بازدید 4512
۳

روایت کاخ الیزه از گفت‌وگوی مکرون و رئیسی

کاخ الیزه در بیانیه خود درباره گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه اعلام کرد که مکرون خواستار توقف آنچه حمایت ایران از روسیه در جریان جنگ اوکراین عنوان کرده است، شد.
کد خبر: ۱۱۷۸۶۷۲
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵ 11 June 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا از رویترز، کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) در بیانیه‌ای با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی امانوئل مکرون و ابراهیم رئیسی، روسای جمهور فرانسه و ایران که روز شنبه انجام شد، اعلام کرد که مکرون در اظهارات خود درباره آنچه حمایت ایران از روسیه در جریان جنگ اوکراین عنوان کرده، هشدار داده است.

درحالی‌که مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها ادعاهای واهی غرب مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران علیه اوکراین را رد کرده‌اند، کاخ الیزه در ادامه تصریح کرد که مکرون در این تماس تلفنی از رئیس جمهوری ایران خواسته است تا هرچه فوری حمایت‌های خود از روسیه را متوقف کند.

با وجود همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تاکید مستمر ایران بر ماهیت کاملا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای کشورمان، همچنین در بیانیه کاخ الیزه آمده است که رئیس جمهور فرانسه در اظهارات خود درباره برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی و بر لزوم به‌ کارگیری اقدامات قابل راستی‌آزمایی از سوی ایران برای اجرای تعهداتش درقبال آژانس اتمی تاکید کرده است.

به گزارش ایسنا، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه بعد از ظهر روز شنبه در تماسی تلفنی با سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو کرد.

روسای جمهور دو کشور در این گفت‌وگوی تلفنی که ۹۰ دقیقه به طول انجامید، علاوه بر بررسی راه‌های توسعه روابط دوجانبه، درباره تحولات منطقه‌ای و همچنین مذاکرات رفع تحریم‌ها رایزنی کردند.

رئیسی در رابطه با توسعه روابط دو جانبه، با اشاره به محاسبات غلط برخی دولت‌های اروپایی درباره ملت ایران، آن را ناشی از گرفتار شدن این دولت‌ها در دام اطلاعات غلط گروه‌های تروریستی، تجزیه‌طلب و معاندان دانست و بر پرهیز از مداخله در امور داخلی و احترام به اصل حاکمیت ملی تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها، همکاری‌های ایران و آژانس و تاییدات مکرر این سازمان بر پایبندی کشورمان به تعهدات قانونی خود را یادآور شد و بر پرهیز از هرگونه سیاسی‌کاری و اقدام غیرسازنده در مذاکرات رفع تحریم‌ها تاکید کرد.

موضوع جنگ در اوکراین نیز بخشی از گفت‌وگوهای دو رئیس جمهور در موضوعات منطقه‌ای بود که دکتر رئیسی ضمن اعلام سیاست قاطع جمهوری اسلامی مبنی بر مخالفت با جنگ، بهترین راه‌حل را دیپلماسی دانست.

رئیس جمهور فرانسه نیز در این مکالمه تلفنی با تاکید بر اینکه پاریس به‌دنبال تعامل با جمهوری اسلامی ایران است، تداوم گفت‌وگوها میان مقامات دو کشور برای تقویت تعاملات فیمابین را خواستار شد.

مکرون همچنین با تاکید بر تداوم مذاکرات رفع تحریم تا رسیدن به نتیجه، جمهوری اسلامی ایران را بخشی از راه‌حل بحران اوکراین دانست و ایفای نقش بیشتر ایران در این زمینه را خواستار شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۳
الان جا دارد دفتر آقای رئیسی سریع بیانیه ای صادر کند و در آن بیانیه اعلام کند که در مکالمه رئیس جمهور ایران و فرانسه آقای مکرون التماس می کرد که ایران از روسیه در جنگ اوکراین حمایت نکند تمام سلاحهایی که به اوکراین دادیم توسط سلاح های ایرانی نابود شده و جگ فرسایش باعث نابودی اروپا خواهد شد لذا خواهش می کرد که ایران به روسیه سلاح ندهد
پس علت ابنکه دلار دوزاردهشای این چندروزه پائین امدمذکرات رئیس جمهورمحترما ورئیس جمهورفرانسه بوده حالافکرش رابکنید اگررئیس جمهورما باسایرروسای جمهورکشورهای پیشرفته دنیا دم بساعت گپ وگفتگو داشته باشندچه شود شایددلاربقیمت دوران ماضی برگردد
آنقدر که از این مردک مکرون وسیاست کثیف پلیس بد بودنش بدم میاد از ترامپ متنفر نیستم واقعا آدم کثیف وساده ای است که فکر می کند با این کاترهایش فرانسه جایی در خاورمیانه پس از کاهش نقش آمریکا پیدا می کند
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی