بازدید 18266

۲۵ میلیون تومان شهریه سرویس مدرسه!

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی گفت: برخی خانواده‌ها از مدارس غیردولتی انتظار هتل دارند، به خود بنده بعضا گفته‌اند مدرسه‌ای هست که فرزندم را صبح بگذارم آنجا و ۱۲ شب بیاید خانه و بخوابد و صبح هم برود مدرسه!
کد خبر: ۱۱۹۲۲۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۹ 10 September 2023

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، احمد محمودزاده رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی از پیگیری برای رفع مشکلات بیمه‌ای معلمان مدارس غیردولتی و رساندن ساعت کار معلمان این مدارس به ۳۰ ساعت در مجلس شورای اسلامی خبر داد و اظهار کرد: در حال پیگیری مصوبه‌ای در مجلس شورای اسلامی هستیم که در صورت تصویب، ساعت کار معلمان مدارس غیردولتی از ۴۴ به ۳۰ ساعت تقلیل می‌یابد.

کاهش ساعت کار موظفی معلمان در مدارس غیردولتی
وی با تاکید بر اینکه معتقدیم معلم کارگر نیست که ساعات کاری او را با قانون کار بسنجیم، افزود: در حال حاضر معلمین مدارس غیر دولتی طبق قانون کار ۴۴  ساعت در مدرسه کار می‌کنند در حالی که معلم باید ۳۰ ساعت در مدرسه حضور داشته باشد و بخشی از این حضور را در مطالعات او در نظر بگیریم.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی ادامه داد: در همین راستا پیشنهادی در بحث بازنگری قانون مدارس غیر دولتی به مجلس داده‌ایم. اگر این قانون تغییر کند، ساعت کاری معلمان مدارس غیر دولتی نیز از ۴۴ ساعت به ۳۰ ساعت می‌رسد. این پیشنهاد هم اکنون در کمیسیون آموزش مجلس مطرح شده و رای آورده است و منتظر ارجاع آن به صحن مجلس هستیم.

رتبه‌بندی یک تا ۵ مدارس غیردولتی
معاون وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگر سخنان خود از رتبه‌بندی مدارس غیردولتی خبر داد و با بیان اینکه رتبه‌بندی این مدارس جزو برنامه‌های سازمان مدارس غیردولتی است، تصریح کرد: به دنبال پنج رتبه کردن مدارس غیردولتی هستیم تا شهریه مدارس غیردولتی را به رتبه آنها گره بزنیم. با محقق شدن این امر مدارس غیردولتی همتراز هم شهریه‌های تقریبا یکسانی دریافت خواهند کرد. البته امسال هم با همین نگاه شهریه مدارس غیردولتی را بستیم اما هنوز رتبه مدارس را  اعلام نکرده‌ایم.

پیشنهاد ارائه الگوی توسعه مدارس غیردولتی در برنامه هفتم توسعه
وی در بخش دیگر سخنان خود درباره احکام مربوط به سازمان مدارس غیر دولتی در برنامه هفتم توسعه، عنوان کرد: در برنامه هفتم توسعه خود ما پیشنهادی دادیم که در صورت تصویب بر اساس آن وزارت آموزش و پرورش مکلف شود الگو توسعه کمی و کیفی مدارس غیر دولتی را ارائه دهد. ما مطالعه‌ای درباره مدارس غیر دولتی در کشورهای دیگر دنیا داشتیم، حدود ۷۲ کشور را بررسی کردیم تا دریابیم مدارس غیردولتی کشورهای دیگر چطور اداره می شود؟. نحوه توسعه این مراکز به چه شیوه‌ای است؟. آیا  همه کشورها مثل ما است مقطع ابتدایی را به بخش خصوصی واگذر کرده‌اند؟.

محمودزاده بیان کرد: از این رو در برنامه هفتم توسعه حکمی را آوردیم که در صورت تصویب، وزارت آموزش و پرورش مکلف می‌شود الگوی توسعه کمی و کیفی مدارس غیر دولتی را برای سال آینده ارائه دهد. بر اساس فراتحلیلی که بر روی کشورهای دیگر انجام دادیم، این آمادگی برای ارائه این الگو از سوی ما به عنوان سازمان مراکز و مدارس غیر دولتی وجود دارد و برای دوره تحصیلی ابتدایی و متوسطه نظری و فنی حرفه‌ای برنامه‌هایی داریم که به چه شیوه باید عمل شود.

افزایش شهریه‌های پایین برخی مدارس غیردولتی
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه حدود ۱۵۰ شاخص آموزشی و پرورشی برای مولفه‌های سرانه نیروی انسانی، سرانه فضا و تجهیزات و امکانات، کیفیت بخشی آموزشی و پرورشی مدارس غیر دولتی احصاء شده است که همگی در تعیین شهریه‌های مدارس غیر دولتی تاثیرگذار بودند، توضیح داد: ۱۸ هزار مدرسه غیر دولتی داریم که به همین میزان و با توجه به مولفه‌های یاد شده و شاخص‌های احصاء شده، ۱۸ هزار شهریه مختلف در این مدارس داریم. ما هفت ماه برای احصای این مولفه‌ها و شاخص‌ها کار کردیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: امسال ما به‌روی شهریه‌های پایین خیلی وقت گذاشتیم چراکه مطمئن بودیم خدماتی که با این شهریه‌های پایین در مدارس غیر دولتی ارائه می‌شود بی‌کیفت است و استاندارد نیست. ما نباید اجازه دهیم خدمات مدارس غیر دولتی خیلی غیر استاندارد باشد و  این امر از جمله وظایف ماست. از این رو امسال و سال گذشته مدارسی که شهریه‌های پایین داشتند، افزایش شهریه خوبی داشتند.

مدارس غیردولتی برای کلاس‌های کنکور پایه دوازدهم می‌توانند ۱۵ درصد بیشتر شهریه دریافت کنند
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی درباره شهریه‌های مصوب امسال مدارس غیردولتی توضیح داد: شهریه‌ای که امسال ما برای مدارس غیردولتی مصوب کردیم از  ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شروع می‌شود تا ۴۸ میلیون تومان که البته این رقم ها می‌توانند به علاوه ۳۸ درصد از شهریه مصوب هر مدرسه به منظور ارائه فوق برنامه ها شود. در واقع با احتساب فوق برنامه‌ها، شهریه‌های امسال مدارس غیردولتی از ۷ میلیون و ۱۰۰ تومان تا ۶۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

وی افزود: البته مدارس غیر انتفاعی برای برگزاری کلاس کنکور آن هم فقط برای پایه دوازدهم می‌توانند ۱۵ درصد بیشتر شهریه دریافت کنند. در واقع مدارسی که برای پایه دوازدهم کار آموزشگاهی انجام می‌دهند و برای این کار مجوز دارند، اجازه دارند ۱۵ درصد دیگر هم شهریه برای این امر از والدین دریافت کنند.

محمودزاده در عین حال خاطر نشان کرد: حدود ۱۵ هزار مدرسه غیردولتی زیر ۲۰ میلیون تومان، ۲۶۵۰ مدرسه بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان و تقریبا ۳۵۰ مدرسه غیردولتی بالای ۴۰ میلیون و تا ۶۵ میلیون تومان شهریه می‌گیرند. اغلب مدارسی که بالای ۴۰ میلیون تومان و تا ۶۰ میلیون تومان شهریه می‌گیرند در تهران هستند. در استان‌ها رقم‌ها متفاوت است، مثلا بالاترین رقم شهریه در خراسان، ۳۱ میلیون تومان است. البته این عددهایی که ما به عنوان شهریه به آن رسیده‌ایم احتمال دارد مشکلاتی نیز داشته باشد؛ نمی‌گوییم این‌ها اعداد خوبی هستند اما امسال بحث افزایش اجازه بها و دست مزدها را داشتیم. هزینه‌های مدارس بالا رفته است.

از شهریه ۲۵ میلیونی سرویس مدرسه تا والدینی که از مدرسه غیردولتی انتظار هتل دارند
معاون وزیر آموزش و پرورش، گفت: برخی خانواده‌ها از مدارس غیردولتی انتظار «هتل» دارند. به خود بنده بعضا گفته‌اند مدرسه‌ای هست که فرزندم را صبح بگذارم آنجا و ۱۲ شب بیاید خانه و بخوابد و صبح هم برود مدرسه؟ برخی از والدین از ما این چیزها را می‌خواهند.

وی در پاسخ به سوالی درباره شهریه‌های گزاف مدارس غیر دولتی که خارج از شهریه مصوب و تعیین شده از سوی این سازمان است که بعضا به بالای ۱۲۰ میلیون تومان می‌رسد، توضیح داد: حتما این مدارس در منطقه یک، ۲ و ۳ تهران است. برخی مدارس شهریه مصوب را دریافت می‌کنند اما علاوه بر فوق برنامه‌ها، هزینه‌هایی برای لباس مدرسه، غذا، میان وعده و... دریافت می‌کنند که اگر این مبالغ را به‌روی شهریه‌های مصوب بگذاریم رقم شهریه بسیار زیاد می‌شود. برای مثال سال گذشته شهریه سرویس مدرسه‌ای ۲۵ میلیون تومان بود.

محمودزاده گفت: حال اگر هزینه‌های غذا، سرویس، میان وعده و... را کنار بگذاریم، باز هم ممکن است برخی مدارس غیر دولتی بیشتر از آنچه ما برای شهریه مصوب کردیم، از خانواده‌ها شهریه دریافت کنند که حتما با این موارد برخورد می‌کنیم و برخورد هم کردیم؛ به طوری که در طول یک ماه گذشته بسیاری از مدارس گردن کلفت را تعطیل کردیم. طی ده ماه گذشته حدود ۸۸۶ آموزشگاه را توبیخ، پلمب یا متوقف کردیم و به حدود ۱۱۱۳ مدرسه غیر دولتی تذکر، توبیخ، توقف و لغو مجوز داده‌ایم که عدد خوبی است.

توبیخ شامل مدارس غیرانتفاعی مسئولان نیز می‌شود؟
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی در پاسخ به اینکه آیا این توبیخ‌ها شامل مسئولینی که مدارس غیر انتفاعی دارند نیز می‌شود؟، گفت: شامل همه شده است و هیچ فرقی ندارد مدیر مدرسه چه کسی است. ما اسم مدارس را دنبال نمی‌کنیم بلکه پیگیر آنچه در مدرسه اتفاق می‌افتد هستیم. البته این وظیفه مدیران کل است و من در کلان موضوع باید به این امر نظارت داشته باشم.

کنکور سنجه مناسبی برای ارزشیابی ۱۲ سال آموزش و پرورش نیست
معاون وزیر آوزش و پرورش در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه کنکور سنجه مناسبی برای ارزشیابی از ۱۲ سال آموزش و پرورش نیست، تاکید کرد: وقتی کنکور سنجه ارزشیابی قرار می‌گیرد مدرسه‌ای که آموزشگاه محور و تست محور است موفقیت بیشتری کسب می‌کند. از این رو نهایی شدن دروس پایه دوازدهم به ما کمک کرد که مرجعیت را به داخل مدرسه و کتاب و معلم و نه تست بازگردانیم. سنجه کنکور تک بعدی و فقط علمی آموزشی است. اگر سنجه را عوض کنیم فعالیت‌های آموزشگاه محور برکنار می‌شود و معلم و دانش آموزی که کار و تلاش می‌کند و نه تست کار کردن دوپینگی، نتیجه خواهد گرفت.

«گاج» تا ۲ سال نمی‌تواند آزمون برگزار کند
محمودزاده درباره لغو مجوز برگزاری آزمون انتشارات «گاج» نیز توضیح داد: در حال حاضر فقط «انتشارات» گاج می‌تواند فعالیت کند و مجوز برگزاری «آزمون» این انتشارات لغو شده است. مجوز آزمون‌هایش نیز باید از سال گذشته لغو می‌شد اما برای اینکه خانواده‌ها و دانش آموزانی که برای کنکور برنامه‌ریزی کرده بودند، آسیب نبینند، اجازه دادیم تا زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۲ آزمون‌ها را ادامه دهد اما پس از آن به مدت دو سال مجوز  برگزاری آزمون برای این انتشارات لغو شده است.

 وی درباره سخنان خود در برنامه‌ای تلویزیونی درباره این امر که شائبه تبلیغ برای این انتشارات را ایجاد کرده بود، نیز تاکید کرد: این امر تبلیغ نبود. اگر در کشور ما بیان تخلف یک موسسه را جزو تبلیغ برای موسسه محسوب می‌کنند، من اصلا بحث ندارم اما این کار تبلیغ نبود. این مجموعه تخلف کرده بود و ما جلوی تخلف آن را گرفتیم و با شجاعت هم اعلام کردیم.اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲۲
با تعداد کم مدارس دولتی و کیفیت بسیار پایین آنها مردم ناچار به استفاده از مدارس غیر دولتی می شوند حالا دولت بابت تحصیل هزینه نمی کند بلکه درآمد هم دارد
یادش بخیر یک زمان اموزش و پرورش رایگان بود..از اصول قانون اساسی هم بود..هست...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۹
شما با این حرفا قصد تشویش اذهان عمومی دارید؟تامین مسکن، شغل، درمان،و.... هم در قانون اساسی اومده ولی نباید در ملا عام بیان بشه.... جرم سیاسی هس
می شود ان کسی که انتظار دارد مدرسه تا 12 شب باشه و به شما گفته را معرفی کنید ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ایا چنین کسی وجود خارجی داره ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
داره دکتر واقعی
از دوستان فرهنگی تون بپرسید
والا همون مدرسه بالاشهر هم همچین چیز خاصی نیست . همون معلمی که سر کلاس بالاشهری ها درس میده بعد از یه مدت به همون شاگردها توی خونشون تدریس خصوصی میکنه

واسه بالاشهری هم فرقی نمیکنه بچه شون درس میخونه یا نمیخونه.
اینقدر بچه ها پرتوقع شدن که با یه جیب پُر پول رهاشون میکنن تا رو مخ نباشن
دانشگاه رفتنشون هم عین مدرسه شونه. با پول مشکل مدرکشون حل میشه

هیچ کدومشون هم ایران نمیمونن
خیلی شیک و تمیز با یه گودبای پارتی خفن ، مهاجرت میکنن بعد یه عده میگن فرار مغزها!!... هر کی ندونه فکر میکنه دانشمندمون بوده که یواشکی توی پوست گوسفند از مرز ردشون کردن
خود نشر این اخبار باعث هرج و مرج در نرخ کرایه میشه

این مشکل رو باید در حوزه مربوطه خودش حل کرد

نه اینکه پخش کرد بین مردم

هم باعث سواستفاده راننده ها بشه

هم باعث نگرانی والدین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۹
وقتی مسئولین رسیدگی به این اوضاع سر خودشان تا گلو در برف فرو کرده اند، چاره چیست؟ آیا به نامه و التماس جواب خواهند داد؟ اصلا کسی در آموزش و پرورش هست که جواب قانع کننده ای به پولی شدن تحصیل تا دانشگاه علیرغم تصریح قانونی به رایگان بودن آن بدهد؟ تا چه برسد به هزینه سرویس ها!!
برای دو کلاس سواد آموزی و چهارتا ضرب و انتگرال که بعدها تقریبا هیچ کدومشون به درد بچه های مردم نمیخوره و نخواهد خورد چه دکانی راه انداختین!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
خودت به بچه هات درس بده
با سلام
همین الان اگر می خواهید برخورد کنید، اعلام می کنم من پدر یک دختر دانش آموز ششم ابتدایی هستم و از خانه در طرشت (نزدیک میدان آزادی) تا پارک کودک در شهرک غرب 26 میلیون تومان هزینه سرویس می خواهد و می گوید 30 درصد آن هم سهم آموزش و پرورش و مدرسه و بیمه است. مدت زمان لازم در صبح برای رسیدن به مدرسه حداکثر ده دقیقه و برگشت حتی اگر ترافیک هم باشد نیم ساعت. 15 روز در عید هم تعطیل است. حالا مگر دولت چه خدماتی در مدارس غیر انتفاعی به ایاب و ذهاب می دهد که سهم خواهی می کند؟ البته اگر حرف این مدرسه درست باشد و کلاه سر والدین نگذارد. ببینید وقت نیست و امروز 19 شهریور است و از 25 شهریور فعالیت مدارس شروع می شود. اگر واقعا جوابی دارید همین جا فورا اعلام کنید و ما را در به در این اداره و آن اداره نکنید و یک بخشنامه قوی و فوری به همه مدارس بفرستید و جلوگیری کنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۳
خودش بره بیاد کمتره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
ماهی یا یکسال تحصیلی 26?
با سلام
دولت محترم یکی از اصلی ترین وظایف خود یعنی آموزش و پرورش را به فراموشی سپرده و نتیجه آن وضعیت اسف بار کشور در مسایل اقتصادی، فرهنگی ، اجتماعی ، محیط زیست و .......به علت عدم وجود و یا حداقل بکار گیری کارشناسان نخبه، کار آمد و آموزش دیده در تمام این زمینه ها است.
ظرفیت بالایی از فضای آموزشی کشور را مهاجران افغانی اشغال کرده اند. حجم زیادی از ظرفیت دانشگاههای معتبر کشور به سهمیه ها اختصاص داده شده و نخبگان زیادی مهاجرت کرده اند. حال چه انتظاری داریم وضعیت درست شود.
آقا چرا قیمت میگذارید!
این تیترها را نزنید
مدارسی که شهریه پایین داشتند را افزایش خوبی دادیم. خودتون دستی دستی به گرانی هزینه تحصیل دامن میزنید با افتخار هم اعلام می کنید؟ متوسطه منطقه 7 به نسبت پارسال 66 درصد افزایش شهریه پایه داشته واقعا بی صاحب است. نه نظارتی نه رسیدگی به شکایتی.
مدارس دولتی با غیر دولتی تفاوت معنی داری ندارند بیخود پولتان را دور نریزید . دانش آموز خودش بایستی تلاش کند و با مطالعه اضافی اگر کمبودی هست را جبران کند.
حالا مدرسه به کنار...این تورم مزخرف رو مهار کنید که باعث شده دودمان یک مملکت به باد بره..بقیه چیزا مهم نیست
تورو خدا ایتقد خرحتونو گردن مردم بدبخت نندازین. امسال من ازپس خرح تحصیل ۳ تا بچم برنیومدم. با التماس و بدبختی دوتاشونو دولتی نوشتن و یکی رو مدرسشو عوض کردم چون ۸۰ درصد شهریشو افزایش داده بوذ. اعترلض کردم گفتن رتبه بندی شدیم. بگو کار کار شما بوده. تو رو خدا کسیو بزارین مسئول که به فکر مردم باشه. از داشتن ۳ تا بچه پشیمونم. چون خرحشونو نمیتونم بدم. مدرسه دولتی خیلی کمه و مردم ناچارن غیر انتفاعی بنویسن، به خاطر دل خوششون نیست. تورو خدا بفهمید. چرا تو اردبیل یه مدرسه که پارسال ۱۲ میلیون میگرفت امسال ۲۲ تومن بخواد؟ مگه حقوق من کارمند رو چقد افزایش دادین؟
معرفتت گیر منفعتت نباشه صلوات
هزینه ها واقعی بشن
بگن چقدر از شهریه صرف اجاره ملک، حق التدریس معلم ها و... میشه
از سرویس هم درآمدی تولید نشه چه مدرسه چه آموزش پرورش و... فقط راننده که زحمت میکشه منتفع باشه
مسئولان دارای مدارس غیر انتفاعی را اعلام نمایید در راستای تشخیص مسئولان چند شغله.
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی