بازدید 5965

مهاجرانی:ژاپن اسلامی که نشدیم،لااقل مثل ترکیه باشیم!

ترکیه، با استفاده از موقعیت جغرافیایی-سیاسی بسیار مناسب، همکاری با سازمان ملل و روسیه و اوکراین وارد صحنه شد تا ابتکار صادرات گندم روسیه و اوکراین را در دست بگیرد. سیاستی که به «ابتکار صادرات غلات از دریای سیاه» مشهور شد. در واقع ترکیه بر نقطه‌ای دست گذاشت و در صحنه‌ای وارد شد که نقطه تلاقی منفعت همگان یعنی روسیه و اوکراین و اروپا بود.
کد خبر: ۱۱۷۵۹۰۲
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰ 20 May 2023

به گزارش «تابناک»، سید عطاءالله مهاجرانی در اعتماد نوشت:بعد از انتخابات روز شنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ ماه مه)، اردوغان گرچه نتوانست اکثریت آرا را کسب کند و در دور نخست پیروز شود، اما همه قراین نشان می‌دهد که در دور دوم انتخابات در هفتم خرداد (۲۸ ماه مه)، احتمال پیروزی او از رقیبش نه تنها کمتر نیست، بلکه بیشتر است.

سخنان او بعد از انتخابات، نشانه اعتماد به نفس بیشتری است. نکته مهمی که در سخنان اردوغان دیده می‌شود، تصویر ترکیه‌ای است که با همه دنیا دوست است و با همه رهبران جهان ارتباط دارد و در همه جای جهان به دنبال منافع ترکیه و رفاه ملت ترکیه است.

بدیهی است که این سخن با کارنامه اردوغان و ترکیه در سوریه و عراق مباینت آشکار دارد، اما هم‌اکنون که هر دو پروژه تجزیه سوریه و عراق به شکست انجامید، بدیهی است که اردوغان هم با رویکرد و ادبیات جدیدی سخن بگوید.

اردوغان چگونه با رویکردی سنجیده ترکیه را به جایگاهی با اهمیت در اقتصاد و سیاست جهان رسانیده است؟ به عنوان نمونه، در جنگ روسیه و اوکراین، با موضع سنجیده توانست منافع کشور و ملت ترکیه را تامین کند. می‌دانیم که روسیه و اوکراین بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گندم جهان هستند. به لحاظ کیفیت گندم نیز به دلیل حاصلخیزترین و مرغوب‌ترین اراضی کشاورزی، همان «چرنوزیوم» یا خاک سیاه، کیفیت گندم این دو کشور متفاوت است. جنگ روسیه و اوکراین موجب شد که اختلال در صادرات گندم پیش‌ آید. تحریم‌های روسیه از سوی امریکا و غرب هم مزید علت شد.

در این میان ترکیه، با استفاده از موقعیت جغرافیایی-سیاسی بسیار مناسب، همکاری با سازمان ملل و روسیه و اوکراین وارد صحنه شد تا ابتکار صادرات گندم روسیه و اوکراین را در دست بگیرد. سیاستی که به «ابتکار صادرات غلات از دریای سیاه» مشهور شد. در واقع ترکیه بر نقطه‌ای دست گذاشت و در صحنه‌ای وارد شد که نقطه تلاقی منفعت همگان یعنی روسیه و اوکراین و اروپا بود.

این ابتکار ترکیه اخیرا برای دو ماه دیگر نیز تمدید شده است. وقتی کشتی‌های ترکیه به بنادر اوکراین می‌روند، ترکیه با روسیه هماهنگ می‌کند که کشتی‌ها ایمن باشند و هدف حمله ارتش روسیه قرار نگیرند. از سوی دیگر در صادرات غلات روسیه به اروپا و آفریقا نیز ترکیه نقش بازی می‌کند. این رویکرد، یعنی استراتژی مبتنی بر صلح و کسب منافع حداکثری برای ترکیه، در بیست سال گذشته، چهره اقتصادی، صنعتی و کشاورزی و خدماتی و سیاسی ترکیه را به کلی دگرگون کرده است. در یک کلام اردوغان توانسته اقتصاد ترکیه را در دو دهه تقریبا سه برابر کند.

استانبول را به یکی از پررونق‌ترین و زیباترین شهرهای جهان تبدیل کند. جذب سرمایه خارجی به ارقام مهم و تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد ترکیه رسیده است. از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۲، مجموعه جذب سرمایه خارجی در ترکیه ۱۵ میلیارد دلار و از ۲۰۰۳ تاکنون، تقریبا بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است! این سرمایه در صنعت ساختمان، انرژی و خدمات، رسانه و... صرف شده است. تعداد شرکت‌ها با سرمایه خارجی در سال ۲۰۰۲، یعنی ابتدای دوره اردوغان ۵۶۰۰ شرکت بوده است، اکنون بیش از صد هزار شرکت با سرمایه خارجی در ترکیه فعالند که چندین هزار شرکت ایرانی هستند! شرکت‌های ایرانی و اخیرا شرکت‌هایی که در حوزه علوم و تکنولوژی جدید فعالیت می‌کنند، با تشویق و تدارک و برنامه‌ریزی به ترکیه جذب می‌شوند. واحدهای صنعتی بخش خصوصی در ایران، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ترکیه، به رونق اقتصاد ترکیه کمک می‌کنند.

به عنوان نمونه دوستی از کارخانه‌ای نساجی در مشهد سخن می‌گفت که تمام تولیدش را یک شرکت ترک برای تولید پرده می‌خرد، در ترکیه محصول را اندکی تغییر می‌دهد و بعد به عنوان تولید ترکیه صادر می‌شود. در واقع انرژی ارزان و مزد ارزان نسبت به ترکیه، ارزش افزوده قابل توجهی برای شرکت ترک که جهان را می‌شناسد و راه و رسم صادرات را می‌داند و مشکلات بانکی و بیمه شرکت‌های ایرانی را ندارد، موجب سود قابل توجه می‌شود. دو دهه پیش یکی از مقامات که به ژاپن رفته بود، گفت: «ما می‌خواهیم ژاپن اسلامی بشویم!» بسیار خوب نشدیم، ترکیه را دریابیم!

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۲۳
بیاایران مثل ترکیه شو
پاسخ ها
ایرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
این فرد از لحاظ اخلاقی .افتضاح است ولی حرفهایش در این مقاله درست است. راستی ما چرا نه مسلمان خوب هستیم و نه کافر خوب
آریا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
یاد روز اول افتتاحیه مجلس شورای اسلامی افتادم که تاجگردون نماينده شیراز را به اتهام ناپاکدستی از نمایندگی عزل کردند و در ادامه همان نمایندگان نگران و پاکدست،به شاسی بلندها نه نگفتند،این مثال را از این جهت عرض کردم که بگویم آقای مهاجرانی، شما هم از زمره همان مسئولان مقدس و متخصص مآبی هستی که قبلا خودت را نشان داده ای و دیگر حنای شما و دوستان چپی و راستی شما هیچ رنگی ندارد.
این حرفهات درسته ولی حرفهای دیگه اخیرت عجیب و غریبه
آقای مهاجرانی بالاخره نگفت چرا لندن نشین شده است؟؟
اگر میخواهیم به قول ایشان مثل ترکیه باشیم قبل از هرچیز باید منافع را براساس منافع ملی و نه منافع ایدئولوژیک تعریف کنیم.
نظام سیاسی را به نظام چند حزبی واقعی تبدیل کنیم
سهم بخش دولتی و شبه دولتی در اقتصاد را کاهش دهیم.
و خیلی موارد دیگر که متاسفانه موانع بسیاری سر راه هر کدام از آنها قرار دارد.
شما برگرد ایران زندگی کن
نمیخواد در کشور کفر وتجزیه طلبی مثل انگلستان زندگی کنی
مقصر شما و همفکران تان هستید که کشور را به ورطه سقوط رساندید حالا هم طلبکار شدید!
مهاجرانی کدوم وری هستش؟
حرف حساب جواب نداره ...
این چرا یکی به میخ یکی به نعل می زنه؟
مهاجرانی برگرد ایران لازمت داریم
لندن خوش می گذره عطا؟؟؟؟
جوری صحبت میکنه انگار نه انگار که خودش در راس حکومت و جزو تصمیم سازان و تصمیم گیران بوده و اوضاع فعلی به گل نشسته ما نتیجه عملکرد افرادی طمعکار و بی فکر مثل خودش بوده
مهره سوخته دو رو ، میخواد برگرده ، نمیدونه چیکار بکنه و چی بگه، یه چیز میگه که چیزی گفته باشه
ایران شاید بتونه در علم و صنعت به ترکیه برسه یا از ترکیه جلو بزنه لکن از جهت توسعه سیاسی صد سال دیگه هم به گرد ترکیه نمی رسه
من نمیدونم این چی میگه ؟
اصلا ما کاری بهت نداریم تو هم خدا وکیلی دست سرمون بردار
منافق ترین فردی که من در زندگی خود دیده ام
ايشان با حقوق بازنشستگيشان در لندن زندگي ميكنند؟
به حول قوه الهی داریم به زیمباوه اسلامی تبدیل میشیم
اصلاح طلب صادراتی نظام به لندن
کسانیکه به اردوغان رای دادند، شریک جرم اردوغان در کشتار مردم سوریه و شهدای مدافع حرم ایرانی هستند. همه ی دنیا قبول دارند که اردوغان از تروریست های تکفیری سوریه حمایت میکرد و میکند.
مهاجرانی اگر اینجا می ماند الان در زندان می بود. بهتر که لندن نشین شد
الگو ترکیه الگوی مناسبی است یعنی بهترین کشور اسلامی
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه