بازدید 39228

ذوالنور تعداد کشته های حوادث آبان را اعلام کرد

رییس سابق کمیسیون امنیت ملی با اشاره به تعداد جانباختگان حوادث آبان، گفت: در این حوادث ۲۳۰ نفر کشته شدند که ۶ نفر از آنها مامورین رسمی امنیتی بودند.
کد خبر: ۹۸۱۸۹۳
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۹ 01 June 2020

 

به گزارش  تابناک به نقل از مهر، مجتبی ذوالنور رییس سابق کمیسیون امنیت ملی در حاشیه جلسه کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا در جمع خبرنگاران با اشاره به تعداد فوتی های حوادث آبان ۹۸، اظهار کرد: حادثه آبان ۹۸ یک حادثه طبیعی بود از این جهت که مردم میتوانند به برخی مسائل اعتراض داشته باشند.

وی با اشاره به تعداد جانباختگان حوادث آبان، گفت: در این حوادث ۲۳۰ نفر کشته شدند که ۶ نفر از انها مامورین رسمی امنیتی بودند.

ذوالنور گفت :۲۰ درصد جانباختگان در قالب نیروهای عمل کننده برای نظم و امنیت در صحنه بودند. ۷ درصد کسانی بودند که در درگیری های مستقیم با نیروهای امنیتی کشته شدند.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم گفت: ۱۶ درصد کشته شدگان ناشی از حمله به مراکز امنیتی و نظامی بودند. ۹۲ مرکز مورد تعرض قرار گرفتند. ۳۱ درصد جانباختگان به دلیل حمله به مراکز عمومی کشته شدند.

ذوالنور تاکید کرد: ۲۶ درصد کسانی هستند که جزو معارضین نبودند و به طرز نامعلوم جان باختند. ۲۲ درصد از جانباختگان کسانی هستند که سابقه محکومیت کیفری داشتند.

آشوبگران ماموریت داشتند به سمت مخازن جایگاههای سوخت بروند

وی افزود: در حوادث ابان، ۴۹۷ مرکزدولتی و بخش خصوصی مورد خسارت جدی قرار گرفت. ۴۲۲ خودرو در این حوادث آسیب جدی دیدند. ۲۳۰ خودروی دولتی و عمومی آسیب دیدند. ۵۶۹ خودرو و موتورسیکلت به آتش کشیده شد.

ذوالنور تاکید کرد: در مجموع ۱۱۲۰ خودروی عمومی و امنیتی آسیب دیدند.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم تصریح کرد: ۱۹۳ مرکز عمومی و دولتی، ۱۹۸ بانک و ۱۲۳ جایگاه سوخت مورد تعرض قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: آشوبگران از طریق فضای مجازی آموزش دیده بودند و ماموریت داشتند به سمت مخازن جایگاههای سوخت بروند که اگر یک مخزن آتش میگرفت، تا شعاع ۵۰۰ متر را تخریب میکرد و میتوانست هزار کشته روی دست مردم بگذارد.

ذوالنور تصریح کرد: تعداد مجروحین مدافعان امنیت ۵ هزار نفر و تعداد مجروحین حوادث آبان ماه، ۲۰۰۰ نفر بودند.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حقآبه هیرمند # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام
آخرین اخبار
وب گردی