بازدید 6203

لاغرترین مرغ‌ها وارد بازار شدند!

بر اساس داده‌های منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، در اردیبهشت امسال، حدود ۱۲۳ هزار تن «مرغ و خروس» به بازار عرضه شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۳.۳ درصد کاهش پیدا کرده که رقمی بی‌سابقه است.
کد خبر: ۱۱۸۰۱۷۵
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۷ 22 June 2023

به گزارش تابناک به نقل از اکوایران،  متوسط وزن مرغ‌های وارد شده به بازار در اردیبهشت امسال به ۱.۸۳ کیلوگرم رسیده است؛ وزنی که بی‌سابقه محسوب می‌شود و به کمترین میزان خود رسیده است.

آمار‌ها نشان می‌دهد مرغ‌هایی که در اردیبهشت ۱۴۰۲ به بازار عرضه شده، کمترین وزن را طی سال‌های اخیر داشته است.

بر اساس داده‌های منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، در اردیبهشت امسال، حدود ۱۲۳ هزار تن «مرغ و خروس» به بازار عرضه شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۳.۳ درصد کاهش پیدا کرده که رقمی بی‌سابقه است.

بررسی تمام آمار‌های موجود نشان می‌دهد، میزان مرغ عرضه‌شده به بازار در اردیبهشت امسال به کمترین سطح خود رسیده، اما نکته قابل توجه دیگر این است که میانگین وزن مرغ‌های عرضه‌شده نیز به کمترین سطح طی سال‌های اخیر رسیده و کم‌وزن‌ترین مرغ‌ها طی این دوره به بازار عرضه شده است.

کاهش بی‌سابقه وزن مرغ‌ها

طی دوره یک‌ماهه اردیبهشت امسال بیش از ۶۷.۴ میلیون قطعه لاشه قابل مصرف مرغ و خروس به وزن ۱۲۳ هزار تن، در کشتارگاه‌ها، کشتار شده است. به بیان دیگر، متوسط وزن هر یک عدد ماکیان (مرغ و خروس) به ۱.۸۳ کیلوگرم رسیده که وزنی بی‌سابقه بوده و به کمترین میزان خود رسیده است.

ورود کم وزن‌ترین مرغ‌ها به بازار طی دوره‌ای رخ داده که قیمت آن در سطح بالایی قرار گرفته است. بیشترین وزن مرغ‌های عرضه شده به بازار مربوط به دی سال ۱۳۹۹ بوده، به طوری که میانگین وزن هر عدد مرغ بیش از ۲ کیلوگرم بوده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۱۰
یک سوال واقعا کوچک بودن و لاغر بودن و ... دست مرغداری هاست ولی چطور به مرغ میگن تخم کوچک بگذار ؟؟؟؟
عملا دولت مرغ درجه دو بی کیفیت را با ۱۰ هزارتومان بیشتر به مردم می فروشد در حقیقت قیمت مرغ بالای ۱۲۰ هزار تومان است
مرغ یک کیلو گرمی مرغ نیست .
حتما مقصر دولتهای قبل هستند
خیلی وقته مرغ پنچری تو بازار توزیع میشه
مرغ ها مثل ادم ها در سال۱۴۰۲ لاغر شدن نکنه معیشت مرغ ها هم دجار چالش شده
دو بار تا حالا مرغ یخی خریدم، وقتی از نایلون درآوردم تبدیل شده بود به یه تیکه ژلاتین بنفش متعفن
استخوناش به راحتی خم میشد و میشکست

با حقوق 8 تومن، از هر راهی فکر کنی نفرینشون کردم، اگر راه دیگه به ذهنتون میرسه بگید که اینا رو نفرین کنم

کار دیگه که از دستمون بر نمیاد
امیدی هم به این جماعت نیست
عجب اقتداری
با توجه به اینکه هوا به شدت گرم است، قطعی برق در مرغداری ها وجود دارد و از طرفی حدود ۴۰ درصد از مرغ های باعرضه شده به بازار از سویه آرین هستند که در مقایسه با سویه راس، آربراکرز و کاب دارای جثه کوچکتری می باشد، لذا میانگین وزنی مرغ ها کاهش یافته است. میانگین وزن باشه آرین بین ۱۳۰۰ گرم تا ۱۴۲۰ گرم می باشد. البته بستگی به شرایط ممکنه مقداری بیشتر هم بشه. در مجموع با توجه به افزایش هزینه های تولید و افزایش تلفات و کاهش رشد ناشی از گرما، مرغ زودتر آبه بازار عرضه می شود. بعضی وقت ها هم از ترس کاهش قیمت و خسارت، عرضه زودتر صورت می پذیرد. به هر حال پتانسیل عملکردی حدود ۵۰ درصد از مرغ ها، در دامنه وزنی پایین تر است که منجر به کاهش وزن باشه شده است و اگر با همین رویه پیش برویم در ادامه باشه های مرغ ضعیف تر هم خواهند شد. قطعا برای قطعه بندی هم چالش خواهد بود و ممکنه در این بخش مشکلاتی از لحاظ تامین پایدار مرغ بوجود بیاید.
مرغ دو کیلوئی از نظر پزشکان می‌تواند ضرر داشته باشد چون وزن دوکیلو جز بامصرف مواد از جمله آنتی بیوتک
ممکن نیست
وزن 1.8 کیلو که خیلی وزن خوب و منطقی ای محسوب میشه. کیفیت گوشتشم بهتر از مرغهای سنگینه که معلوم نیست چی بهشون میدن
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه
آخرین اخبار