بازدید 18940
۵

پیش بینی بازار مسکن در سال جدید

کد خبر: ۸۸۶۲۶۰
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶ 17 March 2019

در سالی که گذشت، مسکن رشد چند ده درصدی را در سطح کشور تجربه کرد. این رشد برای سرمایه گذاران بازار مسکن بسیار دلپذیر بود. آن قدر که عده ای دیگر از مردم هم بدون تحلیل دقیق و برنامه ریزی، سرمایه های خود را به این بازار روانه کردند. اما سوال این است؛ آیا سرمایه گذاری در بازار مسکن در سال جدید نیز سودآور خواهد بود یا با رکود بیشتر مواجه خواهیم شد؟ در سال ۹۸ و با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، بازار مسکن به چه سمتی خواهد رفت؟

به گزارش «تابناک»، در ادامه، تحلیلی دقیق از وضعیت مسکن را در سال پیش رو خواهید خواند.

قبل از اینکه تحلیل پیش رو را مطالعه کنید، لازم است به این نکته خیلی دقت کنید که «پیش بینی» هر بازاری از جمله بازار مسکن، کاری بسیار سخت و پیچیده است و بر اساس تغییر عوامل تاثیرگذار در آن بازار، ممکن است هر گونه «احتمالی» قوت و یا ضعف بگیرد.

اما اکثر تحلیلگران بازار مسکن بر نکات زیر توافق نظر دارند:

مصرف کننده ها بخرند، اما سرمایه گذارها احتیاط کنند!

در سال جدید، قریب به اتفاق تحلیلگران معتقدند: بازار مسکن، وضعیتی نسبتا راکد خواهد داشت، در حالی که کمی تورم در بخشهایی از این بازار دیده می شود. در سال آینده پیش بینی کاهش قیمت مسکن نداریم. البته از آنجایی که اقتصاد ایران تا حد زیادی به سیاست وابسته است، بعید نیست بروز اتفاق های مهم سیاسی دیگری مثل آنچه در مورد برجام اتفاق افتاد بر روی بازار مسکن نیز تاثیر بگذارد. در عین حال در سال جدید احتمال پایین آمدن قیمت ها بسیار پائین است، حتی اگر برجام مجددا اجرایی شود، ممکن است روند رشد قیمتها متوقف شود اما کاهش قیمت مسکن را احتمالا در پیش رو نخواهیم داشت. لذا مصرف کنندگان واقعی، خرید خانه را به بعد موکول نکنند و منتظر پایین آمدن قیمت در سال جدید نباشند و سریع‌تر خانه مورد نظرشان را خریداری کنند. مگر آنکه دولت با اتخاذ تصمیمات اقتصادی مناسب و راهکارهایی باعث کاهش قیمتها شود. 

قدرت نقدشوندگی بازار مسکن پائین است!

در حوزه سرمایه گذاری شرایط متفاوت است. به کسانی که مسکن را به صورت کالای سرمایه ای خریداری می کنند، سرمایه گذاری در بازار مسکن در سال آینده چندان توصیه نمی شود. با توجه به رشد ۹۰ درصدی قیمت مسکن در سالی که گذشت، به احتمال بسیار زیاد ضریب و سرعت رشد بازار مسکن در سال آینده نسبت به دیگر بازارها، کمتر و حتی نزدیک به صفر (رکود) خواهد بود. یکی از عوامل دیگری که سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای سرمایه گذاران توصیه نمی کند؛ قدرت نقدشوندگی پایین مسکن است. به عبارت دیگر برای فروش یک ملک، با توجه به کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان، در بهترین حالت حداقل باید سه ماه زمان گذاشته شود تا به قیمتی مناسب به‌فروش برسد.

گران شدن مواد اولیه ساختمانی!

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت مسکن، قیمت مصالح ساختمانی است. با توجه به افزایش هزینه های تولید این مصالح برای تولیدکنندگان، بدیهی است که اثرات این افزایش بر رشد قیمت مسکن، با تاخیر نمایان شود که بر رکود بازار باز هم خواهد افزود. زیرا که قدرت خرید مصرف کنندگان هرگز به اندازه رشد قیمت مصالح و به تبع آن قیمت مسکن، رشد نکرده است. لذا فاصله بین «قیمت عرضه» و «قدرت تقاضا» بیش از پیش خواهد شد و رکود را تقویت خواهد کرد.

با سرمایه گذاری در برخی مناطق، حتی با وجود رکود بازار، باز هم سود خواهید کرد!

بازار مسکن در برخی از مناطق هر شهر از کشورمان، در هر موقعی از سال و با هر شرایطی، باز هم دارای رونق خرید و فروش خواهد بود. به عنوان مثال در شهر تهران مناطق ۱، ۵، ۲ و ۲۲ مناطقی هستند که همواره و در هر شرایطی از رونق خرید و فروش نسبت به دیگر مناطق برخوردار بوده اند. توصیه می شود کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در بازار مسکن دارند، ابتدا این مناطق را در شهرهای خود شناسایی کنند و سپس دست به خرید ملک بزنند. این مناطق لزوما مناطق لوکس یا گران قیمت نیستند، بلکه دارای بافتی رو به توسعه هستند که شناسایی این محله ها در هر شهری به راحتی امکان پذیر است.

ضمنا اگر تمایل دارید روی نقشه از قیمتهای مسکن و وضعیت رونق محله های مختلف شهر خودتان مطلع شوید، می توانید با دانلود و نصب اپلیکیشن «اینپین» که اولین اپلیکیشن «درخواست خرید و اجاره ملک» در بیشتر شهرهای ایران است نیز، به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۱
انتشار یافته: ۵
نتیجه گیری اخلاقی (سفارشی):
درمسکن سرمایه گذاری نکنید بجاش دربورس سرمایه گذاری کنیدتامثل سال گذشته کمترین بازدهی دربین همه بازارها گیرتان بیاید !!!!
بازار مسکن واقعا مسخره شده، قیمت ها نوجومی و بدون منطقه! تعجب من ازمردمه که چرا با هر قیمتی حاضر می شند خونه بخرند؟ من که تصمیم گرفتم پول خونه را بزارم توی بانک و با سودش زندگیم را بچرخونم تا حاضر بشم با هر قیمتی خونه بخرم. هرچند اجاره ها هم خیلی بالاست ولی واقعا از این که تمام سرمایه زندگیت را برای یک خونه 50...60 متری بدم بهنره
رشد ده درصدی را مسکن تجربه نکرد . ما ملت گرفتار از همه جهت تجربه کردیم
وضعیت مسکن در سال آینده ابتدا بسیار راکد و سپس نزولی خواهد بود .
ما خريدار واقعي و براي مصرف خانواده تصميم به تعويض ملك در همين مناطق كه نام برديد براي سال آينده هستيم،، با اين تعاريف و تبليغات كه شما از اين چند منطقه در گزارشتون آورديد، ديگه نميشه سمت اين مناطق رفت و قيمت گرفت!!!!!
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه