بازدید 1686
۱

مروری بر مهم‌ترین تحولات سیاسی «اسفند ماه» سال گذشته

سال ۱۴۰۲ با همه فراز و فرودها، تلخی‌ها و شیرینی هایش پایان یافت و سرانجام هم در ماه پایانی آن، انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان برگزار شد. در این سال حوزه سیاست، تحولات مهمی را به خود دید که هم اکنون قصد داریم نگاهی بر تحولات سیاسی اسفند ماه در سال ۱۴۰۲ داشته باشیم.
کد خبر: ۱۲۲۸۶۲۲
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۰ 31 March 2024

سال ۱۴۰۲ با همه فراز و فرودها، تلخی‌ها و شیرینی هایش پایان یافت و سرانجام هم در ماه پایانی آن، انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان برگزار شد. در این سال حوزه سیاست، تحولات مهمی را به خود دید که هم اکنون قصد داریم نگاهی بر تحولات سیاسی اسفند ماه در سال ۱۴۰۲ داشته باشیم. شاید بیان همه اخبار این حوزه مهم مقدور نباشد، اما با این حال تلاش شده خبرسازترین رویداد‌های ماهانه در حوزه سیاسی در اسفند ماه سال ۱۴۰۲ در این مجموعه گردآوری شود.

 

شش عضو جدید شورای عالی آموزش و پرورش منصوب شدند
سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور در احکام جداگانه ای و با استناد به بند الف ماده ۸ و بندهای ۱۰، ۱۲ ، ۱۳ و ۱۴ ماده ۹ و در اجرای ماده ۱۱ لایحه قانونی تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش مصوب سال ۱۳۵۸ (اصلاحی مورخ ۱۳۸۱.۷.۲۹ مجلس شورای اسلامی)، شش جدید عضو شورای عالی آموزش و پرورش را برای یک دوره ۴ ساله منصوب کرد. آریا الستی، ایراندخت فیاض و رحمت الله مرزوقی معرفی از سوی وزرای آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری، فاطمه آگاهی و علیرضا کربلایی میرزا از سوی شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش و همچنین آیت الله محمود رجبی به عنوان مجتهد آشنا به مسائل تعلیم و تربیت به عضویت شورای عالی آموزش و پرورش منصوب شدند.

 

امام: جبهه اصلاحات در تهران امکان ارائه لیست ندارد
سخنگوی جبهه اصلاحات با اشاره به تصمیمات این جبهه درباره انتخابات پیش روی گفت: تکلیفی برای چهره‌های اصلاح طلب تعیین نکردیم اما احزاب یا شخصیت‌های عضو، مجاز به ارائه لیست یا حمایت از کاندیداهای غیر اصلاح طلب نیستند.

 

باید مشارکت در انتخابات را به ۷۲ درصد برسانیم
رئیس اداره فضای مجازی و شناختی نیروهای مسلح گفت: راهبردمان برای رساندن مشارکت به ۷۲ درصد در انتخابات اسفند ۱۴۰۲ تحریک هیجانات و احساسات مردمی، تبلیغات در حوزه‌های مجازی و واقعی و شکستن مارپیچ سکوت است.

 

ظریف: مردم «فرصت» و «پایه قدرت نظام» هستند؛ دست فرصت را باید باز بگذاریم
عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: به نظر من هنوز این مردم پای این کشور ایستاده‌اند،؛ حتی آن ایرانی که در خارج است وقتی نام خلیح فارس و تمامیت ارضی ایران می‌آید، تنش می‌لرزد. مردم «فرصت» و «پایه قدرت نظام» هستند؛ دست فرصت را باید باز بگذاریم.

 

آیت‌الله موسوی بجنوردی درگذشت
آیت الله سیدمحمد موسوی بجنوردی در پنجم اسفند پس از یک دوره بیماری درگذشت. وی که فرزند آیت الله العظمی سید حسن بجنوردی بود، در سال ۱۳۲۶ هجری شمسی در نجف اشرف متولد شد و تحصیلات حوزوی خود را نیز در همان شهر نزد اساتیدی همچون حضرات آیات امام خمینی، خوئی، حکیم و پدرش گذراند.عضویت در شورای عالی قضایی و هیأت عفو زندانیان از سوی امام خمینی، از جمله مسئولیت های آیت الله موسوی بجنوردی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین یکی از اعضای شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز بود.

 

۶۱ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۹۸ تن واجد شرایط رای دادن هستند
سخنگوی ستاد انتخابات کشور تعداد واجدان شرایط رای دادن را ۶۱ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۹۸ تن اعلام کرد. محسن اسلامی شامگاه چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه متولدان ۱۱ اسفند ۱۳۸۴ به قبل واجد شرایط رای دادن در انتخابات ۱۴۰۲ هستند، اظهار کرد: در انتخابات ۱۱ اسفند امسال، ۶۱ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۹۸ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که ۳۰ میلیون و ۹۴۵ هزار و ۱۳۳ مرد و ۳۰ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۱۶۵ زن خواهند بود.

 

رسایی: این انتخابات انقلاب پاجوش‌ها علیه چنارهاست
عضو ائتلاف امنا گفت: رقیب ما ائتلاف قالیباف (شانا) است که ریشه ۱۰- ۱۲ ساله دارد و در قامت چنار است اما ائتلاف ما عمر ۱۰ -۱۲ روزه دارد و می‌گویند در نقش پاجوش است. وی اظهار کرد: ما به پاجوش بودن افتخار می‌کنیم همانطور که به پابرهنه بودن افتخار کردیم. مشکل اصلی کشور همین نگاهِ از بالا به پایین است. همین است که لیست‌های انتخابات بر اساس روابط خانوادگی بسته می‌شود.

رسایی گفت: نمی‌خواهم سخنانی بر زبان بیاورم؛ همین قدر بدانید که داماد یک شخصیت سیاسی در لیست انتخابات قرار گرفته است.  بساط فخرسالاری و نگاه از بالا به پایین و سهمیه‌بندی سیاسی را باید از بین ببریم و زیر میز بزنیم. این انتخابات انقلاب پاجوش‌ها علیه چنارهاست؛ چنارهایی که از کنارش پاجوش‌ها بیرون زده‌اند. خب بد عمل کردید که پاجوش‌ها متولد شده‌اند. ان‌شاءالله در روز جمعه همه با هم به لیست چنارها نه و به لیست پاجوش‌ها آری می‌گوییم. از امروز دیگر اجازه نخواهیم داد به اسم اصولگرایی یا به اسم حزب‌اللهی هر کاری انجام شود.

 

رهبر انقلاب: رأی ندادن هیچ مشکلی را از کشور حل نمی‌کند
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران رای اولی‌ها و جمعی از خانواده‌های شهدا در تبیین یک اثر عینی رأی ندادن گفتند: رأی ندادن هیچ مشکلی را از کشور حل نمی‌کند ضمن اینکه برای خود فرد هم ضرر دارد چون اگر رأی ندهید، دیگران رأی می‌دهند و فردی را که شما مایل به انتخاب او نیستید انتخاب می‌شود.

 

رئیسی از مردم قدردانی کرد
رئیس جمهور گفت: بدخواهان ایران عزیز، همه توان خود را بسیج کرده بودند، تا انتخابات یازدهم اسفند بی‌رونق برگزار شود. حضور پر از ایمان و امید شما مردم فهیم و موقع‌شناس، «نه بزرگ» به جبهه ضدبشری استکبار و پنبه کردن رشته میلیاردها دلار هزینه‌کرد آنها برای طراحی و اجرای این سناریوی مزورانه بود.

 

"نه" بلند ملت به "پدرخوانده‌ها"
 انتشار فهرست منتخبان مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که مردم با گذر از دستورالعمل پدرخوانده‌ها در این دوره، تصمیم گرفته‌اند که قاعده بازی را عوض کرده و به نمایندگانی مجوز ورود به بهارستان را بدهند که قدرت درافتادن با مبادی فساد را دارند و از نظر مطالبه‌گری مستقل عمل می‌کنند؛ تجربه‌ای عبرت‌آموز برای جاماندگان از خانه ملت.

 

۱۴۲ نماینده جدید و ۱۰۳ نماینده فعلی راهی بهارستان شده‌اند
محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور شامگاه دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ در یک برنامه تلویزیونی در تحلیلی آماری از نتایج انتخابات ۱۴۰۲ اظهار کرد: انتخابات مجلس دوازدهم در ۴۵ کرسی (۱۶ درصد) به دور دوم رفته است و از میان ۲۴۵ منتخب (۸۴ درصد)، ۱۰۳ نفر (۴۲ درصد) سابقه نمایندگی در مجلس یازدهم را دارند و ۱۴۲ منتخب جدید (۵۸ درصد) برای نخستین بار راهی مجلس می‌شوند.

وی درباره ترکیب سنی نمایندگان منتخب گفت: در سنین بین ۳۰ تا ۴۵ سال ۵۲ نفر (۲۱ درصد)، بین ۴۵ تا ۶۰ سال ۱۳۵ نفر (۵۵ درصد) و بین ۶۰ تا ۷۵ سال ۵۸ نفر (۲۴) درصد نمایندگان منتخب هستند. از این میان ۳۷ درصد با مدرک دکترا، ۵۸ درصد با مدرک کارشناسی ارشد و ۵ درصد با مدرک حوزوی انتخاب شده‌اند.

وی در ادامه با ارائه آماری عنوان کرد: در این انتخابات ۴۸ درصد خانم و ۵۲ درصد آقا رای دادند. ۸۵ درصد با کارت ملی، ۱۱ درصد با شناسنامه، ۳ درصد با گواهینامه و یک دصذ با کارت پایان خدمت و گذرنامه رای دادند.سخنگوی ستاد انتخابات کشور همچنین بیان کرد: در در انتخابات مجلس خبرگان رهبری تکلیف هر ۳۱ حوزه مشخص و ۸۸ منتخب معرفی شده‌اند.

 

واکنش ضرغامی به حکم شروین حاجی‌پور
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سخنرانی گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران که دوشنبه ۱۴ اسفندماه برگزار شد، با اشاره‌ تلویحی به حکم شروین حاجی‌پور، خواننده اظهار کرد: باستان‌شناسان باید با مردم حرف بزنند. ما در این حوزه کم‌کاری داریم، مردم نمی‌دانند باستان‌شناسی چیست. زوری هم نیست، مردم باید آرام آرام یاد بگیرند و آموزش ببینند، چون بیشتر مشکلات ما فرهنگی است. بعد هم که یک کتاب خوب مثل کتاب آقای مطهری وجود دارد، به جای آنکه به صورت طبیعی شرایطی را فراهم کنیم تا آن را مطالعه کنند، به صورت مجازات و تنبیه مطرح می‌کنیم و می‌گوییم فلان خواننده خطا کرده، باید تنبیه شود و مجازات آن این است که کتاب «حقوق زن در اسلام» را بخواند و خلاصه کند و تحویل دهد. خوب است شهید مطهری امروز در بین ما نیست، که ما الان راحت این حرف‌ها را می‌زنیم، این نگاه درست نیست.

 

درگذشت یک وزیر دولت احمدی‌نژاد
حمید بهبهانی وزیر راه دولت نهم درگذشت. حمید بهبهانی متولد ۱۳۱۹ در شیراز و دارای دکترای تخصصی عمران با گرایش حمل و نقل و ترافیک از دانشگاه کینزول فلوریدا و استاد تمام دانشگاه علم و صنعت بود و در دولت احمدی‌نژاد مسئولیت وزارت راه را بر عهده داشت.

 

معاون سیاسی صداوسیما استعفا کرد
رییس سازمان صداوسیما در حکمی، محمدعلی صائب را به سرپرستی معاونت سیاسی صداوسیما منصوب کرد. پیش از این، علیرضا خدابخشی از این سمت استعفا داده بود.

 

فضائلی: اگر کسی تذکر رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس را مبنای اختلاف کند، نقض غرض است
عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: جهت اصلی انذار ‎رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس جدید، پرهیز از اختلاف‌انگیزی و دعوا راه انداختن‌ها و ‎ستیزه‌گری‌های دشمن‌پسند بود. مهدی فضائلی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:«جهت اصلی انذار ‎حضرت آقا به نمایندگان مجلس جدید، پرهیز از اختلاف‌انگیزی و دعوا راه انداختن‌ها و ‎ستیزه‌گری‌های دشمن‌پسند بود؛ لذا اگر خود این تذکر بخواهد مبنای اختلاف و ستیزه‌جویی شود، قطعا نقض غرض خواهد بود؛ از سوی هرکس باشد.»

 

اعطای نشان فتح به فرماندهان کل ارتش و سپاه
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا طی مراسمی نشان فتح را به سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعطا کردند.اعطای این نشان به فرماندهان کل ارتش و سپاه به دلیل عملکرد آنان در ارتقای توان دفاعی و رزمی و قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح، انجام شد.نشان فتح، به‌عنوان نماد عملیات‌ پیروزمندانه رزمندگان اسلام و فاتحان این عملیات‌ انتخاب شده است. این نشان، از سه برگ درخت نخل و گنبد مسجد جامع خرمشهر و نیز پرچم جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است.

 

رزمایش مرکب کمربند دریایی ۲۰۲۴ پایان یافت
امیر دریادار دوم مصطفی تاج‌الدینی، سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۴ گفت: رزمایش مرکب امنیت دریایی ۲۰۲۴ ایران، چین و روسیه با برگزاری رژه یگان‌های شرکت کننده از مقابل ناوشکن جمهوری اسلامی ایران «جماران» در منطقه شمال اقیانوس هند پایان یافت.

 

افشاگری، تایید و واکنش‌ها
در پی انتشار خبری مبنی بر تخلف زمین‌خواری در مجموعه تحت مدیریت حجت‌الاسلام کاظم صدیقی امام‌ جمعه موقت تهران وی در نامه‌ای به دادستان تهران ضمن تائید این تخلف، از جعل امضای خود خبر داده است.صدیقی از دادستان تهران خواسته که بدون در نظر گرفته شدن سوابق قضایی و عناوین سیاسی اجتماعی‌اش، به موضوع ورود کرده و ابعاد این تخلف را برای مردم روشن کند.

 

در تعطیلات نوروزی دولت تعطیل نیست!
با دستور حجت‌الاسلام احمد صالحی، رئیس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری، بخشنامه ای به نام ضیافت خدمت به کلیه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی ابلاغ شده است تا در ایام تعطیلات نوروزی از تاریخ ۲۴ اسفند تا ۱۴ فروردین هیچ دستگاه دولتی و اجرایی خالی از مدیران نباشد.

 

مرحله دوم انتخابات مجلس در کدام حوزه‌ها برگزار می‌شود؟
مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۲۲ حوزه با رقابت برای ۴۵ کرسی از ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. نام ۲۱ حوزه‌ای که در آن‌ها  مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد، به این شرح است: «تبریز، آذرشهر و اسکو» ، «شبستر»، «میانه»، «پارس آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز مغان »، «سمیرم»، «لنجان»، «کرج، اشتهارد و فردیس»، «تهران، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، «بیرجند، درمیان و خوسف»، «مشهد و کلات»، «آبادان»، «رامهرمز و رامشیر»، «خدا بنده»، «زنجان و طارم»، «شیراز و زرقان»، «مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد»، «کرمانشاه»، «گنبد کاووس»، «خرم‌آباد و چگنی»، «قائم شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی، «ملایر» و «ورامین».

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
لجبازی کودکانه زاکانی شهردار تحمیلی و ناکارآمد و تندروی جبهه پایداری ، در تبدیل تنها

پارک زیبا و محلی قیطریه که باید دهها درخت کهنسال بالای صد سال را قطع کنند

در حالیکه در شعاع ۳۰۰ متری پارک سه مسجد خالی و سوت و کور و دو امامزاده وجود دارد
و دو نماز خانه نیز داخل پارک میباشد ، تنها دشمنی او با قانون و مقررات و عصبی کردن

دهها هزار نفر از مردمی از تمام سنین و جوانانی که در آن پارک با کودکان و پدر بزرگها و

مادر بزرگ های خودشان به ورزش و بازی و رسیدن به آرامش می‌رسند

اینکارها فقط بدبینی نسل نو را با دین و مذهب بیشتر می‌کند و نفرت و انزجار را جای عشق و محبت و مدارا و تحمل یکدیگر می‌داند و بس
برچسب منتخب
# جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل