بازدید 42413

معاون وزیر کشاورزی: می‌توانیم آب مورد نیاز دو میلیارد نفر را تأمین کنیم/ دانشیار دانشگاه تهران: در شرایط تخیلی هم ایران نمی‌تواند میزبان ۲ میلیارد نفر باشد

 به تازگی معاون وزیر جهاد کشاورزی طی سخنانی پیرامون مدیریت منابع و مصارف آب کشور مدعی شده است ما در ایران می‌توانیم آب مورد نیاز ۲ میلیارد نفر را تأمین کنیم. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که یکی از اساتید دانشکده فنی دانشگاه تهران و متخصص در مسائل منابع آب چنین موضوعی را رد می‌کند و آن را متناسب با اقلیم و ظرفیت‌های جغرافیایی ایران نمی‌داند.
کد خبر: ۱۱۷۶۱۶۹
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱ 22 May 2023

 به گزارش «تابناک»، عباسعلی نوبخت، معاون وزیر جهاد کشاورزی روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت و در دومین همایش بهینه سازی اماکن و تاسیسات که در استان البرز برگزار شد، گفت: ما با حکمرانی درست آب و در نظر گرفتن بارندگی سالانه و تکیه بر آن و احصای نیاز‌ها می‌توانیم آب مورد نیاز دو میلیارد تن را تأمین کنیم.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آب‌خیزداری کشور در دفاع از این سخنان خود تأکید کرد: ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم جهان در ایران وجود دارد. به همین دلیل اگر دور تا دور کشور را دیوار هم بکشند و با جای دیگری ارتباط نداشته باشیم، باز هم می‌توانیم امور کشور را پیش ببریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین با بیان اینکه تعداد محدودی از افراد مشخص به طرق مختلف به بهانه خشکی و نیمه خشکی پایه‌های امنیتی زیستی مملکت را نشانه گرفته‌اند، گفت: با جرأت و ادله‌های کارشناسی می‌گوییم که کور خوانده‌اند، ما همچنان زنده‌ایم و آرمان‌های این مرز و بوم را دوست داریم و بی ریا و صادقانه برای کشور خدمت خواهیم کرد و می‌توانیم ایران را به نتیجه برسانیم.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود نیز ضمن دفاع از طرح کاشت یک میلیارد درخت در کشور بیان کرد: قرار است تا سال ۲۰۳۰ هزار میلیارد درخت در دنیا کاشته شود که سهم ایران از این طرح یک میلیارد درخت است.

معاون وزیر کشاورزی: می‌توانیم آب مورد نیاز دو میلیارد نفر را تأمین کنیم/ دانشیار دانشگاه تهران: در شرایط تخیلی هم ایران نمی‌تواند میزبان ۲ میلیارد نفر باشد

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در این رابطه افزود: کاشت یک میلیارد درخت در کشور فقط مختص ایران نیست و در هر نقطه‌ای از دنیا این طرح با عناوین مختلف اجرا می‌شود. به عنوان نمونه کشور چین قرار است ۷۰ میلیارد درخت بکارد که تاکنون ۵۰ میلیارد آن را کاشته است.

معاون وزیر کشاورزی: می‌توانیم ۵۰ میلیون درخت در یک روز بکاریم

وی در ادامه با بیان اینکه رکورد گینس در کاشت درخت طی یک روز با ۱۱ میلیون نهال در اختیار ترکیه است، گفت: ما می‌توانیم ۵۰ میلیون درخت در یک روز بکاریم و این رکورد را در اختیار بگیریم.

این سخنان و موضع گیری‌ها که به شدت با منابع و مسائل آب کشور گره خورده و از سوی یک مقام ارشد دولتی بیان می‌شود، در حالی است که بسیاری از منتقدان و متخصصان آب چنین ایده‌هایی را از اساس نادرست می‌دانند و عقیده دارند، محدودیت‌های اقلیمی و جغرافیایی کشور، اجازه اجرای موفق چنین طرح‌هایی را به ما نمی‌دهد.

در رابطه با این سخنان و موضع گیری‌ها دکتر بنفشه زهرایی، دانشیار دانشکده فنی دانشگاه تهران به «تابناک»، گفت: به استناد آخرین بیلان آب مصوب وزارت نیرو، حجم متوسط درازمدت بارندگی کشور ۳۹۶ میلیارد متر مکعب است. حتی اگر فرض کنیم ایران داخل گلخانه‌ای به مساحت کشور باشد و قطره‌ای از آب باران تبخیر و تعرق نشود یا به دریا تخلیه نشود، سرانه منابع آب تجدیدپذیر کشور با جمعیت ۲ میلیارد نفر، ۱۹۸ متر مکعب در سال خواهد بود که بسیار کمتر از آستانه‌ی تعیین شده در شاخص فالکن مارک برای آستانه‌ی کم آبی مطلق معادل ۵۰۰ متر مکعب در سال است.

زهرایی در همین رابطه ادامه داد: براساس این شاخص، مناطقی که دارای سرانه آب تجدیدپذیر کمتر از ۵۰۰ متر مکعب در سال باشند، با کم آبی مطلق مواجه بوده و سلامتی و بهداشت و کلیه فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها متاثر از کم آبی شدید خواهد بود.

عضو شورای هماهنگی آب دانشگاه تهران اضافه کرد: بنابراین، حتی در شرایط تخیلی فرض شده نیز ایران نمی‌تواند میزبان ۲ میلیارد نفر باشد. گفتنی است، متاثر از شرایط اقلیمی ایران و گستره‌ی قابل توجه پهنه‌های با اقلیم فراخشک، خشک و نیمه خشک، متجاوز از ۷۲ درصد بارش ایران تبخیر و تعرق می‌شود.

این استاد دانشگاه همچنین در انتقاد به این بخش از سخنان معاون وزیر جهاد کشاورزی که گفته است، اگر دور تا دور کشور را دیوار هم بکشند و با جای دیگری ارتباط نداشته باشیم، باز هم می‌توانیم امور کشور را پیش ببریم، ضمن اشاره به چالش ایران در تأمین حقابه آب هیرمند که در روز‌های اخیر نیز به شدت در فضای رسانه‌ای کشور داغ شده است، گفت: از پیشنهاد کشیدن دیوار دور کل کشور که بگذاریم، باید از مدافعان چنین ایده‌ای بخواهیم فعلاً مشکل ایجاد شده ناشی از همین دیوار چند ده متری که دولت افغانستان صد‌ها کیلومتر داخل خاک افغانستان روی رودخانه هیرمند کشیده و مانع ورود آب هیرمند به سیستان شده را اگر می‌توانند حل کنند. شایان ذکر است که حق آبه ایران از رودخانه هیرمند مطابق معاهده سال ۱۳۵۱ کمتر از یک درصد منابع آب تجدیدپذیر ایران است.

زهرایی: ایران سالانه ۱۸ میلیارد متر مکعب آب مجازی وارد می‌کند

عضو هیأت امنای موسسه تحقیقات آب دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود نیز بیان کرد: متوسط میزان سالانه‌ی آب مجازی واردات کشاورزی ایران فقط برای سه محصول ذرت، گندم و برنج بالغ بر ۱۸ میلیارد متر مکعب یعنی معادل ۱۶ درصد کل منابع آب تجدیدپذیر کشور است. بخش کشاورزی در حال حاضر که جمعیت ایران به ۱۰۰ میلیون تن هم نرسیده، بالغ بر ۲۰ میلیارد متر مکعب از آب قابل تخصیص به بخش کشاورزی اضافه برداشت دارد. چگونه قرار است در شرایط کشیدن دیوار دور کشور، آب، زمین، کود، سم، و سایر نهاده‌های مورد نیاز برای این میزان تولید تامین شود؟ در سناریوی جمعیت ۲ میلیارد نفر، چطور؟

استاد دانشگاه تهران همچنین در انتقاد به طرح کاشت یک میلیارد درخت در کشور و عدم تناسب این هدف گذاری با واقعیت‌های علمی گفت: کشور چین که در توسعه سطح جنگل‌ها توفیقات بسیاری داشته است، توفیقاتش را عمدتاً مدیون دو تدبیر مشخص بوده است که از مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی باید بپرسیم تا چه حد این ظرفیت‌ها و تدابیر را در کشور ما مشاهده و یا فعال کرده اند.

معاون وزیر کشاورزی: می‌توانیم آب مورد نیاز دو میلیارد نفر را تأمین کنیم/ دانشیار دانشگاه تهران: در شرایط تخیلی هم ایران نمی‌تواند میزبان ۲ میلیارد نفر باشد

زهرایی پیرامون تدابیر چین برای توسعه درختکاری اضافه کرد: دولت چین در ۲۱ سال، بالغ بر ۲۳۵ میلیارد دلار برای احیای جنگل‌ها هزینه کرده است. در حال حاضر میزان سرمایه گذاری دولت در این حوزه سالانه بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار است. یعنی دولت چین سالانه چیزی نزدیک به کل درآمد ایران از فروش نفت را در حوزه‌ی احیای جنگل‌ها هزینه می‌کند. بودجه‌ی سازمان منابع طبیعی برای جنگل‌کاری چقدر است؟

دانشیار دانشگاه تهران: برنامه حفاظت از یک میلیارد درخت کاشته شده را منتشر کنید

وی پیرامون تدبیر دیگر چینی‌ها نیز گفت: تدبیر دولت چین در احیای جنگل‌ها عمدتاً متکی به استفاده از کشاورزان و نیروی کار محلی است. برای این منظور قرارداد‌های چند ساله با کشاورزان برای درخت کاری و حفاظت از جنگل عقد می‌شود. آیا در ایران از این تدابیر بهره‌ای گرفته می‌شود؟ از یک میلیارد درخت وزارت جهاد کشاورزی چه کسی قرار است با چه بودجه‌ای حفاظت کند؟ چرا برنامه حفاظت و نگهداری از این یک میلیارد درخت برای تنویر افکار عمومی شفاف نمی‌شود؟

این متخصص منابع آب کشور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در نقد تأکید معاون وزیر جهاد کشاورزی بر تنوع اقلیمی ایران به عنوان یک فرصت برای کاشت یک میلیارد درخت، ضمن اشاره به محدودیت‌های اقلیمی در ایران گفت: براساس انواع طبقه‌بندی‌های اقلیمی، بیش از ۷۰ درصد مساحت ایران در اقلیم‌های فراخشک، خشک و نیمه خشک قرار می‌گیرد. صرف داشتن تنوع اقلیمی منتفی کننده‌ی محدودیت‌های طبیعی قابل ملاحظه در بیش از ۷۰ درصد مساحت کشور نیست.

همانطور که از مطالب بالا مشاهده می‌شود، اکنون میان نظر و اندیشه‌های یکی از مدیران اجرایی حوزه آب و خاک کشور با یکی از اساتید دانشگاهی تفاوت‌های فاحشی دیده می‌شود.

صرف نظر از اینکه نظر منتقدان ایده هایی، چون کاشت یک میلیارد درخت و یا تامین آب مورد نیاز برای ۲ میلیارد نفر چقدر عملیاتی باشد یا نباشد، به نظر منطقی و عاقلانه این باشد که چنین طرح‌هایی پیش از ورود به مرحله اجرا باید در مراکز علمی و پژوهشی مورد ارزیابی فنی و دقیق قرار بگیرند و برای رفع هرگونه ابهام و اختلاف نظر، حاصل جمع رای و اندیشه‌های عالمانه استخراج شده از چنین مراکزی مبنای عمل و اجرا قرار بگیرد، چون می‌دانیم کشور ما در همه سال و دهه‌های گذشته از محل ایده‌های ناپخته و خام و بعضا من درآوردی کم خسارت ندیده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵۴
در انتظار بررسی: ۱۴
انتشار یافته: ۱۹۸
این میشه وزیر
پاسخ ها
استاد دانشگاه بوعلی سینا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
حرف های درشت بدون پشتوانه علمی در کنار وجود افراد چاپلوس که مطالب را می شنوند و سکوت می کنند، اوضاع کشور را ویران کرده است. استفاده از افرادی که امتیاز خاص دارند اما در حوزه خود دانش و تجربه ندارد کشور را به ویرانه تبدیل می کند.
بسیاری از استان های کشور تعداد کافی نهال برای انجام امور روزانه برای مدیریت ابخیزها ندارند شما چگونه می خواهی روزی 50 میلیون درخت بکاری؟ من و امثال من از ظرفیت های شما آگاهی داریم چرا برای خوش آمدن برخی از مدیران بالا دست حرف های بیهوده می زنید. برای کاشت این تعداد نهال شما به چند نفر نیروی انسانی نیاز دارید؟ من که می دانم با تعداد نیروی انسانی موجود در استان ها حتی توان مدیریت و حفاظت مراتع را ندارید و هر سال بخش های زیادی از مراتع به دست سودجویان می افتد. ما که از بودجه اموزش و ترویج شما مطلع هستیم، چگونه و با چه ابزاری می خواهید مردم را تجهیز کنید.
در خصوص حرف های شما در خصوص آب مرغ پخته در دیس غذا می خندد. یادت نرود ما صدها کارشناس کشاورزی و منابع طبیعی و آب داریم. از ان ها شرم کن. اگر جرات داری بیا و جلسه مناظره بگذار. شما با کدام پشتوانه علمی مدعی هستی ایران می تواند این حجم اب را استحصال و مصرف کند؟ مرد حسابی شرم کن. شاید مدیری بر اساس حرف های شما برنامه ریزی کند. جواب ملت و خدا را چه می دهی؟ دریاچه های فصلی دائمی و تالاب های ایران در حال خشکشدن است. یالانه سطح آب های زیر زمینی در حال فروکش است. کشاورزان به خاطر مسائل آب دائما با هم درگیرند. هیچ اعتباری برای سرمایه گذاری نیست. بابا شرم کن. حیا کن. اطلاعات نداری حرف نزن از رانت استفاده کن و بهره ببر خدا را شکر کن.
این کشور باید بماند. هیسسسسسسسس.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
قوه قضائیه با سلبریتی ها و چهره ها بابت ادعاها و اظهار
نظرهای غیرمستند، برخورد می کند
چگونه است با مسئولین چنین رویکردی وجود ندارد ؟؟؟؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
دانشیاره دانشگاه تهران ایمان نداره، سواد هم نداره.....استیکر خنده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
بخدا منم آمدم همینو بنویسم. این استعداد وزارت و ریاست جمهوری هم داره. راهشو خوب فهمیده. فقط کافیه به گوش نظام برسد صد در صد وزیره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
مرد حسابی عرضه تامین آب اصفهان را ندارید. حرف از دومیلیارد می زنید.
سعید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
میتوانیم
50 میلیون درخت در روز بکاریم
آب دو میلیارد نفر را تامین کنیم
سالی میلیون مسکن بسازیم
سالی یک میلیون شغل ایجاد کنیم
دلار را به هزار تومن برسانیم
فقر را ریشه کن کنیم
اقتصاد برتر دنیا باشیم
و غیره
ولی 44 سال است که نمیکنیم
چرا؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
یکی از اصلی ترین دلایل فقر و فلاکت و بدبختی و عقب مانده گی کشور و مردم

وجود افراد کم سواد و بی تجربه و هوچی و یا خدعه گر

ناشناس
| Canada |
۱۶:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
شما اب سیستان وبلوجستان را تامین کن اب دومیلیارد نفر پیشکش !!!!
همش شعار همش ادعا
خسته شدیم بخدا
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
اینقدر بیسواد هستند که فکر کردن الان که دو میلیارد تومن بی ارزش شده دو میلیارد نفر هم کم شده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
اساسا کارشناسان و مهندسین ما بلدند رد کنند و منفی بافی کنند. باید مثبت اندیش بود اگر میدانیم 20 نمیشویم هم باید برای 20 بخوانیم تابهترین بازدهی را داشته باشیم. معتقدم برای هر مشکلی در بدترین شرایط راه حل های بسیار وجود دارد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
مشکل اصلی در این است که برخی افراد و مسئولین بزرگی عدد میلیارد را درک نمی کنند حتی بزرگی 85 میلیون را هم درک نمی کنند چه به رسد به بزگی 2 میلیارد
اون وقت اینها مدیرانند و اون اساتید هیچکاره !!!! لازم نیست پیشگو باشید و سرنوشتمون رو حدس بزنید!!!
پاسخ ها
پارادوکس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
آره به قول شما سرنوشت مون محتوم
فقط همین اظهارنظر برای از کار برکنار کردن این با صطلاح معاون کافیه
امثال این مدیریت یه مدرسه ابتدایی را هم نمی توانند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
معمولا وقتی رئیس جمهوری و وزیر کم سواد و بی تجربه و ناشی بودند ه

از معاونین باسواد و با تجربه و حرفه ای استفاده میکردند

تا نقاط ضعف های خودشان را جبران کنند

ولی متاسفانه معاون های وزارت خانه ها هم در حد

همان وزرا و رییس جمهور و یا بد تر هستند !!؟
امیر
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
آنچه در کامنت ها آمده نشان میدهد که ظاهرا هیچکس متوجه حرف های ایشان نشده است . ایشان گفته اند که اگر مدیریت کنیم ، میتوانیم آب برای دو میلیارد نفر تامین کنیم.و به آب باران هم اشاره کردند . خواننده های خبر در جریان باشند که فقط یک ابر که از روی ایران رد میشود میتواند آب جهان را فراهم کند . نیازمند بارور کردن ابر و مدیریت آب باران است .مثلا احداث سدهای زیرزمینی و ... برای جمع آوری آب باران و یا حتی دستگاههای که آب دریا را شیرین کند .و ...در تکمیل حرف ایشان باید بگویم اگر مدیریت شود ایران میتواند آب دنیا را هم تامین کند . و آنچه که تا کنون اتفاق نیافتاده ناشی از قهر خداوند یا طبیعت نیست بلکه ناشی از عدم مدیریت است که ایشان هم به درستی اشاره کرده
مگر آب قرار است که فقط از بارش تامین شود اگر فقط قرار بر تامین آب باشد تصفیه آب دریا یک منبع لایتناهی است.
پاسخ ها
مهندس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
هزینه تصفیه آب دریا انقدربالاست که از آب معدنی هم قیمتش بیشتر میشه.کشورهای جنوب خلیج فارس چرا آب معدنی وارد میکنند؟ عقلشون نمیرسه آب دریا رو تصفیه کنند؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
مشکل کار اینجاست که مسولان بلند پایه هم مثل شما فکر می کنند. تصفیه اب دریا لایتناهی که نیست هیچ، تاسیسات و سرمایه گذاری می خواد که ما نداریم. انرژی می خواد که اونم نداریم (اگه داشتیم بی بنزین نمی شدیم یا توی تابستون برقمون و توی زمستون گازمون قطع نمیشد) بعدش تصفیه کردی نمکش را کجا می خوای بریزی مواد تصفیه شده را چیکار می خوای بکنی؟ میریزی تو دریا؟ می ریزی توی خشکی؟ توی دریاچه نمک؟ پس همینطوری نگو لایتناهی است. لایتاناهی فقط خداست. بقیه چیزیها ضمن اینکه یتناهی است همش را هم نمیشه توی یک نسل مصرف کرد. بچه های ما هم حق حیات دارند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
کدوم نسل؟ همه فراری ان
بله استاد کاملا درست گفته شرایط تخیلی. ولی تخیلاتی که در45 سال اخیر برای گسترش کشاورزی بیش از حد ظرفیت آبی کشور انجام شد باعث خشکیدن دهها تالاب ودریاچه ورودخانه شد واز آن بدتر با حفر صدهاهزارچاه آبهای زیرزمینی هم ازبین رفت وخطر فرونشست جان مردم را تهدید میکند وخود عیسی کلانتری گفته محیط زیست ایران تا50 سال دیگر غیرقابل سکونت میشود. راه گسترش کشاورزی استفاده از روشهای نوین بود نه به قول عیسی خان 40 سال بیراهه رفتن.
پاسخ ها
ستار
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
عیسی خودش از عوامل گسترش اشتباه کشاورزی بود.پرکردن دریاچه ارومیه با خاک هم ابتکار اخوی نابغه اش بود.
آقا عباسعلی ، احتمالا مفهوم اعداد و ارقام را نمیدانی که میخواهی یک چهارم جمعیت جهان را سیراب کنی
بهتره یک معلم برای آشنایی با اعداد و تصور واقعی آنها برای خودت بگیری
البته از یه طرفی تقصیر هم نداری
پاسخ ها
بچه محل
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
شاید هم باید دکترشو عوض کنه که حرفهای تخیلی اش را بعنوان راهکار به مردم بیان نکنه ...
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
این بنده خدا نه تنها تصوری از اعداد نداره بلکه اصلا نمیدونه درخت چیه؟
تو یه روز 50 ملیون درخت آخه لامصب؟؟؟؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
اینا اگه توانایی داشتند سیستان وبلوچستان .جاهای دیگر تشنه نبودند وکشاورزی یا دامداریشون رونق داشت...اب تمیز در شهرهای بزرگ را نمیتونند تامین کنند ومیخوان دومیلیارد نفر را سیراب کنند .....
گویند حاکمی محکومی را به1000 ضربه شلاق محکوم کرد...محکوم گفت جناب حاکم یا شلاق نخورده ای یا معنی 1000 را نمیدانی!!!.خخخ حکایت سخنان نسنجیده این بزرگوار است وباید گفت یا متاسفانه ایشان از درک مفهوم جمعیت دومیلیاردی عاجز است ویاسرانه آب مصرفی هر فرد را برحسب میلی لیتر محاسبه میکند. فقط یک شئوال!!یک نفر در آن مجلس نبود که بگوید دومیلیارد یعنی تقریبا برابر است با جمعیت چین وهند؟؟؟شما که با 85 میلیون جمعیت گرفتار بحران آب هستید!!! جل الخالق......
پاسخ ها
پارادوکس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
اتفاقا این تیپ آدما با این افاضات توی این دوره زمونه حرفشون بیشتر خریدار داره
اینها باورشون شده که نظر کرده درگاه حقند همه چیز با یه بشکن و یا یه من میگم حل میشه
اين منم
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
گرفتار چندین بحران خویش ساخته نه فقط بحران آب
بحران برق در تابستان
بحران گاز در زمستان
بحران باریدن برف و باران در شهر ها
بحران باریدن باران در بیابان
بحران نگهداری از حیوانات و حشی در حال انقراض
بحران دارو
بحران کالاهای اساسی
بحران آموزش در مدارس
بحران آموزش در مهد کودک
بحران خیار و گوجه
بحران پیاز وسیب زمینی
بحران ارزو طلاووووووووووو و
بحران در روابط با همسایگان.
لطفا تحصیلات وتجارب کاری و پیشینه این آقای عباسعلی نوبخت معاون وزیرکشاورزی را منتشر کنید.
پاسخ ها
جواد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
آی کیو سنجی هم باید بشود.اگر زیر 40 بود باید ببرنش بهزیستی نگهداریش کنند.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
یه آقای هم بود وزیر کشاورزی شب اول شماره تلفن موبایلش را اعلام کرد آنقدر مردم بهش زنگ زدند که مستاصل شد و خط را بست اون آقا هم می خواست در تمام محصولات کشاورزی به خودکفایی برسد ولی خودکفایی گندم دوره خاتمی را هم نابود کرد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
راهپیمایی اربعین رفته
ناشناس
| Russian Federation |
۱۴:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
سوابق ایشان شش بار پیاده روی اربعین ده بار شرکت در مراسم سالگرد امام خمینی ، هر سال شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن ، چفیه دور گردن دارد دوبار زیارت حضرت زینب
منظور ایشان از تامین آب برای دو میلیارد نفر قطعا فقط در سطح طهارت گرفتن بوده است و نه بیشتر
حالا شما سخت نگیرید کابینه شش کلاسی بهتر از این نمیشه دیگه مگه اون یکیشون نمیگفت با یک میلیون میشه کار راه انداخت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
تازه یکی دیگه شون هم گفت: سالی یه میلیون خونه می سازیم
!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
آره اون فریدون شما خوب بو فرش های کاخ رو هم ز زیر بعلش برد با خودش
جونقلی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
ناشناس13:16
تو انگار خوابی
دیگه گذشت این خوبه اون بده
حکایت اینها همون حکایت قم و کاشونه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
فریدون هم ارزانی خودت هیچکدوم از ما نیست.فحش نده.
ناشناس
| Netherlands |
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
راستی از بچه های رفیقت شمخانی چه خبر بی پول نباشند گناه دارند
آقای معاون شما نمیخواد 2میلیارد آب بدهی
مردم سیستان دریاب
این بنده خدا دیده حرف زدن در ایران نه مالیات داره نه پاسخگویی لازم داره ، تازه با چندتا حرف بی حساب و کتاب مطرح و معروف هم میشی. آقایان ساده ترین مشکلات بخش کشاورزی را نمی توانند حل کنند. هزاران زمین زیر کشت و باغهای بزرگ بخاطر بی آبی خشک و لم یزرع شده
تو قطار پیشرفت چی مصرف میکنید؟ اینم بزارید کنار تولید شغل با ۱ میلیون تومان و سالی یک میلیون مسکن و سایر توهمات دولت فخیمه
احتمالا میخواسته با قطره چکون در کام ۲ میلیارد نفر آب بریزه.شما الان فقط حقوق مزایای این فرد رو ببینید،به عمق فاجعه پی خواهید برد
مسولین واقعی
دوباره گفتند ما می توانیم.می شود. باید این کار را کرد.این امکان وجود دارد. ان شاالله. امیدواریم .
دولت کانادا که اصلا مشکل آب ندارد سالی ۳۰ میلیون درخت می کارد . و از تکنولوژی پهباد برای درختکاری استفاده میکند،در این روش بدر درختان با پهباد از اسمان بر روی زمین میریزد و خودش رشد میکند ولی با توجه به کم‌ابی در زمین های ایران راه حل عقلایی قرار دادن بذر درختان در یک بسته مواد غذایی و رطوبت گیر و ضد قارچ است که بتواند برای مدتی بذر را تغذیه و محافظت کند تا ریشه دهی کامل در خاک،
جهت کاهش تبخیر نیز استفاده از مواد ضد تبخیر می‌باشد.
وقتی میگم مسوولین تو کشور دیگری زندگی میکنند قبول نمیکنید
در تمام زمینه ها
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
حتی اگر در امازون هم زندگی کند اینگونه بی پروا هوایی صحبت نمیکند!!!این افرادکلا نه در کشور دیگر که در دنیای دیگری سیر میکنند خخخ
حالت خوبه؟ همین الان طرح های آبخوانداری و استحصال آب در وزارت خانه ات در چه حالیه؟ احتمالا من بهتر از تو خبر دارم
متاسفانه از اول انقلاب مسئولین کشور دچار نوعی توهمات عجیبی در کشورداری بوده اند و هر سال هم بر آن افزوده شده در دوره احمدی نزاد توهمات و افکار عجیب بسیار شدت گرفت و تا حالا مشکلات بوجود آمده از ان توهمات گریبان ملت را گرفته . در این دوره هم ظاهرا گرفتار مسئولین متوهمی شده ایم که با افکار نسنجیده و خود دانشمند پنداری ، کشور را به بیراهه می برند . مثال واضح آن تز زمستان سخت اروپا که دیدیم دقیقا به ضرر ملت ایران تمام شد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
بسیار خوب گفتی، فقط بجای واژه "توهم" باید از واژه "هذیان" استفاده کنی.
ناشناس
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۱۲:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
دقیقا .چرا که نه.وقتی دراشپزخانه میشود اورانیم تولید یا غنی کرد چرا از یک کشور نیمه بیابانی نتوانیم اب مصرفی یک چهارم جمعیت جهان را فراهم کنیم.
عیسی کلانتری که دکترای کشاورزی از امریکا داشت عملکردش اون بود پس ازاین این یارو که به نظر نمیاد ششم ابتدایی روهم تموم کرده باشه بیشتر از این حرفارو انتظارنداشته باشید.
این اداره اب هم شورش دراورده طرح جوانسازی چیه رو قبض ها کشیده ابشو یکی دیگه میریزه ما باید پولشو بدیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
عالی !!!!!!
اوایل انقلاب طرحی بنام حرم تا حرم اجرا شد از مرقد امام تا حضرت معصومه س خدا می داند چه بودجه عظیمی صرف شد از آن طرح تخیلی یک درخت باقی نماند چقدر چاه آب در مسیر حفر شد و چقدر تانکر آب بکار گرفته شد چقدر راننده چقدر پمپ آب چقدر تعمیر کار همه نابود شد این طرحهای آبکی بی مطالعه زیاد دیدیم اگر برای مردم فضای سبز شد برای یک عده نان شد .
بگذریم یکنفر می گفت با یکمیلیون تومان می شود یک شغل ایجاد کرد .
خلاصه تفکر مستعانی همچنان حاکم است .
جناب معاون محترم وزیر جهت کاهش تبخیر آب پشت سد ها و دریاچه ها بنده محصولی را ساخته‌ام که برای محیط زیست و آنسان و آبزیان کاملا بی خطر است با واحد شما و آبفا تماس گرفتم و‌جواب بدرد بخوری اصلا دریافت نشد، صیاد از پی صید دویدن عجبی نیست صید از پی صیاد دویدن عجب است شده حکایت بنده و امثال بنده .
پاسخ ها
مهدی
| Canada |
۲۱:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
بنده خدا چرا خودت را سر کار گذاشتی فکر نان بکن که خربزه آب است محصول شما شاید آب داشته باشد ولی نان ندارد
اصل داشتن نان است تا آب
وقتی رییس جمهورش میگه ما چهارسال یک میلیارد درخت میتونیم بکاریم و4میلیون مسکن!!چرا ایشون نگه؟.حرف که بادهواست.سوادهم که ندارن.فقط یک مدرک الکی گرفتن فکرمیکنن سواد دارن
همه سرنشین های اتوبوسی هستیم که راننده اش اینا هستن؟ خدا رحمتمون کنه
مملکت شعارگرایی و افراد متوهم !!!!!!!!!!!!!!!!!
خدا ختم به خیر کند.
این کشور از لحاظ شرایط تامین آب، گنجایش حدود 60 میلیون نفر را دارد. همین الان حدود 20 میلیون نفر اضافه دارند مصرف می کنند. که می بینیم به این روز افتادیم.
خلی بندی ها فقط برای گرفتن پست بالاتر یا بودجه بیشتر برای ... است سندش هم حرفهای مسئولین قبیل که تبدیل به وزیر شدن و بعد از چند تا پروژه برای اطرافیان استیضاح یا برکنار شدن .هر وقت ارسانی با تانکر اونم بصورت هفتگی را تونستی از سواحل جنوبی کشور حذف کنی یا توشهرهای جنوبی جیره بندی ساعتی اب را تونستی قطع کنی اونوقت بیا حرف بزن . فقط تشریف بیارن مناطق جنوبی همه خانه ها حداقل دو منبع اب دارند یکی پشت بام یکی هم داخل حیاط یا پارکینگ.موقع سهمیه اب باید مخزن پایین را پرکنند بعد ان را با پمپ بفرستند مخزن بالا ی پشت بام تا بتوانند استفاده کنند
به نظرم جناب معاون وزیر بهتره به یک روانشناس مجرب مراجعه کنند
شما کجا درس خوندید که این پست هارو اشغال کردید می گفتید ما همون جا بریم
پاسخ ها
فرزاد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
دانشگاه امام صادق
فرزاد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
دانشگاه امام صادق
با سلام هر جمعیتی نیاز به آب شرب و بهداشت ، آب کشاورزی ، آب مورد نیاز مصنوعات صنعتی و فضای سبز و محیط زیست دارد متوسط بارندگی کشور مشخص است نیاز آبی هر محصول هم مشخص است مثلا برای تولید یک کیلو گندم حدود 1500 لیتر آب مورد نیاز است شاید اگر آب در کاربری ضروری خود مصرف شود و با راندمان بالا مصرف شود وقسمتی هم واردات داشته باشیم شاید بتوان برای حداکثریکصد میلیون نفر تولید نمود معاون محترم وزیر شاید منتظر طوفان نوح است
تو ایران یه عده فقط نشسته حرف میزنند و اونهم نمیشه هست. یه نه گفتن خیلی راحتر از گفتن یه آره است ،بقول یه بنده خدائی می گفت بعضی برای انجام ندادن کاری سخت همیشه هزاران دلیل قانع کننده و متقن دارند اما یه دلیل قانع کننده برای انجام ان کار را ندارن. ضریه ای که ایران از کارشناسان خائن خورده در طول تاریخ کم نبوده هر جا می خواستند در طول تاریخ کاری انجام دهند مشتی کارشناس نما دلایل مایوس کننده خودشان را رو می کردند از این عضو هیات علمی این دانشگاه باید سوال اگر بخواهیم این هدف بزرگ را انجام دهیم راهکار بده ، شما مطالعه کنید کانال سوئز و کانال پاناما و غیره از کارهای غیر ممکنی بوده که به مخیله انسان هم انجام ان خطور نمی کرده است ولی انجام شده است . این خانم فقط قسمت خالی ظرف را دیده است و نه پر ان را و از ظرفیت انسان ها غافل هست. انسان هر چه را اراده کند می تواند انجام دهد . شک نکنید
پاسخ ها
بچه محل
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
شما خودتان کارشناسید و یا مانند معاون وزیر فقط حرفهایر گنده میزنید و هر کسی با دلیل حرفهای شما را رد کنه انگ بی دینی و یا انگ بی سوادی و ... میزنید. قابل توجه است که کانال سوئز و یا پاناما هم نتیجه تلاش و تدبیر کارشناسانی است که بر اساس اطلاعات و شواهد علمی و قطعی اقداماتی بینظیر کردند نه امثال جنابعالی و معاون وزیر حرفهای گنده بی پشتوانه می زنید...
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
مشکلی نیست. اراده کن و زاینده رود را مثل کارون، به رود دائمی تبدیل کن.
حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
عزیزم خواستن توانستن است مال دوره ابتداییه اول بررسی همه جانبه و علمی و بعد این جملله میاد وسط وگرنه این اصطلاح به درد کتابها میخوره فقط شک نکن
خوب انجام بدید. اگر انجام ندید یعنی حرذف مفت زدید.
همين وزرا و معاونين بيسوادشان با اين حرفها و تفكر فضاحت بار مملكت را به باد فنا داده اند! نمونه اين اظهارات را زياد شنيده ايم مثل ان معاون بيسواد رييسي كه ميگفت تعداد فرودگاههاي فعال ايران بيش از المانه !و كلي هم فيگور و قيافه حق به جانب گرفته بود ، اين هم جزء خصيصه هاي بارز اين دولت به اصطلاح مردمي است كه دمار از روزگار مردم در اورده است !
شما به عنوان متولی بخشی از اب کشور زمینه استفاده بهینه از همین اب موجود را برای تامین اب همین 85 میلیون نفر فراهم کن دو میلیارد نفر پیشکش. هنوز در بخش عمده کشاورزی کشور ابیاری به روش هزاران سال قب انجام می شود و انگاز این اقایان بی خبر هستند.
چرا مسئولین عادت کرده اند که حرف های محیرالعقول بزنند؟ . اینها حتی برای داشتن رکورد گینس هم عطش دارند.برادر من اگر ترکیه توانسته حتما زیرساخت آنرا که هم شامل اعتبار و منابع آب هست را هم داشته است.قرار نیست ما با همه دنیا رقابت کنیم، حتی اگر میخواهیم مقام و پست بالاتر را احراز کنیم.
فکر میکنم یک مشکلی هم در مقامات بالاتر هست و آن اینکه، آنها نیز از این حرفها خوششان می آید. نوشتارم را با یک سوال خاتمه میدهم و آن اینکه طرح درختکاری حرم تا حرم که اتفاقا توسط همین وزارت و سازمان اجرا شده هزینه بسیاری هم برای مملکت داشت، به کجا رسید؟
این بنده خدا هم می خواهد با گنده گویی وبلوف مثل بقیه که وزیر شدن، بشه وزیر !!!!
به نظر شما روش اصلاح سيستم مديريتي اگر هر جاش دست بذاري، نا آگاهي و بي كفايتي مسئولانش رو فرياد مي زنه چيه؟
وقتی رئیس وعده ۱ میلیون مسکن در سال رو میده ، مرئوس هم باید وعده سیراب کردن ۲ میلیارد نفر رو بده .
همه چیزمون باید به همه چیزمون بیاد
جناب معاون وزیر کشاورزی یا واقعا" عدد نمی شناسد و یا اطلاع ندارد مصرف آب دو میلیارد انسان در سال یا در ماه چقدر است!؟؟؟؟؟
اگر فقط هر نفر در سال و نه در ماه -یک متر مکعب آب مصرف کند برای 80 میلیون نفر در ایران با حساب جناب معاون وزیر 160 بیلیارد متر مکعب آب نیاز است.160000000000000000 است. آیا جناب ایشان این عدد را می توتند بخواند؟
مگر مجبورید در مورد هر چیزی اظهار نظر می کنید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
ببخشید جناب ناشناس، ظاهرا خود شما هم با اعداد و ارقام آشنا نیستی.
چطوری حساب کردی که آب 80 میلیون نفر، در سال با احتساب 1 متر مکعب میشه 160؟ میشه لطفا توضیح بدی؟
چطوری ضرب 80 در 1 شده 160؟
اینم ممثل بقیه است 50 میلیون واکنس و دو میلیارد پاب و ..... اینها یه کلاس ریاضی باید بروند تا مفهوم اعداد را درک کنند
به این ادرس بی زحمت آب شهری برسانید : منطقه ملارد ، ملارد ویلای جنوبی خیابان از اول بلوار امیرکبیر تا تا اخر بلوار به طول پنج کیلومتر و هزار نفر ساکن ایرانی آب نوشیدن ندارند.پلاک ثبتی 43
خانم دکتر اینجا هر کسی اعداد و ارقام بزرگتری را مطرح کند کار و بارش بهتر می‌گیره و فردا یک پله بالاتر میشینه. حالا ایشون بگه کل دنیا را آب میدیم مگر کنتورش می‌سوزه؟
کشورمون تعداد 31 استان داره. تازه چند تا از استان ها هم کویری هستند. فرض بر اینکه همه رو بطور مساوی در نظر بگیریم، سهم هر استان میشه 1/613/000 اصله درخت در روز ! ! ! !

بهتره ایشون رو بازخواست کنند وبرخورد جدی و قانونی باهاشون بشه تا دیگه مردم رو مسخره فرض نکنه.
حرف زدن خیلی راحته.. خیلی... اما در عمل اوضاع کشور خوب نیست.. گرانی ها مردم را فلج کرده و مسوولان هم فقط حرفهای بدون عملکرد.. بجای حرف زدن عمل کنید تا جلوی این گرانی ها گرفته شود..
حالا خیلی از اساتید و دانشگاهیان ما می فهمند!! که اگر اینطور بود، این وضعیت مملکت نبود!!!!!
جناب آقای نوبخت با حصار کشیدن دور کشور و شعار دادن و مصاحبه با خبرنویسان خودتان نمیشود کشور ادره کرد فقط کاشت درخت مهم نیست ازهمه مهمتر نگهداری بعدی میباشد که درایران زیر صفر است خدا وکیل کاشت یک میلیارد درخت شعاری مهم است یا همین درختانی که داریم رسیدگی وهزینه کنیم تا ازبین نرود نه شعاری کار کنیم معاون وزیر جهاد ورییس سازمان منابع طبیعی کشور با گفتن کوری دشمنان کار حل نمیشود دشمن تر از مسولانی که درامور کشور داری هیچ سررشته ای ندارند خیلی آسیب به کشور زده است .نه ازطرف دشمنان
سالهای نه چندان دور طرح درختکاری حرم تا حرم اجرا شد آیا خبر دارید چند درخت از ان نهالها باقی مانده..اگر نمی دانید سری بزنید اینطوری چوپ خط میاد دستتون
با وجود چنین مسئولین ناشایستی معلوم نیست چرا مسئولین کشور همه گرفتاری ها را به دشمنان نسبت می دهند!!!
ظاهراً در دولت آقای رئیسی کسی با اعداد و ارقام آشنا نیست!!
شما دریاچه های شور فلات مرکزی را در فصل بارش به میزان کافی از طریق طرح ایران رود آبدار کنید انقلاب اقلیمی را رقم زده اید
مهمترین عامل تخریب و نابودی جنگلهای ایران وجود افراد بیسواد و یا با مدارک غیر مرتبط با علوم جنگل است که ایشان نمونه بارز مدیریت نا کار امد و پر ادعا ست و قصد نابودی باقیمانده جنگلهای کشور را دارد نگاهی به وضعیت جنگلکاری در ترکیه و چین بخوبی بیانگر مدیریت قرون وسطایی و ملوک الطوایفی در منابع طبیعی ایران است
لطمه ای که کشور از این مدیران نالایق باندی دیده از هیچ دشمنی ندیده
تعارف نداریم. وضعیت وحشتناکی داریم. این معاون هم مثل رییس اش نیاز به درمان و حتی باید و باید قاطعانه ایشان و رییس اش را مجبور به دادن پاسخ به مردم برای این سخن پراکنی های صوت گونه بشوند. باید دیگه یه جایی یک پیگیری شدیدی بشود که این فالگیرمآبانه حرف زدن ها ریشه کن بشود. آخه چقدر جسارت می خواهد که مثل فالگیرها فقط حرفهایی بزنی که فقط برای خوشایند شنونده هر چی بگی
خانم دکتر زهرایی با سلام. مملکت ما متاسفانه با همین توهمات مدیران ناکارآمد اداره که نه روزگار می گذراند. نمونه همین توهمات آقای کلانتری بودند که همان بلا را بر سر دریاچه ارومیه آوردند البته موارد زیاد داریم لوله کشی از داخل جنگلبان بلوط زاگرس و ساخت پتروشیمی در میانکاله و.... خودتان را با با پاسخ گویی به این مدیران ناکارآمد خسته نکنید گوش شنوایی وجود ندارد.
وقتی نظرو افکار مسئولین اینچنین خالی از واقغیته معلومه که مملکت بسمت ویرانی پیش میر
صحبت‌های ایشان ببریم دفترخانه ثبت کنیم و تعهد بگیریم و امکانات برایش محیا کنیم واگر نتوانست محاکمه و به اشد مجازات محکوم شود
2500سال ایرانیان در این فلات با این وضعیت آب زندگی کرد هلند و ابتکارات آبی بسیاری از حفر قنات وو. انجام داده اند و تدبیر و عقل علم پشت این ابتکارات بوده ولی حالا نه علم ونه تدبیر پشت کار این آقایان هست
دو میلیارد؟ به ریال حساب کرده!!!!!!
عزیز چرا کار شروع نمیکنه حرف زدی شروع کن ما کمک میکنیم
معاون وزیر که این توان داشته باشه ، حتما خود وزیر گندم وبرنج مصرفی دو میلیارد نفرو با اون آب میتونه تامین کنه ، چشم بد دور
معاون وزیر کشاورزی: می‌توانیم آب مورد نیاز دو میلیارد نفر را تأمین کنیم
والله ما در يك روستا ( آغلان تپه ) در استان البرز هستيم و با اينكه داخل بافت روستا نيز قرار داريم ، ولي جندين سال هست كه پيگيري كرديم و هنوز كه هنوزه آب روستايي به ما ندادند . اونوقت اين عاليجناب وزارت كشاورزي مياد و ميگه ما مي توانيم آب مورد نياز دو ميليارد نفر را تامين كنيم !

مگر كسي شما را مجبور مي كنه كه دروغ به اين بزرگي بگيد !؟
معاون وزیر کشاورزی : می توانیم آب مورد نیاز دو میلیارد نفر را تامین کنیم
تو آب مورد نیاز کشاورزان اصفهان و خوزستان و بقیه رو که همش دو میلیون نفر هم نیستند رو بده بقیه پیشکش
وقتی رئیست فرق دهم درصد با درصد را نمی دونه ، تو هم فرق میلیون و میلیارد را نمی دونی
شمافقط هارت و پورت میکنید شمابرای تامین آب یک شهر ۵۰۰هزارنفری ماندین آنوقت صحبت از۲میلیارد نفر این قبل ازدست وزارت یک دکتر روان پزشک می‌بردیم
وای خدا داغانیم داغان
شما از همین ادله های کارشناسی گفتنت معلوم شد چقدر سواد داری ،

چند نفر از نوابغ و نوادر و نخبگان بی همتا در اردوگاه اصول گدایان مشغول نابودکردن ایران هستند؟ رتبه شما دراین جمع چند هست ؟ دریافتی ماهانه تان کفایت زندگیتان را نمیکند؟ چقدر میگیری که کشور را به بیراهه ببری ؟
بهتر است معاون وزیر خودش را به یک دکتر نشان دهد
نتيجه مدير شدن فارغ التحصيل دانشگاه امام صادق!!!

از سران نظام تقاضا ميكنم مردم و آبروي كشور ايران كه هيچي ! براي حفظ آبروي نظام هم كه شده اين آدمها را

نذاريد سر كار به خدا زشته
این آقای معاون خودش هم میدونه که این کار غیر ممکنی است این جور آدما برای مثلا برجسته شدن و یا برسر زبان ها افتادن یه شکری میخورند و تمام ...وگرنه شما که برای تامین 80 میلیون تو گل موندید چطور میتونید آب 2 میلیارد نفر رو تامین کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
این معاون وزیر چقدر شوخ طبع ی
شما تو قیمت مرغ موندین برای ۸۵ میلیون نفر جمعیت کشور آب و برق و گاز و بنزین نمی‌تونید تهیه کنید صحبت از دومیلیارد نفر واقعا شوخی جالبی بود اگر تو برنامه عصر جدید مطرح بشه حتما چهارستاره سفید و زنگ طلایی میگیره
ایشون دقیقا درست گفته ولی منظورش برای چند ثانیه بوده
محاسبه دقیق دولت همه آب مملکت تقسیم بر چند ثانیه مساوی ۲ میلیارد نفر
منبع کتاب ششم دبستان چند سال پیش
[جریان اون آقائیه که می گفت با یک میلیون تومان شغل ایجاد می کنه. شما برای همین مردم فعلی آب تامین کن. یک میلیاردو نهصد و پانزده میلیون بقیه پیشکشت.
بر اساس آمار موجود کشور میزان آب مصرفی هر ایرانی روزانه 220 لیتر می باشد این میزان برای دو میلیارد نفر روزانه 440000000 متر مکعب و سالانه 160/6 میلیارد متر مکعب می شود. کل میزان آب استحصالی کشور بر اساس آمارهای موجود کشور 86 میلیارد متر مکعب میشود که از این مقدار در حدود 90 درصد آن به مصرف کشاورزی ، دو تا سه درصد آن به مصرف آب شرب و مصارف خانگی و بقیه به صورت آبهای روان سطحی و ذخیره سفره های زیرسطحی می باشد ضمناً مسئول تامین آب در کشور چه در بخش کشاورزی ، چه در بخش مصارف خانگی و یا حتی ذخیره سازی وزارت نیرو می باشد. در دوره ای جهاد آبخان داری و آبخیزداری میکرد. منابع طبیعی بطور محدود الان آبخیزداری انجام میده عباسعلی جان هنوز نمیدونن مسئول تامین آب کیه ، بعدش میخواد کل کشور رو دیوار بکشه داخلش آب بازی کنه
با جرأت و ادله‌های کارشناسی می‌گوییم که کور خوانده‌اند،....
این هنوز نمیدونه ادله جمعه دوباره اونو جمع می بنده
شما سوادش رو حدس بزنید
وقتی رئیسی فرق بین دهم درصد با درصد را نمی دونه ، معاونش هم فرق میلیون را با میلیارد نمی دونه
متاسفانه در دولت آقای رئیسی هم وزیر وهم معاون آب وزیر ازافرادی انتصاب شدند که هیچ یک دارای سابقه مدیریت آبی نبوده ولذا خسارات پرداخت شده گذشته مجددا با تکرار تجربه های شکست خورده، در حال پرداخت توسط بخش آب واقتصاد کشور است. معاون آب باید فردی کارکشته واز نظر علمی فردی بروز در موارد مدیریت آبی باشد.
آرزو بر مسولین ک عیب نیست.

گناهی
وقتی یک بیسواد میشه رییس جمهور
یک بیسواد تر میشه وزیر

طبیعیه یک ابتدایی فرق میلیارد و میلیون و جایگاه ارقام دهگان و صدگان رو نفهمه !!
متاسفانه در دولت آقای رئیسی هم وزیر وهم معاون آب وزیر ازافرادی انتصاب شدند که هیچ یک دارای سابقه مدیریت آبی نبوده ولذا خسارات پرداخت شده گذشته مجددا با تکرار تجربه های شکست خورده، در حال پرداخت توسط بخش آب واقتصاد کشور است. معاون آب باید فردی کارکشته واز نظر علمی فردی بروز در موارد مدیریت آبی باشد.
تا حالا یکی از این می توانیم میتوانیم ها را انجام داده ای ؟ با حلوا حلوا دهن شیرین نمی‌شه
قبلا معاون های وزیر افراد دانایی بودند و از این جوک های بی مزه نمی گفتند
وزارتخانه ها و مدیران کشورما که ازلحاظ کارایی حرف ندارن ولی این وزارتخانه جهادکشاورزی نو برانه است معاونش هم که ۲ میلیارد آب می تونه تهیه کنه حرفهایش را طالبان شنیده که جلو هیرمند گرفته حالا معاون آب درست کردی برو سروقت همان مرغ وگوشت......
چرا حرف کاشت درخت ر‌و از شهر پرند همین الان شروع کنید
با مدیریت جهادی و حکمراااانی نو میشه.جهادی نه ها جهااااااادی .نو نه ها نووووووو
این مدیر رو عزل واز مشاغل دولتی محروم کنید .
تو که فکر میکنی دانشیار دانشگاه هستی و سواد داری میدونید دو میلیارد چند تا صفر داره؟؟؟؟؟؟؟
درود. روشی وجود داره که میشه تا بیش از ۴۰درصد مشکل ابهای زیرزمینی کشور و برطرف کرد و حتی کشورهای دیگه هن میتونند از ایروش استفاده کنند تا از ۴۰ درصد به بیش از ۷۰درصد مشکل اب کل جهان و حل کرد
من که نمی دانم چه خبره اما اول اسفند ۱۴۰۱ رفتم شهرداری محل و گفتم حال که قراره یک میلیارد درخت کاشته شود لطفا زحمت بکشید و سی اصله ان را در پارک محل ما بکارید (به جای درختان خشک شده ) اول خندیدند ولی بعد ادرس پار ک را یادداشت کردند ، خبری نشد ، دو سه روز مانده به عید نوروز باز مراجعه کردم و این بار از مقام بالاتر همان تقاضا را مطرح کردم و ایشان هم ادرس پارک را یادداشت و خبری نشد که نشد (از یکی از شهرهای اقماری شهرستان اصفهان
امروز دوشنبه، اول خرداد یک روز تاریخی برای عربستان سعودی است. دو شهروند این کشور در این روز راهی «ایستگاه بین‌المللی فضایی» شدند.
از این ۱۱ اقلیم ۱۰ تاشو از بین بردن تو این ۴۰ سال ی شریعتی پیدا کنید ی کویر دیگه تقدیس کنه
نتیجه اعطای سهمیه دانشگاه به ساندیس خورها
توهم زده است
بهترین کار این است که چند کانال آبرسانی از دریای عمان و خلیج پارس به اعماق سرزمین ایران کشیده شود و چند دریاچه مصنوعی هم ساخته شود. کانال ها تا هامون هیرمند و حتا استان خراسان رسانده شود. همین گونه کانالی از دریای مازرندان/ خزر به استان خراسان کشیده شود.
می توان برای مثال با هند یا چین قرار داد بست و با پرداخت نفت هزینه کانال ها را
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
شما هم نشستی داری چایی میخوری ی چیزی گفتی یا .کانال بکشیم آب شور دریا وخلیج رو بفرستیم به قلب کشور چی بشه؟با کدوم دستگاه باید این حجم آب رو شیرین کنیم؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
یعنی با آب شور دریا باقیمانده زمین‌ها را هم از بین ببرند؟
گوبلز می گوید که دروغ های بزرگ باور پذیرترند.
مردم هر کشوری خوشحال می شوند تا میلیاردها درخت بکارند و توان تامین آب میلیاردی داشته باشند.
روزولت در دوران رکود دهه ۳۰ میلادی با درخت کاری توانست بخش بزرگی از بحران بیکاری را حل کند. اما شرایط برای چنین تصمیمی مهیا شد. اما جناب معاون وزیر گفنار شما نشان از دو چیز است یا دروغ بزرگ می گویید و یا اصلا مفاهیم عددی و آماری را اصلا نمی دانید.
شما چنان چه خود را توانمند می بینید؛ زحمت بکشید هنر خود را حداقا برای استان سیستان وبلوچستان نشان دهید.
تا ده سال آینده، هشتاد درصد از مناطق شهری و روستایی، آب برای خوردن نخواهند داشت
یک مدیر باید بر اساس منطق و علم نظر بدهد نه توهم .
بعید می دونم این آقا بدونه 2 میلیارد چند تا صفر داره و گرنه حتی برا چاپلوسی هم این حرف رو نمی زد.
حرف مفت زدن که خرج نداره کنتور هم نمی اندازه . خلاص
باباجان این بنده خدا خوسته یک جوری اسمش تو مطبوعات گفته بشه حالا از بی سوادی یک چیزی گفته
بهتر است به این شخص چند خودکار و چند دفتر بدهید تا از یک نا دو میلیارد بنویسد تا از این چرندیات کمتر بگوید
یکی دیگه از،مسولین محترم هم گفت تو اروپا صدها هزارنفر به خاطر گرمازدگی مردن، بنده خدا مجری اونقدر زحمت کشید و چانه زد که خانم به پنج شش نفر راضی شد. تازه به مجری پول کمیسیون هم ندادن
صادق ترین مدیر جمهوری اسلامی جناب آقازاده وزیر نفت گذشته بودند که روزی توی تلویزیون گفت اگر انقلاب نشده بود من الان یک کارمند ساده بودم نه وزیر این حرف را از طریق مقایسه صادقانه تراز خودش با امثال دکتر اقبال و جمشید آموزگار میزد البته همه مثل ایشان نیستند و از این نوع کوتوله های سیاسی
چاپلوس همه جا هستند.که حرفهای درشت را جایگزین کارهای فکورانه و بزرگ می‌کنند.
۱. این معاون وزیر،اگر سابقه جبهه داشته باشد و اهل جهاد باشد چطور؟باز نظرش مقدم بر متخصص نخبه نیست؟!قطعا هست!مگر این خانم متخصص چقدر سابقه جهاد دارد که حق نظر و داشته باشد یا توان مدیریتش اثبات شده باشد؟!
۲.از کجا بفهمیم این تحصیلکرده دانشگاه،وفادار به قدرت است و مهره دشمن نیست!!!!
۳. تعلقات و وابستگی های حزبی و گروهی این متخصص به انحصارگرایان،نظامی ها و تمامیت خواهان را چطور اثبات میکنید؟؟!!!
پس: پذیرفته نیست و بنشیند و تماشا کند به باد رفتن منابع ...
یک معاون وزیر در حوزه آب و آبخیزداری بدون مطالعه لازم اینگونه بلند پروازانه حرف می زند و رویا پردازی می کند.در عوض یک خانم جوان در حد استاد یار دانشگاه چقدر با اطلاعات و ادله درست حرف های بلند پروازانه جناب معاون وزیر را رد می کند.
مشکلات اصلی مملکت در تمام زمینه ها داشتن همین وزیران و سیاستمداران و مدیران نالایق است
آقای معاون ادعا کردن کار سختی نیست لطفا عمل کنید
به نظرم این آقا یه رابطه ای با همسایه شرقی مون داره!درشرایطی که مردم چندین استان با کمبود ونگرانی آب مواجهند و رئیس جمهور مملکت از نزدیک ، دست و پنجه نرم کردن مردم سیستان و بلوچستان رو با نبود آب بدان وضع می بیند و فغان بر می آورد و.... ایشون از کدام وادی و تخیل و هذیان،کلیدکشف الاسرار یافته و چنین نغمه سرایی می کند.بله!کمترین ضررصحبت ایشان این است که همسایگان آنرا دستاویز قرار داده وبر تمام مبادی و سرچشمه های آب،سد و آب بند و کجراه بزنند و مردم خودمان هم دچار ...شوند.درلحظه باید پاسخگوی اظهارات و ادله و راهکار خاصش باشد.
جناب نوبخت شماهم در همان دانشگاهي تحصيل گرديد كه وزير كاري كه مي خواست با يك ميليون تومان كار ايجاد كند
می توانیم روزانه ۵۰ میلیون درخت بکاریم؟ خب بکار.. شما درخت نمیخاد، ۵۰ میلیون هم نمیخاد، شماروزی ۵۰هزارتا بوته توی دارخوین و محدوده میدان نفتی آزادگان و جاده آبادان ماهشهر بکار که با هر بادی که میاد ملت از گرد و خاک خفه نشن ما شما رو دعا میکنیم. شما نمیخاد آب ۲ میلیارد نفر رو تامین کنی..جلو کشت غرقابی رو بگیر، الگوی کشت بر اساس آمایش سرزمین رو اجرا کن، از صادرات آب مجازی جلوگیری بکن یا لااقل بیلانش رو تراز بکن ما ممنونت میشیم. به خدا که اگه تو اون وزارتخونه ۱ خط اطلاعات در مورد تراز صادرات و واردات آب مجازی تو مملکت موجود باشه
خدایا به داد این ملت برس.
من اگر جای وزیر کشاورزی بودم این عزیز را برای مسولیتی دیگر که توان محاسبات آنرا داشته باشد انتخاب میکردم حرفه‌ای حانم دکتر زهرایی کاملا صحیح و پاسخ واضحی به سخنان نسنجیده این معاونوزیر بود
به درد عجیبی گرفتار شدیم، یکی میخواد ۲ میلیارد نفر رو آب بده، اون دیگری با یک میلیون شغل ایجاد می کنه، یکی دیگه ۴ میلیون مسکن میسازه و ... همه اینها رو بجای اینکه بگیرند و ببندند پستهای بالا می دهند و میلیاردها ضرر میزنند و میروند جای دیگر!!!!
سریع به روانپزشک مراجعه کن .....حالت خیلی بده .....توهم اینقدر بزرگ؟؟؟
قبلا گفتند ایران می تواند غذای 500 میلیون نفر را تامین کند
الان می گویند ایران می تواند آب 2 میلیارد نفر را تامین کند
سخن نغز بعدی چه می تواند باشد؟
معنیش اینه که ای مردم هر چه دلتان خواست آب مصرف (مسرف) کنید چون کمبود آب نداریم.
جناب معاون وزیر البته اگر بداند معاون چه وزارت خانه ای هستند با اظهار فضل و گفتار باعث خنده بشریت آگاه شدند و طرفداران ایشان همان اصحاب کهف که گروهشون تازه از غار درآمده آند دور ایشان را گرفته و به مخالفین و اندیشمندان این غارنشین ها دری وری میگویند
این آقا یا عدد ورقه بلد نیست یا خود شیرینی میکنه بعدیک پست مهم هم داره مثل اغلب مدیران دیگر که نتیجه وضع مملکت این میشود که می‌بینیم آیا مرجعی نیست که درمورد اینگونه مدیران عکس العمل نشان دهند چرا از مدیران دانا وکار آمد استفاده نمی‌شود ؟ چرا اینگونه مدیران هرچند هم که خرابکاری کنند جوابگو نیستند .نهایتا عوض می‌شوند ویک پست دیگر می‌گیرند.اگر هر مدیری ویا هر کارمندی مسوول وجوابگوی اعمال خودش باشد وضع مملکت این نخواهد بود .
اصلادومیلیاردونمیفهمه یعنی چه برادرالان باهشتادمیلیون جمعیت حداقل نصفشون به آب سالم دسترسی ندارن دلاور
خدایی فردا همین هم میخواد بشه وزیر بعدی
شما مشکل آب اصفهان حل کنید نمیخاد با این اعداد بازی کنی
شمال وشرق اصفهان قطره اب نیست
این صحبت ها از آنجا ناشی می شودکه در این کشور ظاهرا هیچ مسئولی خود را نیازمند پاسخگویی در برابر حرفی که می زند نمیبیند. چون اینه به پارتی و باند خود تکیه دارند نه به نظر مردم . بنا براین گاهی برای ریشخند کردن مردم چنین حرف هایی می زنند تا تفریحی هم کرده باشند.
من بیش از 34 سال کارمند واز مدیران مجموعه وزارت کشاورزی هستم از این آقا بیگانه تر به مباحث کشاورزی و بیسوادتر از علم وجود ندارد.
احتمالا میخواهند برکنارش کنند فهمیده داره حرفهایی میزنه که مقامات خوششون بیاد تا برش ندارند
آقایون تند نرید منظور ایشون از دو میلیارد دو میلیارد ریال بوده یعنی بیست میلیون
به ارواح پدرت قسم ما روزهای جمعه آب نداریم
عجیب نیست که امروز با این همه بحران ربرو هستیم چون با انبوهی حاکم و مسول کشور ویرانه میشود نه اداره
خدا به داد این مردم برسه با این مدیران
حالا این بنده خدا یک چیزی مثل بقیه گفت خیلی سخت نگیرید فرقش اینه که آنها می‌خواستند رای بياورند دروغ گفتن ولی این بنده خدا انتخاب شده است و بعد این حرف را زده
نظرات امام صادقی ها
آب سیستان و بلوچستان تامین بشه تا بچه ها تو هوتک ها طعمه تمساح نشن اقا
حالا ایشان یک شکری تناول کردن
شما توجه نکنید به کار خودتون برسید
ایشون مثل اوشون هستند که می‌گفت دختر بچه تو زیر زمین خودشونه شان با دیگ زودپز اورانیوم غنی میکنه.
اگر واقعا چنین ظرفیت بالایی با این مدیریت شکست خورده شما در مملکت ایجاد شده پس چرا برای حق آبه با افغانستان کل کل می‌کنید
نه مفهوم تامین می داند و نه تصور درستی از میلیارد دارد؛؛ ولی خوب مدیر است!
منظورشون درخت پلاستیکی
اینقدر به شهرداری منطقه ۴ تهران برای آبیاری درختان زنگ میزنم که انگشتای دستم حالشون خوب نیست وای به حال درختان خشک شده بلوار شهید عباس حسینی ۱۰ تا درخت کنار جدول کاشتم خودم آب میدم باز هم داره خشک میشه !!!!!
اینا چی میزنن چرا از داشته هاسون حرف نمیزنن !!!
چناب معاون محترم وزیر شما هنوز نتوانستید یک الگو متناسب با اقلیم آب و هوا و خاک برای کشت ترسیم گنید یا بازار مصرف و سبد خانوار نصبت با تولید و عرضه و صادرات دا نمیدانید تورم در قیمت تره بار و میوه تو دوسال گذشته سرسام آور شما قیمت گوچه نتونستید به نصبت تولید و صاردات بی برنامه کنترل کنید و حدف حرف حرف عمل و روش تولید صفر مدعی کاشت درخت دارید آیا تناسب خواسته و آب و خاک واقلیم در نظر کرفته شده یا نه فقط آمار درخت مهم هر شد شد متاسفم
نکند می خواهند رئیس جمهور شوند تبلیغ انتخاباتی است
سلام خدمت معاون وزیرکشاورزی جناب لطف بفرمایید سدهای اطراف تهران راملاحظه بفرمایید داغ آب را ببینید واز سوی دیگر افت سطح ایستابی دشت‌های را بنگرید آنوقت درخت بکاریدلطفا درختهای کاشته شده رااب بدهید تابرسد بکارشت درختهای جدید؟؟؟
اصلا می دونی دو میلیارد چند تا صفر داره ؟
اقای رییسی ام ۷ هزار صفحه برنامه داشت ولی وقت عمل نیم خط ام کار نکرد الان دوره این افراد هست با همچین اظهاراتی چنتا پست مدیریتی تو اب نمک میخوابونه
برای دو روز ماندن سر اون میز لامصب خدای من چه بلفهایی مزنند بس کنید این شعارهای توخالی رو ر
معون وزیر یا نمیداند 2 میلیارد نفر چقدر میشود و یا نمیداند آب چیست و یا معنی تامین را نمیداند . حتما میخواهد بگوید که اگر با یک تف دوش بگیریم میتوانیم با این آب دو میلیارد نفر را تامین کنیم . مدیران ما با این سواد مسئولیت دارند . میخواهند حرفی بزنند که مقامات بالاتر خوششون بیاید و بمانند (حراف ، لفاظ، چاپلوس)
اصلا اب هست یا نیست یا اصلا خوشبین باشیم بگیم امسال تا سال 1403 سال پر بارش ی داریم بحث کم بودن اب روی کره زمین نیست حقیقت اینست که اب سالمی در کار نیست تا دو سال اینده از هیچ شیر اب خانگی نمیشه نوشید دلیلش واضح احتیاج به توضیح نیست همه خوب می دانند
ازدولت رکوردشکن انتظاری جزاین پرت وپلاگویی نیست. به جای تامین اب درتخیل . مایحتاج اولیه مردم را تامین کنیدخیلی هنر کرده اید
بعضی از مسِولین اگه حرف نزنن اتفاقی نمی افته
بازی با کلمات بوده : بیش از ۹۵ درصد آب کشور در کشاورزی و صنایع مصرف میشود . اگر کشاورزی و صنعت را تعطیل کنیم ، آب کشور برای مصرف دو میلیارد نفر تامین میشود . البته همه میدانند که کشاورزی و صنعت را که نمیتوان تعطیل کرد . بنا بر این فقط یک بازی با کلمات انجام شده و بس .
من جای مسوولان کشور بودم به معاون وزیر ماموریت تامین آب مردم سیستان را میدادم اگر میتونست جایزه گرانبهایی بهش میدادم و اگه نمیتونست زبانش را قطع می‌کردم تا در این وانفسای کم آبی مردم در بیشتر نقاط کشور اینطور حرف نزنه البته به شرطی که من مسوول هم دلم به حال مردم میسوخت
این آقای ی نو بخت دچار توهم وخیال..ات ناشی..
وقتی کسی پا در کفش دیگری کند سنگ روی یخ می شود. این معاون محترم بهتر بود وضعیت نابسامان جنگلهای کشور را را چاره خدیشی می کرد اب پیشکش.
من نمی دانم این افراد را چه کسانی برای مسئولیت معرفی و انتخاب می کنند که چنین حرف های خنده داری می زنند
شما نمی خواهد به فکر تامین آب دو میلیارد در ایران باشی همین سیستان و بلوچستان را آبش را تامین کند همین یزد و اصفهان را آبش را تامین کن بقیه اش پیشکش
البته شما عرضه چنین کاری ندارید چون از جنس لب و دهان هستید این کشور نیاز به افرادی دارد که از جنس تفکر و از جنس عقل و از جنس تخصص و کار و عمل باشند آنهم عمل خردمندانه و هوشمندانه
تابناک اگر وقت کردی یک کم اخبار مثبت هم پخش کن راستی از بورس چه خبر
یادم است پارسال هر روز از اوضاع بورس و بیت کوین خبر پخش می کردی

برخی از حرف های مسئولین را که مخ تلیت کن است را پخش نکن مردم به اندازه کافی اعصابشون خرد است دوست داری تیمارستان ها رو پر کنی
اشتباه لپی بود منظورش تامین آب دومیلیون ایرانی بود
منظور ایشون اینه که هر ایرانی اگر هر سال یک بار حمام برود و برای دستشویی کلوخ همراه خودش ببرد می توان تا ۲ میلیارد آدم را آب داد
آب خلیج فارس و دریای خزر را شیرین می کنیم می ریزم تو کویر لوت و دورش درخت می کاریم تا کل ایران سرسبز شود آنوقت خواهید دید که می تونیم تا دو میلیارد آدم رو آب بدهیم. ها اینه
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی