بازدید 3353

تغییر اقلیم چه پیامدهایی برای ایران داشت؟

رئیس سازمان هواشناسی کشور با تشریح پیامدهای تغییر اقلیم برای ایران، گفت: امسال افزایش دما منحصر به تابستان نبود بلکه بهار و زمستان نیز گرمتر از نرمال بود.
کد خبر: ۱۱۹۵۱۳۱
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۵ 26 September 2023


به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، سحر تاجبخش اظهار کرد: همانطور که سازمان های بین المللی اعلام کردند، تابستان 2023 میلادی گرم‌ترین تابستان از زمان ثبت رکوردهای جوی بوده است این به این معناست که اتمسفر زمین گرم‌تر شده و تعادل بین جو و اقیانوس از بین رفته است.

وی افزود: این شرایط سبب وقوع مکرر پدیده های حدی و رکورددار در دنیا شده است. در کشور ما نیز این اتفاق رخ داده است برای نمونه علی رغم اینکه سال گذشته پوشش برف قابل ملاحظه ای نداشتیم اما یکی 2 بارش در کشور اتفاق افتاد که در سال های اخیر بی سابقه یا کم سابقه بود.

 

وی با بیان این‌که در بخش دما نیز چند رکورد دمایی جدید در زمستان و سایر فصل ها به ثبت رسید، گفت: افزایش دما منحصر به تابستان نبود بلکه بهار و زمستان نیز گرم‌تر از نرمال بود اما چون دما در تابستان روند افزایشی دارد تغییرات افزایشی دما محسوس تر بود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: بارش شدیدی که تابستان 1401 در کشور رخ داد و بیش از 20 استان را درگیر کرد نیز یکی از نشانه های تغییر اقلیم است. این بارش ها در نتیجه تقویت سیستم های موسمی در کشور اتفاق افتاد و ما شاهد رگبارهای بسیار شدید در بسیاری از استان ها بودیم.

تاجبخش اضافه کرد: این ها پیامدهایی است که از دیدگاه هواشناسی ناشی از تغییر اقلیم در دنیا دیده می شود. این موضوع سبب شده تا مصارف هم در حوزه صنعت و خانگی بیشتر شود، بنابراین ضرورت اینکه ما یک برنامه ملی برای برنامه مصرف بر اساس منابع داشته باشیم ضروری است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه