بازدید ۳۶۵۱۶
۹
گروه ویژه اقدام مالی که به اختصار FATF نامیده می شود چهل و یک توصیه برای همکاری با کشورهای مختلف دارد که ایران تاکنون 37 توصیه آن را اجرا نموده است و تنها چهار توصیه آن باقی مانده است. برای اجرای این چهار توصیه، دولت چهار لایحه به مجلس ارائه داد که یکی از این چهار لایحه کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم یا همان CFT بود. این لایحه در مورخه 15 مهر 1397 در مجلس به رای گذاشته و تصویب شد.
کد خبر: ۸۴۰۴۵۶
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱ 07 October 2018

کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریستم (CFT) چیست؟گروه ویژه اقدام مالی که به اختصار FATF نامیده می شود چهل و یک توصیه برای همکاری با کشورهای مختلف دارد که ایران تاکنون 37 توصیه آن را اجرا نموده است و تنها چهار توصیه آن باقی مانده است. برای اجرای این چهار توصیه، دولت چهار لایحه به مجلس ارائه داد که یکی از این چهار لایحه کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم یا همان CFT بود. این لایحه در مورخه 15 مهر 1397 در مجلس به رای گذاشته و تصویب شد.

به گزارش تابناک اقتصادی، گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF یک سازمان بین دولتی است که در سال 1989 با ابتکار جی 7 با توجه به سیاست های توسعه برای مبارزه با پولشویی به خصوص در قالب معاملات مواد مخدر و مقابله با تامین مالی تروریسم تاسیس شد. دبیرخانه این گروه در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس قرار دارد.

با گذشت زمان این سازمان و فعالیت های آن گسترده تر شد تا آنجا که در سال 2012 چهل و نه توصیه را به عنوان استانداردهای خود ابلاغ نمود که شامل 9 توصیه برای مبارزه با تروریسم و 40 توصیه برای شفافیت مالی می شد. از نظر این نهاد مالی، کشورها به چهار دستۀ، استاندارد، در حال پیشرفت، غیرهمکار و لیست سیاه تقسیم می شوند. هم اکنون FATF شامل ۲۹ کشور و دو سازمان بین ‌المللی است و اعضای این اتحادیه شامل کشورهایی می ‌باشند که از مراکز مهم مالی جهان محسوب می ‌شوند. کشورهای عضو FATF عبارتند از: آرژانتین، استرالیا، اتریش، بلژیک، برزیل، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، هنگ کنگ، سوییس، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، لوکزامبورگ، مکزیک، هلند، سوئد، نروژ، پرتقال، سنگاپور، اسپانیا، نیوزلند، ترکیه، انگلستان، آمریکا و دو سازمان بین ‌المللی یعنی اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس.

همان گونه که عنوان شد این گروه برای کشورها، دارای چهار دسته بندی است که ایران از سال 2010 به بهانه برنامه هسته ای در قالب کشورهای لیست سیاه و در کنار کره شمالی قرار گرفت.

ایران برای خارج شدن از لیست سیاه این گروه و تبادل با نظام بانکی و مالی دنیا، ابتدا قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را به صورت لایحه در تاریخ 26 تیر 1389 تقدیم مجلس کرد. این لایحه بعد از گذشت حدود سه سال و نیم در تاریخ 13 دی ماه 1394 به تصویب مجلس رسید و رئیس جمهور در تاریخ 22 اسفند 1394 آن را جهت اجرا ابلاغ نمود.

قانون مبارزه با پولشویی نیز در تاریخ 2 بهمن 1386 به تصویب مجلس رسیده بود و شورای نگهبان نیز 17 بهمن همان سال آن را تایید نمود و در نهایت توسط رئیس جمهور وقت برای اجرا ابلاغ شد.

25 خرداد ماه سال 1395 بود که علی طیب نیا وزیر اقتصاد به نمایندگی از دولت یازدهم طی یک توافق محرمانه پذیرفت که توصیه های 40 گانۀ FATF و یک برنامه اقدام را که حاوی دستورالعمل زمان بندی شده بود را اجرا کند. گروه اقدام مالی نیز 4 تیرماه 1395 طی بیانیه ای در بوسان کره جنوبی اعلام کرد که ایران را به مدت 12 ماه از لیست کشورهایی که باید علیه آن ها اقدام متقابل صورت بگیرد تعلیق می کند و در این مدت ایران باید تعهداتی را که پذیرفته است اجرا نماید. همچنین اعلام شد که بعد از اتمام این یک سال گروه اقدام مالی متناسب با اقداماتی که ایران در این زمینه انجام خواهد داد تصمیم خواهد گرفت که ایران را در کدام یک از دسته بندی های چهار گانه خود قرار دهد!

در مورخه 2 تیر 1396 مهلت یک ساله به پایان رسید و FATF بعد از شش روز جلسه در شهر والنسیای اسپانیا اعلام کرد که با توجه به پیشرفت های ایران در ارتباط با اجرای برنامه های نظارت مالی و تصدیق این پیشرفت ها با ادامه تعلیق اقدامات مقابله ای این نهاد بر علیه ایران بدون قید زمانی موافقت نموده است.

این نهاد در عین حال در بیانیه خود تاکید کرد که تا زمان اجرای تمامی اقدامات لازم برای رفع کاستی های شناسایی شده، ایران را به طور دائمی از لیست سیاه خارج نمی کند.

دولت ایران از 41 توصیه FATF حدود 37 توصیه را اجرا کرد و تنها 4 توصیه باقیماند. در آبان ماه سال گذشته بود که دولت دوازدهم برای اجرای این چهار توصیه، چهار لایحه به مجلس ارائه داد: اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، لایحه کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته (پالرمو) و لایحه کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT). تاکنون سه مورد از این لوایح در مجلس بررسی شده است اما برای تصویب نهایی همچنان نیازمند بررسی های لازم در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام می باشد. لایحه چهارم که همانا لایحه کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) می باشد در مورخه 15 مهر 1397 کلیات این لایحه به رای نمایندگان گذاشته شد که نمایندگان با 143 رای موافق، 120 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 270 نماینده حاضر، رای به پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم دادند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
-
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
بسیار مفید
arb
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
اگه CFT می تونه جلوی تامین مالی تروریسم رو بگیره،پس داعش و این همه گروههای تروریستی چطور از طریق کشورهای اصلی عضو تامین مالی و تسلیحاتی می شوند؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
چون داعش و الاحوازیه از نظر CFT تروریست حساب نمیشن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
اگه تصویب شد پس دیگه این ایرادای شورای نگهبان دیگه چی چیه؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
هرچیزی اسم خوبی داشت، خوب است؛ بدون در نظر گرفتن عملکرد آن؟ مگر میشود با یک گروه تروریستی علیه تروریست معاهده امضاء کرد و زیر نظر و ریاست او اقدام کرد؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!! همین آمریکا، همین اسرائیل، همین انگلیس و فرانسه تروریست هستند. با چه کسانی علیه چه کسانی میخواهید پیمان ببندید؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
امیدوارم عمق استراتژیک کشور به جای سواحل مدیترانه در داخل پیگیری شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
استراتژی کشور از دالانهای کاخ سفید و یا کشورهای غربی نمی گذرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
مگر نه اینکه ایران نباشد ما هم وجود نداریم و اصالتی نداریم ؟ هویت یک کشور داشتن شاخص های انحصاری است . مثل برند . حالا اگر ما شاهد این باشیم که رقبا از داشته های ما و راز و رموز ما با خبر هستند دیگر مزیت رقابتی نداریم . این مزیت رقابتی میتواند در همه ارکان سازمان باشد شامل فرآیندها و تکنیکها و فرمولهای تولید و توان اقتصادی و نیروی انسانی و تکنولوژی و ....
دادن اطلاعات به دشمن با دست خود نابودی مزیت رقابتی است . و پس از آن نابودی کشور چرا در قالب کنوانسیونهای مختلف باید تصویب کنیم که این اطلاعات را در لفافه قانون به دشمن تقدیم کنیم ؟
آیا اگر همین امروز بنده بروم به سازمانهای اطلاعاتی دشمن اطلاعاتی را که در قالب این قراردادها قرار است به آنها بدهیم ، بنده امروز این اطلاعات را به آنها بدهم ایرادی ندارد؟ و مصداق جاسوسی دارد یا خیر؟
اگر در مجلس تصویب شود مصداق جاسوسی از بین میرود ؟
خوب چرا دیگر وقت همه را بگیرید اعلام رسمی کنید که هر کارمند و فردی هر نوع اطلاعاتی در دست دارد در قالب فرمهای خاصی به سایتهای دشمن تقدیم کند و هیچگونه جرمی محسوب نمی شود . دیگر 2030 و fatf , cft ,.... را رها کنید . و گرگان را مجبور نکنید در لباس میش به سختی بیا فتند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
هرچیزی اسم خوبی داشت، خوب است؛ بدون در نظر گرفتن عملکرد آن؟ مگر میشود با یک گروه تروریستی علیه تروریست معاهده امضاء کرد و زیر نظر و ریاست او اقدام کرد؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!! همین آمریکا، همین اسرائیل، همین انگلیس و فرانسه تروریست هستند. با چه کسانی علیه چه کسانی میخواهید پیمان ببندید؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
مردم غیور باعظمت و باعزّت ایران که عاشق شهادت هستند در راه پیمایی ها و در میدان های مختلف ثابت کرده اند که زیر بار ذلّت نمی روند. حال ببینیم مسئولان ایران چقدر شجاع و فهیم هستند و جواب اینهمه سال عزّت و مقاومت و سربلندی را چگونه خواهند داد. چگونه این عزّت را با سیاست هایشان حفظ خواهند کرد یا از بین خواهند برد !!!!!!!!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سامانه سعدی غلامرضا تاجگردون اعتبارنامه نمایندگی کاظم دلخوش حسین محمد صالحی