بازدید ۱۱۳۱۲
اعلام یکباره ممنوعیت واردات برنج بعد از نامه نگاری‌ها و تصمیمات اخذ شده برای لغو آن، علاوه بر افزایش قیمت برنج آن هم در ایامی که تقاضا برای برنج به دلیل بازگشت حجاج و فرا رسیدن ایام محرم افزایش می‌یافت، باعث شد تا بسیاری از محموله‌های برنج در گمرک رسوب کند. بسیاری از تجار با این امید که واردات برنج ممنوع نیست اقدام به ثبت سفارش و واردات برنج کرده بودند.
کد خبر: ۹۲۲۶۳۶
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲ 08 September 2019
تابناک اقتصادینامه ارسالی رئیس سازمان برنامه و بودجه به وزیر اقتصاد در ۲۲ مرداد ماه سال جاری باعث شد تا "لغو ممنوعیت واردات برنج" برداشته شود. موضوعی که به تازگی با واکنش رئیس اتاق بازرگانی ایران رو به رو شده و وی طی نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور اعلام کرده است: این موضوع علاوه بر مشکلات ترخیص در صورت تامین ارز کالای موجود در بنادر، حمل کالا‌های خریداری شده دارای ثبت سفارش در کشور‌های مبدا را نیز دچار مشکل خواهد کرد که ادامه این روند سرمایه و اعتبار بنگاه‌های اقتصادی که سرمایه ملی هستند را در معرض تهدید قرار خواهد داد.

به گزارش تابناک اقتصادی، هر ساله در فصل برداشت برنج وزارت جهاد کشاورزی به منظور حمایت از تولید و تولیدکننده داخلی واردات برنج را به مدت دو الی سه ماه ممنوع می‌کرد. در ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری ستاد تنظیم بازار به منظور حمایت از مصرف کنندگان داخلی و با توجه به اینکه ممنوعیت فصلی واردات برنج کمکی به تولید داخلی نمی‌کند تصمیم گرفت که ممنوعیت فصلی واردات برنج را لغو کند و از تغییر تعرفه فصلی استفاده نماید. مصوبه ستاد تنظیم بازار در خصوص لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به دفتر مقررات صادرات و واردات ابلاغ شد.

رسوب 220 هزار تن برنج در گمرک به دلیل عدم هماهنگی دو وزارتخانه


در مورخه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۸ رفع ممنوعیت واردات برنج به گمرکات اجرایی کشور طی نامه‌ای که تصویر آن را در زیر مشاهده می‌کنید ابلاغ گردید.

رسوب 220 هزار تن برنج در گمرک به دلیل عدم هماهنگی دو وزارتخانه


همچنین در مورخه ۲۰ مرداد ماه سال جاری بود که مذاکراتی بین محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه در سال جاری نیز ممنوعیت فصلی واردات برنج اعمال شود، صورت گرفت و متعاقب آن نوبخت در ۲۲ مرداد ماه سال جاری نامه‌ای را به همین منظور به دژپسند ارسال کرد که تصویر این نامه را نیز در زیر مشاهده می‌کنید. در این نامه آمده بود: پیرو مذاکرات مطروحه در جلسه ۲۰ مرداد هیات وزیران، در خصوص ضرورت اجرای ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری، خواهشمند است مراتب به گمرکات کشور جهت رعایت این ممنوعیت ابلاغ شود.

رسوب 220 هزار تن برنج در گمرک به دلیل عدم هماهنگی دو وزارتخانه
در نهایت سه روز بعد از اعلام رفع ممنوعیت واردات؛ مشخص شد که بر اساس مکاتبه مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات با سازمان‌های صنعت ۳۱ استان، حسب تصمیمات ستاد تنظیم بازار، ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری کماکان برقرار است.
 
رسوب 220 هزار تن برنج در گمرک  به دلیل عدم هماهنگی دو وزارتخانه

این تصمیم موجب شد تا قیمت برنج داخلی افزایش یابد. در حالی که تا پیش از این تصمیم هر کیلو برنج داخلی به قیمت ۱۴ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسید بعد از این تصمیم قیمت هر کیلو برنج داخلی با رشدی ۲۵ درصدی به ۲۰ هزار تومان افزایش یافت. همچنین مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج طی مصاحبه‌ای در مورخه ۳ شهریور ماه سال جاری در همین زمینه گفت: سیاست ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت موجب شد که قیمت برنج داخلی در شالیزار‌ها ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و همین امر می‌تواند موجب گرانی مجدد قیمت برنج تولید داخل در بازار شود.

این اعلام یکباره ممنوعیت واردات برنج بعد از نامه نگاری‌ها و تصمیمات اخذ شده برای لغو آن، علاوه بر افزایش قیمت برنج آن هم در ایامی که تقاضا برای برنج به دلیل بازگشت حجاج و فرا رسیدن ایام محرم افزایش می‌یافت، باعث شد تا بسیاری از محموله‌های برنج در گمرک رسوب کند. بسیاری از تجار با این امید که واردات برنج ممنوع نیست اقدام به ثبت سفارش و واردات برنج کرده بودند. کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج طی مصاحبه‌ای با بیان این که از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۸۶۰ هزارتن انواع برنج خارجی وارد کشور شده،  گفت: اکنون ۲۲۰ هزارتن برنج وارداتی در گمرکات کشور وجود دارد که در انتظار ترخیص است.

بلاتکلیفی تجار واردکننده برنج باعث شد تا غلامرضا شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز طی نامه‌ای که در مورخه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸ به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ارسال کرد، به این موضوع واکنش نشان دهد. در بخشی از این نامه که تصویر آن را در زیر می‌بینید، آمده است: "متاسفانه بخشی از برنج‌های وارداتی حدود ۳ ماه به دلیل عدم تخصیص ارز در گمرکات کشور رسوب کرده و علیرغم پیگیری‌های به عمل آمده و مکاتبات صورت گرفته از جانب انجمن واردکنندگان برنج ایران با وزارت محترم جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و آن وزارتخانه محترم، متاسفانه اقدام شایسته‌ای توسط بانک مرکزی جهت تامین ارز صورت نگرفته است و با این وجود نامه جناب آقای دکتر نوبخت معاون محترم ریاست جمهوری به شماره ۲۳۰۹۲۹ مورخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ مبنی بر ممنوعیت واردات برنج علاوه بر مشکلات ترخیص در صورت تامین ارز کالای موجود در بنادر، حمل کالا‌های خریداری شده دارای ثبت سفارش در کشور‌های مبدا را دچار مشکل خواهد کرد که ادامه این روند سرمایه و اعتبار بنگاه‌های اقتصادی که سرمایه ملی هستند را در معرض تهدید قرار خواهد داد". شافعی همچنین تاکید دارد که در سال بابت این ممنوعیت ها، نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار به کشور ضرر مالی تحمیل می گردد.

رسوب 220 هزار تن برنج در گمرک به دلیل عدم هماهنگی دو وزارتخانههر چند که حمایت از تولید ملی بسیار کار پسندیده و نیکویی است، اما چند پرسش و نکته در ماجرای اخیر پیرامون ممنوعیت واردات برنج حائز اهمیت است. اول اینکه چرا باید دود عدم هماهنگی بین دو وزارتخانه صنعت و کشاورزی به چشم تجار برود؟
 
چرا ستاد تنظیم بازار ظاهرا بدون هماهنگی با بخش کشاورزی اقدام به لغو ممنوعیت واردات برنج در اردیبهشت ماه سال جاری کرد؟
 
چرا این واکنش‌ها و اعتراضات به "لغو ممنوعیت واردات برنج" در همان اردیبهشت ماه صورت نگرفت تا حداقل تجار واردکننده برنج اقدام به ثبت سفارش و واردات محموله‌های برنج به محوطه گمرک نکنند؟
 
دوم اینکه چرا رئیس سازمان برنامه و بودجه این حساسیت و پیگیری‌هایی که برای لغو واردات برنج به خرج داده است را برای گندم که کالای استراتژیک تری برای کشور محسوب می‌شود، به خرج نداد؟ ایشان هنگامی که گندمکاران به واردات و پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم معترض بودند در ۷ شهریور ۱۳۹۵ به صراحت به ارزان‌تر بودن واردات گندم نسبت به خرید داخلی این محصول اشاره کرد و گفت: "دولت برای کنترل بازار کالا‌های استراتژیک، نرخ خرید تضمینی گندم را به هزار و ٢٦٠ تومان افزایش داده که عملا هزار و ٣٥٠ تومان برای دولت تمام می‌شود، در حالی که واردات آن برای دولت ٨٠٠ تومان هزینه داشته و به مراتب ارزان‌تر از خرید تضمینی داخلی است".
 
سوم اینکه مطابق با آمار موجود نیاز مصرف سالیانه برنج در کشور نزدیک به ۳.۲ میلیون تن است که  حدود ۲ میلیون تن آن از محل تولید داخل و بقیه از محل واردات تامین می‌شود، بنابراین برای تامین نیاز داخلی، نیاز به واردات وجود دارد. از آنجا که طبق گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج تا شهریور ماه ۹۸ میزان واردات برنج ۸۶۰ هزار تن بوده است بنابراین هنوز هم برای تامین نیاز مصرف کنندگان کشور به ۳۶۰ هزار تن واردات برنج نیاز است. به نظر می‌رسد باید حداقل اجازه واردات به ۲۲۰ هزار تن برنج رسوب کرده در گمرکات کشور داده شود تا هم در این ایام پرتقاضا برای برنج، قیمت آن شکسته شود و هم ضرر تجار از عدم هماهنگی وزارتخانه‌ها به حداقل ممکن برسد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
دولت بجای کمک به مردم در این شرایط به فکر افراد خاص می باشد
پاسخ ها
عبدالهی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
اصلا جای نگرانی نیست. برنج های فاسد که وارد شد با کد ملی و تصویر کارت ملی به هر نفر از مردم نا آگاه 10 کیلو توزیع میشود که خدای ناکرده زیانی متوجه سرمایه دار و مسولان حامی وی وارد نشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
برنج بیشتر آب میخواد یا هندونه؟
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
یکبار هم تجار دود به چشمشان برود مگر چه می شود؟تا حالا خاک و دود و تورم و....به چشم مردم می رفت و الان یکم دود به چشم تجار برود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
تابناک چقدر از تجار پول گرفتی تا گزارش برای انها اماده کنی؟
محمود ترکمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
دستگاه قضایی با مسئولین اجرایی که با بخشنامه های ممنوعیت و رفع ممنوعیت باعث اخلال در اقتصاد کشور شده اند باید برخورد قاطعانه ای بکند...
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
چهل سال بعد:
یک مقام مسوول اعلام کرد درصورتیکه اروپاهمچنان به تعهدات خودعمل نکند ما دویست وچهل وسومین گام کاهش تعهدات برجامی راخواهیم برداشت وی درعین حال گفت ما۶۰ روزدیگربه اروپاییها برای اجرای تعهداتشان وزنده نگه داشتن برجام فرصت میدهیم ودرصورت عدم اقدام ازسوی اروپایی ها گام دویست وچهل وچهارم رامحکمترازگامهای قبلی خواهیم برداشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
عجب پولی گرفتی بابت چاپ این خبر
دوره دلالی هم مثل دوره پزشکی و .... داره به سر میاد
ارزش افزوده نداشته باشی کاسه کوزت رو جمع کن
دوران مفت خوری تمام شده
مالیات بر درآمد خالص وارد کنندگان که اکثراً آقا زاده در سطح متوسط هستند باید شفاف و اجرایی بشه، این افراد از پزشکای عمومی که بیشتر که چه عرض کنمغ هزاران برابر درآمد خالص دارن
چرا این شکلی دارن مالیات نمی دن، مالیات مبتنی بر درآمد خالص وارد کننده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
فساد در فساد .

هر روز یک خبر جدید از فساد جدید !!!!!!!!


آیا از نظر مسئولان فساد فقط در اخلاق و پوشش و حجاب و ..... ممنوع است ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
باید وقتی ممنوعیت واردات برنج اعلام شود که یقین حاصل کنیم دلال و بعضا کشاورزها خون مصرف کننده داخلی را نمی مکند
پاسخ ها
Hamid
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
خوش بحال اونايىى كه از نامه ممنوعيت واردات نوبخت خبر داشتن! يكشبه ٢٥ درصد زدن به جيب
واقعا اين نامه هاى ضدونقيض رو آدم مى بينه گريه اش مى گيره به حال مملكت
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
مگر میشود تاجر نداند واردات برنج‌ممنوع است؟؟؟؟
دلار ۴۲۰۰ به به!!!!!!
دولت هنر کند باید حداقل ارز نیمایی به اینها اختصاص دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
عجب اشفته بازاری. اتلاف منایع به معنی کلمه. درست مثل شهرداری که با هزار منت میاد کوچه و محله ها رو مثل اینه اسفالت صاف میکنه بعدش سازمان اب و فاضلاب با فاصله فقط یک هفته همه رو میکنه برای لوله کشی فاضلاب شهری. اخر هماهنگی!
شهباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
نسخه های اقتصادی من درآوردی نوبخت !!! دولت تدبیر و امید رو پا در هوا کرد !!!
عبدالحمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
بی برنامگی وعدم هماهنگی بین بخشهای مختلف دولت باعث لطمات زیادی به اقتصاد کشور و نهایتا مردم عادی (نه خواص) شده .آقای نوبخت احتمالا درشالیزارهای شمال سرمایه گذاری کرده و واردات باعث کاهش سود ش میشود که جلوی واردات برنج را گرفته وعده ایی دلال از خدا بی خبر هم مزید بر علت شده باعث گرانی برنج و فشار بر مردم شده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
شهر شهر فرنگه.باید بفکر دلار اقازاده هائی که در فرنگ هستند بود بیخیال کشور و ملت
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
دلار ۴۲۰۰ دادان به یک سری راحت بالا کشیدن، مایه شرم سیاستمدارن و مسوولین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
برنج کشاورز بدبختو مفت بخرن که شکم یه عده گنده تر بشه تابناک؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
وقتی منافع شخصی اعم از اینکه پس از دوران مسئولیت ، برای نمایندگی مجلس رای بیاورند و همچنین با توجه به اینکه وزیر اقتصاد متولد بهشهر می باشد و رییس سازمان برنامه و بودجه متولد رشت می باشند در نتیجه منافع استان خویش را بر منافع کشور ترجیع می دهند
سيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
يك دولت و اين همه ناهمانگى ، مسخره نيست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
از ۸۳ میلیون جمعیت ایران ،چند درصد آن توان خرید برنج کیلویی ۲۲ الا ۲۵ هزار تومان راردارند ؟ ظلم کننده به مردم ایران خود دولت است ؟ که همه چیز را در اختیار دارد ،و مسولین دولتی هم برای منافع خود برنامه ریزی میکنند ؟ مردم ایران ، کیلویی چند؟،،،،،
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
کشاورز چه گناهی دارد نرخ این است.
دولت سوبسید قیمت را به خود کشاورزان بدهد و برنج ارزان به مردم بدهند.
علی جعفرپناه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
چه تجار گیجی. یه بررسی نکردن چی مجازه چی غیر مجاز. سامانه ثبت سفارش هم یه قابلیت جزیی نداره که وقتی ثبت میکنی بگه این فعلا مجاز نیس‌. تجار هم دیدن بوی پول میاد سنگین سفارش دادن حالا رفته تو پاچه شون.
چقدر امثال این خبر ها و قصه ها توی ایران تکراری شده‌
جعفر ناظم رعایا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
این همه هیاهو ها برای اینست که تجار بتوانند در فصل برداشت برنح ,برنج بی کیفیت خارجی وارد کنند تا قیمت برنج داجلی را بشکنند و تولیدات داخلی را ازد ست کشاورزا ن که احتیاج فوری برای پرداخت دیون ونیازهای فوری دارند با کمترین قیمت بیرون بکشند و پس از آن برنج داخلی را با هرقیمتی که خواستند بفروشند - اگر دقت کرده باشید در تمام فصول گذشته اینقبیل الم شنگه های بی انصافا نه را براه انداخته ومی اندازند تا به ضرر تولید کننده و مصرف کننده سود جویی کنند وگرنه چرا در ده ماه دیگر سال این همه تلاش نمیکنند تا برای کنترل قیمت برنج این کالای مورد علاقه مردم را بموقع وارد کنند ودر اختیار خرده فروشان قرار دهند ؟!
سابقا که پول پرستی مانند این زمان شایع نشده بود وتولید کنندگان بامصرف کننده رابطه داشتند برنج دوبرابر کندم قیمت داشت یا پای پای معاوضه میشد - باید یقین داشت که اگر کنترل کندم را دولت بعهده نگرفته بود اکنو ن همین بلار ا بر سر مردم وکندم می آوردند .چرا دولت کنترل برنج را هم مانند کندم خود به عهده نمیگیرد واین بی انصافان را بجای خود نمینشاند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
امسال بدلیل بارش های خوب و شرایط مناسب آب و هوایی برداشت برنج در شمال بیشتر از سالهای قبل بوده است از طرفی میزان واردات برنج از ابتدای سال جاری تاکنون, در مقایسه با سال قبل, حدود یازده درصد افزایش داشته است تا پایان امسال کمتر از دویست هزار تن برنج وارداتی نیاز خواهیم داشت. لطفا آمار و ارقام مستند به وزارت جهاد کشاورزی و سایر ارگانهای معتبر بدهید
fakhi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
قصد حمایت از نوبخت و امثالهم نیست. این ضد و نقیض کار کردن ها پدر همه را درآورده اما درخصوص برنج، این گزارش کاملا یکطرفه و در حمایت از تجار به چاپ رسیده و عملا علیه کشاورز است. بخشی از برنجهای وارداتی با برنج ایرانی مخلوط شده و سود سرشاری به ایشان و بی اعتمادی برای کشاورز میماند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
درصورت افزايش قيمت بي دليل اجناس توليدي درداخل لازم است دولت نسبت وه واردات اجناس مشابه اقدام نمايد سوء استفاده ازوضعيت فعلي توسط بعضي ها بايدتنبيه داشته باشد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ایام فاطمیه امیر تتلو مایکل دندریا کوبی برایانت طرح گام کروناویروس علی دیواندری محمدرضا شجریان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر
آخرین اخبار