بازدید 9702
۵
پیمانه اقتصادی؛

از «توقف سفارش خرید سکه آتی پس از جهش سکه نقدی» تا «وام ۴۰۰ میلیون دلاری بانک جهانی به چین»

این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس به کانال تاریخی ۱۱۲ واحد هم رسید، سکه نقدی به رکورد تاریخی نزدیک شده است، قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت، تشدید نوسان «تسه»ها، جهش کم سابقه نرخ فروش دلار آمریکا، یورو و پوند، خروج ارز برای واردات حشره کش و رشد ۱۳۷ درصد صادرات بنزین چین را در بر دارد.
کد خبر: ۸۱۱۰۵۶
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۹ 25 June 2018

از «توقف سفارش خرید سکه آتی پس از جهش سکه نقدی» تا «وام ۴۰۰ میلیون دلاری بانک جهانی به چین»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس به کانال تاریخی ۱۱۲ واحد هم رسید، سکه نقدی به رکورد تاریخی نزدیک شده است، قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت، تشدید نوسان «تسه»ها، جهش کم سابقه نرخ فروش دلار آمریکا، یورو و پوند، خروج ارز برای واردات حشره کش و رشد ۱۳۷ درصد صادرات بنزین چین را در بر دارد.

شاخص کل بورس به کانال تاریخی ۱۱۲ واحد هم رسید

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه سوم تیرماه، با افزایش 2659 واحدی معادل 2.43 درصد به رقم 112 هزار و 60 واحد رسید. این در حالی است که روز شنبه در اولین فعالیت تابستانه خود، شاهد افزایش 528 واحدی معادل 0.49 درصد نماگر کل بورس بودیم. تالار شیشه‌ای در دومین روز کاری هفته و تیرماه 97، شاهد ادامه روند صعودی شاخص‌های منتخب بود؛ بنابراین، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 812 واحدی معادل 2.43 درصد به رقم 34 هزار و 258 واحد رسید. شاخص کل هم وزن، با رشد 239 معادل 1.28 درصد، عدد 18 هزار و 942 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 173 واحدی معادل 1.28 درصد به رقم 13 هزار و 710 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 3352 واحد افزایش معادل 2.79 درصد را رقم زد و به سطح 123 هزار و 657 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 2432 واحد افزایش معادل 3.04 درصد به رقم 82 هزار و 383 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با 2801 واحد افزایش معادل 1.27 درصد همراه بود و عدد 223 هزار و 841 واحد را به نمایش گذاشت.

از «توقف سفارش خرید سکه آتی پس از جهش سکه نقدی» تا «داد موبایل فروش‌ها از دلار ۸ هزار تومانی»

توقف سفارش خرید سکه آتی پس از جهش سکه نقدی

مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: طبق مورد ۲ بند «ب» ماده الحاقی دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی در شرکت بورس کالا از روز یکشنبه تا اطلاع ثانوی اخذ موقعیت تعهدی خرید فزاینده در قراردادهای آتی سکه طلا برای فعالان بازار مقدور نیست. این اطلاعیه به این معناست که از روز یکشنبه هیچ معامله‌گری در بازار آتی نمی‌تواند سفارش خرید بگذارد، مگر اینکه آن معامله گر سابقا موقعیت فروش داشته و قصد دارد، بابت بستن موقعیت فروش خود موقعیتی معکوس بگیرد و از بازار خارج شود. علاوه بر این قرارداد آتی سکه طلا تحویل آبان‌ماه و شهریورماه هر یک به ترتیب حدودا سه میلیون و ۲۱۰ هزار تومان و سه میلیون و ۱۲۰ هزار تومان است. با توجه به این اطلاعیه، معامله‌گران بازار آتی فعلا نمی‌توانند سفارش خرید سکه در این بازار ثبت کنند.

سکه نقدی به رکورد تاریخی نزدیک شده است

دومین فعالیت تابستانه بازار سکه تهران، با جهش‌های کم سابقه ادامه داشت. به طوری که مشاهدات میدانی خبرنگار تابناک اقتصادی از بازار آزاد تهران، حکایت از نزدیک شدن نرخ سکه تمام طرح جدید به سطح ۳ میلیون تومان دارد. بر اساس این گزارش، قیمت نقدی سکه تمام طرح جدید با حدود ۳۰۰ هزار تومان افزایش به رکورد تاریخی ۲,۹۶۰,۰۰۰ تومان هم رسیده است. همچنین سکه تمام طرح قدیم در معاملات دیروز، ۲,۷۵۰,۰۰۰ تومان ارزشگذاری شده که نسب به نرخ پایانی روز قبل، حدود ۲۰۰ هزار تومان گران‌تر شده است. همچنین نیم سکه بهار آزادی با رشد ۱۰۰ هزار تومانی به رقم ۱,۴۶۰,۰۰۰ تومان رسیده است. هر ربع سکه بهار آزادی نیز ۷۸۲ هزار تومان قیمت گذاری شده که نسبت به روز قبل، ۵۲ هزار تومان رشد داشته است. همچنین هر سکه یک گرمی در بازار امروز، با رشد ۱۱ هزار تومانی به نرخ ۴۲۱ هزار تومان رسیده است.

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته با ۲ دلار کاهش، به ۷۱ دلار و ۶۰ سنت رسید. میانگین قیمت این شاخص در هفته پیش از آن، ۷۳ دلار و ۶۰ سنت بود. سبد نفتی اوپک شامل انواع نفت خام تولیدی در ۱۵ کشور عضو این سازمان است.

بازار اوراق مسکن؛ تشدید نوسان «تسه»ها

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با افت 3/ 2 درصدی به قیمت 67 هزار و 816 تومان معامله شدند. پس از جهش 7 درصدی قیمت «تسه»ها از 21 تا 29 خرداد، در روزهای ابتدایی تیر شاهد تشدید نوسانات «تسه»ها هستیم. دیروز افت دسته‌جمعی «تسه»ها تا کانال 67 هزار تومانی رقم خورد. ورود نقدینگی به بازار اوراق همگام با تشدید نوسانات بازار سهام و نزدیک شدن به تابستان، در هفته سوم خرداد سقف ۶۷۰۰ تومان را (پس از روند کم‌نوسان در بازه ۶۰ تا ۶۶ هزار و ۹۰۰ تومانی از ابتدای فروردین) شکست. اما گزارش معاملات مسکن افت ۶۶ درصدی تعداد معاملات در خرداد نسبت به اردیبهشت (پس از جهش ۲۷۸ درصدی نسبت به فروردین) را نشان می‌دهد. جهش اخیر قیمت مسکن با ورود تقاضای سرمایه‌گذاری و کاهش سهم متقاضیان مصرفی (با پایین بودن قدرت خرید) دورنمای تداوم کم‌نوسانی «تسه»ها را نشان می‌دهد.

جهش کم سابقه نرخ فروش دلار آمریکا، یورو و پوند

روز گذشته بر اساس مشاهدات خبرنگار ما، در چهار راه استانبول و سبزه میدان، نرخ‌های ۸۸۰۰، ۸۸۷۰ و ۸۹۰۰ تومان از زبان دلالان برای دلار آمریکا شنیده می‌شد. در کنار جهش کم سابقه نرخ فروش دلار آمریکا، قیمت یورو و پوند نیز به رکورد‌های تاریخی رسیدند. بر اساس این گزارش، نرخ فروش یورو با بیش از ۹۰۰ تومان افزایش نسبت به قیمت پایانی روز قبل، به سطح ۱۰۴۰۰ تومان هم رسید؛ هرچند این نرخ در میان برخی از دلالان اندکی تغییر در جهت افزایش یا کاهش داشت. همچنین هر پوند انگلیس دیگر ارز پرطرفدار بازار، با جهش تاریخی حدود ۱۱۰۰ تومان نسبت به روز شنبه، به رکورد ۱۱۸۰۰ تومان رسید. درهم امارات نیز به عنوان ارزی که افزایش یا کاهش آن، تاثیر زیادی بر نرخ دلار آمریکا در بازار ایران دارد، امروز با رشد ۲۰۰ تومانی به قیمت ۲۴۰۰ تومان رسیده است. فرانک سوئیس دیگر ارز اروپایی در بازار تهران، به نرخ ۸۹۵۰ تومان رسیده که نسبت به روز قبل، بیش از ۸۰۰ تومان گران‌تر شده است.

واردات کالا‌های غیرضروری؛ خروج ارز برای واردات حشره کش 

براساس آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در دوازده ماهه سال ۹۶ بیش از 850 تن انواع حشره کش وارد کشور شده است. بنا بر آمار این محصولات از نوزده کشور جهان شامل چین، ژاپن، فرانسه، لهستان، مجارستان، هلند، هند و ... وارد ایران شده است. بر اساس آمار واردات 850 تن انواع حشره کش باعث خروج 4 میلیون و 970 هزار و 420 دلار یا به عبارتی 16 میلیارد و 658 میلیون و 943 هزار و 587 تومان شده است. به نقل از میزان، بر اساس این آمار بیشترین واردات از کشور چین به حجم بیش از 229 تن و به ارزش 701 هزار و 197 دلار یا به عبارتی 2 میلیارد و 355 میلیون و 663 هزار و 926 تومان به ثبت رسانده است.

صادرات بنزین چین ۱۳۷ درصد رشد کرد

داده‌های اداره کالای چین نشان می‌دهد، در حالی‌ که پالایشگاه‌های دولتی به دنبال کسب حداکثر سود از حاشیه صادرات خوب و سهمیه‌های اضافه شده هستند، صادرات بنزین چین در ماه می نسبت به زمان مشابه سال قبل جهش کرد. صادرات بنزین چین در ماه می ۱۳۷ درصد نسبت به سال قبل رشد کرد و به ۱.۴۷ میلیون تن رسید. این درحالی است که صادرات بنزین چین در ماه آوریل ۱.۲۱ میلیون تن بوده است. صادرات گازوئیل چین هم در ماه می افزایش یافت و با ۶۲.۶ درصد جهش، به ۲ میلیون تن رسید. صادرات نفت سفید هم با ۴۳.۱ درصد افزایش به ۱.۴۲ میلیون تن رسید. هرچند میزان صادرات این ماه هنوز از رکورد صادراتی که در ماه مارچ به ثبت رسیده، کمتر است. در همین زمان، واردات ال‌ان‌جی ۴۲.۸ درصد افزایش داشت و در ماه می به ۴.۱۵ میلیون تن رسید. علت این امر مصرف بالای کارخانجات تولیدات شیمیایی و کاهش تولید داخلی بوده است. عملکرد پالایشگاه‌های چین از مقادیر رکوردی ماه آوریل خود افت کرد، چون برخی پالایشگاه‌های دولتی عملیات تعمیر و نگهداری سالیانه خود را شروع کرده‌ و برخی پالایشگاه‌های مستقل هم قبل از برگزاری اجلاس منطقه‌ای تولید خود را کاهش داده‌اند.

رشد بیش از ۱۱ درصدی مصرف بنزین در خردادماه

متوسط مصرف بنزین در خردادماه سال جاری ۸۳ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۷۵ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر بوده است، ۱۱.۲ درصد رشد داشته است. میانگین مصرف بنزین از ابتدای سال تا آخر خردادماه سال ۹۷، ۸۵ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۷۷ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر بوده، ۱۰ درصد رشد داشته است. بر این اساس، کمترین میزان مصرف در ۱۶ خردادماه به میزان ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر بوده و بیشترین میزان مصرف در ۲۴ خردادماه رخ داده و مردم در این روز ۱۰۳ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر بنزین مصرف کرده‌اند. بر این اساس میزان مصرف بنزین در اردیبهشت ماه سال جاری ۸۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۷۸ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر بوده، ۸.۲ درصد رشد داشته است.

وام ۴۰۰ میلیون دلاری بانک جهانی به چین

بانک جهانی اعلام کرد بمنظور کمک برای کاهش فقر در منطقه جنوب غربی چین، «گوآنگسی» ۴۰۰ میلیون دلار وام اعطاء خواهد کرد. بانک جهانی با ارائه این وام، تلاش های انجام گرفته شده در راستای افزایش درآمد کشاورزان بواسطه متصل کردن آنها به بازارها و راه اندازی تعاونی های ویژه کشاورزان را حمایت خواهد کرد. همچنین بانک جهانی زیرساخت های این منطقه را فاینانس می کند و انتظار می رود که تقریبا ۱.۷۴ میلیون نفر از آن بهره مند شوند. منطقه «گوآنگسی» بیش از ۳ میلیون کشاورز فقیر دارد و میزان فقر این منطقه بیش از ۷ درصد گزارش شده که علت اصلی آن به محدود بودن منابع طبیعی و سطح پایین زیرساخت ها در مقایسه با دیگر مناطق چین است. به نقل از ایبنا، انتظار می رود مجموع کمک مالی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ میلادی در منطقه «گوآنگسی» ۵.۵۳ میلیارد دلار باشد که از این مقدار ۹۳ درصد توسط دولت چین و ۷ درصد آن توسط بانک جهانی ارائه خواهد شد.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۳
انتشار یافته: ۵
یکی به ما بگه که با این همه افت ارزش دارایی چه کنیم . من هنوز باور ام نمیشه که در عرض یک شب سرمایه ام نصف شده است . حالا خسارات ما کی جبران میکنه .؟؟؟؟؟
دولت و مسولین که خواب هستند . جوان که حالا میخواست ازدواج کنه حالا با این افزایش قیمت طلا مگر امکان داره دیگه . زندگی ها داره نابود میشه .....فکری کنید .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
افت دارایی ؟؟؟؟ملت نون شب ندارن تو میگی افت دارایی؟؟؟؟؟البته تقصیر شما نیست ؛ مسبب این مسئله مستقیما دولت و کادر مسئولین آن میباشند ؛ ولی یادتون باشه عده زیادی دارند اعضای بدنشون رو برای قرض و گرفتاری هایشون میفروشند تا امرار معاش کنن.
آقایون میگن بانک جهانی 400 میلیون دلار به چین یکی از اقتصادهای برتر جهان وام داده کسی نیست بگه دولت ما تو این چند ماه حدود 10 میلیارد دلار با قیمت دلار 4200 تومان رو چی کار کرده؟
دوستانی که میگفتن به رئیسی رای ندین چون دلار میشه 5000تومان الان بیان جواب بدن با دلار 10000 تومانی اونم در کمتر از یک سال از دور دوم ریاست جمهوری آقای روحانی چیکار کنیم؟!! یکی بیاد تفهیم کنه الان رئیس جمهور کجاست دقیقا کجاست!!!
پاسخ ها
مجید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
متاسفانه این واقعیت در جامعه بوجود آمده که نگهداری ریال یا پول نقد باعث عقب افتادن از جامعه می شود ، لذا همه ی مردم ایران سعی می کنند پول خودشون رو تبدیل کنند یا به دلار یا طلا یا خودرو یا مسکن ، نقدینگی در هر جامعه ای اختلال بوجود آورده ، انتقادات بسیار زیادی وجود داره ، لطفا پیشنهاد بدید باید چه کرد ، شاید مسئولین از نظرات شما استقبال کنند.
چه راهکاری هست ؟ بالابردن سود بانکی ؟ ثبت نام سکه در بانک ها ؟ فشار به خودرو سازها ؟ حذف گمرکی خودرو ؟
پیشنهاد شما چیست؟
انگار دیگه قبح بی ارزش شدن فجیع ریال از بین رفته.
دست هات را بذار زمین و به خدا توکل کن.
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # قیام 15 خرداد # ناهید کیانی
آخرین اخبار
وب گردی