بازدید 3181
۳

تلاش دولت برای تبدیل ایران به هاب گازی منطقه

وزیر نفت با اشاره به اینکه مقدمات و برنامه‌ریزی‌های لازم درخصوص تبدیل ایران به هاب گازی در منطقه انجام شده است، گفت: با همکاری روسیه، ترکمنستان و قطر در تلاش هستیم که محدوده خلیج‌فارس و عسلویه را به هاب گازی تبدیل کنیم.
کد خبر: ۱۱۷۸۲۴۲
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰ 07 June 2023
تلاش دولت برای تبدیل ایران به هاب گازی منطقه

به گزارش تابناک، جواد اوجی، وزیر نفت، در حاشیه جلسه هیات‌دولت با اشاره به اینکه واردات، ترانزیت و سوآپ گاز و سهم ایران از تجارت گاز در منطقه در حال افزایش است، گفت: اصل بدهی بابت واردات گاز از ترکمنستان که مربوط به دوره‌های مختلف بوده است با تلاش دولت سیزدهم تسویه شد.

وی در رابطه با اینکه چرا ایران به‌عنوان دارنده دومین ذخایر گازی، گاز وارد می‌کند، تصریح کرد: روسیه نخستین ذخایر گاز جهان را دارد و براساس آمار برای واردات، صادرات، ترانزیت و سوآپ هم برنامه‌ریزی کرده و این سهم تجارت است، ایران هم در همین زمینه تلاش می‌کند و تاکنون دستاورد‌های مطلوبی داشته است.

وزیر نفت در ادامه گفت: ایران دارای بیش از ۳۳ تریلیون مترکعب گاز قابل استحصال است. با همکاری روسیه، ترکمنستان و قطر در تلاش هستیم که محدوده خلیج‌فارس و عسلویه را به هاب گازی تبدیل کنیم و با توجه به زیرساخت‌ها و حجم گاز، مقدمات و برنامه‌ریزی‌های آن انجام شده است. 

اوجی همچنین تاکید کرد: یکی دیگر از برنامه‌های اصلی وزارت نفت استفاده از ظرفیت پالایشگاه‌های فراسرزمینی است که برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی رقم می‌خورد.

به گفته وی استفاده از ظرفیت پالایشگاه‌های فراسرزمینی علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی، باعث ارزش‌افزوده بیشتر خواهد شد و به‌دلیل نیاز دنیا به فرآورده‌های نفتی، این امر تحریم‌ناپذیر است. 

وزیر نفت همچنین با تاکید بر لزوم استفاده از کارت سوخت شخصی گفت: همه جایگاه‌ها دارای کارت سوخت هستند، ولی استفاده از این کارت‌ها تنها برای زمان‌های اضطراری است. 

اوجی با بیان اینکه میزان استفاده مردم از کارت سوخت شخصی از ابتدای اجرای طرح سامان‌دهی کارت سوخت جایگاه‌داران به حدود ۵۰ درصد رسیده است، تصریح کرد: در حال حاضر به ازای هر سکو در جایگاه، یک کارت سوخت وجود دارد.

 

میزان

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۳
بابا شما یک ساله توی تامین قطعه نازلهای پمپ بنزین موندید !!!! توی تامین قطعات پالایشگاههای گازی و تامین گاز زمستانی خودمون موندید انوقت هاب گازی بشید!!!
خدا قوت پهلوان!!! خسته نباشی قهرمان!!! ایران فلک زده صاحب دومین ذخایر گازی دنیاست، اونوقت شما میخواهید تلاش بفرمایید که ایران هاب گازی منطقه بشود!!!!!! ماشالله به اینهمه هوش و درایت!!!!!!
عزیز جان...ت تامین گاز تو زمستون موندیم....هاب چیه!! چی میگه این اخه
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی