بازدید 2662

تولید واکسن‌های جدید در ایران با همکاری کوبا

وزیر بهداشت با اشاره به امضای تفاهم نامه‌های همکاری دو کشور ایران و کوبا در زمینه تولید واکسن، از برنامه ریزی‌ برای افزایش تولید انواع واکسن در کشور خبر داد.
کد خبر: ۱۱۷۹۳۰۱
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۱ 16 June 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، بهرام عین اللهی، در حاشیه سفر رئیس جمهوری به سه کشور آمریکای لاتین، با بیان اینکه وضعیت کوبا از نظر شبکه بهداشتی مناسب است، گفت: همکاری‌های دیرینه‌ای را با کوبا از اوایل انقلاب اسلامی ایران تاکنون در حوزه ایجاد شبکه‌های بهداشتی در کشور داشتیم.

وی با بیان اینکه کوبا یکی از کشورهای پیشرفته در حوزه تولید واکسن است، افزود: در زمینه کنترل و تولید واکسن‌های کرونا هم انستیتو پاستور ایران با کشور کوبا همکاری‌های خوبی را آغاز کرد. یکی از کارهای خوبی که در این دوران انجام شد، این بود که تکنولوژی تولید واکسن را از این کشور وارد ایران کردند. کوبا برای کنترل کرونا واکسنی به نام سوپرانا تولید کرد و در ایران هم واکسن تولید شده با همکاری این کشور پاستا کووک بود.

وزیر بهداشت در ادامه از تداوم همکاری میان ایران و کوبا در حوزه تولید واکسن‌های جدید خبر داد و گفت: ما مسئول کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و کوبا هستیم و به این دلیل همکاری‌های خود را با این کشور ادامه می‌دهیم. در سال گذشته هم از این کشور به ایران آمده بودند و از انستیتو پاستور ایران بازدید کردند و در این راستا هم توافق نامه‌هایی میان دو کشور صورت گرفت و امضا خواهد شد.

عین اللهی گفت: بر اساس این تفاهم نامه‌ها ما قصد داریم میزان و نوع واکسن‌هایمان را افزایش دهیم تا بتوانیم واکسن‌های جدیدتری را تولید کنیم. در همین جهت یک سری مبادلات تجاری با این کشور داریم و واکسن‌های تولیدی را جز مبادلات تجاری خود قرار می‌دهیم؛ لذا با پیشنهاد انستیتو پاستور ایران و موافقت وزارت بهداشت کوبا، سعی در تولید واکسن‌های پیشرفته در کشور داریم و بیشتر هم دنبال این هستیم که انتقال تکنولوژی صورت بگیرد و تنها منتهی به بحث واردات واکسن نیست. همان طور که در دوران کرونا انتقال تکنولوژی انجام گرفت، امیدوار هستیم که در باقی واکسن‌ها هم این کار انجام شود.

در نشست مذاکره هیأت‌های ایران و کوبا در حوزه سلامت که با حضور وزرای بهداشت دو کشور برگزار شد، مقرر شد کارگروه مشترک علم و فناوری سلامت میان دو کشور تشکیل شود.

وزیر بهداشت گفت: مطابق این توافق، متخصصان بیوتکنولوژی کوبا و دانشمندان نانو فناوری ایران برنامه مشترک پژوهشی انجام خواهند داد.

عین اللهی افزود: همچنین بر اساس توافقنامه دو کشور، داروهای برخوردار از فناوری بالا به خصوص در درمان سرطان با همکاری ایران و کوبا تولید می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه
آخرین اخبار