بازدید 5652
۵

موبایل‌قاپی در ۳ ثانیه!

کد خبر: ۸۳۷۵۶۷
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۲ 27 September 2018

خیالش راحت بود که داخل پیاده رو، گوشی همراه چند میلیون تومانی اش از سرقت در امان است به خاطر همین با خیال راحت، آن را کنار گوش گرفته بود و صحبت می کرد. اما یک آن به خود آمد که دیگر از گوشی خبری نبود به ثانیه ای نکشید که جوانی چُست و چابک گوشی را از میان دستانش بیرون کشید و به سمت خیابان دوید. همان جا هم سوار بر موتوری که در انتظارش بود، شد و فرار کرد. آن یکی هم که انگار کلا بی خیال بود. وسط چهار راه شلوغ بی توجه به اطراف با تلفن همراه صحبت می کرد. دزدیدن گوشی او راحت تر از آن بود که فکرش را بکنی. جوانی که ترک موتور سوار بود، بدون دردسر گوشی را کشید و بر خلاف جهت خودروها فرار کرد.

به گزارش روزنامه خراسان، این جور ماجراها را این روزها بیشتر از قبل می شنویم که می تواند چند دلیل داشته باشد. بی شک دلیل اول می تواند افزایش قیمت گوشی به خصوص گوشی های برند باشد که دزدها را بیشتر از قبل وسوسه می کند و نیز افزایش تعداد افرادی که گوشی دارند.

هوشیارتر باشیم!
اما هر چه که هست کمی هوشیاری ما می تواند این دزدان را در تلاش شان برای دزدیدن گوشی های میلیونی ناکام بگذارد. همان گونه که رئیس پلیس آگاهی ناجا درباره این که آیا با افزایش روند قیمت گوشی‌ های همراه شاهد افزایش سرقت های خرد در این حوزه هستیم؟ اظهارکرد: برای ارتکاب سرقت گوشی وجود سه عامل؛ سارق بالقوه و با انگیزه، بزه دیده و محیط مساعد، برای وقوع جرم موثر است. به عبارت دیگر افزایش استفاده از تلفن همراه با سهل انگاری و بی توجهی به توصیه‌ها، سارقان را به ارتکاب موبایل قاپی خصوصا از گروه‌های در معرض سرقت مانند زنان، کودکان، افراد کهن سال و... ترغیب می‌کند.

سردار محمدرضا مقیمی افزود: دقت نظر و کنترل روی فروش سیم کارت و همچنین گوشی‌های همراه نه تنها باعث کم شدن سرقت گوشی می شود بلکه کلاهبرداری هایی که از طریق سیم کارت های مسروقه انجام می شود، نیز کاهش پیدا می کند. وی به خانواده‌ها توصیه کرد: با توجه به بازگشایی مدارس، والدین حتما از در اختیار قرار دادن گوشی‌های همراه گران قیمت به دانش آموزان خودداری کنند تا زمینه سرقت برای سارقان فراهم نشود.

دو شیوه جیب بری و قاپ زنی

رئیس اداره اجتماعی و اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ نیز سه عامل مجرم ، محیط جرم و قربانی را سه ضلع مثلت وقوع جرم بیان کرد که اگر ضلع سوم ماجرا به هشدارهای پلیس توجه کند، بدون تردید در معرض تهدید عوامل دیگر قرار نمی گیرد و همین امر به کاهش وقوع جرم می انجامد. سرهنگ بابک نمک شناس در گفت وگو با خراسان ادامه داد: دزدیدن تلفن همراه به دو شیوه جیب بری و قاپ زنی انجام می شود.

جیب بری بیشتر در ایستگاه های پرتردد مترو یا بی آرتی صورت می گیرد و کافی است که شهروندان در چنین شرایطی گوشی همراه خود را به نحوی نگهداری کنند که در دسترس سارقان جیب برقرار نگیرد به ویژه آن که معمولا گروه های جیب بر، اقدامات خود را به صورت دو یا سه نفره انجام می دهند.

وی ادامه داد: در بحث قاپ زنی و تصاویری که ازدوربین های مداربسته یا اعترافات افرادی که دستگیر شده اند به دست آمده است، مشخص شده که قاپ زن ها اغلب به دنبال گوشی های گران قیمت هستند به ویژه در شرایط کنونی که گوشی های اندروید و هوشمند برند، افزایش قیمت بالایی دارند. همچنین این تصاویر حاکی از آن است که سرقت درست در زمانی انجام شده که گوشی توسط افراد به وسیله دو انگشت گرفته شده وشخص قاپ زن که موتور سوار است خیلی راحت با دراز کردن دست، گوشی را در کمتر از 3 تا 4 ثانیه می قاپد و بلافاصله در فاصله زمانی کوتاهی متواری می شود و از آن جا که افرادی که مورد سرقت قرار می گیرند، آمادگی ذهنی برای سرقت ندارند تا مدتی گیج هستند و نمی توانند اقدامی انجام بدهند.

سارق و تایم غافلگیری

رئیس اداره اجتماعی و اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان این که شهروندان باید در زمان مکالمه از طریق گوشی تلفن همراه، به تردد افراد غریبه به ویژه افراد جوان در اطراف خود دقت کنند، اظهار کرد: در تصاویر صحنه های مربوط به سرقت به خوبی مشهود است در زمانی که مال باخته بدون توجه به اطراف خود در حال مکالمه است، شخص دیگری برای چند دقیقه دور او می چرخد و فرد اصلا به حضور او در کنارش دقت نمی کند و به ناگاه گوشی تلفن توسط همان فرد به سرقت می رود و در مواردی در حالی که فرد در کنار محل کسب و کار خود روی صندلی نشسته و غرق در فضای مجازی است سارق از موتور پیاده می شود و گوشی را می قاپد و به سرعت به همراه موتور سوارش که با فاصله کمی بر خلاف حرکت مسیر خودروها منتظر ایستاده، فرار می کند به عبارتی سارق از "تایم غافلگیری" استفاده می کند به هر صورت تمام این سرقت ها با سوء استفاده از هوشیار نبودن شهروندان درباره محیط اطراف آن ها صورت می گیرد.

75درصد قاپ زن ها دستگیر شده اند

رئیس اداره اجتماعی و اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره میزان کشفیات گوشی های سرقت شده نیز گفت: در شش ماه اول امسال نسبت به سال قبل متهمان بیشتر از 75 درصد سرقت هایی که به صورت قاپ زنی انجام شده است، دستگیر شدند و تعداد زیادی از مال باختگان شناسایی و به مقام قضایی معرفی شده اند. نمک شناس افزود: وقتی سارقی دستگیر می شود در دومین مرحله معرفی خریدار اموال مسروقه بر اساس اعترافات متهمان و سپس رد مال به مال باخته ها در دستور کار پلیس قرار می گیرد.

و اما

ولی نکته ای که بسیار مهم است و خود به تنهایی نیاز به آسیب شناسی دارد، کم و کیف عملکرد نیروی انتظامی در قبال چنین سرقت ها و برخورد با سارقان است. در واقع آن گونه که مال باختگان می گویند، متاسفانه اقدام قاطع و کافی در این خصوص صورت نمی گیرد و همه بار تهیه اسناد و مدارک سرقت از قبیل فیلم و عکس و حتی در مواردی کشیک دادن در محل سرقت و یافتن سارق به عهده مال باخته گذاشته می شود و پس از آن مال باخته باید تماس بگیرد تا سارق دستگیر شود. شاید همین عامل باعث ورود سارقان بی تجربه به این عرصه شده است که خطرات مضاعفی را برای شهروندان در پی دارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۵
مراحل پیگیری خیلی سخته و اکثر مالباختگان میدونند که نتیجه نمی گیرند و اگر یک حکم سنگین برای دزدها تعریف بشه کافیه که متاسفانه اینطور نیست و دزدها به راحتی در شهر جولان میدن و به کارشون ادامه میدن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
موافقم
بی نانی و فقر
چه ها که نخواهد کرد
مسئولیم همه
همه
گوشی های اندروید و برند قیمت بیشتری دارند!!؟؟ یعنی گوشی های آیفون ارزونن؟
دوم محرم امسال گوشی من را هم دزدیدند تازه عادت دارم مراقب همه طرف خودم باشم !تقریبا در هفته سه بار صدا آی دزد ،آی دزد در محله ما شنیده میشه وقتی موبایل گرون میشه و پلیس هم کم کاری میکنه همچین انتظاری هم هست
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو