بازدید ۵۰۳۴۵
همه چیز درباره راه‌اندازی بازاری برای کنترل نرخ ارز؛
هرچند بسیاری از کارشناسان و مسئولان بر این باورند که راه اندازی بازار متشکل ارزی می‌تواند به جمع کردن بساط نوسانات لحظه‌ای ـ که منافع آن صرفا به جیب عده‌ای دلال و اخلالگر در نظام اقتصادی می‌رود ـ منجر شود و از طرفی بساط سفته بازی و حواله بازی‌هایی که باعث خروج سرمایه از کشور می‌شود، و تأثیرپذیری شدید نرخ ارز از اتفاقات اقتصادی و موضوعات مربوط به سیاست خارجی را جمع ‌کند و در مجموع نرخ ارز را تعدیل خواهد کرد، نگرانی‌هایی را نیز به همراه خواهد داشت.
کد خبر: ۸۹۹۶۲۵
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹ 16 May 2019

روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی در خصوص تدابیری که برای کاهش نرخ ارز به ویژه دلار طراحی شده است، هشدار داد مردم در این بازار سرمایه گذاری نکنند. البته این توصیه مسئول عالی مسائل پولی و بانکی کشور مثل گذشته نیست و این بار او مبتنی بر راه اندازی بازار متشکل ارزی که دست دلالان را از این بازار کوتاه و بساط سفته بازی را جمع می‌کند، چنین سخنی گفته است؛ موضوعی که قریب به اتفاق کارشناسان تأکید دارند، در صورت اجرا حتما نرخ ارز را کاهش خواهد داد و منجر به جلوگیری از نوسانات لحظه‌ای می‌شود.

به گزارش «تابناک»؛ «عده‌ای خواستند پس از تصمیم جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام ـ که هفته پیش اعلام شد ـ نرخ را بالا ببرند، ولی نتوانستند. نرخ ارز تابع متغیر‌های اقتصادی و سیاسی است. از بابت اقتصادی ما می‌دانیم وضع چگونه است. ذخایر ارزی و اسکناس ما بهتر شده، ولی متغیر‌های سیاسی تأثیر می‌گذارد که مبنای اقتصادی ندارد. روزی شایعه می‌کنند قرار است جنگ یا مذاکره شود و عده‌ای از این فرصت‌ها استفاده می‌کنند تا نرخ را بالا و پایین کنند»؛ این‌ها سخنانی است که روز گذشته «عبدالناصر همتی» در خصوص وضعیت ارزی کشور و اینده آن گفته است.

نرخ دلار به زیر ۱۱ هزار تومان می‌رسد؟

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: «گفته‌ام که مردم نباید با توجه به این متغیر‌ها به ارز نگاه کنند. عده‌ای خواستند پس از تصمیم جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام که هفته پیش اعلام شد، نرخ را بالا ببرند، ولی نتوانستند. می‌گویم که مردم روی ارز سرمایه‌گذاری نکنند و نرخ موجود نرخ مدنظر ما نیست.» هرچند او پیش بینی در خصوص قیمت ارز به ویژه نداشته است، گویا عدد مورد نظر رئیس بانک مرکزی نرخی زیر ۱۱ هزار تومان (رقمی که در ابتدای مسئولیت گرفتنش در بانک مرکزی شاهد آن بودیم) است.

شورای پول و اعتبار دی ماه سال گذشته با راه اندازی بازار متشکل ارزی موافقت کرد. هر چند در آستانه آغاز به کار این بازار هنوز ابهاماتی از نحوه کارکرد و ساز و کار آن وجود دارد، طبق آنچه اعلام شده قرار است که این بازار با مشارکت بانک‌ها و صرافی‌های مجاز و تحت نظارت و بازارگردانی بانک مرکزی با تمرکز بر معاملات نقدی راه اندازی شود.

اما اینکه چه اتفاقی در بازار ارز قرار است بیفتد که نرخ را کاهش دهد، به راه اندازی بازار متشکل ارزی برمی‌گردد. مدت هاست که خبر تشکیل بازار متشکل ارزی از زبان «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی شنیده می‌شود. این بازار قرار است دست سودجویان را از بالا و پایین کردن قیمت‌ها به واسطه اقدامات مخرب خود نظیر سفته بازی و راه اندازی شایعات موهوم برای افزایش نرخ ارز قطع کند و به افراد برای معاملات قانونی اجازه چانه زنی بدهد؛ موضوعی که پس از این صرفا به واسطه فعالان این بازار نظیر کارگزاران و صرافی‌های مجاز در کشور انجام خواهد شد.

بازار متشکل ارزی چیست؟

در آغازین روز اردیبهشت، خبر مهم راه اندازی بازار متشکل ارزی رسما با معرفی اعضای هیأت مدیره آن اعلام و پس از آن کار رسما شروع و روند کدگذاری برای صرافی‌ها تشریح شد؛ بنابراین، قربانی (کانون صرافان)، یوسف حسن پور، صمد کریمی (مدیر اداره صادرات بانک مرکزی)، محمود شکسته‌بند (مدیرعامل شرکت صرافی ملی ایران) و امیر هامونی (مدیرعامل شرکت فرابورس) به عنوان اعضای هیات مدیره این شرکت تعیین شدند. همچنین با تأیید هیأت مدیره، محمود شکسته‌بند به عنوان مدیرعامل و سخنگوی این شرکت انتخاب شد.

از زمان خروج آمریکایی‌ها از برجام، راهکار‌های دولت برای تعادل بخشی و ایجاد ثبات ماندگار در بازار ارز جواب نداده یا تأثیری نصفه و نیمه بر بازار داشته است، به نحوی که با هر تحرک جزیی در اقتصاد و سیاست خارجی شاهد جهش قیمت‌ها در بازار ارز بودیم که این موضوع به سرعت به سایر بازار‌ها هم سرایت می‌کرد. جدیدترین راهکار عملی دولت و بانک مرکزی برای کنترل و ساماندهی بازار ارز، راه اندازی «بازار متشکل ارزی» است. البته طرح بازار متشکل ارزی جدید نیست و در سال‌های گذشته هم در مقاطعی که با بحران ارزی مواجه بودیم این طرح برای ساماندهی بازار پیشنهاد شد، اما به دلایل متعددی به اجرا نرسید.

حالا قرار است مطابق با آنچه «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی گفته بازار متشکل ارزی از شنبه هفته آینده یعنی ۲۸ اردیبهشت ماه شروع به کار می‌کند. هدف دولت و به طور ویژه بانک مرکزی و وزارت اقتصاد از راه اندازی این بازار این است که بتوانند با ایجاد بازار متشکل ارزی، نرخ‌های متعدد ارز را که از کانال‌های غیررسمی و از سوی سوداگران تعیین می‌شود، حذف و نرخ جدید بازار متشکل را به عنوان مبنا در بازار جایگزین کنند تا شاهد ثبات در اقتصاد و آرامش در تصمیم گیری‌های اقتصادی باشیم؛ هرچند برخی کارشناسان نگرانی‌هایی هم از بابت دخالت دولت در روند تصمیم گیری، نرخ گذاری و بازار دارند.

یک اقتصاددان: دیگر نرخ ارز متأثر از سلیمانیه و دبی نخواهد بود

«بهزاد خسروی» اقتصاددان و استاد دانشگاه درباره بازار متشکل ارزی و تأثیر آن در نظام ارزی کشور گفت: با ایجاد این بازار، دیگر قیمت ارز از بازار‌های کشور‌های همجوار مانند سلیمانیه، دبی و... تأثیر نخواهد گرفت و از همین رو، حسن اصلی این بازار تعیین قیمت در داخل کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد راه اندازی بازار متشکل ارزی، نرخ دلار در سامانه نیما که به نوعی تحمیلی به نظر می‌رسید را به سمت نرخ واقعی دلار حرکت دهد و نرخ‌هایی که طی سه روز گذشته در سامانه نیما به ثبت رسیده است، نشان دهنده مبنای نرخ ارز شرکت‌ها در سال ۱۳۹۸ خواهد بود.

خسروی افزود: مبنای نرخ دلار شرکت‌ها در سال ۱۳۹۸ به طور متوسط حدود ۱۱۰۰۰ و احتمالا کمتر هم خواهد بود که در صورت ثبات بازار ارز، بنظر می‌رسد نرخ منطقی و معقولی برای دلار به زودی با وجود این بازار کشف خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه: مواظب باشیم «جمشید بسم‌الله»‌های جدید نسازیم

«عزت‌الله یوسفیان ملا»، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در این خصوص گفت: باید منتظر ماند تا عملکرد بازار متشکل ارزی دقیق و شفاف مشاهده شود. اگر قصد از راه‌اندازی این بازار تنها ساماندهی بازار ارز باشد بسیار عملکرد مطلوبی است، اما اگر نیت از تشکیل این بازار دخالت در تعیین نرخ ارز است، بدون شک تبعات منفی به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اقتصاد به هیچ عنوان تصدی‌گری را نمی‌پذیرد، تصریح کرد: دولت هیچ وقت تاجر و فروشنده و تولیدکننده خوبی نبوده و این یک واقعیت است که باید پذیرفت. دولت تنها می‌تواند نقش حاکمیتی داشته باشد، به عبارتی برنامه تدوین کرده و از برنامه‌های تولیدی کشور با تخصیص وام حمایت و پشتیبانی کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: نقش دولت در بازار ارز تنها باید حاکمیتی باشد نه تصدی‌گری. به عبارتی دولت در بازار ارز نباید به صورتی مداخله داشته باشد که مجدد اشخاصی، چون جمشید بسم‌الله در بازار ایجاد کند.

یک کارشناس: شیر نرخ ارز بعد از این در دست بانک مرکزی است

«مجیدرضا حریری» کارشناس و فعال اقتصادی درباره چگونگی کارکرد بازار متشکل ارزی و تأثیر آن در تعادل بخشی به بازار گفت: بازار متشکل ارزی در واقع یک صرافی بزرگی است که بانک مرکزی آن را طراحی کرده و تأسیس می‌کند. باید این واقعیت را بپذیریم در ایران بازار معنا ندارد، چون انحصار در اقتصاد ایران وجود دارد و این انکارنکردنی است.

وی ادامه داد: بانک مرکزی به عنوان مرجعی که هم درآمد‌های نفتی و هم بخش عظیمی از درآمد‌های غیرنفتی کشورمان را در اختیار دارد از نوعی انحصار در این حوزه بهره‌مند است. به معنای دیگر حدود ۸۰ درصد ارزی که در کشور استحصال می‌شود، حاصل صادرات نفتی و غیرنفتی است که مستقیم و غیر مستقیم در اختیار دولت و بانک مرکزی قرار می‌گیرد؛ بنابراین در شرایطی که عرضه کننده انحصاری باشد، مباحثی مانند بازار و کشف قیمت موضوعیت ندارد و واقعی نیست.

حریری با اشاره به تغییر سیاست بانک مرکزی در کنترل بازار ارز گفت: در سال‌های گذشته، بانک مرکزی از سوی برخی از صراف‌ها که از صرافان معتمد محسوب می‌شدند ارز را به بازار تزریق یا از بازار جمع آوری می‌کرد. اما طی این سال‌ها به تناوب شاهد آن بودیم که برخی صرافان معتمد، مابه التفاوت ارز و رانتی را که به آن‌ها داده می‌شد، به نفع تنظیم بازار استفاده نمی‌کنند و به معنای دقیق‌تر این صرافان از اعتماد بانک مرکزی سوءاستفاده می‌کردند.

وی تأکید کرد: معتقدم اگر قرار است بانک مرکزی در بازار دخالت مستقیم داشته باشد و در زمان‌های نیاز، ارز در بازار تزریق یا جمع آوری و قیمت را از این طریق کنترل کند، سیاست و راهکار درست و کارآمد این است که نسبت به ایجاد یک صرافی بزرگ اقدام کند که تشکیل بازار متشکل ارزی هم در راستای همین اقدام است.

حریری با بیان اینکه هیأت مدیره شرکت مشخص شده اند و تحت نظر بانک مرکزی هستند و از این پس، شیر جریان بازار ارز در دست بانک مرکزی خواهد بود تا شدت آن را کنترل کند، گفت: نفوذ دلالان ارزی قابل پیش بینی است، اما قطعا سهم و قدرت مانور آن‌ها کاهش و در مقابل قدرت مانور بانک مرکزی افزایش پیدا می‌کند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه اساسا چیزی به نام کشف قیمت ارز وجود ندارد، ادامه داد: در واقع با این ساز و کار بانک مرکزی تعیین کننده قیمت ارز در بازار خواهد شد. بازار هم مجبور است نرخ را بپذیرد. البته تمام این موضوعات بستگی به میزان ذخایر ارز بانک مرکزی دارد، اینکه بانک مرکزی با چه ارزی می‌خواهد بازار را کنترل کند.

وی تأکید کرد: تقاضا‌هایی برای سفته بازی در بخش ارز در بازار وجود دارد اعم از تقاضا برای خروج سرمایه و تامین ارز برای واردات کالا‌های قاچاق که شدت این تقاضا‌ها در بازار بالاست و عرضه کننده ارز هم مانند سال‌های گذشته ارز کافی ندارد به همین دلیل هم بانک مرکزی از راهکار‌های قدیمی خود دست کشیده و به دنبال راه اندازی بازار متشکل ارزی است.

مزایا و آفات بازار متشکل ارزی

هرچند بسیاری از کارشناسان و مسئولان بر این باورند که راه اندازی بازار متشکل ارزی می‌تواند به جمع کردن بساط نوسانات لحظه‌ای ـ که منافع آن صرفا به جیب عده‌ای دلال و اخلالگر در نظام اقتصادی می‌رود ـ منجر شود و از طرفی بساط سفته بازی و حواله بازی‌هایی که باعث خروج سرمایه از کشور می‌شود، و تأثیرپذیری شدید نرخ ارز از اتفاقات اقتصادی و موضوعات مربوط به سیاست خارجی را جمع ‌کند و در مجموع نرخ ارز را تعدیل خواهد کرد، نگرانی‌هایی را نیز به همراه خواهد داشت.

عمده نگرانی‌ها در این خصوص است که اولا راه نفوذ دلالان در این سیستم که البته احتمال آن نسبت به گذشته بسیار کم شده بسته شود و در ثانی این مسأله به مجوزی برای دولت و بانک مرکزی تبدیل نشود که هرگاه خواستند در بازار متشکل ارزی دخالت کرده و در زمان‌های نیاز، ارز در بازار تزریق یا جمع آوری و قیمت را از این طریق کنترل کنند. سیاست و راهکار درست و کارآمد این است که نسبت به ایجاد یک صرافی بزرگ اقدام کنند تا جریان بازار قیمت‌ها را در آن مشخص کند که البته تشکیل بازار متشکل ارزی هم در راستای همین اقدام است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۳
در انتظار بررسی: ۶۹
انتشار یافته: ۱۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
شگرد القای روانی برای کاهش دستوری قیمت ارز ترفند شکست خورده ای است که اینبارهم مثل طرح های قبلی مانند بازارثانویه بی نتیجه خواهدبود!!!
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
راستی بازار ثانویه چ شد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
چون آقای همتی روشون نمیشه بگن دیگه ارزی ندارن که بدن ، وقتی پراید شد 20 تومن ارز هم میشه 11 تومن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
برادر گرامی دستی بر معاملات ارز و سکه دارید که هنوز هیچی نشده آیه یاس میخوانی و آب رو گل آلود میکنی. ماشاا.. کلی هم مثبت گرفته ای! احتمالاً همکاران هستند دیگه؟!!!
حامد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اگر این یازار به صورت کاملا آزاد و بدون دخالت دولت ایجاد شود ، تاثیرات بسیار مثبتی در اقتصاد خواهد گذاشت
به نوعی بورس خرید و فروش دلار خواهد بود که فروشنده پیشنهاد قیمت فروش را خواهد داد و خریدار پیشنهاد خرید خود و به راحتی تبادل ارز انجام میگردد
و دیگر لازم نیست کسی برای فروش ارز به چارراه استانبول برود
البته اگر مافیای صرافی ها قبول کنند!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
چه کشور گل و بلبل است اینجا دلار3500 التماسي رو با منت11000 دارند قالب میکنند
ناشناس
| United States |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
مگرچه اتفاقی افتاده که بایددلارارزان شودقبول داریم ماخیلی حالیمان نیست ولی آنقدرکه شمافکرمیکنیدهم ببونیستیم یکبارمردم راببازی گرفتیدهرروزهزارتومان گرانکردیدهمه ترسیدندسرمایه عمری زحمتشانراازترس به دلارتبدیل کردندبعدابابازی خواستیددلارشانراپس بگیریددیگرگول نخوردندحالامیگوئیدهرکه دلاربخردرادمارازروزگارش درمیآوریم راستی درکجادیده ایدکه بانک مرکزی اینقدردرپی بیچاره کردن مردم وبباددان دسترنجشان باشدازخدانمیترسید؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
خوب مملکتی هست بخدا. دلار ۳ تومنی می شه ۱۵ تومن بعد باید راز و نیاز کنیم بشه ۱۱ تونت
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اگر ارز چند نرخی نشده بود الان قیمت ارز خیلی پایینتر بود. حتی خیلی از مواد غذایی هم عملا داره با قیمت ارز آزاد به فروش میرسه. اینجوری بیشتر منافع دلار ارزون نصیب یک عده رانتخوار شد.
پاسخ ها
حسن
| Germany |
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
به نظرم حالا میخواین دستوری پایینش بیارین قیمتشو بزارین ۶۷ ریال یعنی هر دلار امریکا ۶ تومن و هفت ریال!!!یعنی یک ریال هم از قبل از انقلاب کمتر تا حداقل ملت چند روزی خوشحال باشن
ناشناس
| Thailand |
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
حتی خانم های خانه دار هم می دانند اگر پول شان را بشکل پول ملی (ریال تحت سرقت ارزش) نگهداری کنند، یک عمر دسترنج خانواده پی در پی ارزشش بنحوه افتضاح کم شده و سرانجام معادل ارزش یک کیلو پیاز میشود.

دورغ میگم !؟
سیاه نمایی می کنم !؟

ارزش پول ملی را تحت لوای افزایش نقدینگی، تاسیس بازار سیاه ارز پنهان می کنید !؟

آقای مدیر کل بانک مرکزی بفرمائید ارزش آن چهار صفری که می خواهید بردارید، چه شده است؟ چه بلایی بر ساز ارزش پول ملی آورده اند؟


چهار صفر پول ملی را بر میدارید برای بسترسازی سرقت مجدد از ارزش پول ملی ؟

اگر اینگونه نیست بفرمائید ارزش یک واحد ریال ایران معادل چیست ؟ چقدر ارزش ریال ایران است؟

چرا آن اتفاقی که طی چهل سال برای ارزش چهار صفر پول ملی ایران افتاده برای هیچیک از کشورهای منطقه (نفت خیز و غیر نفت خیز) نیافتاده حتی برای عراق و افغانستانِ چهل سال در معرض جنگ، ویرانی، نابودی و نا امنی مستمر !؟ کویت پیشکش!
این چه وضع ارزی است؟
اینجوری می خواهید برای جهانیان الگوی باشید؟
پاسخ بده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
دلاربزودی ارزان میشود نخرید ضررمیکنید !!!
خودرو نخریدتا ۲۰ درصد ارران شود !!!!
مسکن نیمه دوم سال ارزان میشود
برنج بزودی ارزان میشود
گوشت قرمز ارزان میشود
کل استراتژی اقایان برای کنترل قیمت ها ترفند قدیمی ومنسوخ شده القای روانی ازطریق مصاحبه ها وتبلیغات شبانه روزی است تا مردم ازترس کاهش قیمت خریدنکنند تابلکه ازاین طریق تقاضاکاهش یافته وقیمت هانیزمتعاقب ان کاهش یابد و بعد اقایان با افتخاربگویند دیدید قیمت هاراکاهش دادیم !!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
لطفاً اینقدر جو منفی نده و ننه من غریبم در نیار. اگر خودتان دستی در بازار ارز و دلالی ندارید بهتر آنست که منتظر بمانیم و نتیجه کار را که توسط کارشناسان مثبت و تنش زا اعلام شده،ببینیم. پس لطفاً بیخودی جو منفی نده.
ناشناس
| Germany |
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
کار دیگری که یاد نگرفتن!
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اگر بازار متشکل ارزی به درد میخورد که مدام از هفته بعد راه اندازی میشه رو نمیگفتن
نیمایی ، جهانگیری ، سنا و....
حالا متشکل ارزی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
نتیجه بازارهای متعددتان مثل بازارثانویه رادیدیم بازارمتشکل تان راهم خواهیم دید!!!
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
بدبخت شدم
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
ایشالا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
خدا ریشه دلال هارو بکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
تا وقتی بحران سیاسی باشد بازار سیاه هم هست. الان همه چیز مثل خودرو مسکن مواد غذایی بازار سیاه دارد چرا ارز نداشته باشد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
دوره تبلیغات یکسویه و عددسازی و القای روانی گذشته مردم به امار واطلاعات روز وتحلیل های واقعی وغیرسفارشی دسترسی دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اگرفکرمیکنیدبااجرای اینگونه طرح ها میتوانیدبرای مدت طولانی قیمت ارز رابصورت مصنوعی ودستوری کاهش دهید سخت دراشتباهید !!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
ثلا فکر کردی الان قیمت واقعی ان است؟
دستوری انارز ۳۷۰۰ بود و نه الان با این نرخ
محمد بهزادنیا از کرج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
همین حرف قبلا توسط مسئولین در خصوص ارزان شدن خودرو شنیده شده است / قول مساعد مبنی بر ارزانی خودرو را داده بودند اما خودرو نه تنها ارزان نشد بلکه به یکباره بیش از 100 تا 200 برابر گران شد
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
امروز مجددا خودروهای خارجی خیلی گران شدند.
رافور ۵ میلیون تا یک میلیاردی شدن فاصله دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
تثبیت نرخ ارز در شرایط کنونی مهمتر از نرخ ارز است . نوسانات نرخ ارز سبب شده که بخش عمده ای از سرمایه مردم وارد این بازار شود ودر پستوی خانه ها محبوس بماند . اگر نرخ ارز ثابت شود این پولها وارد بازار و یا سیستم بانکی می شود و می تواند به رونق اقتصادی کمک کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
بازار متشکل ارزی یعنی کشک دوباره میشه مثل سامانه سنا بازار به این بازار متشکل ارزی اهمیت نمیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
باخروج کامل ایران ازبرجام وعدم تصویب اف ای تی اف که بزودی رسمااعلام خواهدشد قیمت دلار از۲۰ هزارتومان هم عبورخواهدکرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
ایشالا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
مشکل دولت نداشتن ارز هست که برای بدست آوردن ارز مجبوره کالاهای اساسی مردم را صادر کند تا ارز بدست آورد.
الان سیب زمینی شده کیلویی 8000 هزار تومن.
بنابراین این بازار متشکل هم به سرنوشت دلار 4200 و بازار شیما و نیما و سنا و ... دچار خواهد شد
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
چرا دلار چاپ نمیکنید؟
کمبود کاغذ دارید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
شنبه دلار 16 تومن هم گیر نمیاد ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
تابناک، نظرات دلالان ارز را منتشر نکن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
دلالی نه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
این دولت اگ اراده کنه میتونه مشکلات را حل کنه
اما اراده ای ندارد.
دائما به جای تشویق برای ایستادن روی پای خود به مردم و کارخانه داران و اقتصادیون وعده داده صبر کنید ببینید آمریکا چکار میکنه
پاسخ ها
مهدی
| Germany |
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
هر دولتی میتواند مشکلات را حل کند ولی باید قدرت و اختیار داشته باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
درصورت خروج ایران ازبرجام دلاربه بالای ۲۰ هزارتومان خواهدرسید
پوتین: اروپایی هاقادربه نجات برجام نخواهندبود
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
این راهکارهای آقای همتی فقط چند روز جواب میدهد .مثل راهکارهای قبلی تازه که سمت ریس بانک ملی را گرفته بود میگفت مردم ارز نخرند قیمت ارز هفت هزار تومان...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
دلاربا اجرای بازارمتشکل ارزی به هزارتومان خواهدرسید من برم سریع دلارهاموبفروشم !!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
قدیمایک مثل معروفی بود با این مضمون:
یه قرون بده آش
به همین خیال باش !!!
ناشناس
|
Belgium
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
این خط و این نشون. این طرح از همین الان محکوم به شکست هست. چنین طرح هایی زمانی جواب میده که عرضه ارز بدون محدودیت وجود داشته باشه و ارز به صورت قطره چکانی وارد کشور نشه. وقتی که درآمدهای ارزش کشور کاهش شدید داره و عرضه ارز با کمبود مواجه شده انتظار کاهش قیمت به هیچ وجه نمیشه داشت. آقای همتی واقعآً نشون داده که چیزی در چنته نداره و فقط با لفاظی و تهدید و بازی با کلمات داره بانک مرکزی رو اداره میکنه. یعنی واقعاً کسی هست که باور کنه که ایشون از روی دلسوزی به مردم میگه ارز نخرید؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اگرطرح دلار۴۲۰۰ تومانی جهانگیری موفق بودطرح بازارمتشکل ارزی هم موفق خواهدبود!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
11 هم زیاد است لطفا سعی کن بکنید زیر ده تومان باشه بنظر با حذف چهار صفر قیمت دلار زیر 7 تومان جدید خواهد رفت و پیش بینی رییس محقق میشه هر دلار 7 تومان جدید ( تومان جدید همان 10000 تومان امروز ريال)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
نرخ ارز باید دست کم به یک دوم نرخهای کنونی برسد وگرنه چرخ اقتصاد و تولید داخلی نخواهد چرخید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
باز چه خوابي براي مردم ديدن خدا ميدونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اینکارمصداق اب درهاون کوفتن است قیمت هرکالایی رامیزان عرضه وتقاضاتعیین میکندنه دستور!!!
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
"به نظر می رسد عدد مورد نظر رئیس بانک مرکزی نرخی زیر 11 هزار تومان است"؟؟ نویسنده این متن چگونه این استنابط را از جمله این آقا کردند؟ چطور یه همچین عبارت بدون استندادی به تیتر خبری تبدیل می شود؟ نویسنده نابلد هست، ناظر و بررسی کننده هم نابلد هستند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
تابناک عزیز چرا میگویی زیر 11000 تومان؟ چرا نمی گویی زیر 4000 تومان؟ مگر قیمت دلار از 4000 تومان شروع به بالا رفتن نکرد؟ سایت شما هم از مسئولین خدمتگزار یاد گرفته اند که به مرگ بگیرند تا به تب راضی شویم؟ لطفا به رسالت مقدس رسانه ها پایبند باشید و به فکر و شعور مردم احترام بگذارید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اقتصاد کشور آنقدر درآمد نداره که ریال به 4000 تومان مقابل 1 دلار برسه، این یک واقعیته، اما قطعا 15 هزار تومان هم نیست و باید کمتر بشه
ناشناس
|
France
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
بله دلار بزودی میشه ۱۲۲۶ تومان اقای همتی.
رییس کل بانک مرکزی نمی تواند هنوز خودش بگوید نرخ ارز این قیمت!!!!!!
حتما باید ۱۰ تا صراف با هگ بفرمایند نرخ ارز را؟؟؟؟؟
ناشناس
|
France
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
خیلی جالبه اخر هفته ها که میشود و تعطیلات جمعه و پنجشنبه ناگهان خبرهای دلاری سایتها زیاد میشود!!!!!!!!
عجیب نیست؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
عامل بیماری ، ؟ ویروس ،یا میکرب ،و یا باکتری مضر میباشد ؟ که میحط پروش آنها آلودگی است ؟ اقتصاد ایران ، مبتلا به ویروس کثیف رانتخواری ،و میکرب مسری اختلاسگری ،و باکتری مضر رشوهخواری شده است که فضای فسادگستردهٔ نهادینه شده همان محیط آلودهٔ گندیده شده میباشد ،و بلحاظ اینکه این عاملها به ضد ویروس ،و میکروب ،و باکتری مقاوم شده اند ‌ اینگونه درمانها جوابگو نمیباشد ، طبیبان مدواگر این بیماری خود آلوده هستند ؟ پس نیاز به جراحی کامل است تا این انگلها را بتوان از محیط پاکسازی نمود ،و برای محیط پاک نیاز به جراحان غیر آلوده میباشد ،تا بتوانند محیط آلوده،و گندیده را پاکسازی نمایند ؟،،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
زهی خیال باطل
نا شناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
چرا به دلار ارزش می دهید پس پول ما آنقدر بی ارزش شده است
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
کشوری که همه چیزش را وارد میکند ،احتیاج به ارز خارجی دارد و پول داخلی بدون ارز خارجی کاغذ روزنامه است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
شماکه میخواستید یک قیمتی رابصورت القای روانی تعیین کنیدچرا یازده هزارتومان راتعیین کردید؟ من بودم هفت هزارتومان را مطرح میکردم شایدقیمتهابه این سطح کاهش پیداکنه!!!@
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
قیمت دلار دست دولت نه ترامپ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اگه پشت گوشتونودیدیددلاریازده تومانی راهم خواهیددید!!!
افرین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
ببینیم و تعریف کنیم تا وقتی جزیان تزریق ارز دست صرافی ها باشه هیچوقت وضعیت ارز درست نمیشه 40 ساله دلار از 7 تومن رسیده به 20 تومن کسی تو این مملکت نپرسیده چرا؟ علتش چیه؟ چطوری میشه جلوشو گرفت؟ چه کسانی این کارها را میکنند؟ همه انداختن گردن دولتها و دولتها گفتن ما نیستیم! دولت از افزایش قیمت ارز ضرر میکنه!! خوب دولت فخیمه برو ببین کیه؟! 40 ساله خوابیدن و خودشونو گنده کردن و یک عده تو این مملکت هر کاری دلشون میخواد میکنند.
ناشناس
|
Australia
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
هیچ اتفاقی نمی افتد
دلار کالا هست و هیچکس نمیتونه خونه مردم رو کنترل کنه
دلار بیشتر از پانزده هزار تومن میشه
اینقدر در این بیست ساله رئیس های بانک های مرکزی و دیگر مسئولین مالی هشدار دادند ولی همیشه عکس بود
ریال در حال سقوط هست
با این زور نمیشه دلار رو کنترل کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
ماشالله چه عرقی به ارزش پول ملی داری!یه وقت برای قلبت مشکلی پیش نیاد؟
ناشناس
| Germany |
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
در عرض یک سال دلار تقریبا ۴ برابر گران شده است
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
نرخ ارز خودروهای کف بازار به شما میگوید قیمت ارز چه میزان است.
رافور ۱ میلیاردی ارز ان احتمالا ۱۰۰۰ تومانی بوده!!!!!!!!!!!!!!!!!
سانتافه ۱.۲ میلیاردی چطور؟؟؟؟
این کار فقط به هم ریختن بیشتر بازار را در پی خواهد داشت.
دلار پارسال که ۲۰ تومان شد خودرو گران شد وقتی اقای همتی دلار دستوری ۱۰.۵ ایجاد فرمودند هیچ خودرویی ارزان نشد بعد دلار ۱۲ شد خودرو بازهم گران شد دلار ۱۴ شد باز خودرو گران شد دلار ۱۶ شد باز خودرو گران شد الان دوباره ایشان نقشه برای بازار ارز کشیده دستوری بیاورند پایین و خواهید دید خودروهای خارحی بازهم گران خواهد شد.
بانک مرکزی خیلی هنر دارد برود ارز شرکتهای پتروشیمی را نقد کند نه ارز جزیی کف بازار را.
امارهای ۲۰ میلیارد ارز خانگی سرابی بیش نیست و دولت و در راس ان اقای نوبخت این شایعه ۲۰ میلیارد ارز خانگی را راه انداخته اند .
پولهای مردم را نابود کرده بانک مرکزی و پول مردم یک چهارم شده ارزش ان.
رییس کل بانک مرکزی یک کشور نمی تواند قیمت ارز را بگوید؟؟؟ که صد در صد میداند ولی حالا میخواهند با بازززززاااااررررر متشکللللللل ارزززززی تعیین کنند.
باتری قلب ۲۵ میلیونی شده ۲۵۰ میلیون .
۶ ماهه امریکا رفت بازار نفت را اشباع کرد و اقای همتی هم ۶ ماهه بازار متشکل ارزی و بهد هم بازار اینستکس احتمالا را در دستور خود قرار داد .
اشتباه پشت اشتباه.
بانک مرکزی مصنوعی ارز و طلا را پایین اورده و از ان طرف اجناس در بازار با دلار بالای ۴۰هزار تومان بفروش برسد مهم نیست فدای سر اقای همتی و بانک مرکزی ها.
فعلا احتمالا خودروهای روی دست دولت دارد به بالاترین قیمت بفروش میرسد و اقایان مهم نیست براشون و پولهای سرگردان در بازار را با دلار و خودرو خارجی نابود میکنند و دریغ از اشتغال مولد واقعی.
پاسخ ها
ناشناس
| Luxembourg |
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
چجوری حساب کردی عزیزم؟ سانتافه از ۲۵ تا ۳۶ هزار دلار هست قیمتش. فرض میکنیم گمرک صفر باشه. دلار رو ۳۴ هزار تومن در نظر بگیری میشه ۱.۲ میلیارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
باشه!!
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
برید بابا شمام مسخره کردید هر روز یه طرح تازه هر روز یه ایده ی مسخره آخرشم هیچی هر روز دلاره که داره که بالا می‌ره جیب یه مشت آغازاده ودلال وزالو رو پر می کنید مردم استخوناشون داره له میشه زیربار گرونی اجناس وبی ارزش شدن پول ملی
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
ول کنبد بابا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اي ملت اصلا ارز و سکه خود را نفروشيد ترفندي است براي جمع اوري ارزهاي در دستان مردم و سپس فروش به قيمت چندين برابري همانند دفعات قبل.
ناشناس
|
France
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
در عصر ارتباطات و تکنولوژی مگر میشود قیمت کالایی ۱۰۰ تا عدد مختلف باشد؟؟؟؟؟؟
در جدول تبدیل ارزهای خارجی چرا تومان نیست؟
اگر ارتباطات مالی ایران با بانکهای جهانی برقرار میبود ان وقت در جدول ارزش ارزهای خارجی تومان هم می امد که الان پول افغانی و عراق هم در جداول ان امده .
بازار متشکل ارزی تعیین کند قیمت ارز را؟
بانک مرکزی کمر به نابودی اقتصاد ایران با کارهای محیرالعقول کرده.
زمستان هرچی نوسان در بازار می دادند اقای همتی از تصویب اف ای تی اف میفرمودند.
با مخالفت مصلحت نظام با ان لوایح روش ایشان عوض شده و رفته اند سراغ ایستکس و بازار متشکل ارزی.
اقتصاد گردانی این‌مدل نوبره
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
باسلام اصلا دلار بشه هفت تومان وقتی قیمت خونه و سایر چیزها سر به فلک میشه به چه دردی می خوره؟ یه نگاهی به قیمت خونه ها بیندازین!
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
آرزو به دلم مونده یکبار اول عمل کنید بعد حرف بزنید.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
جوک سیزده تموم شده ها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
قیمت هرکالایی تابع میزان عرضه وتقاضاست چرابایدقیمت دلاربه ۱۱ هزارتومان کاهش پیداکنه؟!!! عرضه بیشترشده یاتصاضاکمترشده؟!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
کاش برسه ولی خیلی بعیده پایین بیاد بالا نره صلوات
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
همتی لابد خیلی خیلی خیلی به فکر مردم هست و نگران اینه که مردم به وقت ضرر نکنند. برای همین توصیه کرده که مردم ارز نخرند!!!!!! آدم وقتی این اندازه از احساس مسئولیت رو در مسئولین کشور میبینه اشک تو چشماش جمع میشه!!!
صبری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اره، میره زیر 10 تومن، با کدوم دلار،خوب با این حرفها مردم رو سره کار میزارید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
چهل سال هست که می گن اگر این طرح راه اندزی بشه دیگه مشکلات حله . ولی هر دفعه طرح جدید و مشکلات قدیمی و تکراری . این هم مثل هموم میشه شک ندارم
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
این بانک مرکزی فعالیتش مبتنی بر حرکات نمایشی و ایجاد جو روانی هست ول خبر نداره که مردم و فعالین اقتصادی بسیار زرنگ تر از این حرفا هستند که گول این حرفا و ترفندهای نخ نما شده رو بخورند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
انشاالله به زیر 12 خواهد رسید. واقعا دلار 15 تومانی معنا نداره و با شرایط اقتصاد کشور حتی با وجود تحریم نفتی همخوانی نداره. مردم هم کمی رعایت حال هم رو کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
بالا و پایین کردن نرخ فقط و فقط توسط بانک مرکزی صورت میگیرید بانک مرکزی و دولت برای وانمود کردن در بی گناهی خود عامل را مردم می دانند حال اینگه میلونها دلار روزانه نیاز شرکت ها آیا از چهارراه استاتبول تهیه می شود؟ بیشترین سود آیا به جیب بانک مرکزی نمی رود؟ انسان عاقل به این نتیجه می رسد که بانک مرکزی و دولت سالهای سال سیاه نمایی می کنند نه تنها در مورد ارز بلکه در تمامی مسائل کشور. وضعیت فعلی کشور موید این موضوع می باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
طرحی که قبل از شروع .شکست آن مشخص است.
فقط رشد قیمت را سریعتر می کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
بله،،با ریختن دلار داخل خزانه به بازار قیمت۵۰۰۰تومن‌هم‌ میرسه،،‌فقط چقدر حکومت توان این سریز رو داره و خزانه هم چقدر ارز داره،،مهمه
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
امیدوارم که همینطور شود البته بستگی بع همت والای مردم هم دارد که برای هرچیزی شایعه سازی نکنند و بازار را اشفته تر نکنند انشاالله با تدبیرهایی که توسط مسولین بعمل می اید و حمایت صد درصدی از رونق تولید وتولیدات داخلی و ادامه ان صادرات بجا وبه موقع دست کثیف دلالان خاین از سر اقتصاد کوتاه میگردد البته یکی از راهکارهای جلوگیری از فساد اقتصادی اعدام این اشغالهای کثیف و مردم ازار در ملع عام انوقت ببینید دیگر این خورده فروشان هم به خود اجازه گرانفروشی نداده ونمیدهند.
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
عزیزان بانک مرکزی و دولت محترم، شما هروقت تونستید دریافت کنندگان (بخوانید رانت خواران و نور چشمی ها) ارز ۴۲۰۰ تومانی جهانگیری که کالایی راواردنکرده اند یا آنهایی که کالاصادرولی دلارش راارایه نکردند واداربه انجام وظیفه شان بکنید بازار شفاف متشکل ارزی تشکیل شده است! در غیر اینصورت بازار متشکل یعنی محل شعبده بازی دیگر بانک مرکزی و دولت در نرخ گذاری دستوری ارز! یعنی بازار متشکل دیگری برای فسادهای کلان و رانت خواری عده ای دیگر!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
مملکتی که مسئله اش از یک طرف جنگ با آمریکا و از یک طرف رقص بچه ها باشد هیچ وقت درست نمیشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
هر چیزی که نایاب بشه گرون میشه. وقتی به واسطه تحریم شما نمیتونید دلار وارد کنید نتیجش میشه گرونی دلار. بازار ایکس و ایگرگ هم مسخره بازیه واسه اینکه بگن به فکر هستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
این طرح ها همیشه به نفع دلال ها تمام میشود. آقای همتی دلار را به نه هزار تومان رساند. دلال ها خریدند و 15 هزار تومان فروختند. حالا ببینید دوباره میروند 11 هزار تومان میخرند و 17 هزار تومان میفروشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
قیمت همه چیز در ایران افزایشی خواهد بود. تورم افسار گسیخته با این طرح های کاذب مهار نمیشود. فقط دلال ها از این نوسانات استفاده می برند.
ناشناس
|
Singapore
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اقايان شما توان كنترل دخل وخرج منزل خودتون رو هم نداريد ميخواهيد قيمت ارز رو كه ده ها عامل متغير در ان نقش دارد را كنترل كنيد . شما اگرمرد هستيد نگذاريد به ٢٥ هزار تومان نرسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
آقای همتی بزارید ضرر کنند شما نگران این موضوع نباشید شما نگران وضعیت اقتصاد و روزی مردم باشید زود تر دلار رو بیارید به 4000 تومان نگران هیچ چیز دیگه تباشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
دیروز رفتم ماست بخرم دیدم گرون نشده!! چرا؟
از مسئولان تقاضا دارم رسیدگی کنن و کارشون رو درست تر انجام بدن تا اینم گرون شه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
الهی امین
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
چرا این موضوع را با اقتصاد دانان متخصص داخل ایران مشورت نمی کنید و در صدا و سیما با انه میز گرد نمی گذارید که راه حل علمی پیدا کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
دل خوش سیری چند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
دلار 4200 شده 16 تومن اون وقت وعده دلار 11 تومن میدن کی حرف شما رو دیگه باور میکنه.
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
آقای همتی هرنرخی رو که توان نگهداریش رو داری باید اعلام کنی یعنی اونیکه چرخ تجارت بدون مشکل بچرخه نه فقط یه عدد باشه..
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
آقای پوتین فرمودند که آتش نشان نیستند.. یعنی بسوزید ما نیستیم خاموش کنیما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
بس کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
قبلا هم شیر دلار دست بانک مرکزی بود اما آقا زاده هایی که بانکها را خالی کرده بودند نیاز به نوسان و افزایش داشتند
بماند
|
Turkey
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
مردم!این بارمطمئنا فرق داردوباسیاست وطرح جدیدبانک مرکزی نرخ ارزبه حدود10یا11هزارتومان خواهدرسیدوپیام های منفی ومخالف خوانها اکثراازدلالهاهستند!سریعا تاروزشنبه ارزهایتان رابفروشید!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
آقازاده از کدوم کشور داری نظر میدی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
شما بازار رو راه بنداز قیمت رو برسون به ۱۱ تومن بعد بیا بگو اینکار رو کردم. فقط بلدین وعده بدین ملت هم دیگه گول این حرفا رو نمیخورن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
بله میشود منتها در همان سیاره ای که وضع مردم ایران اش از اروپا بهتر است اصلا میشود 7 تومن ! منتها نه در این جا که ما هستیم بعضی مسوولین گویا در دنیاهای موازی با این دنیا ما زندگی میکنند کلا اوضاع یه جور دیگه است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
امان از حرص و طمع. امان از سود پرستی. متاسفانه سود پرستی و فقدان روحیه ملی و روان پریشی اقتصادی در نقطه نظرات اغلب افراد در ذیل این خبر و تعدادی از مردم مشخص است. بله برای مدتی عده ای از کارشناسان اقتصادی با دادن ایده های اقتصادی نابجا باعث شدند اقتصاد کشور بشدت از مسیر اصلی خود خارج شود و نتایج زیان باری داشته باشد. حالا برای کنترل اشتباهات آن کارشناسان و جلوگیری از سود جویی دلال مسلکان، طرحی داده شده، که مفاد آن بنظر بد نمی آید. تو را به خدا نگاه کنید به کامنت برخی افراد در ذیل خبر، که به هر دلیلی هنوز طرح مزبور اجرا نشده چگونه در جهت منافع خود و دیگران، جو منفی و روانی میدهند. انصافاً اف و لعنت بر شما. شمایی که دلال مسلک هستید و در کنار نادانی برخی مسئولین، اجازه نمیدهید اقتصاد کشور روی آرامش بگیرد و قشر ضعیف نانی در سفره داشته باشند. آیا شما ریاکاران اقتصادی و دلال مسلکان ایرانی هستید؟ نه به گمانم!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اولا هرگز به 11هزارتومان نخواهدرسید وعده سرخرمنی است برفرض هم برسد دولت روحانی دلاررا 3000تومان تحویل گرفته یعنی بااین اوصاف هم دلار یعنی ارزش پول ملی آمریکا نسبت به پول ملی ایران 4برابرشده واقع این خوش خدمتی به آمریکاست یا مبارزه باآمریکا ملت اتیران تاکی باید تاوان به اصطلاح آمریکا ستیزی حضرات راپرداخت نمایند سه دهه کافی نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
یعنی در اینده نزدیک دلار 18تا 20را خواهیم دید .
چندماه قبل که دلار نزدیک 10500بود میگفتند دلار به زیر 8 و دور و بر 7 می رسه . منتظر شدیم ببینیم چی میشه دلار شد 15800 حالا 1000تومن ارزون شده بحث 11تومن را مطرح میکنن . خدا عاقبتمون را بخیر کنه ...................
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اصلان دلار هزار تومن .وقتی خونه تو ستارخان متری ۲۶ میلیون شده و ساندرو استپ وی ۲۵۰ میلیون .چه تاثیری داره؟؟؟
بازار متشکل!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
مشکل کشور اینه که خیلی از مردم عادی مثل راننده های تاکسی و... خودشون رو متخصص اقتصاد معرفی می کنند. از نظرات توی این قسمت هم کاملا مشخصه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
آقای همتی چند ماه پیش گفت صادرکنندگان برای فروش ارز به نیما التماس خواهند کرد
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
دوستان یه نگاه به اتاق فکر دلالان بندازن تا متوجه شن حتی کامنت‌های این زیر هم میتونه کار اتاق فکرشون باشه که جوسازی کنن و ناامیدی تزریق کنن.
اوضاع تحت کنترل بانک مرکزیه. تو بازار ارز وارد نشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
سالها است که با این حرفها و طرحهاتون مردمو مشغول کردین. تو رو بی چی قسم بدیم دست بردارین!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
برو این دام بر مرغ دگرنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
انشاالله دلار یه تومن میشه آقای همتی عزیز. انشاالله پراید هم 200 هزار تومن میشه و برنج هم 300 تومان. همه ما زیر خط فقریها دسته جمعی میریم مسافرت به سرزمین کفر جایی که آقا زاده ها هستن. انشاالله.
نور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
همتی جان همین الان هم هر دلار را ۲۵۰۰۰ بکن تا ده سال همین قیمت نگه دار.شما اگر کار درست هستی ارزون نکن بلکه ۱۰ سال تک نرخی کن و افزایش نده. همین کار را هم نمی تونی بکنی
نان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
نویسنده مقاله بالا.خودت متوجه شدی چی نوشتی؟ یا تابناک بهت دستور داده چی بنویسی؟
ناشناس
|
-
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
اگرراست میگویندیکهفته خریدوفروش ارزراآزادکنندببینندقیمت واقعی دلارچنداست ، ماراخیلی گیج ومنگ فرض کردیدارزتان ته کشیده هرروزبک برنامه اجرامیکنیدبه خریدارزمالیات میبندید باکسی که دلاردرجیب داردبدتربذخوردمیشودتاباکسی که موادمخدرروانگردان داردبیائید باهموطنانتان صادق باشیدبخداماازمردم ترکیه درموردحمایت ازدولتمان کمترنیستیم ولی آنهابامردمشان صادق ویکرنگندولی اینجا شکل دیگری هست یادتان هست زمانیکه آقای اردوغان اعلام کردهرچه ارزدارید به لیرتبدیل کنید مردم طلاهایشان راهم تبدیل کردن ولی دراینجا بانک مرکزیمان برای کم کردن پول دست مردم چندماه پیش چنان شتابان دلاررابه نزدیک بیست هزارتومان رساندوچنان وحشتی درست کردکه ذخیره مردم وسرمایه هایشانراازترس دلارخریدندوظرف یکهفت سرمایه همه بباد رفت حالا بااین سیاستهای بانک مرکزی دیوانگیست باورکردن حرفها یشان این است فرق ماوترکیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
دروغ از سرتاباي برخی مسولين ميبارد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
بحران آب المپیک 2020 توکیو موج پنجم کرونا بحران آب خوزستان اعتراضات 1400 خوزستان