بازدید 2791
۱

ایران در بین سه کشور طرح جهانی غذا و کشاورزی

دبیر کل اتاق بازرگانی بین المللی ایران گفت: سه کشور ایران، ایتالیا و آرژانتین به عنوان مراکز هاب جهانی برای تولید غذا و کشاورزی انتخاب شده اند.
کد خبر: ۱۱۷۶۶۹۵
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۶ 26 May 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، محمد خزایی عصر پنجشنبه در همایش فرصت‌های سرمایه گذاری توت فرنگی کردستان در تالار مولوی دانشگاه کردستان اظهار کرد: از تلاش‌های اتاق بازرگانی کردستان برای فراهم کردن زمینه‌های برگزاری این همایش تقدیر داریم.

وی افزود: حوزه بین المللی اتاق بازرگانی بین المللی یک نهادی است مانند سازمان ملل متحد اما برای بخش خصوصی و در وظایف آن مباحث متعدد اقتصادی تعریف شده است.

خزایی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های کشاورزی کشور بالاست و استان کردستان نیز در این راستا ظرفیت‌های ویژه ای دارد و فرصت‌های سرمایه گذاری متعددی علاوه بر ظرفیت‌های کشاورزی در این استان وجود دارد.

وی افزود: این استان از لحاظ صنایع تبدیلی و سردخانه محروم است و این یک نقیصه برای این استان غنی است.

مدیر اتاق بازرگانی بین المللی ایران اظهار کرد: کلان پروژه‌های کشاورزی استان کردستان باید مشخص شود و بر اساس سند آمایش کشور و توجه به تولید صادرات محور و الگوهای کشورهای هدف باید این کلان پروژه‌ها تعریف و اجرایی شود.

خزایی افزود: بحث زنجیره ارزش در بخش کشاورزی و کیفیت تولیدات نهایی بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای کشاورزی هوشمند، بهره وری و استفاده از ظرفیت‌های مرزی مدنظر قرار گیرد.

خزایی تصریح کرد: تنها کشور دنیا هستیم که ۱۵ کشور همسایه داریم و جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ میلیون نفر را به عنوان بازار هدف در منطقه داریم.

وی افزود: الزامات جذب موفق سرمایه گذاری برای کردستان از طریق شناسایی ظرفیت‌ها و محدودیت‌های استان میسر است.

خزایی خاطرنشان کرد: توجه و توسعه و بهره وری از منابع آب در استان کردستان در راستای مبحث جهانی آب سبز، توجه به استانداردهای جهانی بسته بندی، توجه به پایانه‌های صادراتی، بازاریابی، ورود اقتصاد دیجیتال و تأمین منابع مالی برای سرمایه گذاری از جمله مهمترین مباحثی است که باید مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: استفاده از منابع ارزان قیمت، سرمایه گذاری مستقیم خارجی، بازاریابی صادراتی و کمک‌های توسعه‌ای از جمله مواردی است که برای تأمین مالی باید مدنظر قرار گیرد.

خزایی اظهار کرد: مشارکت بخش خصوصی و دولتی برای تأمین منابع می‌تواند در این راستا بسیار مؤثر واقع شود و ما آمادگی داریم در این خصوص به استان‌ها کمک کنیم.

وی افزود: به استاندار کردستان و اتاق بازرگانی استان کردستان پیشنهاد می‌شود که کارگروهی با حضور جهاد کشاورزی، وزارت اقتصاد، راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه به عنوان هسته‌های مرکزی این کارگروه تخصصی برای توسعه سرمایه‌گذاری در استان کردستان فعال شوند و نقشه راهی برای توسعه صادرات این استان را تدوین کنند.

خزایی تصریح کرد: بدون حضور بخش خصوصی و نگاه به صادرات و ظرفیت‌های خارجی نمی‌توان به توسعه همه جانبه امیدوار بود.

عضو شورای جهانی اتاق بازرگانی بین المللی در ادامه سخنان خود به طرح مشترک ایفاد، فائو و آی سی سی در دنیا برای ایجاد مراکز جهانی غذا با محوریت بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در این راستا سه کشور ایران، ایتالیا و آرژانتین به عنوان مراکز هاب جهانی انتخاب شده اند.

خزایی خاطرنشان کرد: در سطح جهانی یک میلیارد نفر سو تغذیه و ۳۰ درصد کل جمعیت جهانی کمبود مواد غذایی دارند.

وی افزود: اتاق بازرگانی استان کردستان یکی از اتاق‌های پیگیر کشور در این خصوص بوده و کمک کار این پروژه جهانی است.

خزایی اظهار داشت: اولین نشست این کمیته راهبردی با محوریت این سه کشور حدود سه هفته آینده برگزار خواهد شد.

وی افزود: در ایران ۲۰۰ عضو و در سطح جهانی ۴۵ میلیون نهاد حقوقی عضو اتاق بازرگانی بین المللی هستند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
نه بابا ؟؟؟ من فکر میکردم فقط خشک میکنید
برچسب منتخب
# نمایشگاه کتاب # صادق زیباکلام # سیل # خداداد افشاریان # سد قیز قلعه سی
وب گردی