نیست نشان می‌دهد که امارات به خوبی به نقش تاثیرگذار ایران در حفظ ثبات منطقه پی برده است. در حقیقت اگر ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس از جمله امارات تحت تاثیر سیاست قدرت‌های فرامنطقه‌ای قرار نگیرند، هیچگونه مشکلی در مسیر تعاملات دو سویه ایران و این کشور‌ها به‌وجود نخواهد آمد. در طول دوران حاکمیت ۴ ساله دونالد ترامپ بر کاخ سفید، وزارت خارجه آمریکا بیشترین فشار را به عربستان، امارات و بحرین برای قطع رابطه با ایران وارد آورد، اما توفیق چندانی به‌دست نیاورد. آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در طول سال‌های اخیر با تشکیل مثلث فشار موفق شدند طی دو سال گذشته مناسبات رو به رشد ایران و امارات را تحت تاثیر قرار دهند، اما ابوظبی سریعا دریافت که باید راه خود را از سیاست‌های تخریبی مثلث آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی جدا کند. سفر شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات به دمشق و دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نشان می‌دهد که سیاست همراهی امارات با عربستان و اسرائیل نتیجه‌ای برای ابوظبی به همراه ندارد؛ اکنون با توجه به تغییر رفتار مقامات امارات متحده به نظر می‌رسد مناسبات دولت سیزدهم با امارات و برخی کشور‌های دیگر حوزه خلیج فارس به سمت تفاهم و همدلی حرکت خواهد کرد و این امر ممکن است به کاهش تدریجی نفوذ خزنده رژیم صهیونیستی در جنوب خلیج فارس منجر شود.

 


قفل اختلافات در مذاکرات وین شکستنی است؟

محمدصالح صدری طی یادداشتی در شماره امروز شرق با عنوان قفل اختلافات در مذاکرات وین شکستنی است؟ نوشت: در یک ضرب‌المثل قدیمی ایرانی آمده است نادانی سنگی را به چاه می‌اندازد که صد عاقل نمی‌توانند آن را خارج کنند. حال این ضرب‌المثل معروف حکایت آشنای این روز‌های سپهر سیاست ایران و جهان شده است. با گذشت بیش از سه سال از عهدشکنی رئیس‌جمهور نابخرد ایالات متحده و خروج یک‌جانبه این کشور از توافق برجام که خود حاصل کوشش دیپلماتیک جمعی طرفین بود، همچنان این مسئله به صورت موضوعی مورد اختلاف بین طرفین باقی مانده و گویی این گره کور و دیوار بلند بی‌اعتمادی بین ایران و غرب قصد فروریختن ندارد. پس از انتخابات سال گذشته در ایالات متحده و اذعان دولت جدید این کشور به اشتباه فاحش سلف خود در خروج یک‌جانبه از برجام سرانجام بار دیگر و پس از کش‌وقوس‌های فراوان مذاکرات ایران و ۱+۴ (با حضور غیرمستقیم ایالات متحده) آغاز شد که شش دور از آن در دولت آقای روحانی انجام گرفته و دور هفتم پس از وقفه چند‌ماهه به علت انتخابات و فرایند انتقال قدرت در ایران سرانجام از هشتم آذرماه سال جاری از سر گرفته شد. بر پایه اظهارات اخیر مقامات کشورمان تیم جدید مذاکره‌کننده نتایج و پیشرفت‌های به‌دست‌آمده از شش دور مذاکرات گذشته را پذیرفته است که خود قدمی رو به جلو در راستای حل‌وفصل مسائل باقی‌مانده از توافق است؛ چراکه بر‌اساس اخبار به‌دست‌آمده در شش دور قبلی مذاکرات بر روی ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد اختلافی بین طرفین توافق حاصل شده بود. البته ذکر این مهم هم ضروری است که این درصد اندک از مسائل حل‌نشده در مذاکرات قبلی از موضوعات اساسی مورد اختلاف بوده که حل آن در گرو اراده جدی و انعطاف بیشتر طرفین است. آن‌طور که از بررسی اظهارات مسئولان مذاکره‌کننده کشورمان می‌توان استنباط کرد، ازجمله موضوعات اصلی باقی‌مانده که چه بسا توافق بر روی آن می‌تواند کلید به نتیجه رسیدن مذاکرات جاری باشد، خواست منطقی جمهوری اسلامی از طرف مقابل درمورد ارائه تضمین‌هایی عینی مبنی بر خارج‌نشدن احتمالی از توافق در آینده (نظیر اتفاقی که در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ رخ داد) است که با توجه به تجربه تلخ گذشته خواسته‌ای کاملا بجا، منطقی و عقلایی بوده؛ اما از این منظر که با توجه به ساختار سیاسی ایالات متحده و قوانین جاری این کشور، ارائه تضمین عدم خروج توسط دولت‌های آینده این کشور امری ناشدنی است، گویی رفع این گره کور مذاکرات در گرو خلاقیت و ارائه ابداعات بیشتر دیپلماسی است.


از‌جمله پیشنهاد‌هایی که در جهت حل پیچیدگی مذکور می‌تواند مورد توجه مذاکره‌کنندگان کشورمان قرار گیرد، آن است که ایران می‌تواند با ارائه پیشنهاد توافق مشروط به تصویب کنگره ایالات متحده، فارغ از پاسخ طرف مقابل بیش‌از‌پیش جدیت و حقانیت خود را اثبات کرده و اصطلاحا توپ را در زمین طرف مقابل بیندازد و به‌این‌ترتیب مسئولیت عدم توفیق احتمالی مذاکرات را کاملا متوجه و گریبان‌گیر طرف مقابل کند؛ بنابراین اعلام رسمی موضع ایران مبنی بر بازگشت کامل به تعهدات ذیل برجام در صورت تأیید و تصویب پیش‌نویس توافق توسط کنگره ایالات متحده، اقدام مناسبی است که در صورت موافقت طرف مقابل و به تصویب رساندن پیش‌نویس توافق در صحن کنگره، اطمینان از ایجاد ضمانت اجرائی لازم (و به دور از کشمکش‌های حزبی) را در بر می‌گیرد و از طرف دیگر در صورت مخالفت تیم مذاکره‌کننده ایالات متحده با پیشنهاد مطروحه ایران یا رد پیش‌نویس توافق در کنگره، همه مسئولیت به نتیجه نرسیدن و شکست مذاکرات را متوجه ایالات متحده می‌کند.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۳۶
اگر روس ها از مذاکره کننده ها حذف بشن قفل مذاکرات شکسته خواهد شد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
کیهان شریعتمداری که مدعی بود ، طالبان تغییر کرده
و شیعه کشی نخواهد کرد!!؟

حتی یک کلمه از حمله دیروز طالبان به مرز شرقی ما ننوشته است

و فقط دنبال اخبار زرد از امریکا و اسراییل است و بس !!؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
یادش بخیر ، روزی که از محمد خاتمی در حیاط کاخ الیزه پاریس و با احترام زیاد ژاک شیراک رییس جمهور فرانسه استقبال گرم می کرد

همزمان دو آیت الله از جناح مقابل ( مصباح یزدی و مهدوی کنی ) برای درمان بیماری شان !!؟؟

به لندن رفته بودند !!!؟؟

و درمان لازم و معاینات کافی برایشان مفید به فایده بود !!!؟
چرخش امارات تاکتیکی است برای در امان ماندنش هنگام تنش احتمالی و قریب الوقوع میان اسراییل و ایران در صورت شکست مذاکرات برجام.
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
امارات چرخش نکرده قراره جاسوسی کنه و اطلاعات ببره برای همین باید اول دل ایران را بدست بیاره
امارات به لطف پول تبدیل به یکی از دقل کارترین کشور ها شده که هر بلایی لازم باشه با پول سر کشور های خاورمیانه می اورد. از جمله ایران. یک نمونه اش را می گویم تا بقیه اش دستتان بیاید. اماراتی ها ده ها هزار شرکت ثبت کرده اند که کارشان خرید همه چیز از اروپا و امریکا است و با 5 تا 10 تا 20 برابر قیمت واقعی بازار به ایران قالب می کنند. امارات یکی از کشور هایی است که هر کاری لازم باشد می کند که تحریم ها برداشته نشود. الان هم به نظر من می ایند تهران تا ساز و برگ ناسازگاری را علم کنند و تجاری که این وسط سود می کنند را بر علیه مذاکرات بشورانند. تا تحریم ها باقی بمانند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
دغل
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
دوست عزیز . این ایرادی نیست که بخوای به امارات بگیری ! ما خودمون در تلاشیم این فرصت ها رو برای بقیه فراهم کنیم
اگر با کل دنیا در جنگ نبودیم چه لزومی داشت جنسی رو به قول شما 20 برابر بخریم
هر کشوری به فکر منافع خودش هست بجز ما که بند کردیم به مشکل اسراییل که مشکل اعراب هست نه ما
سالها باید بگذره تا سر عقل بیایم ولی اخر میایم البته خیلی دیگه دیر خواهد بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
ما هم پول و منابع داشتیم چرا به جایی نرسیدیم؟
دهه پنجاه اقتصاد ایران قوی تر بود یا امارات؟
چی شد به اینجا رسیدیم که باید از امارات رکب بخوریم؟
بودجه ۱۴۰۱ ظاهرا براساس جیب مردم بسته شده.

پوستمان کنده است . میگید نه پس صبر کنید و ببینید .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
تورم 40درصد افزایش حقوق 10درصد تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
اگر خیلی ها که همگی کاسبان تحریم ها هستند اجازه دهند قفل مذاکرات شکسته خواهد شد.
مخالفان برجام هیچ سنخیتی با مردم ندارند.
شکست در مذاکرات براشون مهم نیست
تقریبا همه آن پنج نفری که در زمان انتخابات کاندید شده بودند الان در بدنه دولت و مجلس و ...... حضور دارند اما نتونستن قیمت مرغ و تخم مرغ را ثابت نگه دارند !!!؟؟؟!!؟!؟!؟؟!؟؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
خخخخخخ
نه به اون موقع که می گفتید تحریم ها فرصت هستن
نه به الان که با یک اتوبوس مدیر و مسئول و مشاور و ............... به وین میرید که برجام را احیاء کنید .

تکلیف خودتون با خودتان را مشخص کنید.
شکسته شدن انحصار پزشکی با افزایش ورودی دانشجو به دانشگاه خیلی خوبه
ولی خواهشا این امتیاز و سهمیه مختص مسئولان و آقازاده ها نشه ....
نظر مقاله نویس روزنامه شرق کاملاً اشتباه است بخصوص آنجا که پیشنهاد توافق را منوط به ارائهٔ پیش نویس توافق به کنگره را مینماید. از آن اشتباه تر و حتی خنده اور تر این است گفته شده است که در اینصورت توپ در زمین آنها است و اگر کنگره موافقت نکرد همه چیز به گردن آنهاست !!! از همین حالا هم معلوم است که کنگره با این ترکیب فعلی این موافقتنامه را تصویب نخواهد کرد . اکثریت حزب دموکرات پر دو مجلس نمایندگان و سنا شکننده است و در این موضوع بخصوص تعداد قابل ملاحظه ای از نمایندگان و سناتورهای دموکرات مخالف این توافقنامه هستند و در یک کلام این توافقنامه رأی لازمه را نخواهد آورد. این وسط میماند منافع ملی مردم ایران که بازهم دستخوش کش و واکنشهای سیاسی و غیره میشود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
اینجوری مرگ یه با شیون هم یبار
وقتی دلار شد ۱۵ تومان که روحانی میگفت اون وقت میگیم مذاکرات نتیجه ای داشته
مذاکرات به جایی نمیرسد برای اینکه دیگه حسن روحانی رییس جمهور نیست که به مذاکره باور داشت آقای رییسی خودش هم گفته معیشت مردم رو به مذاکره گره نمیزنیم یعنی اصلا این موضوع براش اهمیتی ندارده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
الحمدوالله مسولان نه خودشان و نه
بستگانشان هیچ دغدغه ای ندارند مردم هم برن به یک طریقی( سرقت درب فاضلاب یا گشتن در سطل های زباله )مشکل شان حل کنند
دلالان ایران، دبی را دبی کردند
پاسخ ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
نه دوست عزیز
کاسبان تحریم کل منطقه رو رونق دادن از جمله امارات
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
توهم خیلی از ایرانیان همینه
چند درصد از اقتصاد دبی دست ایرانیانه؟
چرا این دلالان ایرانی رفتن اونجا رو اقتصادشو شکوفا کردن؟ مگر نه اینکه خودمون فراریشون دادیم؟
حالا شما با این توهم که دلالان ایرانی به اونجا رونق دادن دلتو خوش کن
اونقد اروپا و امریکا و کشورهای درجه یک در دبی سرمایه گذاری کردند که ایرانیا همشون همین امروز سرمایشونو بکشن بیرون از اونجا برای امارات ذره ای اهمیت نداره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
سرمایه گذاری 50 سال اخیر کل ایرانیان اونجا اندازه سرمایه گذاری همین چند ماهه اسرائیل در امارات نیست
مگه چند روز پیش وزیر خارجه ما از اونا دعوت نکرد بیان تهران حالا کی چرخشی زده
روزنامه شرق خروج احمقانه ترامپ را دید ولی موشک پرانی های خودمان را ندید
مردم فریب نخورند. بدبختی ما نه از دبی است نه از آمریکا. تمام بدبختی های ما از دلالان، سودجویان و آقازاده های بی کفایتی است که فقط دنبال منافع شخصی و حزبی خودشان هستند و منافع مردم اهمیت آنچنانی برایشان ندارد. هر کشوری دنبال منافع خود است، حالا این کشور میخواد دبی باشد، چین باشد، و ...سوء مدیریت و بی کفایتی از مسئولین است که هیچ راهی برای حل مشکلات نمی دانند، آنوقت با فرافکنی این مشکلات را به گردن خارجی ها می اندازند. از ماست که بر ماست.
تا زمانیکه ایرانی یاد نگیره اول با خودشون گفتگو کنند بعد با خارج هیچ وقت مشکل حل نمیشود ما راه گفتگو در داخل رو بستیم ولی ۴۰ نفری برای گفتگو با خارجی ها میرویم
فروش ۱.۲ میلیون بشکه در شرایط تحریم؟
و نرخ تسعیر ۲۳ هزار تومنی چه بلایی سر مردم میاره؟
چیزی بگید که مرغ پخته باور کنه حداقل.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
فروش نفت صخیح است اما با نصف قیمت
امارات چرخشی نداشته !
اون برخلاف ما به فکر رشد اقتصادی و پیشرفت مملکتش هست و برای همین روابط اقتصادی براش مهمه !
ما هم همچنان نظاره گر پیشرفت کشورهای همسایه و در توهم !!! تا به خودمون بیایم قرنها از ما جلو زدن . همین الان هم برای اصلاح روند خیلی دیر هست !!!
وقتی نرخ تسعیر ارز از 4200 بشه 23000 یعنی بانک مرکزی رسما مجوز زیاد کردن نقدینگی رو داره و تورم حدودا پنج برابر خواهد شد
نوبخت یک اشتباه سیاسی (محقق شدن برجام) کرد میرکاظمی یک اشتباه مقایسه ای (23000>4200)!
مردم بی پناه موندن هیچ کس نیست بهشون رحم کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
تا زمانی که مردم حقوق خودشان را بصورت ارام و قانونی طبق اصل ۲۷ قانون اساسی
در خیابانها مطالبه نکنند

امکان ندارد این ها حقوق مردم را بهشان بدهند
اما از آنجایی که دولت سیزدهم سیاست خود را بر مبنای حفظ و توسعه رابطه با کشور‌های منطقه به‌ویژه کشور‌های جنوب خلیج فارس قرار داد فضای تعامل دلپذیرتری بین ایران و امارات به‌وجود آمد
یک سئوال در مورد متن بالا مگر تصمیم گیری در مورد این سیاست های با دولت است که بخواهد آن را این گونه قرار دهد. همه میدانند که تصمیم گیری در این موارد بعهده مراکز تصمیم گیری خارج از دولت پس افتخاری را نصیب دولت جدید نمیکند
کسری بودجه.یکشبه بوجود نیامده که ناگهان در 1/1 1401ترمیم شودهر کس قولش را بدهد یا خدایناکرده ادرس اشتباه میدهد ویادر جریان درامد ها وهزینه های دولت نیست.دولت فعلی تنها قولی که میتواند صادقانه به مردم بدهد اینست که روندسیاست های پولی ومالی وبه تبع انهاسیاست خارجی وتعامل با دنیا را به مسیر درست برگرداند.انوقت کسری بودجه ظرف چند سال برطرف میشود وتعادل بین دخل وخرج دولت برقرار میشود.بدیهی ست که حل این معادله چند مجهولی عزمی جدی .نیروی انسانی ماهر وباسواد وهماهنگی بین دولت ومجلس را میطلبد
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # دهه کرامت # اسدالله اسدی # موشک خیبر # حقآبه هیرمند # حج 1402
آخرین اخبار
وب گردی