بازدید 15300

تکرار خطای گشت ارشاد

حسین علایی
کد خبر: ۱۱۷۱۳۴۶
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۲ 15 April 2023

در یادداشت حاضر نویسنده پیشنهاد می‌دهد در برابر بحث بی‌حجابی، از اصرار بر بهره‌گیری از شیوه‌ها و روش‌هایی که موجب نفرت و افزایش ناراحتی در جامعه و فاصله افتادن بین بعضی از مردم با حاکمیت می‌شود، خودداری شود و از روش‌های قرآنی در توسعه اندیشه دینی و معرفت الهی و تشویق به رفتار اسلامی و رواج پوشش بهتر استفاده شود.

با کشته شدن مهسا امینی در جریان بازداشت توسط گشت ارشاد و بروز اعتراضات اجتماعی در بسیاری از شهرها، حالا بر همگان روشن شده است که چگونه به‌کارگیری شیوه‌های غلط در مواجه با خطاهای رفتاری و اجتماعی به‌سرعت به‌ضد اهداف خود تبدیل می‌شود.

فعالیت چندین ساله گشت ارشاد نه‌تنها از میزان بدحجابی در جامعه نکاست بلکه موجب واکنش شدید و گسترش کم حجابی در بین برخی از خانم ها شد. هم‌اکنون نیز متأسفانه دوباره وظیفه برخورد با این معضل اجتماعی برعهده پلیس واگذار شده است تا با روش‌های جدید بتواند آن‌را مهار کند. طبیعی است که نوع پوشش و حجاب یک مسئله اجتماعی و یک موضوع اخلاقی است که با وظایف انتظامی و امنیتی فاصله بسیار دارد و ساختار نیروی انتظامی برای روبرو شدن با آن مناسب نیست. خداوند در آیه ۱۲۵ سوره نحل می‌فرماید: ادْعُ إِلَی سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِیلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ. یعنی: با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت دعوت کن و با آنان به [شیوه‏ ای] که نیکوتر است مجادله نمای در حقیقت پروردگار تو به [حال] کسی که از راه او منحرف شده داناتر و او به [حال] راه‏یافتگان [نیز] داناتر است.

بنابراین پیشنهاد می‌شود از اصرار بر بهره‌گیری از شیوه‌ها و روش‌هایی که موجب نفرت و افزایش ناراحتی در جامعه و فاصله افتادن بین بعضی از مردم با حاکمیت می‌شود، خودداری شود و از روش‌های قرآنی در توسعه اندیشه دینی و معرفت الهی و تشویق به رفتار اسلامی و رواج پوشش بهتر استفاده شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۳۲
انتشار یافته: ۱۱
واقعا فایده ای نداره
خواهش می کنم، یک سال بذارید در آرامش باشیم
کاری به مردم نداشته باشید
باور کنید فایده ای نداره
اونی که حجاب داره، داره، اونیم که نداره، نداره دیگه
مهم نیست واقعا
"ا کشته شدن مهسا امینی در جریان بازداشت توسط گشت ارشاد" پس قبول دارید که کشته شد
برای داشتن یک چامعه متعادل نیاز به ایجاد یک رابطه احترام آمیز بین حاکمین و مردم است. چنان چه حاکمیتی بکوشد تا نظر خود را به مردمی که مخالف آن هستند؛ ولو تحت عنوان قانون, شریعت و دین و غیره بقبولاند؛ هرگز رابطه سالمی بین آنان ایجاد نمی شود و سرانجام آن تقابل بین آنان خواهد بود. این فرآیند در طول تاریخ بارها و بارها روی داده و آزموده شده است. سرنوشت این تقابل بی اعتمادی بین دولت و مردم و سرانجام یک مبارزه منفی و جدی و نافرمانی عمومی خواهد بود. چنین اتفاقی سبب فرسودگی تمامی زیر ساخت های مدنی و توقف قطعی پیشرفت و افزایش تهدید توسط بیگانگان خواهد بود.
تا زمانی که دولتو... ناکارامد است بی حجابی ادامه دارد شما دلار رو برگردون به 4 تومن من که مرد هستم قول میدم چادر سر کنم
این که نوشتین یعنی چی نویسنده در یادداشت حاضر نویسنده پیشنهاد می‌دهد ؟
کو گوش شنوا جناب علایی
ایران داره به سزمین بهست افراطی ها تبدیل میشه و جامعه داره با سرعت سر سام آوری به سمت نفرت و تقابل پیش میره اما دریغ از شنیدن نظرات دلسوزان و حکیمان فقط پیشنهادات و روش های افراط افراطی و تندرو ملاک عمل قرار میگیره و نتیجه هم از الان روشنه
احسنت
همه می کن زور خوب نیست. پیشنهاد مصداقی شما چیه؟ چرا کلی گویی می کنین؟ چرا نوار خالی پر می کنین؟
ایشان تخصص اظهار نظر در این مورد را ندارد. رفتار نویسنده در جاهایی که مدیریت کرده کاملا نظامی و خلاف آیه مذکور بوده نمیدانم چرا تابناک اینقدر از ایشان مطلب می گذارد.؟؟؟؟؟؟
سردار شما فقط بعنوان مدیرعامل هواپیمایی آسمان در مورد سقوط هواپیما در کوه دنا توضیح بدی ممنون میشم

اظهار نظر در مورد مسائل اجتماعی پیش کش.
پلیس نمی تونه ارشاد کنه چون برای این کار درست نشده است پلیس با اشراز مقابله می کنه. اگر شبکه ترویج بی بندوباری بود اگر رفتار و پوشش نامتعارف داشت پلیس می تواند دخالت کند ولی اگر روسریش عقب بود پلیس بخواهد دخالت کند، وجهه خودش را خراب خواهد کرد. این کار را باید به کمپین های مردمی باید سپرد نه نهادهای امنیتی مگر اینکه گفتم قضیه امنیتی باشد.
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # باشگاه النصر عربستان # کریستیانو رونالدو # هفته دفاع مقدس