بازدید ۳۳۰۷
کد خبر: ۷۴۵۱۸۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴ 07 November 2017
رییس سابق فدراسیون اسلامی ورزش زنان درباره‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها و استادیوم‌های ورزشی گفت که حضور زنان در ورزشگاه‌ها حق آنهاست. او اما مشکل عدم حضور زنان را جایی دیگر می‌داند.

فائزه هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها و اینکه آیا شرایط لازم برای این حضور در جامعه فراهم است یا خیر؟ اظهار کرد: حضور زنان در ورزشگاه‌ها مشکلی ندارد، حتی زیرساخت‌ها به لحاظ اجرایی و قانونی هم فراهم است. معتقدم هیچ‌کدام از این مسایل مانع از حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیست.

وی گفت: تجربه جامعه ما نشان داده، مردان هر جا که همسر، دختر و یا خواهرشان حضور داشته باشند، مودب‌تر هستند و فحاشی کمتری صورت می‌گیرد. اگر به دنبال آن هستیم تا فضای استادیوم‌ها بااخلاق‌تر شود، باید اجازه دهند زنان در استادیوم ها حضور پیدا کنند. زیرا خود حضور زنان فضای استادیوم ها را تعدیل و اخلاق را بهتر می‌کند. به هر صورت این مهم محسنات زیادی دارد. ضمن اینکه فراموش نکنیم در حال حاضر ما داریم حقی را از زنان ضایع می‌کنیم.

هاشمی تاکید کرد: زنان سوری مسلمان به استادیوم‌ها راه داده می‌شوند اما دختران خودمان حق حضور در استادیوم را ندارند. چرا تصور می‌کنیم "مرغ همسایه غاز است" و هر خدمتی داریم باید به دیگران ارایه شود و دختران خودمان فراموش می‌شوند. اگر بخواهیم فضای استادیوم بااخلاق شود، باید شرایطی فراهم شود که امکان حضور زنان در استادیوم‌ها مهیا شود. موانع موجود برای حضور زنان در استادیوم‌ها سبب می‌شود تا حقی از زنان ضایع شود. زنان باید پیگیر مطالبه خود باشند تا به حق واقعی‌شان برسند.

هاشمی هم‌چنین پیرامون اولین همایش کانون مدیران ورزشی و تاثیر این همایش در تقویت جایگاه مدیران زن در حوزه ورزش افزود: من خود به عنوان یکی از مدعوین در این همایش حضور دارم و عضو کانون نیستم. ضمن این که هدف اصلی این کانون این است تا با بررسی قوانین، آئین‌نامه و اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی و آئین‌نامه اجرایی ماده 154 وزارت کار، بتواند حضور زنان را در جایگاه‌های مدیریتی نهادینه کند تا آنها نقش فعالی در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها داشته باشند.

او خاطرنشان کرد: باید فضا برای زنان ورزشی طوری فراهم شود که از امکانات برابر بهره‌مند شوند و عدالت جنسیتی رعایت شود. این کانون به دنبال آن است تا با اصلاح قوانین، آیین‌نامه‌ها و اساسنامه‌ فدراسیون‌های ورزشی، زنان از حقوق مشخصی برخوردار شوند. حتی اعضای هیات رییسه این کانون متشکل از اقشار مختلف ورزش کشور و کسانی هستند که به مشکلات زنان اشراف کامل دارند تا با نقدهای کارشناسی که انجام می‌دهند، در آینده بتوانند در تقویت جایگاه زنان ورزشگار نقش بسزایی داشته باشند.

رییس سابق فدراسیون اسلامی ورزش زنان همچنین درباره طرح جامع نظام باشگاه‌داری تاکید کرد: وزارت ورزش طرح جامع نظام باشگاه داری را برای باشگاه‌های خصوصی در خصوص نحوه گرفتن مجوز و فعالیت های آنان، وظایف و حمایت هایی که می‌تواند وزارت ورزش و جوانان از آنها داشته باشد، ارایه کرده است. باشگاه‌های فعالیت حرفه‌ای می‌کنند و ورزش حرفه‌ای مهم است. در حالی که ما هم اکنون ورزش حرفه‌ای برای زنان نداریم.

هاشمی ادامه داد: ورزش حرفه‌ای در واقع مقدمه تیم‌های ملی هستند، اگر دختران ما در تیم‌های باشگاهی فعالیت نداشته باشند، تیم های ملی عملکرد ضعیفی پیدا می‌کنند. به هر صورت برای رسیدن به مرحله بالای آمادگی فنی نیاز است که زمینه لازم برای فعالیت ورزشی زنان در باشگاه‌ها فراهم شود.

وی ادامه داد: باشگاه‌ها و ورزش حرفه‌ای مشکلات زیادی دارند، از حمایت مطبوعات و محدودیت‌های آن گرفته تا پخش تلویزیونی و حمایت مدیریتی. به همین دلیل چون ورزش بانوان امکان تبلیغات ندارد از حامیان مالی کمتری نیز برخوردار است، زیرا کارهایی که برای کسب درآمد نیاز است، در ورزش زنان اتفاق نمی‌افتد. بنابراین حالا که نظام می‌داند سیاست هایش مانع از توسعه ورزش زنان شده، باید یارانه و سوبسیدی بپردازد که امکان فعالیت زنان در باشگاه‌های ورزشی فراهم شود.

هاشمی تصریح کرد: همه روسای کمیته ملی المپیکی که از بازی‌های المپیک باز می‌گردند و  عملکردشان در حوزه کسب مدال مورد انتقاد قرار می‌گیرد می‌گویند، از همان ابتدای امر و قبل از حضور در بازی‌های المپیک، نصف مدال ها را از دست داده‌ایم زیرا تعداد زنان قهرمان ما محدود است. وقتی این را می‌دانید باید تلاش کنید در اصلاح سیسم باشگاه داری، تا زنان در ورزش حرفه‌ای فعال شوند و تیم های ملی حرفه ای و خوبی از لیگ ها انتخاب کنند و به رقابت های جهانی والمپیک اعزام شوند.

وی اضافه کرد: اینکه حامی مالی نمی‌آید درست، باید به دولت گفته شود اما حالا که تمام باشگاه‌ها از جمله؛ استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی، نفت و سایپا عمدتا دولتی و یا خصوصی هستند، خب دولت بیاید یارانه و بودجه خاص به باشگاه‌ها بدهد تا درآمد ناشی از حامیان مالی را صرف باشگاه‌داری کنند. البته راهکارهای خوبی وجود دارد که کاملا اجرایی است، حالا چرا ما معتقدیم زنان باید در حوزه‌های مدیریتی باشند، چون این مشکل زنان است و آنان راهکارهای حل این مشکلات را بهتر از مردان می دانند.

او ادامه داد: مردان به اندازه زنان درکی از مشکلات ندارند، زنان مشکل خودشان را می شناسند و راهکارش را هم می‌دانند. بنابراین در حوزه سیاستگذاری و تصمیم‌گیری وقتی زنان حضور داشته باشند به نتایج مورد نیازشان می‌رسند.

وی در پایان گفت: زنان به دلیل این که راهکارها را بهتر می‌دانند اگر در سیستم تصمیم‌گیری قرار بگیرند، عملکرد بهتری در ورزش کشور خواهیم داشت.
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
حمیدخان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
عجب نبوغی! اگر اینطور است ، بهتر است فقط زنها را به ورزشگاه راه بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
آخه چه ربطی داره. این همه در فضای مجازی لطیفه ها و تصاویر جنسی رد و بدل میشه و دختران ما صبح تا شب در محیط های آموزشی و کاری این کلمات را می شنوند و استعمال میکنند. یعنی با یک ورزشگاه رفتن فحاشی و بی ادبی ترویج پیدا میکند؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
بعد اگر آقایون در حضور خانواده و خانمها به فحاشی ادامه دادند و فحشهای بد دادند چی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
این صحبت کاملا اشتباه هست چون در خیابانها و مراکز عمومی من خودم بارها دیدم که دو طرف باهم دعوا کردند و فحش های زشت و گاها ناموسی بهم گفتند و اصلا توجهی به محیط اطارفشان که در آنجا خانم و کودک وجود دارد نکردند
محمدخانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
در حوزه ورزش بانوان مسائل مهمتر از حضور آنان در استادیومهای مسابقات ورزشی وجود دارد که بهتر است بیشتر به آنها پرداخته شود .جالب اینجاست وقتی حضور بانوان در ورزش مطرح می شود فقط تهران و ورزشگاه آزادی تبادر می شود در حالی که تمام بانوان کشورم ایران باید از حق حداقل ورزش جهت تندرستی برخوردار باشند .
می بایست به رییس سابق فدراسیون اسلامی ورزش زنان سرکار خانم فائزه هاشمی گفت چراغ اول را خودش روشن کند فرزندان دختر و خواهران و دیگر دختران اقوام را به ورزشگاه آزادی به خصوص بازی دربی بیاورد تا ساختار زشت بعضی افراد حاضر در ورزشگاه را بشکند و تربیت فحاشین را آغاز نماید .
حمیدخان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
آیا حضور خانمها برای بازیکنان ناجوانمردی که با خشونت غیر عادی ، دست و پای حریف را می شکنند ، هم موثر است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
فحاشی دخترها که به هم میدن و تازه باب شده چی؟ برای اقایون که استادیوم میرن خوب نیست
مهسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
فحاشی کم می شه ولی خون و خونریزی جای اونو می گیره .. چون اگر یک نفر به حضور زنان بی توجه باشه و کلمه رکیک یا ناموسی از دهنش خارج بشه، قطعا توسط شوهران به قتل خواهد رسید..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
آره با همين توهمات خودتون رو گول بزنيد.
كدوم مردي حاضره زنش يا دخترش رو ببره استاديوم؟؟
اين مردهايي كه از حضور زنان در ورزشگاه حمايت مي كنن هدفشون حضور ناموس خودشون تو ورزشگاهها نيست چون خودشون خيلي خوب ميدونن اونجا چه خبره و چه حرفهايي گفته ميشه.
amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
البته ! قبول دارم تعداد اندکی از آقایون در حضور زنان حرمت هارا نگه می دارند.
اماعده ی زیادی نه اینکه حرمت نگه نمی دارند بلکه با انگیزه های کاملا غیر ورزشی به استادیوم ها حجوم می برند. محترمانه ترین عبارت برای این تز و تفکر :هتک حریم ها با عبارتهای "عوام فریبانه " است . که قاءل محترم همه را جاهل وعامی پنداشته اند.
یک زن
|
-
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
من مخالف حضور زنان در باشگاه هستم کی گفته کم میکنه.عوضش بعضی کارای دیگه رو زیاد میکنه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سند همکاری 25 ساله ایران و چین سوال از رئیس جمهور رمدسیویر محسن صالحی عیسی جعفری