کد خبر: ۷۶۴۸۵۳
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۱ 16 January 2018

عیدی و پاداش پایان سال، یکی از دغدغه‌های شیرینی است که بیشتر کارمندان و کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران این روزها دارند و هرچه به آخر سال نزدیک تر می‌شویم، اشتیاق برای شنیدن مبلغ عیدی و زمان دریافت آن بیشتر می‌شود.

به گزارش ایسنا، عیدی کارکنان دولت همه ساله بر اساس مصوبه دولت تعیین می‌شود؛ مبلغ قطعی آن باید به تصویب هیات وزیران برسد و نحوه پرداخت آن به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ابلاغ شود. به گفته سخنگوی سازمان برنامه و بودجه با توجه به رشد ۱۰ درصدی حقوق‌ها در سال ۱۳۹۷، عیدی کارمندان دولت ۹۳۰ هزار تومان پیش‌بینی می‌شود.

سال گذشته هیات دولت، پاداش پایان سال کارکنان را ۷۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرده بود. این رقم در سال ۱۳۹۵ حدود ۶۸۸ هزار تومان بود.

آنچه مسلم است هرگونه تصمیم‌گیری درباره رقم عیدی کارکنان دولت در مورد بازنشستگان کشوری نیز اعمال خواهد شد؛ به این معنا که در صورت تصویب عیدی ۹۳۰ هزار تومانی برای کارکنان دولت، همه بازنشستگان کشوری نیز این میزان عیدی را دریافت خواهند کرد.

مبلغ عیدی و پاداش پایان سال مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی نیز همه ساله توسط هیات وزیران مشخص و معمولا در بهمن ماه اعلام می‌شود که به محض ابلاغ، سازمان تامین اجتماعی آن را به حساب مستمری بگیران واریز می‌کند.

اما سال گذشته پرداخت عیدی و پاداش بازنشستگان و مستمری بگیران در نیمه دوم اسفند ماه بر اساس حروف الفبا (اولین حرف نام خانوادگی) و روزهای پرداخت حقوق صورت گرفت.

علیرغم آنکه سازمان تامین اجتماعی در سالهای اخیر با محدودیت منابع مواجه بوده، اما تلاش کرده با تامین اعتبار مناسب، عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی را در سریع‌ترین زمان ممکن به حسابهای آنها واریز کند.

سال گذشته بازنشستگان تامین اجتماعی همچون بازنشستگان کشوری ۷۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان عیدی گرفتند.

مبنای پرداخت عیدی و پاداش پایان سال کارگران مشمول قانون کار نیز هر سال بر مبنای قانون مصوب سال ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد که بر اساس آن کارفرمایان موظفند دست کم دو ماه حداقل حقوق و حداکثر سه ماه پایه حقوق و دستمزد را به عنوان عیدی و پاداش پایان سال به کارگران خود پرداخت کنند.

بر اساس قانون کار، میزان عیدی و پاداش پایان سال کارگران، معادل دو ماه حداقل حقوق مصوب وزارت کار و سه ماه حداکثر حقوق است و کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کارکرد ایام خدمت، معادل ۶۰ روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختی از این بابت به هریک از کارگران نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

سال گذشته حداقل حقوق کارگران ۸۱۲ هزار تومان بود و کارفرمایان با احتساب دو ماه ‌پایه حقوق، حداقل یک میلیون و ۶۲۴ هزار تومان و با احتساب سه ماه پایه حقوق، حداکثر دو میلیون و ۴۳۶ هزار تومان عیدی به کارگران خود پرداخت کردند.

رقم دستمزد امسال کارگران ۹۳۰ هزار تومان است که بر مبنای آن حداقل یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومان و حداکثر دو میلیون و ۷۹۰ هزار تومان عیدی باید به کارگران پرداخت شود.

به گزارش ایسنا، مقامات کارگری همواره پرداخت به موقع عیدی و پاداش پایان سال توسط کارفرمایان را خواستار شده و تاکید دارند که به جهت کاهش قدرت خرید و عدم تامین نیازهای معیشتی کارگران، عیدی و پاداش تا قبل از پایان سال پرداخت و به بعد از ایام عید موکول نشود.

به زعم آنها هیچگونه تفاوتی میان کارگر قراردادی و کارگر رسمی در بحث پرداخت عیدی وجود ندارد و طبق سنوات و کارکرد ایام خدمت باید عیدی خود را دریافت کنند.

هرچند که برخی کارفرمایان به دلیل نبود نقدینگی یا بضاعت کم از پرداخت به موقع عیدی باز می‌مانند اما برخی دیگر نیز به تناسب تمکن مالی خود و با درک شرایط دشوار زندگی خانوارهای کارگری، عیدی و پاداش پایان سال کارگران خود را می پردازند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۱۳
جمالتو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
با 930 هزار تومن (اگر تصویب شود و کمتر نباشد و مالیات کسر نشود و ..) خیلی کارها می شود کرد. مثلا میشود 16 کیلو گوشت خرید . کلی آجیل خرید . یک وانت شیرینی عید خرید. دو وانت میوه عید خرید و بین همسایگان هم توزیع کرد و غیره و غیره و غیره . سلامت و شاد باشید (کما اینکه این دو آخری ، حلقه ی مفقوده ی زندگی این روزهای ما شده اند)
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
با خط فقر سه میلیون تومانی، اعداد و ارقامی که به عنوان دستمزد و عیدی اعلام می کنند خجالت آور است.
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
با سلام امیدورام پیام بنده را منتشر کنید
بر اساس ماده 75 قانون خدمات کشوری عیدی کارمندان معادل5000 امتیاز است.هر امتیاز سال 1396 معادل 1695 ریال است در نتیجه عیدی امسال کارمندان 847500 تومان می شود.آنچه که شما اعلام کردید یعنی 930 هزار تومان برای سال آینده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
میزان عیدی در سال 1396 مبلغ 847500 تومان ضریب سال ضربدر امتیاز 500 (1596*500)می باشد 930000 تومان برای سال 97 هستش
بیژن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
این چه مطلبیه درج کردید در جواب سوال یا تیتر خودتون، خودتون بخونید بینم میفهمید آخرش عیدی امسال چقدره.عیدی 930هزار که گفتید برا سال آینده یعنی 97است. طبق قانون مدیریت خدمات کشوری میزان عیدی کارکنان در هرسال از ضرب عدد5000در ضریب حقوق همان سال محاسبه وتصویب میشود مثلن امسال ضریب حقوق1695ریال است که ضرب در5000میشود847500تومان. اگه افزایش حقوق سال 97به میزان 10درصد باشد یعنی ضریب، 10درصد تغیر میکند که میشود1864/5که ضرب در5000برای سال97 میشود 932000 تومان. وبرای کل سالهای قبل وبعد همین است. به این روش محاسبه میشود دولت فقط تصویب میکند پس تعیین میزان آن مشخص است و دولت هم نمیتواند برخلاف قانون آن را افزایش دهد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
بدبخت کارمند حالا با هر سابقه و مدرک حتی عیدیش نصف کارگر هم نیست نه بن نه پاداش ظاهرا خانواده ما عید نمیدونن چیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
متاسفانه همیشه در حق کارمند ظلم میشود چه کسی پاسخگوست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
ای بیچاره کارمند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
چرا اینقدر تبعیض
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
مردم به روحانی رای دادند تا حداقل تبعیضهای اینگونه واضح ازبین برود ولی متاسفانه ایشان هم با پرداختیهای کلان به مقامات وپرداخت زیر خط فقر به 80درصد کارمندان وبازنشستگان فاصله طبقاتی را به حداکثر رساند گویا فقط دنبال چندبرابر کردن قدرت خرید خود ومقامات بود نه اکثریت ملت در زیر فشار اقتصادی لجام گسیخته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
تبعیض درپرداختیها صرفا در پرداخت عیدی خلاصه نمیشود کارشناسی که با 30سال سابقه خدمت دومیلیون حقوق دارد درحالیکه یک وزیر بیش از15برابر یک کارشناس بازنشسته حقوق دریافت میکند آقای روحانی در تبلیغات سال 92 اعتراف نمود قدرت خرید کارمندان آنقدرپایین آمده که پس از ده روز حقوق تمام میشود حال که مصدراموررابدست گرفته صرفا دریافتی خودش ومقامات را چندبرابر نموده وقدرت خرید خودش راچندبرابر نموده درحالیکه بازنشستگان با حقوق زیرخط فقر کاردبه استخوانشان رسیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
بخدا ما کارمندان هم خانواده داریم مثل کارگران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
عیدی نمیخاییم دلار رو بیارین رو۳۰۰۰تومان عیدی پیشکشتون
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
هپکو اراک ابتکار صلح هرمز حسن یزدانی هفته دفاع مقدس عملیات کمان ۹۹ نیویورک