بازدید ۷۷۷۸
کد خبر: ۸۸۹۴۶۸
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹ 06 April 2019

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز حادثه آتش‌سوزی طاووس دروازه قرآن شیراز را عمدی اعلام کرد.

به گزارش «تابناک» محمدهادی قانع در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با بیان اینکه حادثه آتش‌سوزی اواخر شب گذشته طاووس شیراز با حضور پرسنل سازمان آتش نشانی اطفا شد، اظهار داشت:علت حادثه، پاشیدن مایعات قابل اشتعال برروی طاووس و آن هم به صورت عمدی بوده که در حال حاضر توسط نهادهای نظارتی در حال بررسی است.

بر اساس این گزارش، المان طاووس که در دروازه قرآن شیراز قرار دارد، پیش از عید نوروز امسال، جای طاووس قدیمی شیراز نصب شد که از نظر زیبایی مورد نقد قرار گرفته بود.پس از سیل شیراز نیز در فضای مجازی برخی‌ها نماد جدید طاووس را بد قدم و نحس توصیف کرده بودند.

در این زمینه محمدفرخ‌زاده معاون اسبق فرهنگی شهردار شیراز و همچنین رئیس سابق سازمان آتش‌نشانی این کلان‌شهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آتش زدن المان طاووس اظهار داشت: این پدیده مذموم و تخریب اموال عمومی مدتها است که گریبان‌گیر شهر شیراز و طبیعت زیبای فارس شده و سالانه میلیاردها تومان خسارت به همراه دارد.

وی افزود: این تنها نمونه‌ای از تخریب است و چون در نقطه مهمی از شهر قرار گرفته به چشم آمده است. روزانه هزاران اتفاق مشابه در جای جای این شهر و استان در حال وقوع است اما زیاد به چشم نمی‌آید.

فرخ‌زاده با تاکید بر اینکه برطرف کردن این مشکلات نیاز به عزم جمعی دارد، خاطرنشان کرد: در گام نخست رسانه ملی، رسانه‌های مکتوب ، درگاه‌های الکترونیکی و شبکه‌های اجتماعی به عنوان خواستگاه تغییر نگرش و بالا بردن سطح دانش باید نسبت به فرهنگ‌سازی اقدام کنند.

مدیرعامل اسبق سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز بیان کرد: در این زمینه آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی خصوصی و عمومی نیز نقش کلیدی در آموزش فراگیر و احیاء ذهن‌های کودکان، نوجوانان و جوانان این مرز و بوم را دارند.

این کارشناس فرهنگی گفت: مراجع قانونی و انتظامی باید با توجه به ماده قانونی به عنوان یک عامل بازدارنده این موضوع را با جدیت پیگیری و اعمال کنند به گونه‌ای که درسی فراموش نشدنی برای همگان باشد به طور مثال ساخت صد المان شهری در محلات از بازیافت‌های شهری توسط فرد یا افراد خاطی (مجرم) درسی ماندگار در این زمینه است.

فرخ‌زاده با اشاره به اینکه المانهای ماندگار شهری نیاز به ثبت در مراجع قانونی و میراثی به عنوان اموال عمومی و خاطرات نوستالوژیک (حافظه تاریخی شهر و میراث فرهنگی معنوی) دارد، افزود: این اقدام منجر به حفظ و ماندگاری آثار و حفاظت آن در کوتاه مدت و بلند مدت می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
دوست عزیز این مجسمه بد قدم بوده و از شهردار تقاضا داریم هر چه سریعتر این مجسمه را برداشته و به بیرون از استان انتقال یا معدوم کند و خاکستر آن را در خارج از استان فارس مدفون کند. عزیزانی که به شهرشون شیراز افتخار میکنند تقاضا میکنم روشی برای برداشتن قانونی این مجسمه پیدا کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
از عهد ماقبل تاریخ آمده ای؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
شما بخودت وقت بده و روزانه کمی کتاب بخون و دست از این خرافات و افکار منسوخ بردار .
اعتقاد به بد یمنی و خوش یمنی یک مجسمه بازمانده افکار بت پرستی و خرافات است
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
این حرفا یه مشت خرافاته....
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
فکر نمی کردم در قرن بیست و یک آدم خرافاتی هم پیدا بشه اونم تا این اندازه خفن
سبوس برنج شمال
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
پر طاووس خیلی قشنگ استچرا به کرکس نمیدهندش؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
امان از فقر فرهنگی و خرافه گرایی !! سوء مدیریت و بی تدبیری برخی از مسئولین را نادیده میگیریم و نحس و بد قدم بودن یک مجسمه را دلیل وقوع فاجعه تلقی میکنیم. بدتر از آن عده ای بارش رحمت الهی را عامل مشکلات و سیل میدانند( و عبارت نزن باران را ترویج میکنند). اگر ما انسانها با دخالت نسنجیده و نابخردانه در طبیعت ( تغییر مسیر رودخانه ها و مسیلها، تعرض به حریم رودخانه ها ، نابودی جنگلها و مراتع که نتیجه آن تشدید رواناب و فرسایش خاک است و صدها کار غلط دیگر) تعادل آنرا بر هم میزنیم و موجبات خسران خود و دیگران را فراهم می آوریم ، مقصر مجسمه است؟ یا بارش طبیعی باران؟ برای عده ای تفکر و تعقلم آرزوست.
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
طاووس یکی از پرندگان بهشتی است و بنابراین کسانی که بر این باورند که این مجسمه بد قدم است اشتباهی بزرگ می کنند و از آن بدتر اینکه بر اساس باور غلط خود، اموال عمومی را نابود می کنند.
بنده جند روز قبل شیراز بودم و این مجسمه را بسیار زیبا و ساخت آنرا هنرمندانه دیدم و بعد از شنیدن جسارت به این کار هنری، بسیار ناراحت شدم. اگر هر کس در این مملکت بر اساس باورهای اشتباه خود دست به چنین اقداماتی بزند، فاتحه این مملکت خوانده شده است. باید مسئولین زیربط با کمال قدرت به این بی احترامی پاسخ دهند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
مجسمه بدقدم؟؟؟ دست بردارید از این خرافات. جهل و نادانی تا کی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
شهر های دیگه هم این طاوووسه رفته بود؟؟؟؟؟؟!!!!!!نکنه طاوووس مسیل رو پر کرد و خیابون ساخت... مردمی نیست کار هموناس که مسیل می بندن و افتخار می کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
داستان اینه که اوایل اسفند ماه طاووس جدید دروازه قرآن به جای قبلی نصب شد، یادمه آن موقع با یکی از دوستان بحث داشتیم سر این که من میگفتم قبلی را نباید می بردند چون قرار نیست چیزی که تبدیل به نماد شهری شده و زیبا هم بود عوضش کنند و نو نوار بشه، اگر قراره به زیبا سازی شهر بپردازند بهتره کار دیگری بکنند.
اما افسوس که چیزی نگذشت معلوم شد در چند قدمی همان طاووس سیلی که سی سال پیش زمانی که شهرداری به صورت غیر علمی مسیل بزرگ تنگه الله اکبر را پر کرد و بزرگراهش کرد راه افتاده به زودی روزگار عده ای از هموطنان بیچاره را تباه خواهد ساخت.
ظاهرا آتش زدن طاووس نه به خاطر بد قدمی بلکه به نشانه اعتراض توسط شخصی که اعضای خانواده اش در حادثه سیل جان باخته اند انجام شده.
من ضمن اینکه این روش را تایید نمی کنم امیدوارم که این حادثه درس عبرتی بشه برای همه از جمله مسوولین شهری، که ای بسا سیلهای دیگر که هیولای نادانی و بی تدبیری به راه انداخته همچنان در راه است و ..
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار انتخابات شورای ائتلاف نیروهای انقلاب سوابق کاندیداهای اصولگرایان تهران احمد امیرآبادی فراهانی