بازدید ۷۴۰۹
۳
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون افزایش شاخص کل بورس، کاهش بهای دلار، یورو و درهم، مهلت دو ماهه دولت به بانک مرکزی برای ساماندهی صرافی‌ها، سکه طرح جدید گران شد؛ قدیم تکان نخورد، روند کاهش‌ تولید نفت‌ روسیه دو برابر توافق‌ با اوپک‌، تولید میادین‌ نفتی‌ مشترک‌ عربستان‌ و کویت‌، رشد اقتصادی ضعیف انگلیس، حاشیه سود پالایش یک بشکه نفت، میانگین قیمت سرقفلی واحدهای پلاسکو و پس لرزه‌های تحلیف دونالد ترامپ در بر دارد.
کد خبر: ۶۵۹۰۳۷
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۰ 23 January 2017
از «گره کور کارگران بدون بیمه در پلاسکو» تا «پیش بینی تقاضای نفت اوپک در 2017»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، ارز، نفت  و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی» این پیمانه اقتصادی موضوعاتی همچون افزایش شاخص کل بورس، کاهش قیمت دلار، یورو و درهم، مهلت ۲ ماهه دولت به بانک مرکزی برای ساماندهی صرافی‌ها، سکه طرح جدید گران شد؛ قدیم تکان نخورد، روند کاهش‌ تولید نفت‌ روسیه 2 برابر توافق‌ با اوپک‌، تولید میادین‌ نفتی‌ مشترک‌ عربستان‌ و کویت‌، حاشیه سود پالایش یک بشکه نفت، میانگین قیمت سرقفلی واحدهای پلاسکو و پس لرزه‌های تحلیف دونالد ترامپ در بر دارد.


افزایش 11 واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات روز 3 بهمن ماه 95 با افزایش 11 واحدی به رقم 79 هزار و 218 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن اما با کاهش 16 واحدی عدد 15 هزار و 499 واحد را تجربه کرد. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با کاهش 95 واحدی به عدد 86 هزار و 914 واحد رضایت داد. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش 29 واحدی عدد 56 هزار و 466 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 97 واحدی به عدد 167 هزار و 257 واحد رسید. همچنین شاخص کل فرابورس (آی‌فکس) با کاهش 4 واحدی روی رقم 838 واحد متوقف شد. به گزارش فارس، بازار سهام بازاری کم حجم و متعادل بود که در اغلب نمادهای معاملاتی پیش‌رو بازار با همراهی معامله‌گران اغلب حقوقی شاهد جمع‌آوری سهام تا محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) بود.

کاهش بهای دلار، یورو و درهم در بازار آزاد یکشنبه

در پایان معاملات روز یکشنبه 3 بهمن ماه، میانگین قیمت فروش هر دلار آمریکا با کاهش 88 ریال نسبت به روز شنبه، به رقم 37 هزار و 306 ریال رسید. هر یورو نیز با کاهش 474 ریالی نسبت به روز قبل، به میانگین 41 هزار و 803 ریال فروخته شد. همچنین هر درهم امارات با کاهش 9 ریال نسبت به شروع هفته، به رقم 10 هزار و 360 ریال رسید.


مهلت دو ماهه دولت به بانک مرکزی برای ساماندهی صرافی‌ها

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور روز (یکشنبه 3 بهمن) در مراسم اعطای نشان امین الضرب، اظهار کرد: کسانی که از صرافی برای نقل و انتقال پول استفاده می‌کنند اگر یک بار اتفاقی برای پول آنها بیفتد خسارت زیادی برای آنها دارد و این الزام برای برگشتن پول به سیستم بانکی وجود دارد. معاون اول رئیس جمهور گفت: برخی به صرافیها مراجعه می‌کنند و به حدی ارز می‌خرند که انسان متحیر می‌شود. نمی‌دانیم آنها با این همه ارز می خواهند چکار کنند ایا می‌خواهند آنها را از کشور خارج کنند تا از کشورهای همسایه کالای قاچاق بیاورند؟
 
وی افزود: بانک مرکزی تا اسفندماه فرصت دارد صرافیها را ساماندهی کند تا مشخص شود که آنها چه کار انجام می‌دهند. همچنین باید مشخص شود که کسی که ارز می‌خرد می‌خواهد با آن چه کاری انجام دهد. باید حساب شخص خریدار ارز مشخص شود.


سکه طرح جدید گران شد؛ قدیم تکان نخورد

در جریان معاملات انواع سکه روز یکشنبه تهران، هر سکه تمام طرح قدیم بدون تغییر به قیمت 1 میلیون و 145 هزار تومان معامله شد. همچنین هر سکه تمام بهار آزادی با افزایش 7 هزار و 900 تومان به رقم 1 میلیون و 178 هزار و 700 تومان رسید. هر نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی با افت 3 هزار تومان به قیمت های 595 و 315 هزار تومان فروخته شدند. هر سکه یک گرمی نیز در بازار تهران با قیمت 202 هزار تومان معامله شد.

گره کور کارگران بدون بیمه در پلاسکو

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباره وضعیت کارگرانی که بیمه تأمین اجتماعی نداشتند و درپی فاجعه از بین رفتن ساختمان پلاکسو شغل خود را از دست داده اند، گفت: مطابق دستور وزیر کار، کارگرانی که مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی بوده و در ساختمان پلاسکو شاغل بودند در کوتاهترین زمان ممکن تحت پوشش و حمایت " مقرری بیمه بیکاری" قرار می گیرند. کریم یاوری در گفت وگو با  تسنیم، با اشاره به اینکه تنها کارگرانی که بیمه تأمین اجتماعی بوده اند بیمه بیکاری می گیرند گفت: کارگرانی که در طول فعالیت خود بیمه تأمین اجتماعی نداشتند نمی توانند از دریافت بیمه بیکاری بهره مند شوند. وی ادامه داد: در صورتی که سابقه کارگران بیمه شده در پلاسکو کمتر از 6ماه باشد، مطابق کارگرانی که دارای سابقه بیشتر از 6ماه هستند از مزایای دریافت مقرری بیمه بیکاری استفاده خواهند کرد.

روند کاهش‌ تولید نفت‌ روسیه 2 برابر توافق‌ با اوپک‌ اعلام‌ شد

الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که کاهش تولید نفت این کشور از آغاز سال جاری میلادی دو برابر بیشتر از میزان توافق با سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است. نوواک روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: روسیه برنامه ریزی کرده بود، 50 هزار بشکه تولید نفت را کاهش دهد، ولی در 20 روز گذشته از ماه ژانویه روزانه بین 100 الی 150 هزار بشکه کمتر تولید کرده است. خبرگزاری اینترفکس نوشت: وزیر انرژی روسیه با اشاره به پایبندی مسکو به توافق با اوپک برای کاهش تولید نفت تاکید کرد که شرکت های نفتی با توجه به امکانات و برنامه های خود تولید را کاهش می دهند. وی با بیان اینکه همه شرکت های نفت روسیه به اجرای توافق با اوپک پایبندند، اظهار کرد که تولید نفت این کشور در ماه ژانویه 11میلیون و 100 هزار الی 11 میلیون و 150 هزار بشکه در روز بوده است. این اقدام روسیه در چارچوب اجرای برنامه کاهش روزانه 1/8 میلیون بشکه ای تولید نفت براساس توافق با اوپک انجام می گیرد. به گزارش ایرنا، وزیر انرژی روسیه به تازگی با تاکید بر حمایت این کشور از کاهش تولید نفت اعلام کرده است: در صورت نیاز برای بهبود بازارهای نفتی، امکان تمدید توافق کاهش تولید بین کشورهای عضو اوپک و غیراوپک وجود دارد.

عربستان‌ و کویت‌ تولید میادین‌ نفتی‌ مشترک‌ را از سر می‌گیرند

تولید نفت در میدان الخفجی که روزانه 280 تا 300 هزار بشکه نفت از آن استخراج می شد در ماه اکتبر سال 2014 از سوی طرف سعودی متوقف شد اما پس از توقف 2 ساله و سرگردانی مهندسان و کارگران این میدان و به دنبال رایزنی های دو کشور، توافق برای از سرگیری فعالیت آن انجام شده است. دیوان محاسبات کویت با انتشار گزارشی اعلام کرد توقف فعالیت در میدان مشترک الخفجی تاکنون 4 میلیارد و 800 میلیون دلار به کویت زیان مالی وارد کرده و هزینه سنگینی را از نظر مالی برای این کشور به همراه داشته است. «انس الصالح» وزیر دارایی کویت تاکید کرد : کویت و عربستان سعودی در حال انجام پاره ای از هماهنگی های فنی هستند و پس از پایان این رایزنی ها تولید نفت در میادین مشترک از سرگرفته می شود.

رشد اقتصادی ضعیف انگلیس در سال ۲۰۱۷

کارشناسان معتقدند انگلیس در سال 2017، رشد اقتصادی ضعیف تری را نسبت به سال 2016 تجربه خواهد کرد. تخمین زده می‌شود اقتصاد انگلیس بعد از رشد 0.6 درصدی در سه ماهه دوم و سوم سال 2016، رشد 0.5 درصدی را در پایان این سال ثبت کند. به گزارش بلومبرگ، مطالعات نشان می‌دهد ادامه روند جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا برگزیت ممکن است خطراتی را برای اقتصاد این کشور در پی داشته باشد. کاهش قیمت خرده فروشی ها و افزایش تورم موجب افزایش فشار بر مصرف کنندگان می‌شود که تا کنون موتور محرک رشد اقتصادی بوده اند. از این رو به اعتقاد لیز مارتینز اقتصاددان HSBC لندن، سه ماهه چهارم سال 2016 آخرین مرحله از رشد اقتصادی انگلیس قبل از آغاز روند نزولی آن خواهد بود. وی گفت: به نظرم رشد اقتصادی انگلیس در آغاز سال 2017 کندتر خواهد شد.

حاشیه سود پالایش یک بشکه نفت در جهان

اوپک در آخرین گزارش اعلام کرد حاشیه سود پالایش نفت خام در جهان در دسامبر 2016 بین 5.5 تا 8 دلار در هر بشکه در نوسان است. به گزارش فارس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در بخشی از گزارش ماهانه خود در ماه دسامبر که به وضعیت محصولات پالایش شده در ماه دسامبر 2016 پرداخته است. بر اساس این گزارش، حاشیه سود پالایش در سنگاپور در دسامبر 2016 به طور متوسط به 7.40 دلار در هر بشکه رسید که یک دلار بیش از سطح ماه پیش از آن بود. حاشیه سود پالایش نفت عمان در سنگاپور در فاصله دسامبر 2015 تا دسامبر 2016 بین 11 دلار تا 7.40 دلار در هر بشکه بوده است. حاشیه سود پالایش نفت برنت در فاصله دسامبر 2015 تا دسامبر 2016 بین 5.9 دلار تا 5.5 دلار در هر بشکه بوده است و در کمترین قیمت به 3 دلار در هر بشکه رسیده است. در مورد نفت خام آمریکا یا همان WTI نیز در این بازه زمانی حاشیه سود پالایش این نوع نفت در هر بشکه 5.2 تا 8 دلار بوده است که در کمترین قیمت به حدود 3 دلار رسیده است. بالاترین قیمت پالایش این نوع نفت حدود 9 دلار بوده است.

انتقال سهام مخابرات به دولت منتفی شد

سازمان خصوصی سازی در نامه‌ای که در سایت کدال منتشر شده، به سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که درخواست انتقال سهام شرکت مخابرات ایران به نام دولت جمهوری اسلامی ایران کان لم یکن اعلام می شود. به گزارش مهر، سازمان خصوصی سازی در روز ۲۳ آذر امسال با انتشار اطلاعیه‌ای فوری و مهم اعلام کرد در چارچوب مفاد قرارداد منعقده با خریدار بلوکی سهام شرکت مخابرات ایران و نظر به عدم ایفای تعهدات قراردادی مزبور از جانب خریدار این سهام و نقض مکرر این تعهدات، از حق فسخ مندرج در قرارداد یاد شده استفاده نموده است و قرارداد معامله تاریخی مخابرات را فسخ شده اعلام می‌کند که این اطلاعیه با حواشی زیادی همراه بود و سرانجام به پرداخت اقساط معوق توسط خریدار منجر شد.

میانگین قیمت سرقفلی واحدهای پلاسکو

پاساژ پلاسکو در فصل حراج زمستانه و زمان جایگزینی لباس‌های نوروز فروریخت تا در بدترین زمان ممکن این اتفاق رخ دهد و بازار پوشاک ایران را نه با کمبود که با نابه‌سامانی عجیب روبه‌رو کند. شاهرخ جعفری - عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران – در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که حدود ۶۰۰ واحد در حوزه پوشاک در پاساژ پلاسکو فعالیت می‌کردند، اظهار کرد: عمده واحدها مربوط به پیراهن‌دوزان بود و همه واحدهای برج نیز سرقفلی بودند. وی ادامه داد: براساس برآوردها و اظهارات، قیمت هر متر در طبقه هم‌کف حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان بود که به‌طور مثال یک واحد ۴۰ متری حدود هفت میلیارد تومان ارزش سرقفلی داشت و در طبقات بالاتر نیز به‌طور مثال یک واحد ۳۰ متری دارای حدود یک تا ۱.۵ میلیارد تومان سرقفلی بود.

پس لرزه‌های تحلیف دونالد ترامپ

به نقل از رویترز، بررسی های انجام گرفته در ادوار گذشته، حاکی از آن دارد که همواره نخستین ماه شروع بکار رئیس جمهور جدید آمریکا با کاهش ارزش شاخص بورس «وال استریت» و نیز افزایش ارزش دلار آمریکا همراه بوده است. این در حالی است که در طی سال های اخیر، فقط در اولین ماه ریاست جمهوری  «هربرت هوور»، «جان اف کندی»، «جورج بوش پدر» و «بیل کلینتون» شاخص بورس «وال استریت» با افزایش روبرو شد. همچنین واکاوی تحولات اقتصادی در آغاز بکار روسای جمهور آمریکا در اداور گذشته نشان دهنده آن است که دلار با افزایش قیمت روبرو می شود. از اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی به بعد، ارزش دلار در نخستین ماه فعالیت روسای جمهور آمریکا به طور میانگین با رشد ۲.۲ درصدی مواجه شده است. به گزارش مهر، بر همین اساس، از چندی پیش یعنی بعد از پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ارزش دلار در برابر یورو به بالاترین سطح در ۱۴ سال اخیر رسید.

پیش بینی تقاضای نفت اوپک در سال 2017

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش ماه ژانویه خود پیش بینی کرد، تقاضای نفت این سازمان در سال 2017 به طور میانگین به 32 میلیون و 100 هزار بشکه در روز افزایش یابد که از سال گذشته میلادی 900هزار بشکه در روز بیشتر است. بر این اساس، تقاضای جهانی نفت در سال 2017 را 95 میلیون و 600 هزار بشکه در روز پیش بینی کرد که 63 میلیون و 500 هزار بشکه آن از غیراوپک و میعانات گازی اوپک و مابقی با تولید نفت اوپک تامین خواهد شد. بنا به اعلام اوپک، تقاضای جهانی نفت در سال های 2015 و 2016 به ترتیب 93 میلیون و 190 هزار بشکه و 94 میلیون و 440 هزار بشکه در روز بوده که به ترتیب 29 میلیون و 390 هزار بشکه و 31 میلیون و 200 هزار بشکه آن از تولید نفت اوپک تامین شده است. به گزارش ایرنا؛ بر اساس توافق دهم آذرماه امسال، اعضای اوپک متعهد شدند تولید نفت این سازمان را از ژانویه 2017 (دی بهمن 1395) به مدت 6 ماه روزانه چهار درصد یا 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
بیچاره اون کارگری که بیمه نیست. خدا کمکش کنه. دو ماه به شب عید مونده دولت باید فکری برای این عزیزان کنه. ای کاش این سخت گیری و اجرای مو به موی قانون بیمه تامین اجتماعی، در دیگر امور هم جاری باشه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
قبلا میگفتن مغازه های طبقه همکف پلاسکو 2 میلیارد ارزش داشته طبقه های بالا 500 میلیون حالا میگن هفت میلیارد فک کنم هر چی میریم جلو گرونتر میشه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
چرا بازرس بیمه آن منطقه را مورد بازخواست قرار نمی دهند که چرا کارگران بیمه نبودند؟ چرا کارفرمایان را مورد باز خواست قرار نمی دهند و اتفاقا الان موقع احقاق حق کارگران است ؟ این که دیگر گره کور نیست
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه مهدی بازرگان سردار حجازی زینب ابوطالبی سم آفلاتوکسین سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا خانه سینما