بازدید ۸۶۶۳
کروبی رکورددار افزایش و لاریجانی رکورددار ریزش آرا
مقایسه آرای روسای مجالس در سومین اجلاسیه هر دوره ده‎گانه خانه ملت حاکی از آن است که مهدی کروبی با اخذ ۲۲۱ رای در سومین سال از مجلس ششم، بیشترین آرا را به نسبت دیگر روسای مجلس در اجلاسیه‌های سوم به دست آورده، لاریجانی، اما با کسب ۱۴۷ رای، کمترین رای به نسبت اسلافش در چنین اجلاسیه‌ای کسب کرده است.
کد خبر: ۸۰۴۰۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱ 30 May 2018

آیت الله هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی تا سال گذشته رکورد برابر ۱۳ بار اخذ رای برای حضور در کرسی ریاست مجلس -اعم از هیات رئیسه موقت و هیات رئیسه دائم در چهار اجلاسیه هر دوره از مجلس- را داشتند.

مقایسه آماری آرای سال اول و دوم انتخابات هیئت‌رئیسه ادوار مجلس نشان می‌دهد، علی لاریجانی برای چهاردهمین بار در مجالس هشتم و دهم با کسب ۲۳۷ رای، بیشترین رأی مثبت را از نمایندگان گرفته و بیشترین میزان حضور بر کرسی ریاست را دارد.

به گزارش خبرآنلاین، انتخاب هیئت رئیسه مجلس، روالی است که براساس آیین نامه داخلی قوه مقننه، اهالی خانه ملت، ۴ بار در هر دوره از مجلس آن را برگزار می‌کنند.
در این میان شاید بی‎راه نباشد که از انتخاب رئیس مجلس به عنوان، مهم‌ترین حرکت در صفحه شطرنج هیئت رئیسه یاد کنیم. آیت الله هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی تا سال گذشته رکورد برابر ۱۳ بار اخذ رای برای حضور در کرسی ریاست مجلس -اعم از هیات رئیسه موقت و هیات رئیسه دائم در چهار اجلاسیه هر دوره از مجلس- را داشتند. اما از آنجا که حضور هاشمی رفسنجانی در مجلس سوم نیمه کاره ماند و او به عنوان رئیس جمهور، خانه ملت را ترک کرد؛ تمدید ریاست لاریجانی در چهاردهمین رای گیری پیاپی برای ریاست مجلس در فواصل مجالس هشتم تا دهم، او را رکوردار ریاست بر پارلمان کرد. بعد از لاریجانی و هاشمی، ناطق نوری با قرار گرفتن در جایگاه ریاست مجالس چهارم و پنجم، در جایگاه سوم قرار دارد. مهدی کروبی که هم ریاست دو سال پایانی مجلس سوم و هم ریاست مجلس ششم را بر عهده داشت در جایگاه بعدی است و آخرین رکورد از آن حدادعادل است که به عنوان رئیس مجلس هفتم تنها ۵ بار در انتخابات هیات رئیسه موقت و دائم توانست ریاست بر خانه ملت را تجربه کند.

تغییر رئیس مجلس در میانه عمر چهارساله مجلس را تنها یک بار در مجلس سوم شاهد بودیم. آنجا که مرحوم آیت‎الله هاشمی رفسنجانی از خانه ملت به پاستور و سکانداری بالاترین مقام اجرایی کشور به عنوان رئیس جمهور کوچ کرد و اداره مجلس با آرای نمایندگان به شیخ مهدی کروبی رسید. امسال هم در مجلس دهم، برخی به جد برای سلب ریاست از علی لاریجانی عزمشان را جزم کرده بودند. اعلام نامزدی محمدرضا عارف و حمیدرضا حاجی‎بابایی از سوی دو فراکسیون امید و مستقلین، نشان از رقابتی جدی برای سومین دوره از انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم داشت. کما اینکه این انتخابات دو مرحله‌ای شد.

در دور اول رقابت، از مجموع ۲۷۲ رای ماخوذه، لاریجانی با ۱۰۱ رای، عارف با ۱۱۴ رای و حاجی بابایی با ۵۴ رای این انتخابات را پشت سر گذاشتند. به این ترتیب انتخابات رئیس سومین اجلاسیه مجلس دهم به دور دوم کشیده شد. حاجی‌بابایی هم به نفع لاریجانی کنار رفت تا لاریجانی و عارف وارد دور دوم رقابت شوند. در دور دوم انتخاب رئیس مجلس در سومین سال کاری مجلس دهم، از مجموع ۲۷۹ آرای ماخوذه، علی لاریجانی ۱۴۷ رای و محمدرضا عارف ۱۲۳ رای کسب کردند. به این ترتیب لاریجانی برای چهاردهمین بار توانست به عنوان «رئیس» از اهالی خانه ملت رای بگیرد.

مقایسه آرای روسای مجالس در سومین اجلاسیه هر دوره ده‎گانه خانه ملت حاکی از آن است که مهدی کروبی با اخذ ۲۲۱ رای در سومین سال از مجلس ششم، بیشترین آرا را به نسبت دیگر روسای مجلس در اجلاسیه‌های سوم به دست آورده، لاریجانی، اما با کسب ۱۴۷ رای، کمترین رای به نسبت اسلافش در چنین اجلاسیه‌ای کسب کرده است. البته کروبی به لحاظ ریزش آرا رکوردار مشابهی هم با لاریجانی دارد. او کرسی ریاست را از هاشمی رفسنجانی در سومین سال از مجلس سوم، تنها با ۱۵۵ رای تحویل گرفت که ریزش ۸۵ رایی نسبت به رای سال قبل هاشمی داشت. حال آنکه آرای لاریجانی نسبت به سال قبل تنها ۵۷ رای کاهش یافته بود.

مقایسه آرای روسای ۱۰دوره مجلس؛ لاریجانی رکورددار ریاست

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا حسین طائب ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه کنکور